Автор Тема: Опити с магнитен отоплител  (Прочетена 69695 пъти)

elektros

  • Гост
Опити с магнитен отоплител
« -: Октомври 06, 2013, 10:00:00 pm »
Колеги, днес приключихме с експериментите с магнитен отоплител.  Последната фаза бе сглобяване и пускане на устройството. Постоянни магнити  10мм диаметър с дължина 20 мм,  4кг ,  24 броя, монтирани на алуминиев диск диаметъра 200мм, дебелина 20мм. Установката бе монтирана на конзоли с лагери. Елмотора, който я задвижва е с мощност номинал 150 вата и 5000об/мин. Медна тръба 8мм, сгъната в позиция да покрива 2/3 от двете страни на диска. При задействане само диска, без тръба консумацията на мотора след развъртане на маховика е 5 ампера на 12 волта и достигане на максимални обороти около 5000об/мин. След слагане на тръбата консумацията скочи на 40 ампера, оборотите паднаха до около  3000, а самата тръба се загря до около 100 градуса. Спирачния момент е убийствен! Извадената енергия във вид на топлина бе не повече от 10% от вложената. Стигнахме до два извода-  или трябва да се развърти с подходящи редукции маховика до поне 50 000об/мин, или да се използва изключително тъкостенна медна тръба, или и двете...  Успех на експериментаторите!
« Последна редакция: Октомври 07, 2013, 08:13:25 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Опит с магнитен отоплител
« Отговор #1 -: Октомври 06, 2013, 10:39:02 pm »
По добре се замисли къде по дяволите са се дянали останалите 90% от вложената енергия.
Свободно загубената енергия си е свободна енергия  ;D  ;D  ;D
Ако нещата са така наистина и не пропускаш някоя подробност, то имаме нарушение на ЗЗЕ - вярно в обратна посока, но те посоките се обръщат нали. 
« Последна редакция: Октомври 07, 2013, 08:13:40 am от Maistora52 »

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Опит с магнитен отоплител
« Отговор #2 -: Октомври 07, 2013, 02:32:14 am »
Представяш ли си какъв баланс трябва за тия 50,000 оборота и как трябва да са закрепени магнитите освен това не мога да се сетя какви лагери ще се ползват.
Все пак дай снимки да видим "отоплителя" и що не пробвате тръбата да покрива 3/4 само от едната страна.
Тва нещо мисля че го има в тубата.
« Последна редакция: Октомври 07, 2013, 08:13:50 am от Maistora52 »

GTV

  • Гост
Re: Опит с магнитен отоплител
« Отговор #3 -: Октомври 07, 2013, 06:04:23 am »
Привет от Егейско море.
 Колега Електрос, мисля че замерванията не са коректни. Топни цялата система в съд с масло за да отчиташ топлинната енергия. Пропускаш, че и двигателя разсейва топлина.
 Опита съм го правил с колекторен ел. двигател на пост. магнити. Премахваш четките, даваш на късо роторните намотки и развърташ с дрелка. Системата работи перфектно. За отвеждане на топлината е нужно магн. отоплител да е потопен в масло. Мислил съм я тази система за ветрова турбина.
« Последна редакция: Октомври 07, 2013, 08:14:06 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Опит с магнитен отоплител
« Отговор #4 -: Октомври 07, 2013, 06:39:30 am »
Идеята е наистина от ЮТуб: http://www.youtube.com/watch?v=8n5sSmJsCdY
На клипа са видни броя неодимови магнити, техният диаметър - фи около 20 мм, , предполагаема височина около 10-15 мм, и сила - около 13-15 кг единия. Медната тръба е също с фи около 15-20 мм. Оборотите на двигателя са стандартни за асинхронен - около 2500-3000 rpm. Мощността му е 1,5-2 kW.  Дискът с магнитите е поставен на ос (вероятно някаква фреза) без редукции на оборотите.
След запуск е видно, че медната тръба се загрява до червено в рамките на 15 секунди. При напълване на същата с вода - имаме кипене за същите тези 15-тина секунди.
...
Аз също репликирам тази идея. Още не съм огънал тръбата. Това, което ме тревожи е единствено нагряването на магнитите при продължителното (по зададеност) въртене. Затова предвиждам въздушно охлаждане на магнитите с въздухозаборна лента.
Ел. моторчето ми е 50 W, 220 V, асинхронно, с 2850 rpm. Медната тръба е с фи 20 мм. Магнитите са 16 бр. неодимови с фи 20 мм, височина 10 мм и сила 12 кг. единия.
Дискът с магнитите може да се сложи или на оста на двигателя или на самостоятелна такава, с възможна редукция на оборотите.
Дискът носещ магнитите е от текстолит. Направил съм специални за целта на охлаждането прорези на всяко магнитно гнездо, които ще затворя с въздухозаборната плоскост и лист от корк предпазващ магнитите от директното инфрачервено излъчване от медната тръба.
Есента обаче дойде, а аз още нямам време да го завърша този отоплител.
Данните, които дава Електрос за консумацията по ток и забавянето на оборотите са обезпокоителни. Вероятно не става с такива слаби моторчета.
Наистина са възможни неблагополучия при тези наши опити, но нали точно опитите ни водят напред - и точно от опитите ни идва и знанието.
===
Ето няколко линка в ЮТуб с магнитни отоплителни схеми за free heating
http://www.youtube.com/watch?v=bzmHGmAqMJc
http://www.youtube.com/watch?v=_F8vhx8DU1c
http://www.youtube.com/watch?v=TfGVQsq4YPk
http://www.youtube.com/watch?v=ArrpVuHTDJ8&list=PLIhYHaXkl2H23fqF6fLRhvlQcoGIRdqFw
http://www.youtube.com/watch?v=RM9gPAHrf3I&list=PLIhYHaXkl2H23fqF6fLRhvlQcoGIRdqFw
« Последна редакция: Октомври 07, 2013, 09:04:53 am от Maistora52 »

Неактивен rokssi2

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 25
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #5 -: Октомври 07, 2013, 08:40:26 am »
Здравейте колеги. Мен също ме вълнува проблема с отоплението. Затова от 2 години насам направих много опити, но резултатът е нулев. Направените опити са с различни магнити, мотори и обороти и ми дадоха КПЕ 1.2. Докато климатиците имат 4/6. Другите ми опити са за подгряване на вода с високочестотен ток. Там КПЕ е 1,6 - също плачевен резултат. Не губете време и пари с тези идеи. Безперспективни са. Ако някой иска да обменим информация на лични или по скайп.
« Последна редакция: Октомври 07, 2013, 01:57:52 pm от Maistora52 »

elektros

  • Гост
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #6 -: Октомври 07, 2013, 09:02:29 am »
Забелязахме, че спирачния момент се увеличава с нарастване на оборотите най-вероятно на квадрат, защото на финала мотора пушеше...Това е мотор от вентилатор  за охлаждане на автомобилен радиатор, достатъчно мощен...Пробвахме и точно варианта от клипа, с подаване на 2-3 см от тръбата, ефекта е същия- огромно затормозяване на мотора и температура на тръбата след 40 секунди въртене около 100 градуса..... Като цяло замерването бе направено с отчитане на температурата на входяща и изходяща тръба. Знаете, че проточен бойлер от 2кв поддържа гореща вода  поне 50 градуса при дебит примерно 2 литра в минута, при замерването в същата ситуация температурата на водата се покачи от 15 на 17 градуса...... При 400 вата входна мощност...  Снимки не съм правил, защото вече е разглобено, за да се използват магнитите за друг експеримент!

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #7 -: Октомври 07, 2013, 09:07:16 am »
И аз се ориентирам към разглобяване на конструкцията. Опитите на колегите и формулите са показателни за неуспешната идея - много ток ща харчи, и става прескъпо такова отопление.
Ще използвам диска с магнитите за ел. генератор.
« Последна редакция: Октомври 07, 2013, 09:09:11 am от Maistora52 »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #8 -: Октомври 07, 2013, 09:27:10 am »
Здравейте колеги. Мен също ме вълнува проблема с отоплението. Затова от 2 години насам направих много опити, но резултатът е нулев. Направените опити са с различни магнити, мотори и обороти и ми дадоха КПЕ 1.2. Докато климатиците имат 4/6. Другите ми опити са за подгряване на вода с високочестотен ток. Там КПЕ е 1,6 - също плачевен резултат. Не губете време и пари с тези идеи. Безперспективни са. Ако някой иска да обменим информация на лични или по скайп.

Това е много интересно и никак не е за подценяване, ако е измерено правилно. Определено заслужава публична дискусия!
« Последна редакция: Октомври 07, 2013, 01:58:31 pm от Maistora52 »

Неактивен johnny_fx

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 118
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #9 -: Октомври 07, 2013, 09:47:21 am »
http://youtu.be/NivItikx0AU При този опит консумацията пада с повишаване на температурата. Може би е нужно разстоянието да е точно, хем да има загряване, хем да няма убийствено спиране.  :)
Преди доста време го гледах този опит и се канех да го репликирам, но така си и остана.

GTV

  • Гост
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #10 -: Октомври 07, 2013, 10:34:14 am »
В моя вариант на магн. отоплител (колекторен ел. двигател с пост. магн. от механизъм за ел.стъкла), съм направил входен и изходен отвор за циркулация на маслото. На ротора съм нарязал винтообразен канал за получаване на циркулация - нещо като помпа.  Работния флуид е моторно масло. Приложението на отоплителя го виждам там където входящия ресурс е безплатен, т.е. при вятърните турбини или при електромобилите за отопление.
 Относно анодния Отоплител на Рокси, и аз съм получавал резултати  0.95-1.35. Не знам ефекта Джаул-Ленц важи ли при течности, особено ако се получава и ОНН газ?
« Последна редакция: Октомври 07, 2013, 02:01:24 pm от Maistora52 »

Strashimir

  • Гост
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #11 -: Октомври 07, 2013, 09:50:45 pm »
...... Постоянни магнити  10мм диаметър с дължина 20 мм,  4кг ,  24 броя, монтирани на алуминиев диск диаметъра 200мм, дебелина 20мм. Установката бе монтирана на конзоли с лагери. Елмотора, който я задвижва е с мощност номинал 150 вата и 5000об/мин....

Това поразително ми прилича на униполярен генератор - метален (алуминиев) диск и магнити. Трябвало е да пробвате да извадите и ток, освен топлина! Нали точно това се разисква и в темата за униполярните двигатели....

...... След слагане на тръбата консумацията скочи на 40 ампера, оборотите паднаха до около  3000, а самата тръба се загря до около 100 градуса. Спирачния момент е убийствен!.....

http://physik.hit.bg/link8.htm - линк с описанието на ефекта на вихровите токове (токове на Фуко).
В случая ефекта на Ленц си е нормален - и колкото по-силно се върти диска (т.е. колкото по-силни са токовете на Фуко, толкова по-силен ще е и ефекта на Ленц)....

Не знам как може да се преодолее този ефект... А може би ИМЕННО отвеждането на тока (действие като униполярен генератор) ще намали ефекта на Ленц...  Но пък от друга страна няма да има загряване...

Егати, интелектуалната яма :-)
« Последна редакция: Октомври 07, 2013, 09:52:22 pm от Strashimir »

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #12 -: Октомври 08, 2013, 03:11:05 am »
Момчета, не разваляйте магнитните ротори.
Има още какво да се пробва:

1. Според мен тук трябва по-мощен двигател.

2. Да се ползва ефекта на маховика. След развъртане, маховика изисква много по-малко енергия за да се поддържат оборотите му.

3. Включване на двигателя в резонанс - ротовертер.

4. Използването на обърнатата схема със стационарни магнити и въртящ се диск.
При изследване на своите двигатели/генератори, Шкодин (http://www.youtube.com/watch?v=eCyunRVU7Ns) установява, че при стационарни магнити, двигателите му имат почти двойно по-голяма мощност от вариант с въртящи се магнити.
Вероятно неподвижните магнити създават някакъв стационарен поток в ефира, който при въртящи се магнити няма време да се формира.

« Последна редакция: Октомври 08, 2013, 07:52:38 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #13 -: Октомври 08, 2013, 08:16:52 am »
Дотук добре, няма да разваляме (поне аз), но:

Момчета, не разваляйте магнитните ротори.
Има още какво да се пробва:
1. Според мен тук трябва по-мощен двигател.
2. Да се ползва ефекта на маховика. След развъртане, маховика изисква много по-малко енергия за да се поддържат оборотите му.
3. Включване на двигателя в резонанс - ротовертер.
4. Използването на обърнатата схема със стационарни магнити и въртящ се диск.
При изследване на своите двигатели/генератори, Шкодин (http://www.youtube.com/watch?v=eCyunRVU7Ns) установява, че при стационарни магнити, двигателите му имат почти двойно по-голяма мощност от вариант с въртящи се магнити.
Вероятно неподвижните магнити създават някакъв стационарен поток в ефира, който при въртящи се магнити няма време да се формира.

И аз ще карам "по точки", да е по-прегледно.
1. По-мощния двигател ще харчи и повече ток. Колко мощен да се сложи? - това някак ми изглежда трудно да се определи, че хем да не харчи, хем да загрява, хем да не му падат оборотите. Трябва да се "въоръжим с десетина ел-двигателя!!!
"Номерът" на идеята е да има високи обороти за да се използва максимумът от вихровите "Токове на Фуко".
2. Да разбира се! - Има много още какво да се пробва.
3. Маховикът може да се сложи, но само с него, той не е най-рационално решение. Може би "Умножителят на Фернандо Сиско" е по-подходящ - там също има маховици.
4. Обръщането на конструктивната схема - стационарни магнити / подвижна диамагнитна кухина (медна тръба, цилиндричен меден резервоар) - води след себе си до почти нерешими проблеми (у дома) със загрявания флуид, защото точно флуидът е факторът за пренос на топлината, все ще намери откъде да "изтече".
5. Мисля, че веднъж създадено въртящо се магнитно поле от постоянни магнити, същото остава с (почти) неизменни характеристики във времето. Но - щом Шкодин казва: ето ви по-обяснителен линк: http://www.youtube.com/watch?v=0lP0F3mvv6I
Този Руски "Бедини" наистина е напипал нещо много сериозно - бих го нарекъл компактен ротовертер или "зарядно-разряден двигателно/генераторен комплекс"...... трябва само колегите да намерят каква е схемата и конструкцията МУ!
Отварям тема за "Шкодин - руският Бедини" - събирайте всичко там.
« Последна редакция: Октомври 08, 2013, 08:35:38 am от Maistora52 »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Опити с магнитен отоплител
« Отговор #14 -: Октомври 08, 2013, 09:01:08 am »
"..."Номерът" на идеята е да има високи обороти за да се използва максимумът от вихровите "Токове на Фуко"...."
А защо изобщо да се използват движещи се части, а не с електромагнити на мястото на постоянните магнити? Тогава и честотата, и полярността ще могат да се превключват по всякакви схеми - въртеливи, пулсиращи, на подскоци, през едно, с алтерниращи посоки и т.н. Освен това формата на сигнала, а от там и на магнитното поле ще може да се управлява чрез правоъгълни, синусоидални, триъгълни, трионообразни импулси... докато се напипа максимума на ефективността.

Честно казано - не виждам никаква разлика от индукционна пещ. Нито смисъл конструкцията да се усложнява излишно с въртящи се части, които освен шум, несигурност в работата + дефектируемост и опасности - с друго не допринасят.
« Последна редакция: Октомври 08, 2013, 03:48:02 pm от Maistora52 »