Автор Тема: Генератор на нелинейна индуктивност  (Прочетена 52717 пъти)

Неактивен HristoDimovHristov

• Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • Публикации: 467
  • Рейтинг: 136
Феро-резонансно Вечно Фенерче от akula0083
« Отговор #105 -: Април 22, 2014, 12:11:31 pm »
« Последна редакция: Април 23, 2014, 04:31:58 pm от HristoDimovHristov »

• Експериментатор
  • Сериозно Активен
Re: Генератор на нелинейна индуктивност
« Отговор #106 -: Април 22, 2014, 02:06:27 pm »
Как акула прави Генератор на нелинейна индуктивност:

http://www.youtube.com/watch?v=pUW-3yXQIWQ Вадику! Delamorto mp4
Роман Карноухов

http://www.youtube.com/watch?v=Lpx1SJdXnmo Wesley Translate's Akula video #16: Akula's TPU part 5

http://www.youtube.com/watch?v=bYEuV-ji4tk Фонарик видео 4 Вадик Гук

http://www.youtube.com/watch?v=gWjs0-WCMzs Фонарик видео 3 Вадик Гук

http://www.youtube.com/watch?v=juwm_W5-qAM Фонарик видео 2 Вадик Гук

http://www.youtube.com/watch?v=0_8OlH4kkKM Фонарик видео 1 Вадик Гук

« Последна редакция: Април 23, 2014, 08:24:54 am от HristoDimovHristov »

• Експериментатор
  • Сериозно Активен
« Отговор #107 -: Май 14, 2014, 09:15:35 am »
Все си мисля, че реализацията на принципа на ферорезонанса използван от akula0083 примерно е лесна работа. Имаме класическа схема на преобразувател по която си искате схема. Само се подават кратки импулси като игли (вместо да се подават правоъгълни управляващи сигнали към мосфетите) със време по-малко или равно на ферорезонансната честота на ферита или желязната сърцевина на трансформатора и пакетите импулси определят ЧИМ (Честотно Импулсна Манипулация) нещо подобно на ШИМ (PWM), но не се променя продължителността на импулсите, която е фиксирана да е равна или по-малка от честотата на ферорезонанс от 200-3500kHz в зависимост от конкретния ферит използван за сърцевина, а се променя броя на импулсите игли във пакета с импулси така се регулира изходното напрежение мощност. Тоест трябва да се направи нова драйверна и управляваща схема за Мосфетите на преобразувателя, който сме решили да използваме, която схема да изработва кратки импулси като игли и да прави ЧИМ.

Неактивен madsatbg

• Специалист
  • Сериозно Активен
  • Публикации: 358
  • Рейтинг: 115
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
« Отговор #108 -: Юни 18, 2014, 07:34:09 pm »
Здравейте

представям реплика на Акула 0083 фенерчето.

https://www.youtube.com/watch?v=_saCBQHVIkY&feature=youtu.be

Неактивен PyroVeso

• Специалист
  • Стабилен
  • Публикации: 676
  • Рейтинг: 216
  • Life is a DIY project!
« Отговор #109 -: Юни 19, 2014, 09:15:49 pm »
Наистина ли е "вечно"? В смисъл - като го запалиш веднъж, после свети 1, 2, 3, 5, 10 дена, докато не го изгасиш? Или просто за миг дръпва голям ток от източника и после го изразходва по супер-икономичен начин в диодите за няколко часа?
Поздравления за успеха, ако е истинско!

Неактивен madsatbg

• Специалист
  • Сериозно Активен
    • Видеонаблюдение
« Отговор #110 -: Юни 21, 2014, 03:36:18 pm »
Здравейте,
за съжаление работи около  три минути.

ЕДМ, тук поствам схемите и платките на Акула , с които се "забавлявам".
За сега има частичен успех.

поздрави

« Последна редакция: Юни 21, 2014, 03:39:23 pm от madsatbg »

Неактивен EDM electronics

• Специалист
  • Много Напреднал
  • Публикации: 1 533
  • Рейтинг: 220
« Отговор #111 -: Юни 21, 2014, 08:27:07 pm »
madsatbg, в самия клип Акулата казва, че най-голям проблем му било да синхронизира двата генератора. Така, че аз само препредавам.

От доста време съм зает със строителство и нямам възможност сега да правя експерименти, макар, че е супер елементарно и няма да отнеме много време.
Аз бих пробвал следното:
1. Първо ще ползвам качествени ключове, никакви биполярни транзистори, а МОСФЕТ от най-добрите, като например: http://store.comet.bg/Catalogue/Product/9545/?fr=1680#e30%3D. Целта е минимални загуби и максимално КПД.
2. Ще ползвам двутактна схема, така мощността ще се умножи по 2.
3. Бих пробвал с двоен синхронен генератор, примерно с един делител на честота, така винаги генераторите ще са в синхрон, няма как да избяга сфазирането.
4. За PWM бих ползвал чипа SG3525. За тези нужди е по-добър от TL494. Има вграден драйвер и един усилвател на грешка /достатъчно/. Има вграден стабилизатор.
5. Бих пробвал и с високо входно напрежение, поне 200-300 V. С това напрежение кратките импулси ще предизвикат обратна индукция стотици пъти по-голяма от входно 5-6 V, в геометрична прогресия.

Току виж фенерчето Акула се превърнало в ТПУ  :D.

Но основният въпрос, откъде идва енергията си остава. Все повече си мисля, че енергията е вътре в атома. Вероятно се черпи част от тази енергия, която върти електронния облак с бясна скорост, неизвестно още как и откъде идва. Вероятно една такава машинарийка ала-акула прави така, че някой електрони /най-външните/ напускат орбитите си, избиват други и т.н.,  и така се образува електронния поток.

Неактивен madsatbg

• Специалист
  • Сериозно Активен
    • Видеонаблюдение
« Отговор #112 -: Юни 21, 2014, 10:28:18 pm »
Здравей EDM electronics,
жалко, че нямаш време.
Енергията, според Акула, идва от "ферорезонанса".
Аз лично не съм убеден, че това е ферорезонанс, както той го обяснява.
Благодаря за транзистора, ще пробвам.
За сега ползвам IRF 3710.
Нека първо пуснем един диод да свети "вечно"  ;), пък после ще помислим за по голяма мощност.

поздрави

Неактивен EDM electronics

• Специалист
  • Много Напреднал
  • Публикации: 1 533
  • Рейтинг: 220
« Отговор #113 -: Юни 21, 2014, 11:30:16 pm »
От ферорезонанса много общо казано и неразбираемо. Ферорезонанса е явление, процес, но сам по себе си не е някакво движение на елементарни частици, всъщност от където идват всички енергии. По-скоро благодарение на него става така, че някакви частици се задвижват с по-малко енергия, отколкото те самите отдават. Най разумното обяснение за прихода на енергия идва от Тесла и Бедини, даже в конкретния случай. Импулс - средата реагира, разширява се като взрив и след прекратяването на импулса се свива с огромна скорост. Образува се обратна самоиндукция с голяма волтова амплитуда, но малка мощност /с нищожен ток/. Феро сърцевината се намесва в процеса, като намалява високата волтова амплитуда, но пък увеличава тока - мощността, т.е. става нещо като трансформация. И това е най-ефективно при резонанс на сърцевината. Ето така ги виждам аз нещата. Но никога не бих се наел да гадая, кои елементарни частици и как извършват самата обратна индукция. Това едва ли някой въобще може да го каже, освен да гадае. Просто науката не е в състояние да го докаже - на този етап.

Енергията според мен не е от ферорезонанса. Ферорезонанс има във всички ферорезонансни инвертори - конвенционални. Но при тях няма горница на енергия. Разликата във ферорезонанса на Акулата и общоизвестните ферорезонансни инвертори е в краткия импулс, т.е. ако този импулс е 5%, то при нормалните е 100%. Ето защо  при Акулата инвертора почти на консумира нищо - 20-30 mA. Като се има предвид, че използва руски TTL, само една такава консумира около 20 mA, а за импулса почти не остава нищо.

madsatbg,
При теб явно не тръгват нещата, защото схемата ти вероятно е много енергоемка, лошо КПД. Акулата пали само няколко светодиода, т.е. горницата му е нищожна. Ако схемата е с лошо КПД, тя ще "изяде" тази горница и нищо няма да стане. При теб явно нещата са на "кантар". Сложи свестен чип и ключ, направи двутактна схемата и може да се получат нещата. С двутактната схема с една и съща статична консумация на генератора ще се изкара 2 пъти по-голяма горница. Има едно видео на репликация на фонарика на Акулата от друг руснак, тай запалва над 100W лампи. Видно е при него, че ползва двутактна схема. Просто с 5V захранване при коефициент на запълване около 5% и голям брой навивки в първичната, каква мощност да се очаква?

Енергията идва от обратната индукция. Нея събираме.

За транзистора:
Този IRF 3710 който ползваш не е никак добър, има голям пад на напрежение, голямо съпротивление - виж даташийта. А тук е най-важно ключа да няма никакво съпротивление. Не напразно Исмеал Авизо прави съставен ключ за свръх малко съпротивление. Само тогава има ефект!!! Най-добрия ключ съм го дал по-горе. По-добро от него няма засега. Аз ги ползвам предимно за синхронни изправители. Имат пад 0,1V. Това се казва транзистор. Всъщност най-важния параметър на един ключ МОСФЕТ е пада на напрежение върху дрейн-сорса. Това е всъщност проходното съпротивление. Не е важно какъв ток и мощност издържа един транзистор, а е важно проходното съпротивление. От него идва КПД-то.

Като се види характеристиката от даташийта, като се знае входното напрежение, мого лесно може да се изчисли мощността на импулса. Той зависи от предимно тези параметри. Ако пък първичната е с по-малко навивки ще постигнем по-голям ток в нея, но пък така индуктивността намалява и от там обратната индукция намалява. Т.е. най-важни са напрежението и съпротивлението на ключа.

Друг добър транзистор е IRF3205 http://store.comet.bg/Catalogue/Product/9566/#e30%3D=
А за високи напрежения аз използвам като най-добър IRFP460 - http://store.comet.bg/Catalogue/Product/27610/ - много як транзистор с много малък пад на напрежение.
« Последна редакция: Юни 22, 2014, 12:01:56 am от EDM electronics »

Неактивен nizo

• Стабилен
  • Публикации: 574
  • Рейтинг: 222
  • Thoughts become things!
« Отговор #114 -: Юни 22, 2014, 02:18:07 am »
Цитат
Импулс - средата реагира, разширява се като взрив и след прекратяването на импулса се свива с огромна скорост. Образува се обратна самоиндукция с голяма волтова амплитуда, но малка мощност /с нищожен ток/. Феро сърцевината се намесва в процеса, като намалява високата волтова амплитуда, но пък увеличава тока - мощността, т.е. става нещо като трансформация.

Аз имам абсолютно същото обяснение. При импулс, магнетизма е като взрив. Първо образува балон, но в един следващ момент частиците достигат покой, притиснати от налягане и вакуум. Налягането свива, но вакуума добавя допълнителна сила.
Лийдскалнин доста набляга на това, че магнитите първо влизат в сърцевината и след това тя ги изтласква навън. Даже според него една намотка от железен проводник, няма нужда от сърцевина.

Неактивен mzk

• Много Напреднал
  • Публикации: 1 613
  • Рейтинг: 131
  • http://analogov.com
    • analogov.com
« Отговор #115 -: Юни 22, 2014, 09:43:34 am »
@madsat, може ли да пробваш схемата без индуктивността над съпротивлението 360 ома (и без съпротивлението), да ги шунтираш и после да пробваш пък с дросел с много по-голяма стойност (10-20 пъти да речем)?

Неактивен madsatbg

• Специалист
  • Сериозно Активен
    • Видеонаблюдение
« Отговор #116 -: Юни 22, 2014, 04:26:26 pm »
Здравей mzk,
според теб каква е ролята на тази LR група?
За мен това е просто един филтър - филтрира ВЧ съставната.
Не съм  слагал тази група - / във видеото на Акула я няма./

поздрави

п.с. Акула ползва добрия стар КТ 805 - технология от "моето време", но работи .
« Последна редакция: Юни 22, 2014, 05:09:39 pm от madsatbg »

Неактивен mzk

• Много Напреднал
  • Публикации: 1 613
  • Рейтинг: 131
  • http://analogov.com
    • analogov.com
« Отговор #117 -: Юни 22, 2014, 07:10:48 pm »
@madsat, не са означени началата на намотките и приемам, че това е  прав преобразувател. Тогава докато е отпушен ключът се натрупва енергия в кондензатора, а за да светят диодите там трябва да има по-нисък потенциал от масата...  ???