Автор Тема: Генератор на нелинейна индуктивност  (Прочетена 94585 пъти)

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #105 -: Юни 18, 2014, 07:34:09 pm »
Здравейте

представям реплика на Акула 0083 фенерчето.


https://www.youtube.com/watch?v=_saCBQHVIkY&feature=youtu.be

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #106 -: Юни 19, 2014, 09:15:49 pm »
Наистина ли е "вечно"? В смисъл - като го запалиш веднъж, после свети 1, 2, 3, 5, 10 дена, докато не го изгасиш? Или просто за миг дръпва голям ток от източника и после го изразходва по супер-икономичен начин в диодите за няколко часа?
Поздравления за успеха, ако е истинско!

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #107 -: Юни 21, 2014, 03:36:18 pm »
Здравейте,
за съжаление работи около  три минути.

ЕДМ, тук поствам схемите и платките на Акула , с които се "забавлявам".
За сега има частичен успех.

поздрави

« Последна редакция: Юни 21, 2014, 03:39:23 pm от madsatbg »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #108 -: Юни 21, 2014, 08:27:07 pm »
madsatbg, в самия клип Акулата казва, че най-голям проблем му било да синхронизира двата генератора. Така, че аз само препредавам.

От доста време съм зает със строителство и нямам възможност сега да правя експерименти, макар, че е супер елементарно и няма да отнеме много време.
Аз бих пробвал следното:
1. Първо ще ползвам качествени ключове, никакви биполярни транзистори, а МОСФЕТ от най-добрите, като например: http://store.comet.bg/Catalogue/Product/9545/?fr=1680#e30%3D. Целта е минимални загуби и максимално КПД.
2. Ще ползвам двутактна схема, така мощността ще се умножи по 2.
3. Бих пробвал с двоен синхронен генератор, примерно с един делител на честота, така винаги генераторите ще са в синхрон, няма как да избяга сфазирането.
4. За PWM бих ползвал чипа SG3525. За тези нужди е по-добър от TL494. Има вграден драйвер и един усилвател на грешка /достатъчно/. Има вграден стабилизатор.
5. Бих пробвал и с високо входно напрежение, поне 200-300 V. С това напрежение кратките импулси ще предизвикат обратна индукция стотици пъти по-голяма от входно 5-6 V, в геометрична прогресия.

Току виж фенерчето Акула се превърнало в ТПУ  :D.

Но основният въпрос, откъде идва енергията си остава. Все повече си мисля, че енергията е вътре в атома. Вероятно се черпи част от тази енергия, която върти електронния облак с бясна скорост, неизвестно още как и откъде идва. Вероятно една такава машинарийка ала-акула прави така, че някой електрони /най-външните/ напускат орбитите си, избиват други и т.н.,  и така се образува електронния поток.

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #109 -: Юни 21, 2014, 10:28:18 pm »
Здравей EDM electronics,
жалко, че нямаш време.
Енергията, според Акула, идва от "ферорезонанса".
Аз лично не съм убеден, че това е ферорезонанс, както той го обяснява.
Благодаря за транзистора, ще пробвам.
За сега ползвам IRF 3710.
Нека първо пуснем един диод да свети "вечно"  ;), пък после ще помислим за по голяма мощност.

поздрави

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #110 -: Юни 21, 2014, 11:30:16 pm »
От ферорезонанса много общо казано и неразбираемо. Ферорезонанса е явление, процес, но сам по себе си не е някакво движение на елементарни частици, всъщност от където идват всички енергии. По-скоро благодарение на него става така, че някакви частици се задвижват с по-малко енергия, отколкото те самите отдават. Най разумното обяснение за прихода на енергия идва от Тесла и Бедини, даже в конкретния случай. Импулс - средата реагира, разширява се като взрив и след прекратяването на импулса се свива с огромна скорост. Образува се обратна самоиндукция с голяма волтова амплитуда, но малка мощност /с нищожен ток/. Феро сърцевината се намесва в процеса, като намалява високата волтова амплитуда, но пък увеличава тока - мощността, т.е. става нещо като трансформация. И това е най-ефективно при резонанс на сърцевината. Ето така ги виждам аз нещата. Но никога не бих се наел да гадая, кои елементарни частици и как извършват самата обратна индукция. Това едва ли някой въобще може да го каже, освен да гадае. Просто науката не е в състояние да го докаже - на този етап.

Енергията според мен не е от ферорезонанса. Ферорезонанс има във всички ферорезонансни инвертори - конвенционални. Но при тях няма горница на енергия. Разликата във ферорезонанса на Акулата и общоизвестните ферорезонансни инвертори е в краткия импулс, т.е. ако този импулс е 5%, то при нормалните е 100%. Ето защо  при Акулата инвертора почти на консумира нищо - 20-30 mA. Като се има предвид, че използва руски TTL, само една такава консумира около 20 mA, а за импулса почти не остава нищо.

madsatbg,
При теб явно не тръгват нещата, защото схемата ти вероятно е много енергоемка, лошо КПД. Акулата пали само няколко светодиода, т.е. горницата му е нищожна. Ако схемата е с лошо КПД, тя ще "изяде" тази горница и нищо няма да стане. При теб явно нещата са на "кантар". Сложи свестен чип и ключ, направи двутактна схемата и може да се получат нещата. С двутактната схема с една и съща статична консумация на генератора ще се изкара 2 пъти по-голяма горница. Има едно видео на репликация на фонарика на Акулата от друг руснак, тай запалва над 100W лампи. Видно е при него, че ползва двутактна схема. Просто с 5V захранване при коефициент на запълване около 5% и голям брой навивки в първичната, каква мощност да се очаква?

Енергията идва от обратната индукция. Нея събираме.

За транзистора:
Този IRF 3710 който ползваш не е никак добър, има голям пад на напрежение, голямо съпротивление - виж даташийта. А тук е най-важно ключа да няма никакво съпротивление. Не напразно Исмеал Авизо прави съставен ключ за свръх малко съпротивление. Само тогава има ефект!!! Най-добрия ключ съм го дал по-горе. По-добро от него няма засега. Аз ги ползвам предимно за синхронни изправители. Имат пад 0,1V. Това се казва транзистор. Всъщност най-важния параметър на един ключ МОСФЕТ е пада на напрежение върху дрейн-сорса. Това е всъщност проходното съпротивление. Не е важно какъв ток и мощност издържа един транзистор, а е важно проходното съпротивление. От него идва КПД-то.

Като се види характеристиката от даташийта, като се знае входното напрежение, мого лесно може да се изчисли мощността на импулса. Той зависи от предимно тези параметри. Ако пък първичната е с по-малко навивки ще постигнем по-голям ток в нея, но пък така индуктивността намалява и от там обратната индукция намалява. Т.е. най-важни са напрежението и съпротивлението на ключа.

Друг добър транзистор е IRF3205 http://store.comet.bg/Catalogue/Product/9566/#e30%3D=
А за високи напрежения аз използвам като най-добър IRFP460 - http://store.comet.bg/Catalogue/Product/27610/ - много як транзистор с много малък пад на напрежение.
« Последна редакция: Юни 22, 2014, 12:01:56 am от EDM electronics »

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #111 -: Юни 22, 2014, 02:18:07 am »
Цитат
Импулс - средата реагира, разширява се като взрив и след прекратяването на импулса се свива с огромна скорост. Образува се обратна самоиндукция с голяма волтова амплитуда, но малка мощност /с нищожен ток/. Феро сърцевината се намесва в процеса, като намалява високата волтова амплитуда, но пък увеличава тока - мощността, т.е. става нещо като трансформация.

Аз имам абсолютно същото обяснение. При импулс, магнетизма е като взрив. Първо образува балон, но в един следващ момент частиците достигат покой, притиснати от налягане и вакуум. Налягането свива, но вакуума добавя допълнителна сила.
Лийдскалнин доста набляга на това, че магнитите първо влизат в сърцевината и след това тя ги изтласква навън. Даже според него една намотка от железен проводник, няма нужда от сърцевина.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #112 -: Юни 22, 2014, 09:43:34 am »
@madsat, може ли да пробваш схемата без индуктивността над съпротивлението 360 ома (и без съпротивлението), да ги шунтираш и после да пробваш пък с дросел с много по-голяма стойност (10-20 пъти да речем)?

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #113 -: Юни 22, 2014, 04:26:26 pm »
Здравей mzk,
според теб каква е ролята на тази LR група?
За мен това е просто един филтър - филтрира ВЧ съставната.
Не съм  слагал тази група - / във видеото на Акула я няма./

поздрави

п.с. Акула ползва добрия стар КТ 805 - технология от "моето време", но работи .
« Последна редакция: Юни 22, 2014, 05:09:39 pm от madsatbg »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #114 -: Юни 22, 2014, 07:10:48 pm »
@madsat, не са означени началата на намотките и приемам, че това е  прав преобразувател. Тогава докато е отпушен ключът се натрупва енергия в кондензатора, а за да светят диодите там трябва да има по-нисък потенциал от масата...  ???