Справочници, схемотехника, теория > Трансформатори, силова, захранваща и стабилизаторна схемотехника

Модификация на компютърно захранване(PC PSU) като лабораторно

(1/7) > >>

getca:
  Здравейте, търсачи, мислители, теоретици, практици и останалите четящи индивиди  :),

  Темата е насочена повече към хората с известни познания по електроника и импулсна схемотехника. Та, идеята е да се модифицира PC захранващ блок с цел получаване на регулируеми напрежение и ток на изхода за лабораторни цели. Надеждността трябва да е максимална, така че вероятността от дефектиране при каквито и да е режими на  работа да бъде сведена близко до нулата. Подобно захранване е абсолютно необходимо при експериментиране и разработка на различни устройства, било то в търсене на СЕ или не.
  Като начало ще прикача основни неща от схемотехниката на тези блокове (по-старите версии са по-удобни), принципни схеми на по-разпространени такива и малко литература за любознателните. Двете книжки са на руски език с достъпно и ясно описание на AT/ATX захранващите блокове. Който не знае руски, да пита чичко Гугъл. По-натам подробности относно работата и принципа на действие няма да давам. Който прочел - прочел, който не - да пипа на сляпо и да се надява на успех.

Мрежов изправител, силов полумостов преобразувател с драйвери:


Изходни изправители, филтри:


Управление, защити:


  Следва продължение...

krasias:
Темата е много интересна още повече че сега се намират много лесно такива захранващи блокове. Имам 1-2 бр, а мога да намеря и още.

Vetap:
Аз използвам лабораторен източник с фиксирани напрежения +12 -12 +5 -5V (стана вече 4 години). За да не шуми съм му махнал вентилатора. Намерих подходяща кутия и стана супер. Преди два месеца му направих добавка - от 0 до 11V - регулируемо. Не съм опитвал да го модифицирам, но ще е интересно да се направи това. За съжаление новите захранващи блокове не са "лесни" за модифициране, или поне така изглежда на пръв поглед, но по принцип всичко може да се направи. Има "хляб" в използването на стари мобилни телефони, стари CD и DVD плеъри и даже на стари хард дискове. Нищо не трябва да се изхвърля, особено в страна като България.

getca:
  Продължение...

  Каква е идеята на модификацията?
    Ефективно лабораторно универсално захранване с регулируеми, стабилизирани изходно напрежение и ток. До токовия праг имаме източник на напрежение, след това източник на ток. На подобно захранване е нужна висока надеждност при всички режими на работа, което предполага вграждане на нужните защити - на първичната и вторичната вериги, термична, подобрено охлаждане на мощните елементи и т.н.

  Какво е нужно за подобна модификация?
    > AT/ ATX компютърно захранване с ШИМ контролер TL494 или аналог, 250-300Вт;
    > Принципна схема - по възможност близка до оригиналната;
    > Измервателни уреди (мултицет/и, LC-метър, осцилоскоп) и основни познания по електронна техника и импулсни PSU;
    > Регулируем захранващ блок до 24в за тест на ШИМ контролера;
    > Желателно(направо си е задължително) автотрансформатор за цялостен тест на блока;
    > Различни товари - мощни резистори, автомобилни лампи, халогенни лунички 12в и др. подобни.

  Варианти за модификация:
    > Чрез вградените в 494 операционни усилватели(ОУ) и съответните резисторни делители на входовете им;
      Пример: http://www.chirio.com/switching_power_supply_atx.htm
  1-16в/0.1-16а

  1-30в/0.1-10а

  Схемите имат недостатъка да не отчитат пада на напрежение в резисторите за ООВ по ток. Следствието е спад на изходното напрежение при натоварване, но пък са прости за реализация. Отделно първичната верига на мощните ключове е незащитена.
    > Чрез външни ОУ за по-голяма прецизност и разширени възможности за индикация и защита на блока. В този вариант вътрешните ОУ на 494 могат да се използуват за защита по напрежение на изхода и ограничение по мощност в първичната силова верига. Защитата по напрежение в регулируем блок и необходима, защото при прекъсване/откачване и др. подобни на резисторния делител за следене на напрежението, то става максимално и съответно захранваното устройство отива на кино.
      Пример: http://radiokot.ru/circuit/power/supply/24/

  Схемата е с четворен ОУ LM324, има стабилизация по напрежение и ток, тригерна защита по ток, която практически нулира изходното напрежение при превишаване на зададения токов праг.

  Следва продължение...

getca:
  Продължение...

  Проверка на работоспособността:
    > Отваряне на кутията, основно почистване от прах и мръсотия.
    > Изваждане на платката и оглед за видими дефекти - почернели елементи и пътеки, надути кондензатори и други подобни. Основно внимание към филтровите електролити след мрежовия изправител. Замяна на съмнителните елементи с нови такива.
    > Тест на ШИМ контролера - подава се външно захранване 12в-15в на 12кр на чипа през резистор 22Ом и се следят осцилограмите на импулсите върху 8кр и 11кр. ШИМ-ът трябва да е разтегнат максимално с някакво мъртво време между импулсите. Осцилоскопа се включва към базите на мощните ключове и се наблюдава наличието на импулсите. Ако има проблем се проверява драйверното стъпало на съответния ключ.
    > Тест на дежурния блок - вместо стопяемия предпазител на входа се включва лампа с нажежаема жичка 40-60Вт. Подава се мрежово напрежение и се мерят с мултицет захранващите напрежения на ШИМ контролера и изход +5VSTB, който трябва да понася товар поне 1а. Ако всичко е наред се възстановява захранването на 494.
    > Тест на захранването на празен ход и малък товар - зеленият кабел PS-ON(RMTC) се свързва към маса, мерят се изходните напрежения на празен ход. Ако са в норма се включва някакъв товар, напр. автомобилна лампа 12В/21Вт и се следи поведението на блока.
    > Тест на захранването на 30-50% от номиналната мощност - възстановява се предпазителя на входа, изходите се натоварват кратковременно, като се следят изходните напрежения и тези върху мрежовите филтрови електролити. При качествени кондензатори разликата в напреженията върху тях е малка. Тук може да се погледнат и пулсациите на изходните напрежения.
  Дотук целта беше да имаме напълно работоспособен захранващ блок, който може да бъде подложен на желаната интервенция. Не е зле да се подбере читаво произведен такъв, защото в масата евтинджоси са пропуснати доста елементи, както на входа, така и по изходите. Познават се по мостовете с проводник на съответните места.

  Полезни връзки:
    http://cxem.net/pitanie/5-110.php
    http://bp.xsp.ru/circuit.php
    http://www.rom.by/book/Instruktsija_po_remontu_BP

  Следва продължение...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия