Автор Тема: БИО-ТЕХНОЛОГИИ  (Прочетена 92992 пъти)

GTV

  • Гост
Re: БИО-ТЕХНОЛОГИИ
« Отговор #15 -: Октомври 15, 2013, 07:39:46 pm »
...... темата ще стане много интересна едва когато навлезем в подробности например колко биомаса е нужна за отопление на примерно 40кв на сезон.И откъде да вземем тази биомаса.Аз живея на село и въпреки че садя много градини остатъкът биомаса е около 150кг остава гората да събирам шума и сухи клони но шумата е много лека ще се наложи да измета около 10-15 декара гора за да събера за една зима.Извинявай ама ми се струва че сте градски чеда и ще да е най добре да видите на място как стоят нещата.......

 Ееее колега Красиас, като сме градски чеда да не би да ядем доматите с колците! Между другото от две години компостирам био-отпадъците от домакинството, шуми, треволяци, гюрлюци, надробени клони с листа и т.н. Торя си градинката само с компоста и даже в момента ми зреят розови домати по 700-800 грама. В компостера съм монтирал градински маркучи и си вадя за подгревателя на бойлера 7-8 литра вода с температура около 45 градуса на всеки час -два.
 Та на въпроса. От един тон сухо вещество от говежда оборска тор излизат около 300 куб.метра биогаз. Съдържанието на метан е около 65%, или 195 куб. метра метан. За справка съдържанието на метан в природния газ е около 87%. Енергийното съдържание на 1 куб.метър метан е 39 МJ или 10,83КВт.часа. На 193 куб.м. енергийното съдържание е 7527 МJ или 2090 КВт.часа. В зависимост от термоизолацията на биореактора, за поддържане на мезофилния режим от 38 градуса, отиват 10-25% от биогаза. За тези 40 кв.метра отопляема площ нямам информация за топлинните загуби. Някъде в постовете ми съм дал калкулатор за топлинните загуби. Разбира се това са груби сметки за общо очертание на картината. Експериментирал съм с 7 литров биореактор в мезофилен режим и имам някакъв опит.
  Късмет.
« Последна редакция: Октомври 15, 2013, 08:03:14 pm от GTV »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: БИО-ТЕХНОЛОГИИ
« Отговор #16 -: Октомври 15, 2013, 07:59:59 pm »
Е добре де! Кажете от къде да си намеря един компостер (буклукчийска кофа), че на моя му изгниха ламарините. В момента много съм закъсал и ползвам прасе за тази цел ;D!

GTV

  • Гост
Re: БИО-ТЕХНОЛОГИИ
« Отговор #17 -: Октомври 15, 2013, 08:08:24 pm »
Е добре де! Кажете от къде да си намеря един компостер (буклукчийска кофа), че на моя му изгниха ламарините. В момента много съм закъсал и ползвам прасе за тази цел ;D!

 Изглежда проблемите ще ти почнат към Коледа. За сега може да включиш Биореактор към изхода на прасето. ;D

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: БИО-ТЕХНОЛОГИИ
« Отговор #18 -: Октомври 15, 2013, 08:11:04 pm »
oneman и по мой изчисления ми трябват около 5 тона биомаса що се отнася до говеждата тор  GTV живея в Пернишкото село Студена тука животните са почти изядени отдавна тук там крета по някоя коза остава само шумата от гората.GTV радвам се че имаш опит.
« Последна редакция: Октомври 15, 2013, 08:33:35 pm от krasias »

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: БИО-ТЕХНОЛОГИИ
« Отговор #19 -: Октомври 15, 2013, 09:58:59 pm »
Bat_Vanko,
продават бидони 200 л по 10-15 лв. Те са ползвани от разни продукти. Има и големи цистерни 1000 л по 60-70 лв на пале с ограждение.
Питай google за бидони втора ръка и си готов. Има и метални варели пак там. (не пуска линкове да не излезе реклама)

krasias, прави разлика между суха маса, за която ти пише GTV, и свежа маса. Разликата в добивите е 3-6 пъти.
Не забравай и отпадна хартия и велпапе към сметката за компостиране, а също клони, шума, кори, талаш, трици ...

Най-добре е да разкаже някой който го е пробвал година - две и да даде някаква статистика,
както ELPUNTO перфектно разказа за слънчевото парно http://mazeto.net/index.php/topic,8580.0.html

P.S. картинката е от тук http://shaunsbackyard.com/746/biogas-digester/ - в действие http://www.youtube.com/watch?v=WLm8o5tlJpg
"Направи си сам" - http://www.instructables.com/id/Bio-gas-plant-using-kitchen-waste/?ALLSTEPS
Ето, и жена да го обясни :) http://www.youtube.com/watch?v=KyO1iQk-zDw

Мерки:
1 м³ метан = 4 литра метан (200 бара) = 0,717 кг метан * 1,72 = 1,23 лв.
1 кг метан = 5,6 литра метан (200 бара) = 1,4 м³ метан = 1,72 лв.
1 кг метан = 5,6 литра метан  = 1,867 литра пропан-бутан = 1,750 литра бензин
(цитат на Любо Ганев, цената е актуалната за днес)

Цитат
GTV
... От един тон сухо вещество от говежда оборска тор излизат около 300 куб.метра биогаз. Съдържанието на метан е около 65%, или 195 куб. метра метан...

Или 195 м3 метан * 0.85 (-15% за огрев на реактора)  * 1,23 лв. = 204.41 лв. /  тон сухо вещество от говежда оборска тор. с ДДС
През електричество:
195 м3 метан * 0.85 (-15% за огрев на реактора)  * 10.83 kWh * (0.3 кпд ел. генератор) * 0.446 лв (ДКЕВР до 150kW) = 240.18 лв. без ДДС + топлина от когенерация.
« Последна редакция: Октомври 16, 2013, 01:31:42 am от oneman »

GTV

  • Гост
Re: БИО-ТЕХНОЛОГИИ
« Отговор #20 -: Октомври 16, 2013, 03:07:25 pm »
 При мен експеримента протече три седмици и добих 240-250 литра биогаз от 7 литров биореактор. Материала беше някаква вкиснала супа топчета, малко брашно и закваска от прясна птича тор от комшията. По моя преценка съдържанието на сухото вещества беше 15-20%. Добива на биогаз за 24 часа излиза че е около 1,5 пъти от обема на биореактора. После изпуснах температурният режим под 32 градуса и процеса спря. При рестартирането процеса не тръгна, но при пускането, биогаза започна да гори на втория-третия ден.
  Ползвал съм по онова време следния ценен наръчник.
     http://www.mrec.org/pubs/dairy%20waste%20handbook.pdf

  Успех на начинаещите. :)
« Последна редакция: Октомври 17, 2013, 10:11:43 am от GTV »

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Re: БИО-ТЕХНОЛОГИИ
« Отговор #21 -: Октомври 17, 2013, 11:49:44 pm »
Вкисналата супа топчета е доста важна. Разбира се в кръга на шегата.
http://mazeto.net/index.php/topic,424.0.html
Явно резултатите могат да се възпроизведат и от други.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: БИО-ТЕХНОЛОГИИ
« Отговор #22 -: Октомври 18, 2013, 06:54:44 am »
Супата топчета е важна, но май има нещо по важно:
Цитат
После изпуснах температурният режим под 32 градуса и процеса спря
Струва ми се, че има някаква критична маса под която бактериите не мофат да отдадат достатъчно енергия за да се самозагряват "по големите реактори май ги охлаждат даже" Ако се прави домашен реактор от жизненоважно значение е колко е критичната маса за да не е по малък реактора. За да не се прекрати процеса като в случая.

GTV

  • Гост
Re: БИО-ТЕХНОЛОГИИ
« Отговор #23 -: Октомври 18, 2013, 10:35:35 am »
........Явно резултатите могат да се възпроизведат и от други.
Колега vsl , не е трудно да получиш раздвояване на личноста чрез прокси сървър, особенно ако имаш пререкания с Администрацията / Алтиум /. ;)

.....Струва ми се, че има някаква критична маса под която бактериите не мофат да отдадат достатъчно енергия за да се самозагряват "по големите реактори май ги охлаждат даже" .......
   Колега Радико, при аеробното разграждане / компостирането / имаме екзотермичен процес, докато при анаеробното разграждане процеса е ендотермичен.

Вкисналата супа топчета е доста важна.......

 Защо вкисналата супа топчета/ ВСТ / е доста важна?
   Във ВСТ имаме вода,картофи, моркови,лук, фиде, ориз,кисело мляко,яице,кайма,олио и подправки. Енргииното съдържание на белтъците, въглехидратите и липидите е 9-40 kJ/g. Липидите като правило имат два пъти повече енергия на грам от белтъците и въглехидратите. Затова добива на биогаз от тон сухо вещество /СВ / може да варира в рамките на 100-1200 куб.метра. Както знаем супата се вари, при което се извършва процеса хидролиза и е първата стъпка от анаеробното разграждане.
  При вкисването на супата или ацидогенезата, продуктите на хидролизата се метаболизират от ацидогенните (ферментационни) бактерии в субстрати, предшественици на метана. Простите захари, аминокиселините и мастните киселини се разграждат до ацетат, въглероден диоксид и водород (70%), както и до летливи мастни киселини (ЛМК) и алкохоли (30%). След което имаме и ацетогенеза, при която образуваните киселини, които не могат директно да се преобразуват в метан от метаногенните бактерии, се превръщат в метаногенни субстрати.
 Както ще видите в Figure 12– Acid Phased Digester на Американския наръчник, при приготвянето на ВСТ е извършен първият етап от получаването на биогаза. Във другия биореактор протича втория етап на метаногенезата. Докато при първия етап температурата може да варира в по-широки граници при наличието и на кислород, то при метаногенезата наличието на кислород и светлина, както и отклонението от температурния режим водят до унищожаването на метаногенните бактерии.

 Изглежда че колегата Тини е пропуснал да отбележи че след повторното стартиране на процеса е добавил свежа птича тор и сок от стерилизирани кисели краставички. ;) :)
   
« Последна редакция: Октомври 18, 2013, 06:48:30 pm от GTV »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: БИО-ТЕХНОЛОГИИ
« Отговор #24 -: Октомври 18, 2013, 02:27:37 pm »
GTV може ли един въпрос маята за хляб има ли някакво влияние върху метаногенезата.

GTV

  • Гост
Re: БИО-ТЕХНОЛОГИИ
« Отговор #25 -: Октомври 18, 2013, 07:15:52 pm »
GTV може ли един въпрос маята за хляб има ли някакво влияние върху метаногенезата.

 Може би в началния етап, но не съм сигурен дали в маята няма ензими които при разгражданета на субстрата да отделят кислород, което би попречило на процеса по-късно. Имах някакви мераци да разграждам целулоза, но се оказа че при третирането с ензима целулаза се отделя кислород. Както казах опита ми е скромен, но поне е нещо като за начало.
  Ако приемем че търбуха на говедото е перфектния биореактор, пък и на другите домашни животни, като че ли проблема с маята не толкова голям.
« Последна редакция: Октомври 18, 2013, 07:23:55 pm от GTV »

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: БИО-ТЕХНОЛОГИИ
« Отговор #26 -: Октомври 18, 2013, 07:49:53 pm »
За маята-справка тук
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%8F_(%D0%B3%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE)
 Мене най- ме интересува: при еднотонна установка след изчерпване на ресурса каква ли миризма ще се отдели при отварянето на "реактора".

GTV

  • Гост
Re: БИО-ТЕХНОЛОГИИ
« Отговор #27 -: Октомври 18, 2013, 08:14:14 pm »
 

 Мене най- ме интересува: при еднотонна установка след изчерпване на ресурса каква ли миризма ще се отдели при отварянето на "реактора".

Със сигурност на тиня, и то не много силна. Това е естествен процес като при блатата. Сигурно си чувал за блатен газ, което не е нищо друго освен биогаз. Сигурно половината от територията на Холандия е от тиняци, а пък какво земеделие имат. ;D
  Сега като се замислих при производството на мая се използва малц. При кълненето, от обвивката на зърното се отделят ензими които разграждат скорбялата. Така че, не Ви съветвам да използвате мая.
« Последна редакция: Октомври 18, 2013, 08:27:02 pm от GTV »

@praktik

  • Гост
Re: БИО-ТЕХНОЛОГИИ
« Отговор #28 -: Октомври 18, 2013, 09:41:49 pm »
Забравете за био газа добит в домашни условия  ;D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: БИО-ТЕХНОЛОГИИ
« Отговор #29 -: Октомври 18, 2013, 09:45:17 pm »
Цитат
Със сигурност на тиня и то не много силна
Прав си не е много силна ужасно силна е и е отвратителна.

това е тук е точно такова съоръжение в Ихтиман. Вонята е неистова.