Автор Тема: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,  (Прочетена 31071 пъти)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
@ELPUNTO, мисля, че все още CFL крушките са по-ефективни от светодиодните. Може да направиш справка и да пуснеш информация.

CLF по-скоро са подходящи за дълги периоди, докато светодиодните за димирано осветление, димирано в смисъл включвано от разни датчици - примерно като преминава човек и т.н.

mzk не съм запознат с CFL крушките, или поне означението CFL не ми е познато. Правихме измервания и сравнения на нашите LED тела спрямо ел.крушки с нажежаема жичка, спрямо луминисцентните тръби и енергоспестяващите осветители. Нашите LED тела превъзхождат във всяко отношение.Идеята ни беше да разработим LED тела за битова употреба, както и за офис помещения.Такива на пазара все още няма.

НЕ споделям твоето мнение относно употребата на  LED тела, те са подходящи както за често включване/изключване, така и за продължителна работа.Това е доказано от опита ни.
Имаме и модел с регулируема светлина, плавно или на няколко нива.Но все още не е готов за пазара.Трябва да са разработи софтуер за адаптивно управление, в зависимост от външната светлина.БГ пазарът не е готов още за това, а и по света има малко такива адаптивни системи.
Следващата крачка ще е  LED тела с RGB светодиоди, те ще позволяват да се имитира дневната светлина изгрев, пладне, залез, но това е работа за . . . . светлото ни бъдеще . . . . дай Боже да доживея до него.  :)

mzk  LED осветлението е интересна и обширна тема, моля те кажи къде да я отворим или ти я започни в подходящия раздел.Тук стана мешавица солар . . . икономайзер . . .  LED тела.
Мисля, че по добре ще е, да обсъждаме само солари в тази тема.Много хора и фирми работят в областта на LED осветлението, те има какво да кажат, темата засяга почти всички във Форума.


 

 
« Последна редакция: Септември 29, 2013, 07:51:28 am от Maistora52 »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #1 -: Октомври 05, 2013, 01:28:11 am »
Светодиодното тяло LED 15 wat, е свръх икономично осветително тяло. Източник на светлина са 72 бр. светодиоди. Потребната ел. мощност е 15 вата. Светлината която излъчва осветителя LED 15 е 24 лукса, или тя се равнява на светлината която излъчва ел. крушка с нажежаема жичка с мощност 100 вата.

Живота на светодиодния осветител е повече от 50 000 часа или повече от 20 години.

За 2 000 часа работа  LED 15wat ще изразходва 30 Квт ел.енергия или 4,50 лв. (при цена 0,15 лв за 1 Квт.).

Тялото е предназначено за битово помещение.



Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #2 -: Октомври 05, 2013, 12:29:09 pm »
Колега ELPUNTO, лукс е мярка за осветеност, а излъчената светлина или светлинният  поток се мери в лумени. Ето цитат от Wikipedia:
Цитат
Един лукс осветеност се създава от светлинен поток един лумен, падащ върху повърхност един квадратен метър, т. е:
1 lx = 1 lm/m²
Съгласно написаното в статията посочената осветеност на въпросното тяло няма нищо общо с лампа 100Вт, защото нейният светлинен поток е много-много над цитираните от теб 24лумена, даващи осветеност 24лукса. В крайна сметка светлинният добив на тялото ти е точно 1.6 лумена/ват, което сравнено със 100 и повече в съвременните мощни светодиоди е тотално малко и практически тотално неикономично. Виж ако смениш светодиодите с подходящи може и да има резултат на практика.
Има и още нещо относно живота на мощните светодиоди - посочените 50 хил. часа са си жива реклама, защото на практика са доста по-малко. За увеличаване на светлинния добив в мощните светодиоди се слага фосфор, който след първите няколко хиляди или стотици часове(зависи от качеството) променя характеристиките си и светлинният поток намалява. Сериозните производители дават графики как става това и в каква степен. Допълнително светодиодите искат много добро охлаждане и стабилно захранване, в противен случай се скъсява рязко животът им.
Имат си и други кусури тези модерни осветители, но да не влизаме в подробности повече. Технологията тепърва ще се развива и цените ще падат, но е още рано за масово навлизане на пазара поради една или друга причина. Това го казват и хора от бизнеса с осветителни инсталации. Засега газоразрядните лампи с електронно управление остават лидери(може би още година-две) като отношение цена/ефективност.
Съжалявам ако съм ти скършил малко ентусиазма.

Поздрави...
« Последна редакция: Октомври 05, 2013, 04:46:24 pm от Maistora52 »

elektros

  • Гост
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #3 -: Октомври 05, 2013, 11:14:29 pm »
Колега getca, от повече от 2 години кръглия плафон свети в моя хол с консумация около 16 вата и сила на светене като на крушка с нажежаема жичка 150 вата. От няколко месеца имам преработено тяло от 2-ка 40-ватови пури с нови светодиоди с обща консумация 19 вата, което ми свети в банята.... Осветеността няма да коментирам, равнява се на тяло с 3-ка 40 ватови тръби... Може да не съм спестил кой знае каква сума, но съм доволен, че не съм ги дал на монополистите, а съм ги похарчил за семейството си! По твоята логика не трябва нищо да се прави или да се купува, защото следващия момент ще има нещо още по-добро и по-хубаво.... Интересно на каква база коментираш, може би сравняваш с китайски светодиоди? ;D
Колеги,  желателно е всеки да коментира позиция или факти изхождайки от личен опит, реални експерименти или професия... ELPUNTO е потребител от форума, който абсолютно реално коментира факти и продукти, които са изработени, надеждни и с голям икономически ефект. Не виждам смисъл от коментари без покритие....Отнася се за всички теми!
« Последна редакция: Март 28, 2015, 05:09:47 pm от atos »

Неактивен Toshe

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 27
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #4 -: Октомври 06, 2013, 03:08:15 am »
Понеже съм чел с месеци за LED лампи ще си позволя да пиша. Първо трябва да изясним, че 24 лукса не значат нищо и на етикета на никоя енергоспестяваща, обикновена лампа не пише нищо в луксове. Връзката между луксове и лумени всеки може да си я види в Уикипедия, но те автоматично не се преобръщат.

LED диодите обикновено 80 лумена , до максимум 90 лумена на ват. Колкото повече са лумените, обикновено толкова повече са и келвините и светлината става по бяла, после синкаво бяла и поне според мен и производители като Philips, GE, OSRAM и т.н. само светлина до 3000К или така наречената топло бяла светлина е ОК за очите.
Лампа на Philips 17W с топло бяла светлина има 1050 лумена и отговаря на 75W обикновена крушка. Колегата няма как да е постигнал с 16 вата светене като на обикновена 23W енергоспестяваща крушка, която дава осветеност 1550 лумена или поне моята за 3 евро има толкова. Това, което е постигнал при използването на Лед-ове, които светят с максимално висока цветна температура би могъл да постигне почти толкова. Все пак тялото, което слага със сигурност спира част от светлината и реално светенето е колкото 100W крушка, но ако бе затворена в това тяло. Все пак вероятно светлината отговаря на 20W качествена енергоспестяваща крушка или максимум около 1300 лумена. Технически няма как да са повече, камо ли пък колегата да твърди, че свети както 150W, при която лумените са някъде 2200. LED светодиодите са минимално по-ефективни от обикновените енергоспестяващи лампи. Като цяло това тяло с 15 вата консумация би трябвало да свети като 90 ватова крушка с жичка, но все пак малко по-слабо от 100 ватова крушка и вече осезаемо по-слабо от 23W качествена енергоспестяваща крушка, която свети една идея по-добре от 100 ватова крушка с жичка.

Ще синтезирам безспорните факти накратко. Лед лампите каквито и да било може да са съвсем минимално по-ефективни от енергоспестяващите, с разлика максимум до 20-25%, но често разликата е по-малка. Лед пурите, за които е писал колегата принципно са едни от най-ефективните ледове, които достигат тези 20-25% по добра ефективност. Реално може да е постигнал около 1800 лумена от неговите 19 вата, което е малко повече от енергоспестяваща 23W лампа. Не знам колегата за какви три тръби от 40W говори. С 19W LED пури може да свети, не може да светиш никога дори колкото две луминесцентни пури от 18W. В най-добрият случай имаш 50% по-добра енергоефективност. Всичко друго звучи силно несериозно.

« Последна редакция: Октомври 06, 2013, 08:08:41 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #5 -: Октомври 06, 2013, 09:35:29 am »
Спецификация
Размер    22x22mm
Цветна Температура    ANSI White
Цвят    White
Ъгъл на светене    120°
Светлинен поток    1040lm
Напрежение в права посока    40V
Тестов ток в права посока    270mA
Максимален ток в права посока    1000mA
Монтиране    Screw

Горе-долу това е най-сериозният диод на пазара в момента, бих казал флагманската серия на американците. Ако някой не е забелязал, за тези 1040 Лумена са му необходими 40 Вата мощност. Всяко твърдение, което превишава качествата на това изделие е голословно изхвърляне 
« Последна редакция: Октомври 06, 2013, 07:29:44 pm от Maistora52 »

Неактивен Toshe

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 27
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #6 -: Октомври 06, 2013, 02:50:34 pm »
Колега и вие не сте прав. Не знам отчитате ли, че напрежението в САЩ е 110V или нещо по спецификациите не мога да сметна аз, но няма как да има консумация от 40 вата, за да постигнем светенето на 75 вата обикновена крушка.
Истините са прости. Лед в момента е равностойно или малко по-ефективно от качествените енергоспестяващи крушки и качествените луминесцентни тръби.
За пример - луминесцентните тръби LUMILUX на OSRAM имат енергийна ефективност съпоставима с най-качествените лед пури, имат три вида фосфорно покритие отвътре, което води до много добро цветопредаване и животът им е 20 до 25 хиляди часа и 3 години гаранция.
Иначе 22W LED крушка на PHILIPS e уникална. Реалната измерена консумация е 20.8W и осветеност 1780 лумена, което я прави много по-добра от всяка 100W крушка с жичка или енергоспестяваща лампа от 22-23W. Единственият кусур е, че нещо не се продава масово и е трудно да се купи дори в Германия. Цената е близо 100 лева, ако някой все пак я поръча по интернет.
И Philips и Cree имат вече по-високо ефективни LED-oве не само в лабораторни условия, но и на практика. Това е продукта на Cree http://www.cree.com/led-components-and-modules/products/xlamp/discrete-directional/xlamp-xpe-hew
Подготвят се и още по-добри ледове, но преди да минат поне 3-4 години няма да видим на пазара максимумът, който може да се постигне от LED. Реално постижима е близо 2 пъти по-висока ефективност от сегашните енергоспестяващи лампи и 1.5 пъти е постигната на момента с XLamp® XP-E High Efficiency White LEDs на Cree, но в момента се използват само по-стар тип лед диоди.
« Последна редакция: Октомври 06, 2013, 07:40:49 pm от Maistora52 »

elektros

  • Гост
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #7 -: Октомври 06, 2013, 09:36:21 pm »
Браво колега , много информация си изчел, повечето естествено от нета, ама нещо не си разбрал.....Става въпрос за светодиодни осветления собствена разработка, като последните са със светодиоди, за които не можеш да намериш информация. Това са светодиодни групи, SMD монтаж на ленти от по 4.5 вата консумация със специализирано захранване и с охлаждане. Ефективността е многократно замервана при еднакви условия с лабораторен луксомер. Пак повтарям, плафона отговаря на крушка от 150 вата по осветеност, само където светлината не е жълта, а дневна. Пак моля да не коментирате факти,  с които не сте наясно! Със сигурност LED лампа от Китай за 3 евро ще свети по-лошо от енергоспестяваща крушка, ама пък другата струвала 100 лв....А сега де, ако може да е от 3 евро, ама да свети като за 50...Не става!
« Последна редакция: Октомври 07, 2013, 06:47:55 am от Maistora52 »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #8 -: Октомври 07, 2013, 12:04:14 am »
getca, това е уредът с който сме правили замерването и сравняването на LED телата спрямо ел. крушка с нажежаема жичка, лум. тръби, енергоспестяващите лампи и пр. Замерването е правено на едно разстояние от тялото, т.е. при еднакви условия.

Уредът се продава в магазините за електроника и струва около 40 лв. Удобен е и лесен за работа.
Мощността измервахме с мултицет.
Съгласно определението което цитираш, сме измервали излъчената светлина, светлинния поток т.е. единицата за мярка е лумен. Това НЕ променя нещата. Сравнението остава в сила.  LED телата са НАЙ икономични и дават НАЙ-голям светлинен поток.

Това измерване се прави лесно и бързо. Всеки може да се убеди сам.
getca, предлагам ти да се срещнем и сам да направиш замерване и сравнение на различните осветителни тела. Разбира се при условие, че резултатите ще публикуваме във Форума.  :)

Относно дълговечността, числото 50 000 часа се дава от производителя на светодиодите. Може само да се гадае колко е достоверно ??? 
Ако имаш търпение, изчакай 10 - 20 години и тогава може да правим заключения.  :)

« Последна редакция: Октомври 07, 2013, 06:50:12 am от Maistora52 »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #9 -: Октомври 07, 2013, 01:05:58 am »

Имат си и други кусури тези модерни осветители, но да не влизаме в подробности повече. Технологията тепърва ще се развива и цените ще падат, но е още рано за масово навлизане на пазара поради една или друга причина. Това го казват и хора от бизнеса с осветителни инсталации. Засега газоразрядните лампи с електронно управление остават лидери(може би още година-две) като отношение цена/ефективност.
Съжалявам ако съм ти скършил малко ентусиазма.

Поздрави...

LED тялото на снимката е разработено и произведено в София. Имам предвид електрониката, корпусът е фабричен, беше предназначен за ел.крушки с нажежаема жичка.
elektros и аз участвахме в изработката и монтажа на LED тялото.
Тялото е монтирано в магазин за мебели в Хасково.Магазинът се казва КОБЕ (ако не ме лъже паметта).
Той се намира в промишлената зона, в края на града, почти на изхода за магистралата.

250 такива LED тела  са монтирани на тавана на магазина. Светят от ноември 2011 година. Височината на тавана е от 3,5 до 4 м. Нямам информация за дефектирало LED тяло.

getsa предлагам ти да се разходиш до Хасково, да замериш светлинния поток с уреда, който показвам в предния пост и да споделиш видяното и измерено във Форума.
Светлината, която излъчва осветителя LED 10 се равнява на светлината, която излъчва ел. крушка с нажежаема жичка с мощност 150 вата. Източник на светлина са 4 бр. светодиоди. Потребната ел. мощност е 10 вата.

П.П. Колеги, ако някой живее в Хасково и има време да посети мебелния магазин КОБЕ, моля нека сподели мнението си за LED телата, които осветяват изложбената зала.




« Последна редакция: Октомври 07, 2013, 06:53:00 am от Maistora52 »

Неактивен Toshe

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 27
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #10 -: Октомври 07, 2013, 01:28:36 am »
Браво колега , много информация си изчел, повечето естествено от нета, ама нещо не си разбрал.....Става въпрос за светодиодни осветления собствена разработка, като последните са със светодиоди, за които не можеш да намериш информация. Това са светодиодни групи, SMD монтаж на ленти от по 4.5 вата консумация със специализирано захранване и с охлаждане. Ефективността е многократно замервана при еднакви условия със лабораторен луксомер. Пак повтарям, плафона отговаря на крушка от 150 вата по осветеност, само където светлината не е жълта, а дневна. Пак моля да не коментирате факти,  с които не сте наясно! Със сигурност LED лампа от Китай за 3 евро ще свети по-лошо от енергоспестяваща, крушка, ама пък другата струвала 100 лв....А сега де, ако може да 3 евро, ама да свети като за 50...Не става!
Проблемът е че аз вече на информация от книга, форум или каквото и да било не вярвам, ако не са цифри и факти, които могат да се проверят. Съвсем, ама съвсем наскоро единият от лидерите в производството и разработките на LED диоди - CREE, минаха малко по-сериозно границата от 100 лумена на ват. Говорим за какъвто и да било LED. Няма значение единичен, на лента, тръба или каквото и да било. Не чета информация от Интернет, а информациите и характеристиките на CREE си се публикуват на сайта. Има и новините за всеки малък напредък и по нов модели, които вече предлагат и могат да се поръчат. В най-добрият случай е възможно с 16 вата, ако използвате най-качествените диоди, електроника, охлаждане и т.н. да се постигне общо взето осветеност колкото 100W крушка. Не казвам, че не може, но пък не вярвам че може да сте постигнали осветеност на 150W крушка. Такава енергоефективност има постигната само с LED диоди, които производителите обявиха на 2.10.2013
Eто тук има новини. Хората чак сега успяват след няколко поколения да произведат диоди със 150 лумена на ват, като от 20 години се занимават с това, а пък ние в България сме ги изпреварили с 2-3 години.
http://www.cree.com/News-and-Events/Cree-News
С най-сърдечна добронамереност мога да повярвам, че със 16 вата тялото в хола ви свети колкото 100 ватова крушка. Това, горе-долу мога да приема, но 150 вата лампа има над 2000 лумена осветеност и няма как да сте постигнали 140 лумена на ват.
Понеже съм чел, не много, а повече отколкото предполагате, то този живот от 50 000 часа е с условието, че тогава сензорът ще може да осветява със 70% от първоначалната си сила. Все пак повечето сериозни производители, като примерно OSRAM дават на някои свои лампи 15 000 часа живот. Philips дават между 20 и 25 хиляди часа. Смешно е да говорим за след 20-30 години, защото има много обекти като хотели, магазини, бензиностанции, ресторанти и т.н. , където тези часове ще бъдат направени и за по-малко от три години и ако тогава LED лампата свети с 30%, че и па-малко, то трябва да я сменим, дори и да не е изгоряла.
Иначе има луминесцентни лампи, които си светят баш колкото LED и държат до 45 хиляди часа, запазвайки 90% от осветеността си в до края на живота си.
Давам линк с всяка една характеристика. Ясно е че на 20 хилядния час лампата запазва 98% от осветеността си.
http://www.osram.com/osram_com/products/lamps/fluorescent-lamps/fluorescent-lamps-t5/lumilux-de-luxe-t5-ho/index.jsp
Аз мога да коментирам, само известни и ясни факти. Чак последната година производителите успяха да предложат каквито и да било диоди с ефективност от над 100 лумена на ват. Говорим за фирми като SAMSUNG, GREE, Philips и не говоря за готов продукт лампа, а за единичен светодиод. Просто ми е интересно, какви точно диоди са използвани във вашето тяло. Склонен съм да вярвам, че прави около 100 лумена на ват, но ми е трудно да повярвам за повече. Осветеност колкото 100 ватова крушка е постижима, но не и колкото 150. Поне засега цифрите  ми говорят това.

P.S. Цялото ми писание не е продиктувано от желание за заяждане или омаловажаване на труда и постигнатото, но просто в спора се ражда истината.
Не видях, че има нов пост. В него има още по-убийствено тяло L10. Правилно ли чета? 10W светят колкото 150W. Това прави 200 лумена на ват. Вие изпреварихте и прототипните разработки на Philips за 2015. Темата е дебела. Има клипчета в нета как с уред се мери 5W LED лампа, която свети 25% повече от 50W халогенна. Това се получава, когато снопа е концентриран в центъра. Реално има осветеност наполовина, но всичко е концентрирано там където е уреда, а халогенната просто разпръсква, в много по-голям ъгъл и площ.
« Последна редакция: Октомври 07, 2013, 07:01:30 am от Maistora52 »

elektros

  • Гост
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #11 -: Октомври 07, 2013, 09:08:26 am »
Ето цифри и факти, които могат да се проверят! Вземате си колега измервателен луксомер по ваш избор и проверявате!  Филипс, Осрам и  останалите не коментираме, коментираме ФАКТИ!

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #12 -: Ноември 07, 2013, 11:37:54 pm »
Ето един пример за сравнение на ел. крушки с нажежаема жичка и светодиоден осветител.
Мястото на събитието е моятя кухня, по - точно кухненския плот и мивката.
Първоначално плота се осветявяше от 3 бр. "лунички" по 20 Вт всяка, или общо 60 Вт и 2 бр.
миньонки по 40 Вт. Общо 140 Вт ел. мощност.

Луничките светиха добросъвестно 5 - 6 години. За това време подмених над 10 пъти халогенките,
просто изгаряха през 6 месеца. Стъклата им се спукаха от високата температура, пластмасовите гривни се спекоха, цоклите нагоряха.

На снимките се вижда каква светлина излъчва една "луничка" с мощност 20 Вт, както и светлината излъчвана от две миньонки по 40 Вт + "луничка", общо 100 Вт.




Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #13 -: Ноември 08, 2013, 12:22:11 am »
Две "лунички" изгоряхар трябваше да ги сменя.
Тогава реших да изпробвам светодиодно осветление. Имах 30 бр. стари светодиоди,
60 см. алуминиева лента, дебела 1,5 мм. и 20 Вт захранване.
Направих два модула. Всеки модул има по 14 светодиода комплектовани с лещи.
Ел. мощност на всеки модул е 10 Вт, общо 20 Вт.

Монтирах модулите от двете страни на мивката, там където бяха "луничките".
Външният вид на модулите може би заслужава оценка "3",  в техникума по електротехника  :-[

Но светлината която излъчват е . . . в същност всеки може да прецени сам от снимките, както и
да направи сравнение с "луничката". Мощността на LED модулите и "луничката" е еднаква т.е.   
20 Вт. А светлината ? Еднаква ли е ?
Има ли разлика между снимка 2 и снимка 6 ? Има ли разлика между снимка 4 и снимка 6 ?

Тези въпроси са към колегите, които имат съмнения и скепцис относно приложението на LED осветителите.
Съзнателно НЕ давам данни за измерения светлинен поток на "луничката" и на LED модулите.
Бих искал да направя малка анкета между колегите които изказаха мнение за възможностите на
LED осветителите.
« Последна редакция: Ноември 08, 2013, 05:39:30 am от Maistora52 »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Мнение на ELPUNTO относно LED тела с RGB светодиоди,
« Отговор #14 -: Ноември 08, 2013, 04:43:44 am »
така, нека разясня, светоотдаването на съвременните бели светодиоди е като на луминесцентните лампи (така наречените енергоспестяващи), това е така защото използват сходни принципи на преобразуване на светлинното излъчване, чрез луминофорно покритие. И диодите и луминесцентните лампи имат еднакъв светлинен добив от 78-92 лумена на ват (в зависимост от единичната мощност, отнася се за луминесцентни лампи както със ниско, така и с високо налягане (живачни). Колкото е по-голяма мощността се увеличават и лумените на ват! Светодиодното осветление има преимущество пред луминесцентното с това, че е по-надеждно и само това. Металхалогенните лампи също имат подобно светоотдаване, достигащо до 98 лумена на ват, те са усъвършенствана версия на живачните лампи. Най-висок светлинен добив имат натриевите лампи от около 117-120 лумена на ват, но излъчват предимно с цветна температура от около 2700-3000К (жълта светлина), разбира се технологията надявам се ще продължи да се развива и в близко бъдеще ще покаже известен напредък в областта на осветлението и светлинните източници с нови и интригуващи решения :)

п.п. има разработени алтернативни решения на базата на светотранзистори или транзистори излъчващи светлина, както и някои принципно нови видове светлинни източници превъзхождащи по-горе споменатите в определени отношения. Преди време аз също се замислих по въпроса за усъвършенстването на светодиодите и достигнах до идеята за "ксеноновия светодиод"
« Последна редакция: Ноември 08, 2013, 05:45:31 am от Maistora52 »