Автор Тема: SPRADNIABOIA, подобна на такава от Стефан Маринов - неработеща  (Прочетена 4825 пъти)

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
   Като е тръгнало да показвам неработещи модели, нека покажа още един. Правя го с цел не да се обезкуражавате, а за да не си губите времето ако решите да правите точно този модел. То май ще трябва да създадем тема "Неработещи модели", където на едно място всеки да намери информация дали това, което възнамерява да прави, вече е правено от друг неуспешно.
   Прилагам три файла, където ще видите пластмасови шишета пълни наполовина с вода, разположени по периферията на PVC диск. На пръв поглед изглежда, че при това разположение водата вдясно би трябвало да има по-голям въртящ момент от водата вляво. Но това  на практика не е така. Два дни майсторих колелото и се наливах с минерална вода, а накрая резултатът беше плачевен. И чак тогава реших да направя някакви математически сметки. Оказа се твърде лесна задача, която реших по чисто графичен метод съвсем елементарно. Начертах чертеж на експеримента (наклонът е друг, но принципът е същия), защриховах там, където е водата и в центъра на тежестта и` сложих точки. Измерих разстоянието от тези точки до вертикалата, минаваща през центъра и сумирах числата вляво от вертикалата. Оказа се, че тази сума е точно равна на сумата на числата вдясно. С други думи, колкото момент върти отляво, толкова върти и отдясно, но наобратно и в резултат общо въртене няма. Тази теория ми отне около час и можеше да си спестя два дни, но това е положението. Опитът е неуспешен!

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Иван Димов
Поздравявам те за идеята за публикуване на неработещи неща. Май трябва да се направи цял раздел с подраздели  или към отделните раздели самостоятелни теми за неработещи неща. Мисля че ще се спести доста напразен труд, а може и да произлязат нови идеи от неработещите.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Здравей Иване!

Явно си тръгнал по пътя на гравитационните мотори, където ще те помоля да не се занимаваш с какъвто и да е магнетизъм, там нещата са коварни, а чистата гравитация е доста по-предсказуема според мен.

Един от моделите, който най-добре бях развил е този на Дмитриев, с моя идея за магнитно преместване на тежестите (закачени на еднопосочни лагери), където в действителност се виждаше някаква част от "файдата", но също така имаше и много технически затруднения - липса на желязо поради магнитите - спици от неръждавейка, алуминиева рамка и т.н.

Ако погледнем колелото от прикачения файл, в първия момент може да си помислим, че равновесното положение е нарушено и че би трябвало да има задвижване. Именно с графичния метод, обаче, като се начертаят резултантните вектори, се вижда, че оста/лоста вече е разделен на две, т.е. по средата му има ъгъл различен от 180 градуса (буквата Л или бумеранг), което тотално променя работата.

Мисля, че си на прав път, но според мен всеки трябва да си тренира мозъка, затова да видим какво ще направят и останалите колеги.