Автор Тема: Интересен експеримент с вода  (Прочетена 37992 пъти)

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Интересен експеримент с вода
« -: Септември 13, 2013, 05:58:29 pm »
Наскоро гледах едно видео за това как водата образува структуриран слой молекули, когато е в допир с някаква гладка повърхност. Този слой е нещо като течен лед. Изследването показало, че този слой също така има потенциал, спрямо остатъка от водата.
Какво направих. Взех една керамична чиния, сипах вода на дъното около 5-10мм. След това направих една лентичка от алуминиево фолио 2см х 10см. Лентичката я сложих на ръба на чинията, така, че част от нея да докосва водата. Измервам 0,65V между лентичката и водата.  ;)

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Интересен експеримент с вода
« Отговор #1 -: Септември 13, 2013, 07:23:04 pm »
Nizo, ако пък потопиш във водата медна и цинкова пластинки, може и волт - волт-и-нещо да измериш... особено ако сипеш и малко солчица. Или цинк и графит да потопиш... но това няма нищо общо с повърхностните слоеве на водата, а е проста електрохимия - метал в контакт с воден разтвор от метални йони - винаги дава някакъв потенциал, затова и работят батериите. http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%BB%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD_%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82

Водата e полярно вещество, демек - молекулите й имат от едната си страна частично положителен, а от другата - частично отрицателен заряд. Като такава, каквото и да потопиш в нея (дори и един единствен йон), той структурира водата около себе си (хидратна обвивка, противойонна атмосфера). Самите водни молекули, привличайки се електростатично, образуват помежду си хексамери (сигурно ще ги наречеш "снежинки" по аналогия с "еднослойния лед" около потопените предмети) - това е и причината водата да е ТЕЧНА при нормални условия (1atm, 25'C). Всички други вещества с близка до нейната молекулна маса (18) при тези условия са газообразни - NH3 (амоняк, м.м. 17), CH4 (метан, м.м. 16), че дори и доста по-тежките: CO, CO2, HCl, C2H6... Понеже са неполярни - те и не образуват струтурирани слоеве около потопените в тях предмети, дори и да ги втечниш.
« Последна редакция: Септември 13, 2013, 07:24:44 pm от PyroVeso »

@praktik

  • Гост
Re: Интересен експеримент с вода
« Отговор #2 -: Септември 13, 2013, 09:40:06 pm »
PyroVeso, напълно сте прав , нищо ново под небето  ;)
« Последна редакция: Септември 14, 2013, 10:26:18 am от Maistora52 »

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Интересен експеримент с вода
« Отговор #3 -: Септември 13, 2013, 11:50:40 pm »
Прави сте експеримента е глупав.

PyroVeso, ти май си химик? Да те питам нещо за водата. Предполагам сте гледали филма на Масару Емото за водата. Преди време бях направил следния екперимент. В една бутилка бях налял обикновенна чешмяна вода. В друга бутилка сложих сварена вода, като на втората бутилка сложих етикет с позитивни думи. Думите ги бях написал с черен маркер с доста геометрични букви. Когато замръзнаха, структурата на леда беше коренно различна. Първата бутилка просто беше замръзнала. Леда имаше мехурчета и множество бели линии, които идват от центъра на леда. Втората бутилка обаче беше замръзнала много странно. Леда беше чист, а на повърхността имаше нещо като "жили". Тези жили бяха прави, дебели около 3-4мм и структурата им наподобяваше шрифта с които бях писал думите. Не знам дали водата помни или разбира думите, но очевидно линиите на етикета бяха дали форма на кристала. Как се случва това? Сякаш контраста между линиите и хартията беше дал основа на ледения кристал. Има ли нещо вярно в това?

@praktik

  • Гост
Re: Интересен експеримент с вода
« Отговор #4 -: Септември 14, 2013, 12:28:19 am »
Изглежда, имаш, доста развинтена фантазия  :)
« Последна редакция: Септември 14, 2013, 10:24:00 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Интересен експеримент с вода
« Отговор #5 -: Септември 14, 2013, 07:38:45 am »
А къде ти е контролната трета бутилка с преварена вода без надписи.  :)
Силно подозирам, че ако имаше такава и тя щеше да се различава от първата.
Нищо не ти пречи да повториш експеримента по този начин. При преваряване водата губи газовия си състав: Кислород, въгледвуокис, азот и др. защото, колкото е по-висока температурата на водата толкова е по-ниска разтворимостта на газовете в нея. При замръзване също е ниска, затова се получават мехурчета. Виж за рисунките отгоре това е друг въпрос. Предлагам ти да сложиш още една четвърта бутилка без надписи и да си мислиш колко  обичаш водата в нея докато замръзва. После сподели тук какъв е бил ефекта.
Успех.   
« Последна редакция: Септември 14, 2013, 10:25:34 am от Maistora52 »

Ctah

  • Гост
Re: Интересен експеримент с вода
« Отговор #6 -: Септември 14, 2013, 12:12:17 pm »
А къде ти е контролната трета бутилка с преварена вода без надписи.  :)
 При преваряване водата губи газовия си състав: Кислород, въгледвуокис, азот и др. защото, колкото е по-висока температурата на водата толкова е по-ниска разтворимостта на газовете в нея. При замръзване също е ниска, затова се получават мехурчета. 
Първо направете експеримента и тогава давайте мнения ... многоуважаеми химици-съфорумци!
Това е тествано многократно - и действа!
Ако не сте наясно с пространство-времето, ... простено Ви е ! Не залитайте където не Ви е мястото!
Водата е вашата майка  и т.н. ...
« Последна редакция: Септември 14, 2013, 12:27:47 pm от Maistora52 »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Интересен експеримент с вода
« Отговор #7 -: Септември 14, 2013, 12:12:28 pm »
Nizo, виж сега - аз не отричам менталните влияния върху водата и това, което тя "помни" от въздействията, които й се прилагат. Подобен род ментално структуриране е и леенето на куршум, и гледането на кафе - все фини ментални въздействия върху течна или колоидна система, която е податлива на подобни въздействия (защото структурата на камък трудно ще промениш с ума си...)
Предишният ми пост беше според официалната наука по отношение на експеримента ти. Докато структурирането чрез ментални въздействия, символи и т.н. е в много ранен стадий на изследване и е засега главно емпирично.
Замръзването на водата, особено с разтворен въздух в нея е макро-явление, съпоставено с фината й структура. По-скоро е свързано с кристало-образуването и с кристалния растеж, но това е вече физико-химия.
Преварената е вода е с намалено съдържание на разтворен в нея въздух (понеже газовете, обратно на твърдите вещества, имат по-голяма разтворимост на студено, отколкото на горещо /принципът е ясен - по-голяма разтворимост имаме, когато съответната температура доближава агрегатното състояние и/или плътността на разтворимото вещество към това на водата/), освен това е и деструктурирана от температурата (хексамерите са се разпаднали/прегрупирали/обеднели информационно и т.н.) - логично е да замръзва и по по-различен начин на макро-ниво.

Много фактори влияят върху формата и плътността на леда, както и на различните включения и образувания в него - съдържание на соли, на газове, на твърди частици, режим и скорост на охлаждане, ментални, информационни, полеви и всякакви други въздействия... При правене на опити е задължително да запазим еднакви всички фактори за които знаем и върху които имаме контрол - това е с цел да направим накрая някакви меродавни изводи. Примерно: ако замразяване преварена вода с цел да изследваме някакво ментално въздействие върху нея, трябва да сме я кипнали като един обем, да сме я охладили, и чак накрая да я налеем в две еднакви бутилки, от еднакъв материал, обем, да сме ги измили по един и същи начин, и да са с еднаква температура. Обемът вода, който наливаме в тях, също трябва да е еднакъв. Слагаме ги в камерата едновременно, на едно ниво и на еднакви разстояния от стени (най-добре симетрично).

ПОТВЪРЖДАВАМ (на базата на многократни опити), че структурата на леда, получен при замразяването на водата се влияе от ментални въздействия върху последната! Работи и експеримента с ориз във вода - две еднакви бурканчета, едното го псувате всеки ден, а другото го "обичате" - след известно време при изливане от псуваното се разнася отвратителна воня, а от обичаното - свеж ферментационен аромат (сестра ми и зетят изобщо не вярваха, докато не го направиха...)
« Последна редакция: Септември 14, 2013, 12:29:40 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Интересен експеримент с вода
« Отговор #8 -: Септември 14, 2013, 12:32:00 pm »
... Работи и експеримента с ориз във вода - две еднакви бурканчета, едното го псувате всеки ден, а другото го "обичате" - след известно време при изливане от псуваното се разнася отвратителна воня, а от обичаното - свеж ферментационен аромат

... Само ... докато псувате едното - дръжте го далече от другото... поне зад една стена... че другото прихваща от псувните...
« Последна редакция: Септември 14, 2013, 09:42:07 pm от Maistora52 »

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: Интересен експеримент с вода
« Отговор #9 -: Септември 14, 2013, 07:39:28 pm »
http://vbox7.com/play:a9a150bf
http://www.watermessage.hit.bg/
 Извинявайте, но не се сдържах.......

Неактивен Сашо

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
Re: Интересен експеримент с вода
« Отговор #10 -: Септември 14, 2013, 11:35:36 pm »
В последните години се наблюдава един ренесанс във всички природонаучни науки като химия, физика, биология, или казано по друг начин старите теории се ревизират и преразглеждат от нова гледна точка, така че и добре познатата ни вода  не е изключение, всички знаем състава й и нейните свойства, но се оказва че стремейки се към по-задълбочено познаване на материята учените достигнаха до най-малките градивни елементи, или до най-големите образувания на материята галактиките, но препускайки във микро и макро света пропуснаха нещо много същественно, а именно структурата на веществата се оказва най-важния фактор за техните свойства, но сега този пропуск се поправя във всички области на тези науки, така че и водата също е преразгледана от новата гледна точка, или по-точно нейните молекули могат да се подреждат по много начини, но ще пропуснем газообразното състояние на водата или твърдата форма като леда и ще се спрем на нейната течна фаза, защото тук  структурата на водата до сега се смяташе, че е поликристална, но когато се проучи по-внимателно се оказва, че има голяма разлика в свойствата на водата в зависимост дали се състои от много молекули свързани в обща структура или е съставена от раздробени молекули, които се движат самостоятелно, и тук най-интересни се оказаха клъстерите, които са групи от три  до шест-седем молекули свързани заедно, и които определят съвсем нови структурни свойства на водата, и тук вече е посочен материала от Чичо НОНЧО - там са обяснени по-основно тези неща, оказва се, че има още много да се учим за водата,наскоро ми попадна материал за нова форма на леда постигната чрез прибавяне на малко солна киселина във водата, тази форма на леда се топи при доста по-висока температура и има много по-добри физико-механични показатели - тук пак се опираме до вездесъщата структура на веществото, самата структура може да се влияе от много фактори, с които тепърва започва да се експериментира. Нагледен пример са разновидностите на въглеродната структура и многообразните свойства, които се получават, но  Pyro Veso е обяснил някой неща, няма да го повтарям, и nizo какво имаш предвид с това "ти май си химик" - просто констатираш или си против химиците :), както и да е, темата е безкрайна и много интересна, само ще посоча някои насоки -  жива и мъртва вода, сребърна вода, структурирана вода, снежна вода, светена вода, с тези имена се определят разновидности в структурата на водата.
« Последна редакция: Септември 16, 2013, 03:45:21 am от Maistora52 »

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: Интересен експеримент с вода
« Отговор #11 -: Септември 15, 2013, 12:48:00 am »
Браво, Сашо!
Това е най-дългото изречение, което съм чел от много години насам.
Предишното Аз го бях написал ;D ;D

« Последна редакция: Септември 15, 2013, 07:56:34 am от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: Интересен експеримент с вода
« Отговор #12 -: Септември 15, 2013, 01:39:50 pm »
Цитат
,наскоро ми попадна материал за нова форма на леда постигната чрез прибавяне на малко солна киселина във водата ,тази форма на леда се топи при доста по висока температура и има много по добри физико- механични показатели
Това може да се провери опитно, в две еднакви шишета се налива вода, в едното се слага малко солна киселина, колко малко обаче ? след което се замразяват, после се вадят от фризера и се поставят на едно и също място. Ако има разлика в топенето на леда в двете шишета, като този лед в който има солна киселина, трябва да се топи по бавно .

Неактивен Сашо

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
Re: Интересен експеримент с вода
« Отговор #13 -: Септември 15, 2013, 05:52:49 pm »

@praktik

  • Гост
Re: Интересен експеримент с вода
« Отговор #14 -: Септември 15, 2013, 09:48:11 pm »
Цитат
Методът за получаване на новия лед, разработен от англичаните, се оказал относително прост – достатъчни са няколко капки солна киселина и повишаване на налягането. Physorg съобщава, че температурата на топене на новия лед е -160°.
Сега пък по ниска точка на топене, в единият случай със солната киселина била по-висока точката, в другият случай със солна киселина и високо налягане, по-ниска точка на топене  :o
« Последна редакция: Септември 16, 2013, 03:46:24 am от Maistora52 »