Автор Тема: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,  (Прочетена 31074 пъти)

Неактивен sednal

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 12
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #15 -: Ноември 08, 2013, 03:05:09 pm »
В Комет имат светодиоди отдаващи над 100 лумена на ват. Мисля скоро да си поръчвам и ако го направя, ще дам отзиви.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #16 -: Ноември 08, 2013, 07:37:09 pm »
Цитат
Колкото е по-голяма мощността се увеличават и лумените на ват!
Моите наблюдения са други. Няколко по-слаби диода светят по-силно от един по-мощен с еквивалентна мощност.
« Последна редакция: Ноември 08, 2013, 10:32:35 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #17 -: Ноември 08, 2013, 09:59:20 pm »
Що не вземе някой да измери осветеността на различни излъчватели и да се реши въпроса :)
http://www.macropic.net/PHOTOMETRY.html

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #18 -: Ноември 08, 2013, 10:32:38 pm »
Мойте наблюдения са други. Няколко по слаби диода светят по силно от един по мощен с еквивалентна мощност.
да аз също съм забелязал това, може би зависи от оптичния ъгъл на излъчване, при някои светодиоди той е 30 градуса, при други той е 90, и този със 30 градуса на излъчване ще свети по ярко от този със 90 градуса при еднаква мощност?
« Последна редакция: Ноември 08, 2013, 10:36:12 pm от x_name41 »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #19 -: Декември 17, 2013, 09:44:17 pm »
60- and 40-Watt Bulbs Banned for 2014: What You Need to Know

От 01 януари 2014 г. в САЩ влиза забрана за ПРОИЗВОДСТВО и ВНОС на ел. крушки с нажежаема жичка
от 40 и 60 вата. Разрешава се продажба на крушките които са вече в магазинната мрежа, до изчерпване на количеството.

Статията е от YAHOO. В нея се препоръчва на американските потребители да заменят ел. крушки със СВЕТОДИОДНИ осветители ( такива на които има
отличителен знак за качество ), с луминисцентни осв. тела, енергоспестяващи или мет. халогенни.

През 2012 г. в САЩ са спрени крушките от 100 Вт, през 2013 г. крушките от 75 ВТ, а сега  през 2014 г. от 60 и 40 Вт.

Въпросът на е само кои осветители са най - икономични, става въпрос  за психическото и физиологичното въздействие на светлинния
излъчвател върху човешкия организъм. Изследванията в тази област са малко, а резултатите не се огласяват на потребителите по най - различни
причини.



gguest

  • Гост
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #20 -: Декември 17, 2013, 09:52:35 pm »
60- and 40-Watt Bulbs Banned for 2014: What You Need to Know
...Въпросът на е само кои осветители са най - икономични, става въпрос  за психическото и физиологичното въздействие на светлинния
излъчвател върху човешкия организъм. Изследванията в тази област са малко, а резултатите не се огласяват на потребителите по най - различни
причини.
Въпросът е в това, че никой друг начин за добиване на светлина, освен нажежаемата жичка не предлага спектър, близък до слънчевия. Аз лично във всяка стая, освен флуоресцентните "енергоспестяващи" лампи, съм завинтил и по една обикновена. Да, изпозва повече ток и плащам повече, но не толкова, колкото ми струват очите.

редакция: Има енергоспестяващи флуоресцентни лампи с трислоен луминофор, производство на Tungsram, които имат доста добър спектър, но последният пак е прекъснат и освен това тръбите са скъпи. Китайските са Ж.З.
« Последна редакция: Декември 17, 2013, 10:10:46 pm от gguest »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #21 -: Декември 17, 2013, 10:12:07 pm »
Въпросът е в това, че никой друг начин за добиване на светлина, освен нажежаемата жичка не предлага спектър, близък до слънчевия. Аз лично във всяка стая, освен флуоресцентните "енергоспестяващи" лампи, съм завинтил и по една обикновена. Да, изпозва повече ток и плащам повече, но не толкова, колкото ми струват очите.редакция: Има енергоспестяващи флуоресцентни лампи с трислоен луминофор, производство на Tungsram, които имат доста добър спектър, но последният пак е прекъснат и освен това тръбите са скъпи. Китайските са Ж.З.

грешите, дъговият ксенонов разряд е най близък до слънчевия спектър, дъговият разряд при металхалогенните лампи също :)

gguest

  • Гост
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #22 -: Декември 17, 2013, 10:15:02 pm »
Имах предвид масовите битови светлинни източници.

GTV

  • Гост
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #23 -: Декември 17, 2013, 11:33:00 pm »
Колеги Моля придържаѝте се към заглавието! Има понятия като цветна температура характерна за различните източници. Ако някой има желание може да драсне няколко реда. Мисля че не се препоръчва светодиодно осветление с цветна температура над 5000 Келвина.

 Чичо Нончо благодаря за Честитката!
« Последна редакция: Декември 18, 2013, 06:29:44 am от GTV »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #24 -: Август 05, 2014, 01:22:15 am »
Ето още един нагледен пример за използване на LED осв. тяло и сравнение.
Мястото е прозорецът, който гледа към терасата ми.Терасата се осветява от сферично тяло с
ел.крушка от 100 Вт., от LED тяло 10 Вт. и от двете тела.
На снимка 3 свети ел. крушка 100 Вт. с нажежаема жичка.
На снимка 2 свети  LED тяло 10 Вт.
На снимка 1 светят и двете тела.

LED тялото 10 Вт. е поставено върху перваза на прозореца и стои там повече от година.
Корпусът е фабричен, LED излъчвателят е 2 бр. ленти х 18 светодиода всяка.захранването е
корейско - 20 Вт.Лентите са разработени от фирма БИЕЛТ, от инж. П.Лазаров.

Дизайнът и монтажът са дело на elektros и моя милост.Разработихме цяла гама от такива
LED тела, които са подходящи за ОСВЕТЛЕНИЕ на офиси, жил. помещения, магазини и др.
LED телата работят безотказно повече от година.







Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #25 -: Август 05, 2014, 08:52:35 am »
Някъде във форума бях пускал този линк:
https://www.youtube.com/watch?v=xrEwsUVUUzk
Това е осветлението, което правих за аквариума на брат ми. Поради изискването за различна цветна температура на режимите на осветлението на аквариума се наложи да направя RGB LED осветление, което се управлява от контролер по време (0:00..24:00) и яркост (0..255). В случая се управляват отделно 5 групи (всяка с  3хRGB LED ленти + бяла LED лента). По отделно се управлява всеки цвят по яркост така, че се получава пълно и плавно преливане по цялата скала на цветната температура.
Принципно по този начин (RGB + бяла ленти) може да се направи каквато си искаш яркост и цвят на светлината.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #26 -: Август 06, 2014, 07:39:24 am »
Ако някой има интерес към подобно управляемо осветление можем да поработим заедно по идеи за просто и ефективно управление на яркост и 'цвят' на LED осветление.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #27 -: Август 06, 2014, 01:57:11 pm »
valex това което се вижда на клипчето е много красиво!Но мисля, че то НЕ става за основно
осветление.RGB диодите, тези които са на пазара в ленти, са подходящи за декоративно осветление. Поправи ме ако греша.

Моята цел е да се направят LED тела за ОСВЕТЛЕНИЕ.Това показвам на снимките и смея да твърдя, че имаме разработени няколко вида  LED тела за жилищно осветление.Тези тела могат да се изработят в домашни условия, не се изисква специална екипировка или познания по електроника.Всеки средно грамотен и сръчен човек би могъл да го сглоби сам вкъщи.Не визирам супер специалистите от ФОРУМА, те само с поглед ще сглобят такова LED тяло  ;D

Не съм подменил всички лампи вкъщи с LED тела, защото вече 1 година работя във Варна, нямам възможност за краткото време през което се прибирам да го направя.Но опитните образци работят безотказно и няма никакво съмнение, че са по - добри от ел. крушки.

Ето как изглежда отблизо LED тялото, което е на перваза на прозореца.
На снимка 6 и 7 разсейвателя е свален и се виждат лентите със светодиодите.






Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #28 -: Август 06, 2014, 03:46:53 pm »
ELPUNTO
Така е. Обикновените ленти нямат достатъчна яркост и трябва да се слагат повече бройки. От там и проблемите.
Аз имах в предвид да се коригира цветната температура на осветителното тяло с добавка на RGB лента за да се докара съответния спектър.
« Последна редакция: Август 06, 2014, 05:03:32 pm от Maistora52 »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #29 -: Август 09, 2014, 03:45:58 am »
Още едно предимство на LED телата и LED лентите разработени от нашия екип е, че те могат да се захранват директно с постоянно напрежение в диапазон 20 - 36 Волта.
В този случай, няма нужда от захранващ блок, напрежението се подава направо на входа на  LED лентата.Захранването може да бъде от стари, "умрели" авто акумулатори или
ФВолтаици.Аз изпробвах с два "умряли" акумулатора, които даваха общо 21 - 22 Волта. LED тялото свети цяло денонощие.

LED тела със сумарна мощност 100 - 150 Вата, ще осветяват едно жилище така , че то ще грее като снимачна площадка.  :)

valex  LED тяло с RGB диоди за ОСВЕТЛЕНИЕ е задачка с повишена трудност.Такова тяло ще иска специализирано захранване, специализиран
контролер и софтуер.Тялото трябва да бъде интелигентно т.е. да се адаптира към външната, дневна светлина.Постижимо е, но БГ пазарът не е готов за
такива  LED RGB тела.Фактът, че тук във ФОРУМА коментираме "Що е то LED осветление и има ли почва в БГ ?" е показателен.  :(
« Последна редакция: Август 09, 2014, 04:42:17 am от Maistora52 »