Автор Тема: Опити с магнитен отоплител  (Прочетена 69754 пъти)

Strashimir

  • Гост
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #30 -: Октомври 08, 2013, 10:08:10 pm »
   Възможно е загубата на енергия да се дължи на жироскопичното спиране. Имам тема "Жироскоп действа като спирачка и нарушава ЗЗЕ". Електроните са жироскопи, а и вихровите токове май са неподвижни, т. е. веднъж създадени трудно се местят. Аз преди време правих опит да засека какъв ток се получава между краищата на вертикална медна тръба, в която се пуска да пада магнит. Оказа се абсолютно никакъв. Следователно вихровите токове не могат да се поместят от падащия магнит надолу. Прилагам рисунка.

Пробвал ли си, вместо да свържеш двете сонди към краищата на тръбата, да забиеш едната сонда в мокра почва напоена със солен разтвор, а другата сонда да е закачена за тръбата?

Подвариант на това е и тръбата в другия край да е СЪЩО заземена...

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #31 -: Октомври 09, 2013, 08:50:47 am »
И.Димов и Страшимир - не сте в темата - обсъждаме магнитен Отоплител. Има подадени линкове и даже снимки... не се "отнасяйте" с жироскопи и солени разтвори!

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #32 -: Октомври 09, 2013, 09:18:49 am »
   Майсторе, обсъждаме ефективност на магнитен отоплител. Няма смисъл да правим магнитни спирачки, които не топлят достатъчно. Онзи мъж от видеото споменава, че двигателят му е три конски сили, което е около 2 kW. Трябва да замерим точно ефективност. И трябва да познаваме добре механизма на вихровите токове за да ги насочим в наша полза - иначе може да спират прекалено. И аз в един мой генератор се натъкнах на прекалено спиране без загряване - беше очевадно, но не съм правил точни замервания. Ако знаехме как точно стават електромагнитните взаимодействия, щеше да ни е по-лесно. А ние не знаем дори защо ако в един от два успоредни проводника пуснем постоянен ток наляво, в другия тръгва ток надясно.
   Интересно е също как магнит виси над свръхпроводник. Това също показва, че вихровите токове са като жироскоп - не мърдат и носят тежестта на магнита. Ето и един сайт за магнит в медна тръба. 
http://www.youtube.com/watch?v=E97CYWlALEs
« Последна редакция: Октомври 09, 2013, 12:08:44 pm от Иван Димов »

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #33 -: Октомври 09, 2013, 12:23:32 pm »
Maistora52,
Тръбата може да е "прерязана" само от към проводимост и пак да си е цяла за течността, която ще цилкулира.
Но Bat_Vanko е прав, че по определение вихровите токове ще се противопоставят на пораждащата ги сила.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #34 -: Октомври 09, 2013, 01:01:17 pm »
Иван Димов,
С повечето неща написани от теб тук в тази тема съм съгласен.
Само две малки подробности - понеже "малките камъчета обръщат колата"
Ти правил ли си лично експеримента с правите проводници и постоянния ток по тях, защото аз съм учил съвсем друго нещо по въпроса? Да не би да става дума за моментна индукция само. В противен случай говорим за постояннотоков трансформатор, който както знаем е химера.
А относно левитацията на магнит над свръхпроводник струва ми се, че тук токовете на Фуко нямат нищо общо със случая, по скоро ефектът е свързан с един фазов преход на веществата подобен на точката на Кюри. Този температурен преход се казва точка на Неел. Вещества изстудени под тази точка се превръщат в антиферомагнетици и се противопоставят много силно на приложеното магнитно поле. Впрочем това ми се струва подходящо за съвсем отделна тема.
Успех на всички.   
« Последна редакция: Октомври 09, 2013, 06:53:12 pm от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #35 -: Октомври 09, 2013, 05:54:57 pm »
И аз да си кажа мнението, вероятно загубите при магнитният отоплител, се получават вследствие на отнесена енергия във вид на ЕМВ. Освен това специфичното съпротивление на медта е ниско, а от закона на Джаул за топлината отделена при протичане на ел ток има следната зависимост: Q=I.R.t отделената топлина е пропорционална на тока и специфичното съпротивление на проводника по времето . Ако се експериментира вместо с медни тръби, а с железни ? Но тогава токовете на Фуко ще са по-малки, съответно и Ленцовата сила ще е по-малка, но пък нищо не пречи оборотите да се вдигнат още нагоре, и по този начин да се увеличат токовете на Фуко .
« Последна редакция: Октомври 09, 2013, 06:55:03 pm от Maistora52 »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #36 -: Октомври 09, 2013, 06:06:31 pm »
здравейте, във форума вече са разглеждани подобни теми, ето още една Индукционен нагревател с токове на Фуко :)

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #37 -: Октомври 09, 2013, 07:10:32 pm »
Да се опитам да дам идея на експериментиращите. Понеже не съм специалист в материята, ще ме извините ако има неправилно употребена терминология.
 1. Например ако медната тръба се използва като намотка, която не е дадена на късо, а към двата ѝ края е свързан кондензатор така, че да се получи трептящ кръг, дали няма да се получи усилване на ефекта? Предполагам, че специалистите ще могат да сметнат честотата на трептящия кръг, според оборотите на диска и броя на магнитите и да се търси някакъв резонанс.
 2. Какво ще се получи ако медния пръстен има повече от една намотка и те са разположени в равнина успоредна на равнината на въртене на магнитите?
 3. С по-тънка медна тръба няма ли да има по-добър ефект?
 4. Ако на диска с магнитите се закрепи въздушна турбина с външен диаметър по-малък от диаметъра на разположение на магнитите, а медната тръба е просто меден проводник, тогава въздушната турбина ще охлажда медния проводник и магнитите и ще се получи въздушен отоплител тип "калорифер". Част от въздушния поток може да се насочи да охлажда и електродвигателя, така, че топлинните му загуби да се усвоят за отопление.
« Последна редакция: Октомври 09, 2013, 08:09:41 pm от Брадатия »

@praktik

  • Гост
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #38 -: Октомври 09, 2013, 07:58:01 pm »
Цитат
Например ако медната тръба се използва като намотка, която не е дадена на късо, а към двата ѝ края е свързан кондензатор така, че да се получи трептящ кръг, дали няма да се получи усилване на ефекта?
Токовете на фуко са вихрови, получават се от вихрово ЕДС. По Максуел rot B дава rot E, и си нямам на идея как ще зарежда кондензатора . Ако го зареди, кондензатора моментално ще се разреди през тръбната бобина, индуктивните и капацитивни съпротивления, взаимно би трябвало, да се неутрализират. От което и фуко токовете трябва да нарастнат. Тук може и да е разковничето, трябва да се експериментира с кондензатор.
« Последна редакция: Октомври 09, 2013, 08:02:26 pm от @praktik »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #39 -: Октомври 10, 2013, 11:09:28 am »
   Радико, много ясно че става дума за моментна индукция - само докато се изменя тока. Но единият ток нараства наляво, а другият не знам защо нараства надясно. Какъв е този посредник (вакуум), който действа наобратно на нашата логика? Вторият вариант е по-приемлив - когато ток наляво спира, токът в другия проводник нараства наляво. Въобще широко поле за умуване.
   За левитацията - доближавайки магнит до свръхпроводник се индуцират незатихващи вихрови токове, които са противопосочни на "токовете" на магнита. Противопосочни токове се отблъскват и затова магнитът виси. Ако тръгнем да го отдалечаваме се индуцират съпосочни токове, които привличайки се с тези на магнита, повдигат и свръхпроводника заедно с магнита. Така магнит и свръхпроводник са като закачени един за друг.
   Идеята на Брадатия май не е лоша - тази за кондензатор и бобина. То така ще се получи генератор с капацитивен товар. Няма да има голямо спиране, но колко ще е топлината - трябват експерименти.
   Друго важно, Стефан Маринов говори за анти-Ленц ефект при високи честоти. Трябва дебела мед (пък защо не и желязо) и високи обороти. Този ефект се дължи на закъсняването на тока спрямо напрежението при индуктивен товар.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #40 -: Октомври 11, 2013, 10:48:21 am »
   Ето каква идея ми дойде за отоплител от вихрови токове. Дали ще е ефективен не знам, но при високи периферни скорости на кухия диск може и да е. Ако му сложим и дюзи по периферията може да стане Сегнер турбина, пръскаща топла вода. Май за моите идеи ще ми трябва цял цех. Прилагам файл.

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #41 -: Октомври 11, 2013, 01:05:39 pm »
От направените опити досега се оказва, че ефективността е малка. Затова, както беше предложил някой колега, ефекта е гарантиран ако ползваме безплатно задвижване на дисковете (например вятърна турбина). Тогава един буферен съд и ще се изравнят денонощните промени в силата на вятъра. Проблема засега остава да се повиши ефективността на самия магнитен отоплител.

Неактивен sabaka808

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
  • Пол: Мъж
  • Живей за мига работи за кеф!
  • Скайп: sabaka 808
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #42 -: Октомври 11, 2013, 06:58:03 pm »
Помислете за индукционен нагревател каквато е микровълновата печка. Имайте в предвид, че индукционните консуматори посредством електронни или механични компенсатори могат да харчат и реактивна енергия, която от електромера не се засича. При липса на заводи и фабрики, сега реактивната енергия е в изобилие, преди години крупните предприятия, които харчеха много, то си имаха компенсатори и харчеха, но сега е в изобилие.
« Последна редакция: Октомври 11, 2013, 08:58:11 pm от Maistora52 »

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #43 -: Август 27, 2014, 01:36:17 am »
Е това ме накефи, реактивната енергия била в изобилие. Седи по жиците и ни чака да я похарчим без да я отчете електромера.
Да ама реактивната енергия нито топли, нито свети, то ако можеше да е от полза заводите нямаше да я компенсират, а щяха да я ползват и да не плащат глоба за превишена реактивна енергия.
« Последна редакция: Август 27, 2014, 09:14:24 am от Maistora52 »