Автор Тема: Импулсен Ток  (Прочетена 68229 пъти)

hristolocco

  • Гост
Импулсен Ток
« -: Август 31, 2013, 06:10:52 am »
Здравейте, отначало да дефинирам понятието какво разбирам под термина импулсен ток - това са кратки, но мощни токови импулси.
Импулсния ток може да намери приложение там където е необходима голяма мощност например за задвижване на даден процес, но с малко изразходена енергия.

Знаем Формулата РАБОТАТА  (А) е равна на мощността(P) по времето за което действа(t) или P=dA/dt.
От тази формула се вижда, че ако извършваме същата Работа А за по-кратко време t мощността на изхода ни ще е по-голяма. В електротехниката мощността P[W] се измерва във Ват-ове, а Работата в Ватчасове[Wh] или килоВатчасове[kWh]. 1kWh=1000Wh. Електромерите измерват извършената Работа в kWh и дават показанието с число отчетено от техния брояч на kWh-киловатчаси.

Идеята е, ако имаме маломощен източник, например батерия 9 волта/160mAh как да уплътним нейната енергия (работа) във времето, така че на изхода да получим Импулсен ток (кратки, но мощни токови импулси). Трябва да използваме Реактивен елемент, в който да се натрупва енергията във времето и да се освобождава за кратко време.
 Н.Тесла предлага аналогия на Кондензатор с широк Резервоар за вода с дъно което се отваря за кратко време. Представете си имаме широк резервоар за вода с подвижно дъно, което е затворено. Когато се пусне водата от крана, резервоара започва бавно да се пълни с вода, когато масата на водата достигне критична (или пределна) стойност механизмът на дъното на резервоара отваря дъното и цялата вода се източва само за част от секундата. След това дъното отново се затваря и цикъла се повтаря. По този метод може да се достигнат много големи моментни мощности. Значи имаме високоволтов кондензатор който (сравнително) бавно го зареждаме да речем с електростатичен Генератор или с маломощен DC-DC преобразувател захранен от малък акумулатор или батерия. Кондензаторът ни постепенно се Зарежда до достигане на напрежението на пробив между плочите му, тогава затваряме ключа на изхода на схемата и токът мигновено потича през товара с бясна скорост. Вместо ключ може да се ползва Разрядник, а Н.Тесла за товар ползва Индуктора в Своя Знаменит Трансформатор за ВЧ ток, кръстен на неговото име Трансформатор на Тесла.

И така да повторим ако имаме слаб източник на енергия Електростатичен Генератор(наричан "тестатика" от spirit1) или малка батерийка на 9 волта и 160 [mAh] милиамперчаса с DC-DC преобразувател или направо в случая с Електростатичен Генератор зареждаме постепенно до достигане на пробивното му напрежение ограничавано с разрядник Високоволтов Кондензатор и през Разрядник (ключ, подвижно дъно) го изпразваме към товара ни. Ще получим кратки, но мощни токови импулси на изхода = "Импулсен Ток"

Другия вариант за постигане на Импулсен ток е с използване на индуктивност  в схема на Повишаващ обратен преобразувател, само че там заради особеностите на схемата е по-правилно да се нарече "Импулсно Напрежение".

Добре, получихме импулсен ток, що за животно е това и какво можем да го правим:
1. Фокус - Светване на Лампи с нажежаема жичка - всички сме виждали ел.крушки и как светят от мрежата 220Волта. Това което не всички виждаме или забелязваме е, че лампите не светят постоянно, а мигат с честота 100Херца или присветват два пъти за един период на захранващото ги мрежово напрежение, а именно в максимумите му по амплитуда.
Защо още след изобретяването на Киното от Братя Люмиер е станало ясно, че човешкото око е инертно и ако имаме бърз процес, например смяна на кадрите на киното с 1/24 или 1/25 част от секундата човек си мисли, че вижда движещи се обектити и не забелязва отделните кадри освен като обща подвижна картина. При телевизията честотата е 1/50 или 1/60 от секундата и в този "каданс" се изобразява една неподвижна картина. Ако виждахме като с очите на птиците на телевизора щяхме да виждаме само един движещ се лъч (точка), който сканира (прохожда по) екрана и едва ли тогава телевизията щеше да е толкова вълнуваща и интересна за нас.
И така вече знаем, че ако имаме ел.крушки които да мигат с честота 50-100Херца ние ще ги виждаме като непрекъснато интензивно светещи лампи.
Къде е импулсния ток и с него да направим нашия Генератор на Импулсен ток така, че на изхода му да се получават 25-50-100 токови импулса в секунда? Ако вържем ел.крушки към този източник те ще светят ярко с неразличима за човешкото око сила, и ще ни се привижда, че силата на светене на крушките се доближава до тази на стандартно захранените от мрежата крушки, а всъщност ще ги захранваме с 50, а може би и 100 пъти по-малко енергия.
Ето ви ала "менте-Капанадзе" устройство. Единствения недостатък е, че не може да работи без батерия - все пак не е истинско Капанадзе - ама за опита може да се скрие една 3 клеткова LiPo батерия в токоизправителя и да се направи демо.
Друг недостатък е, че на ел.крушки с нажежаема жичка импулсния ток не им понася, и много по-често ще изгарят, така че трябва да се запасим с кашони с лампи, и като изгори поредната, сменяме я и продължаваме демонстрацията... уха  ;)

2. Фокус (Мельниченко) Задвижване на мощен двигател на празен ход - Ако имаме мощен електродвигател и искаме да демонстрирамеу, че можем да го задвижим (на празен ход разбира се) използваме Импулсен ток и оставяме на изумените наблюдатели да обяснят как с една малка батериика сме захранили електромотора. ;)
« Последна редакция: Август 31, 2013, 08:56:59 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Импулсен Ток
« Отговор #1 -: Август 31, 2013, 07:19:36 am »
Христо виждам, че знаеш формулата за мощност, което е добре. но май не си схванал най-същественото в нея. Импулсите на тока "разбирай напрежението" в мрежата изобщо не са 220 волта, а доста повече, съответно и тока, който протича за момент е доста по-голям от тока показан от амперметъра ако си свързал такъв във веригата. Просто за удобство уредите показват едно нещо дето се нарича ефективна стойност. За да разбереш какви са действителните стойности на тока и напрежението при 50 Hz. синусоидално умножаваш показанията на уреда по корен втори от три.       
« Последна редакция: Август 31, 2013, 08:59:34 am от Maistora52 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Импулсен Ток
« Отговор #2 -: Август 31, 2013, 08:51:01 am »
Здравейте,
Темата е интересна и за това я разширявам. В природата има два типа движения, праволинейни и криволинейни, в частност по окръжност. Едното е за сметка на другото. Нас ни интересува праволинейното движение, в частност - импулсното.
 Тъй като позната материя има въртяща се енергия във вид на спин, остава въпроса как да се трасформира тази енергия във вид на линейно движение. Задачата може се илюстрира в следния механичен пример: имаме маховик, ако прибавим маса или отнемем от маховика той ще почне да бие и ще се придвижи линейно ( на тласъци, импулсно).  Придвижването става за сметка на вътрешната енергия на маховика, намалява ъгловата скорост. Центробежните сили от компенсирани вътрешни стават външни. Може ли да се мине без прибавяне(отнемане) на маса? Може.
Такива биещи устройства има направени, имаме тема за инерцинни (центробежни) транспортни средства с кпд над 1.
За да не се правят тежки механични устройства прехвърляме идеята в електротехниката, тъй като електрона са върти има спин.
  Импулсният ток създава скаларно надлъжно електроматнитно поле. Стигаме до еднопроводни и безпроводни вериги ала Тесла(по пълен ток са затворени).
Мигането на лампите от импулсен ток го смятам за козметичен ефект и не го коментирам.
« Последна редакция: Август 31, 2013, 09:55:21 am от mi68 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Импулсен Ток и устройства за него
« Отговор #3 -: Август 31, 2013, 09:22:09 am »
"Ицен"( :)) ), страшно полезна тема за моите разработки си отворил.
Следва "Действие второ"!
Дай сега да направим една принципна електрическа схема на затворена верига със следните зададености. Имаме:
1. Генериращо устройство на импулсен ток - дали ще е "тестатиката" за статично електричество, или нещо друго подобно, дали ще е магнитен генератор (като за ветрова турбина - тези с намотките и магнитите), дали ще е нещо още по-така или по-онака - всъщност то е "на входа" на схемата и произвежда импулсен ток.
2. Високоволтов кондензатор (примерно 10 mF на 2 kV )
3. Консуматор - Електромагнитно реле, или Бобина (линеен соленоид) с подвижна сърцевина, което преобразува ел.ток в механично движение.
4. Ако е необходимо - слагаме и преобразувател + конвертор (и/или инвертор) + един мощен Грец, с които да подаваме точният по вид ток на Бобината.
...
Дай сега да разсъждаваме и да чертаем схеми, за да бъде и практически полезна тази тема.
Лично на мен много ми е необходимо това, но не разбирам много от тоци, и може да изтърся някоя глупост.
« Последна редакция: Август 31, 2013, 11:17:20 am от Maistora52 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Импулсен Ток
« Отговор #4 -: Август 31, 2013, 10:26:54 am »
Здравей Майсторе,
 Пречертай схемата от Тесла намира се в тема "Теstatika - принцип на работа и основни схеми" отг. №173. Стр. 135-141 "  тема "О токе или явлениях динамического электричества".
« Последна редакция: Август 31, 2013, 10:42:00 am от mi68 »

@praktik

  • Гост
Re: Импулсен Ток
« Отговор #5 -: Август 31, 2013, 10:29:36 am »
Христо виждам, че знаеш формулата за мощност, което е добре. но май не си схванал най-същественото в нея. Импулсите на тока "разбирай напрежението" в мрежата изобщо не са 220 волта, а доста повече, съответно и тока, който протича за момент е доста по-голям от тока показан от амперметъра ако си свързал такъв във веригата. Просто за удобство уредите показват едно нещо дето се нарича ефективна стойност. За да разбереш какви са действителните стойности на тока и напрежението при 50 Hz. синусоидално умножаваш показанията на уреда по корен втори от три.       
Там е работата , че тези максимални пикови стойности, не могат да се използват,иначе и крушките за 220 волта, щяха да горят .
Та затова се използва и терминът, ефективна стойност на тока и напрежението .

@praktik

  • Гост
Re: Импулсен Ток
« Отговор #6 -: Август 31, 2013, 10:33:43 am »

Христо, ти как мислиш да вдигнеш честотата на тези импулси, така че времетраенето им, да е еднакво с времетраенето на пълният разряд на батерийката ?
« Последна редакция: Август 31, 2013, 10:41:06 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Импулсен Ток
« Отговор #7 -: Август 31, 2013, 11:14:05 am »
Ура! Напредваме!
Остава да се дадат параметри и отпратки към следните елементи:
1. Импулсния траф: Брой на намотките и сечение на съответния им проводник съответно на Wb,Wc и Wt, защото ще си го правя сам.
Съответно трябва да ми се каже, върху какво сечение и дължина на сърцевината ще се навива, и коя от намотките Wb,Wc и Wt е съответно първа (най-отдолу), втора и трета. поред на навиването.
Навивал съм и големи (500-600 ватови) трафове, та ми е позната технологията.
2. Какъв транзистор ще ми препоръчате, имам разни и маломощни и мощни...
3. Споменах, че имам кондензатор 10 mF на 2 kV - ще свърши ли работа?
4. Резистора R - с какво съпротивление трябва да е и на колко Вата да държи, без да прегрява?
...
Трябва ми обяснение и за входното напрежение:
Има обозначено +Е  и маса (която е минус) - добре! Обаче - значи трябва да му подам "прав" ток...
значи трябва да му сложа Грец... значи трябва да ми кажете колко да е мощен Греца? - имам диоди от най-малките (слабите) до "юнашките" В200
 ...
Чакам с огромно нетърпение тези пояснения!
Thanks! :) :) :) 8) 8) 8)

@praktik

  • Гост
Re: Импулсен Ток
« Отговор #8 -: Август 31, 2013, 11:40:54 am »
Импулсите може да са много по-къси по времетраене от нормалните импулси на мрежата с честота 50 Херца. Например ако подаваме 1/100-тна от енергията трябва да имаме (1/50)/100 секунди = 200 mS продължителност на импулса. 200 микросекунден мощен токов импулс на всеки 20 милисекунди време - така ще имаме импулси с честота 50 Херца, но продължителността на всеки импулс ще е само 200 микросекунди, а не 2*10 милисекунди, както е в мрежата 220Волта.
от там 100 пъти по-малко енергия ще ни трябва ;) за да имаме същата мощност на изхода.

Или да го кажем с максималните параметри от една 9 волтова акумулаторна батерийка със 160 мили ампер-часа, можем да изтеглим ток 160 милиампера в продължение на 1 час, или 1,6 Ампера за 6 минути, или 9,6 А за една минута, или 576 А за 1 секунда време или 2 880 000 Ампера само за един импулс от  200 микросекунди време.

Това ми е ясно, но каква връзка има със СЕ ? една батерийка от 9 волта дали ще я изтощим за един час, ползвайки милиампери, или за един миг, ползвайки хиляди ампери.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Импулсен Ток
« Отговор #9 -: Август 31, 2013, 12:02:11 pm »
Отговорът ти е даден, @praktik:
...от там 100 пъти по-малко енергия ще ни трябва ;) за да имаме същата мощност на изхода.
На мен точно това ми трябва! За единица свършена работа изразходвам "сто пъти по-малко енергия"!
И това ако не е СЕ, не че Е, но пък си Е!
 8) 8) 8)
...
Ми68, това дето ми го предложи (по-горе) го изтеглих, прочетох, и мисля, че няма да ми върши работа. Благодаря ти!
« Последна редакция: Август 31, 2013, 12:20:00 pm от Maistora52 »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: Импулсен Ток
« Отговор #10 -: Август 31, 2013, 01:35:03 pm »
Здравейте,
браво Майсторе това е начина да изместиш шейната!
Бъди...
Иван

giunal

  • Гост
Re: Импулсен Ток
« Отговор #11 -: Август 31, 2013, 01:48:03 pm »
.............................................от една 9 волтова акумулаторна батерийка със 160 мили ампер-часа, можем да изтеглим ток 160 милиампера в продължение на 1 час, или 1,6 Ампера за 6 минути, или 9,6 А за една минута, или 576 А за 1 секунда време или 2 880 000 Ампера само за един импулс от  200 микросекунди време.

Христо , ти вътрешното съпротивление на Източника отчиташ ли го, като фактор който ще влияе. То ако беше така сега щяхме и с летящи чинии да се возим.  :o
Или, може би ти говориш за идеалният случай. Когато Rизточник = 0.!

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Импулсен Ток
« Отговор #12 -: Август 31, 2013, 02:22:00 pm »
Майсторе, това е начина да изместиш шейната!
...
Това го знам отдавна, обаче все не ми се показва подходящата за изпълнение от мен схема...
В този ред на мисли, докато ровех днес из мрежата, намерих много ценни материали...
Става въпрос за блокинг-генераторна схема, и то точно такава, която захранва подвижна луминисцентна лампа. И тук ми "светна" моята вътрешна "лампичка"... оказа се, че имам готова направена такава схема ...  сега предстоят опити...
Пояснявам: имам акумулатор, имам схемата захранваща лум. лампи (като същата има и зарядно за акумулатора си), остава да вържа на изхода  вместо осветителните лум. лампи моите джаджи представени от две по форма устройства - или линеен соленоид със сърцевина, или дистанционно у-ство с мини-електромоторче отварящо вратите на автомобила.
Соленоида обаче е по-надежден - върши повече работа и издържа на "майстори-идиоти" - като мене!!!
 8) 8) 8)
... трябва да учредим такава награда!!! -  :D :D :D
« Последна редакция: Август 31, 2013, 02:24:06 pm от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: Импулсен Ток
« Отговор #13 -: Август 31, 2013, 03:23:59 pm »
Там е работата, че работата е точно равна на енергията, и в Импулсния Ток няма СЕ
Правилно мислите, не може от батерия с даден капацитет и параметри, отговарящи на цялата й мощност и възможности, да се извади по голяма мощност от тази, която я има в батерията.
« Последна редакция: Август 31, 2013, 03:34:28 pm от Maistora52 »

@praktik

  • Гост
Re: Импулсен Ток
« Отговор #14 -: Август 31, 2013, 07:13:07 pm »
Майсторе, мерси за смисленното допълнение :)