Автор Тема: Генератор на нелинейна индуктивност  (Прочетена 94572 пъти)

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #60 -: Ноември 07, 2013, 10:27:22 am »
Благодаря за информацията.
Това означава ли, че честотата на генератора е около 260 херца?
Защото има идея:
Ако сложа на 34063, 100nF, а това е видно от видеото - кондензатора е в порядъка на нанофаради.
Тогава по сметки направени от тук:

http://radiohlam.ru/teory/stepup34063.htm

 честотата излиза около 260 херца.

поздрави
« Последна редакция: Ноември 07, 2013, 12:15:42 pm от madsatbg »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #61 -: Ноември 07, 2013, 12:33:01 pm »
Освен намотките няма какво друго да издава звук.Възможно е и да е на ниска честота. Никога не ми е минавало през ум да свалям честотата. Обикновено ползвам 1.5nF .
Трябва да се пробва с 100nF (или 47).
А има скъсяване на светенето на светодиодите на мигалката заради икономия на енергия. Но на фона на белите светодиоди е пренебрежимо малка. Затова си мисля, че е  само заради ефекта при началното палене на мигалката.
п.п.
Съпротивлението за защита е 1 ом !!! тоест тока на крайния транзистор се ограничава под 0.33А. Може да работи на сриване на генерациите.
Трябва да се пробва и това.
« Последна редакция: Ноември 07, 2013, 05:59:47 pm от Maistora52 »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #62 -: Ноември 08, 2013, 07:29:09 am »
   valex, понеже видях, че си специалист по звуците, виж (чуй) този звуков файл. Имам любителско електронно устройство, с което слушам какво става в съседство (поради многократни обири). Та на него, освен всичко друго, се чуват и разни "космически" звуци. Примерно брума на 50 Hz от електрическата мрежа, пукания при включване на електрически контакти, при мълнии и други искрови източници, музика от радиа, а и един странен за мен звук. Звучи на периоди - ррррррррр пауза рррррррррр пауза ррррррррр и т. н. Предполагам са някакви пикови (правоъгълни) сигнали или някакво далечно искрене. Не съм правил статистика, но май са само нощем. При записа имах късмет и точно в средата му този сигнал изчезна и остана само фона 50 Hz и накрая преминаващ камион. Първоначално се чува най-ясно, защото държах с ръка записващото устройство непосредствено до високоговорителя, после на една трета от записа сложих устройството на пода.
   Мисля си да не би това ррррр  ррррр  ррррр да са затихващи трептения от Тесла трансформатор. Ако някой знае какво излъчва този сигнал, нека каже.
« Последна редакция: Ноември 08, 2013, 07:33:37 am от Иван Димов »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #63 -: Ноември 08, 2013, 12:02:20 pm »
Иван Димов
Според мен това е звука от сърцето ти 72-75 удара в минута :)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #64 -: Ноември 08, 2013, 02:09:06 pm »
Сега забелязах в първото видео когато мери с уреда напрежението по платката при включване на уреда той показа -2.13V, което не е въобще случайно. Щеките на уреда бяха включени към жиците на платката. Той веднага махна жицата и разреди кондензатора. После включи щеката и измери -0.05V -0.06V пак там. А след време когато измери кондензатора който е към червената жица пак имаше -0.05V .
Защо кондензатора е зареден с отрицателно напрежение? Или щеките на уреда са обърнати? Немога да видя модела на уреда :(
« Последна редакция: Ноември 08, 2013, 02:20:31 pm от valex »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #65 -: Ноември 09, 2013, 09:06:42 am »
  valex, не е сърцето ми - този звук сигурно е от записващото устройство или друг някакъв. Не вярвам тупкането да се чува чак през пода. Пък ти сигурно се шегуваш.
   Сега нещо по темата - ще се самоцитирам:
Цитат
Отговор #34 -: Октомври 24, 2013, 11:49:59 am »
   Аз мисля, че за да направиш реплика, първо трябва да схванеш основния принцип. После всеки може да импровизира с електрониката. Според мен основният принцип е следният: Имаме две (2) бобини - една голяма и една малка. И двете пропускат ток само в една и съща посока (чрез диоди). Голямата бобина се енергизира с постоянен ток, следва прекъсване на тока чрез транзистор или по друг начин. При прекъсването на тока в голямата бобина, в малката се индуцира напрежение, което подкарва ток в същата посока (двете бобини са в индуктивна връзка). Малката бобина дава ток за самозахранване и ток за консуматора (свободна енергия).
   Обобщено - примерно 10 V захранват голямата бобина. При прекъсването на тока, в нея напрежението става примерно 100 V. Ако малката бобина е с дължина на жицата една пета (1/ 5) от тази на голямата, то в нея напрежението ще е 20 V, което е повече от 10 V на входа. Така ще се върне част от тока и част ще остане в "излишък". Вярно е, че тези 100 V са пикови, но те ускоряват големи токове в по-късата вторична бобина и освен това са направени с малък разход на енергия - само за затваряне на транзистора (прекъсвача).
   Истината е някъде там!
   Не знам защо се опитвате да копирате точно схемата на другите. За мен по-лесно ми изглежда сам да направя такава при положение, че съм разбрал принципа на действието. Бих се заел с това след като приключа с Тесла трансформатора - подобрих моя стара схема, която беше във форума, но я изтриха.

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #66 -: Ноември 09, 2013, 10:17:25 am »

......  Не знам защо се опитвате да копирате точно схемата на другите...... За мен по-лесно ми изглежда сам да направя такава при положение, че съм разбрал принципа на действието. ..... приключа с Тесла трансформатора - подобрих моя стара схема, която беше във форума, но я изтриха.

Интересно, повече от 100 години Тесла трансформатора е известен, но... никой не е успял да го повтори. :( Даже неговите съвременници, на които лично е разказвал.
Само подобряваме неговата схема. ;)

с извинение

« Последна редакция: Ноември 09, 2013, 10:20:35 am от madsatbg »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #67 -: Ноември 09, 2013, 10:59:22 am »
   Принципът на Тесла трансформатора е ясен. Сега остава да направим проста и надеждна електроника - малко търпение за да видим какво ще излезе. И нека не се подценяваме, аз имам девиз: "Ако наистина искаш, ще успееш!"
   Скоро ще пробвам схемата и ще говорим в друг раздел.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #68 -: Ноември 09, 2013, 07:10:56 pm »
Иван Димов
За този звук ли става на въпрос?
А за мен Тесла траф е всеки трансформатор (няма значение със сърцевина или не ), който работи с резонанс.
Основния проблем е постигането на резонанс в първичната и вторичната едновременно. И най-вече според мен е проблем размерите на вторичната намотка: трябва да е 1/4 от дължината на резонантната вълна. Най-лесно тези условия се постигат с разряд. В разряда има теоретично  безкраен спектър на честоти и вероятността да се уцели подходящата е много голяма.
Това са неща за друга тема  :)
« Последна редакция: Ноември 11, 2013, 07:57:39 am от Maistora52 »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #69 -: Ноември 09, 2013, 07:35:22 pm »
 Иван Димов поздрави за принципа на работа на схемата много добре казано но не мислиш ли че в този случай бобините трябва да са на отделни сърцевини. Утре ще имам повече свободно време да помисля по сериозно по въпроса.Поздрави Краси.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #70 -: Ноември 09, 2013, 08:37:08 pm »
Следващите ми проби на идеологията на схемата:
Измерени:
1. при промяна R2 от 180ома на 680ома на 5V тока се запазва, НО се вдига напрежението на което започва да стабилизира преобразувателя. В смисъл че вече не почва да работи от 3V , а от 4.5V !!! на 3.6V вече не пали.
2. тока на неработещ преобразувател е към 10 mA.
3. увеличаването на R3 от 0.2 на 0.86 ома (по схема е 1ом) не променя нищо (R3 определя защитата по ток на крайния транзистор). В случая нямаме надвишаване на импулсния ток на транзистора (при 150uH), но ако нямаме сърцевина на бобината пада индуктивността и може да сработи тази защита :)
Изводи:
нямах 560 ома и слижих 680. На 560 би трябвало да почне да работи на около 4V май.
Една от естандартните неща явно е увеличаването на R2 (стандартно е 180-220) и от там увеличаването на напрежението на старта на преобразувателя!!!

п.п.
промяна стойност R3 не влияет
при стойност R2:
160 ома стабилизирует от 2.5V .. 6.20V (напрежение двух светодиодах)
300 ома ... от 3.6V ...
400 ома ... от 3.7V ...
520 ома ... от 4.2V ...
560 ома ... от 4.5V ...
595 ома ... от 4.8V ...
620 ома ... от 4.9V ...
« Последна редакция: Ноември 10, 2013, 08:47:03 am от valex »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #71 -: Ноември 10, 2013, 05:11:36 pm »
   valex, не е този звук. Говоря за този, който звучи така - ррррррррр       ррррррррр      ррррррррр. Не е и най-първият, който е от записващото устройство. Този ррррр   рррррр   рррррр  се губи около средата на записа и до края го няма. Не е много силен, но се различава. Прилича малко като пращене от искрене.

   krasias, според мен най-добре е, когато бобините са на една сърцевина (една върху друга). Така си взаимодействат най-добре. Когато голямата бобина ускорява тока си, малката е блокирана от диод. А когато в следващ момент токът в голямата спира, тогава в малката токът тръгва в правата посока на диода. И понеже има тенденция към запазване на общия ампераж, токът в малката бобина е по-голям от този в голямата, защото малката има по-малко навивки от голямата. При трансформаторите има една формула (I w)1 = (I w)2. С други думи, ампер-навивките на едната бобина са равни на ампер-навивките на другата. Приблизително.

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #72 -: Ноември 25, 2013, 11:40:09 am »
Здравейте,
на руския форум са изложени снимки и схеми от автора на "вечното фенерче"

http://realstrannik.ru/forum/temy-atom/134569-qgenerator-na-nelinejnoj-induktivnostiq-rekonstrukcziya-sxemy-i-pechatnoj-platy.html?limitstart=0

Също така и цялата  достъпна информация.

успех

п.с. Тук показвам моя платка по "оригиналната" схема от автора.
За да избегна въпроси - за сега нямам самозахранване  ;)
« Последна редакция: Ноември 25, 2013, 12:14:09 pm от madsatbg »

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #73 -: Януари 01, 2014, 04:10:09 pm »
Честита Нова Година

получих фнерчето от "автора",
с помоща на колегата ppg разшифровахме схемата и платката.

успех на всички търсещи

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #74 -: Януари 01, 2014, 04:20:50 pm »
Честита Нова Година!!! Това ли е фенерчето, което бе продадено на немците? По добре ли се държи от предишното?