Автор Тема: Резонансните Адаптори за икономия на ток  (Прочетена 27028 пъти)

Неактивен PyroVeso

• Специалист
  • Стабилен
  • Публикации: 586
  • Рейтинг: 207
  • Life is a DIY project!
Re: Резонансните Адаптори за икономия на ток
« Отговор #30 -: Ноември 02, 2014, 09:14:20 pm »
Е да де, ама тогава няма да има "икономия" от едната вълна ;)

Неактивен HristoDimovHristov

• Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • Публикации: 470
  • Рейтинг: 136
« Отговор #31 -: Ноември 02, 2014, 10:18:09 pm »
Мда, предполагам може и да се пробва и без диода и без Грец. Направо един дросел (да спира ВЧ и да ограничава тока) и резонансния паралелен LC трептящ кръг (токов резонанс), където L е индуктивността на нагревателя, а С е полипропиленов кондензатор за променливо напрежение 700 волта - 2000 волта постоянно.

• Експериментатор
  • Сериозно Активен
« Отговор #32 -: Ноември 03, 2014, 11:35:45 pm »
Примерно так!

Неактивен vsl

• Активен
  • **
  • Публикации: 239
  • Рейтинг: 98
  • Скайп: vslengineering
« Отговор #33 -: Ноември 10, 2014, 11:32:09 pm »
Ето обещаното от мен. Утре пробите. Продуктът пристигна в кутийка и с инструкции. Всичко точно. Дали върши работа?
« Последна редакция: Ноември 11, 2014, 12:25:11 am от atos »

• Експериментатор
  • Сериозно Активен
« Отговор #34 -: Ноември 11, 2014, 05:03:01 pm »
Допълненние към уреда за икономия на ток
Цитат на: hidrazin4o Публикувано 05.03.08 18:37
Ето ти един що годе по-достоверен начин да разбереш дали имаш далавера.
Взимаш една кофа и слагаш точно примерно 15 литра студена вода от чешмата.
Изкючваш всичко в къщи и шибаш в кофата един голям бързовар да кажем 2 киловата.
Засичаш електромера без устройството за колко ще ти заври водата и колко ще отчете електромера.
После изхвърляш водата и измиваш кофата и бързовара със студена вода от същата чешма за да се охладят.
Пълниш пак 15 литра, включваш устройството и пак засичаш киловати и време.
Добре ще е да измериш с термометър началните и крайните температури за да ти е по-точно отчитането.
Доста по-точно би се получило с повече вода и по-голям бързовар !!!
Сметката може да си направиш и сам.
Амперклещите и това че нямаш термогегулатор вобще не са критерии за това че правиш каквато и да е икономия.
Ако водата заври за същото време и електромера ти покаже 30% по-малко - добре, даже отлични !!!

Взето от:
http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=energetics&Number=1948537285&page=17&view=collapsed&sb=9&part=all&vc=1

Неактивен coke2k

• Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • Публикации: 493
  • Рейтинг: 122
« Отговор #35 -: Ноември 11, 2014, 05:58:08 pm »
@vsl  това да не би да е творение на Симеон или Spirit  който беше изгонен от форума за измами и подвеждане (случая с тестатика и ножовките)?

Неактивен vsl

• Активен
  • **
« Отговор #36 -: Ноември 11, 2014, 07:34:20 pm »
@vsl  това да не би да е творение на Симеон или Spirit  който беше изгонен от форума за измами и подвеждане (случая с тестатика и ножовките)?
Точно така. Много ме човъркаше любопитството и го взех.

Неактивен dymelsoft

• Administrator
  • Сериозно Активен
  • Публикации: 376
  • Рейтинг: 200
  • специалист , не носи на пиене
« Отговор #37 -: Ноември 11, 2014, 09:23:43 pm »
Леле, това ме кефи  :) :) .Особено идеята да ползваш мостов изправител, само за да му ползваш единия диод. Схемата направо кърти. Ха Ха Ха. 10 мин. се смях без да се спра. Извинете, но не се стърпях да не споделя това с Вас. Няма да питам за колко пари се продава това.

Неактивен vsl

• Активен
  • **
« Отговор #38 -: Ноември 12, 2014, 09:45:35 am »
Здравеите,
Вчера направихме първите замервания. Икономия има. Икономисва се едната полувълна. ;) При тест с 500 ватов прожектор, параметри на входа 230 волта 0,5 ампера, на изхода имаме 110 волта и малко под един ампер. Не свети с пълен накал. Всичко това  ще се снима и ще се добавят осцилограми.

Неактивен dymelsoft

• Administrator
  • Сериозно Активен
  • Публикации: 376
  • Рейтинг: 200
  • специалист , не носи на пиене
« Отговор #39 -: Ноември 12, 2014, 02:03:46 pm »
Колега vsl, вярно е, точно това се икономисва :) . По принцип всеки диод в схема на изправяне на променлив ток, в момента на пропускане на полупериода, генерира високочестотен шум. Тази паразитна, генерация, съдържа и сигнали с честота 455 kHz- които чудесно се приемат от всякакви радиоприемни устройства в близост до изправителя и внасят в приемането смущения с различен ефект. Затова и в схемата на въпросното устройство е сложен кондензатор от 470nF, който се явява практически късо за тези паразитни сигнали. Използването на така конструираните дросели (феритен пръстен и 5-6 навивки) са с индуктивност не по голяма от 0.05-0.1 mH и като такива за честота от 50 Hz практически нямат никаква роля, освен ако се предполага че има високочестотни хармоници (1MHz и нагоре, за които въпросните дросели имат голямо Z), които да не постъпват в товара. Като цяло, мисля, че в осцилограмата няма да имаш нищо повече от чудесна половинка от 50 Hz -цовата синусоида леко заоблена в долния край, заради кондензатора. При голям товар обаче, това заобляне може и да не го видиш. Успех със замерванията, може пък да не съм прав и да ни изненадаш.

• Експериментатор
  • Сериозно Активен
« Отговор #40 -: Ноември 12, 2014, 10:16:45 pm »
Самоук Едисон цака Енергото

Пенсиониран гений пести ток и вода с хитри джаджи

Магнит опазил 20 години бойлера от котлен камък

С това приспособление всеки електроуред в дома на изобретателя харчи два пъти по-малко ток

"Сиромах човек - жив дявол", казва народът. Старозагорският пенсионер Петър Стоянов е живо олицетворение на тази народна мъдрост. За да пести всяка стотинка, той е населил дома си с куп технически джаджи, които помагат на семейството му да се справя по-лесно в кризата. Една най-проста тръбичка, поставена встрани в тръбата на тоалетното казанче например, регулира разхода на вода. "Така вместо 5-6 л, колкото събира казанчето, се използват само 2-3 л", посочва бай Петър. И добавя, че с бабата като всички стари хора ходят по 10-15 пъти на ден в тоалетната. "Представяте ли си колко вода хабим", смее се той. За да пести топла вода пък, изобретателният пенсионер е монтирал допълнителен кран на студената вода. Самият той нарича тази рационализация "три в едно". "Освен за икономия този вентил дава възможност да използвам вече 5-а година пробитото отгоре казанче на стария бойлер и напълно изключва да гръмне, ако го забравим включен и релето откаже", пояснява бай Петър. На всички, които не вярват, че така наистина се пести, той показва сметката за вода. За месец септември семейството е използвало малко над 2 кубика вода - за къпане, миене, готвене, и е платило само 4 лв. и 6 стотинки. Освен че не харчат много, бай Петър и съпругата му пият само лековита вода. На входната водопроводна тръба в апартамента той е поставил магнитна шайба. Магнит пречиства водата и към бойлера, и в кухнята, дори и в гарафата за пиене. "Магнитната вода практически не отлага никакъв котлен камък, не съм ремонтирал бойлера си 20 години", посочва реалната полза от това Стоянов. А това, че тя лекувала много болежки, пречиствайки кръвта като водата, според него нямало никакво съмнение. И припомня, че неслучайно в последните години народът е луднал по разни магнитни шайби, гривни, ленти и др. Живото доказателство за лечебната сила на магнитната вода е самият бай Петър. Пенсионирал се по болест преди 20 години, сега 25.10.2009 76-годишният старозагорец се чувствал като младенец. Постоянно човъркал и майсторял из къщата, имал сили да работи и на ранчото си в старозагорското с. Ракитница.
Под ударите на изобретателния старец е попаднал и друг монополист - Енергото. Със специално приспособление той подава два пъти по-малко ток към всички консуматори вкъщи - котлоните, акумулиращата печка, бойлера. "Не е кражба на ток, просто намалявам мощността - вместо 50 периода, подавам 25 периода ток", пояснява бай Петър. И той, и бабата пестели дори при варенето на чай и кафе, като изключват котлона 1-2 минути преди да кипнат. Както при водата, и сметките за ток на семейство Стоянови са тънки по пенсионерски. Въпреки че се отопляват с акумулираща печка, плащали най-много 25-30 лв. през зимата.
автор: Матей Бонев в.Стандарт бр.6029

Неактивен juliang

• Много Напреднал
  • Публикации: 1 218
  • Рейтинг: 249
« Отговор #41 -: Ноември 13, 2014, 12:46:20 am »
Имах един съсед в блока ... на извода на мивката от стената между тръбата и батерията беше сложил по 1 шайба с отвор някъде ф6 за да ограничи дебита. И докрай да отвиеш крана - чешмата църцори само.
Беше сложил трансформатор на предпазителя на осветлението - сваляше напрежението от 220 на около 180 волта. Така пестял ... от крушки - за 10 години имал само 1-2 изгорели. Това, че у тях беше сумрачно като в църква ... явно не му пречеше много.
Но за мен това са ... тъжни неща, изобщо не са повод за хвалба. Още малко и ще ни докарат да си светим с факли и лоени свещи и да се топлим с огнище насред хола, както са го правили предците ни преди векове. После ще почнем да си гледаме кокошки и прасета по балконите, да готвим на дърва насред поляната пред блока. Ще навлечем овчите ямурлуци, ще нахлузим цървулите, ще се изкъпем (за пръв и последен път за тоя месец) и ще се запътим като едни горди европейци към светлото бъдеще...

Неактивен atos

• Global Moderator
  • Много Напреднал
  • Публикации: 1 949
  • Рейтинг: 416
  • Стара върба не се превива...
« Отговор #42 -: Ноември 13, 2014, 01:40:00 am »
В тоя ред на мисли е по-градивно да се търси не как да пестим постоянно енергийни ресурси, а как да увеличим прихода им от естествени източници. Иначе, както казва juliang - тъжна история, наистина!
Покрай това постоянно,ежеминутно пестене се деформира и мисленето на човек, психиката се изкривява.

• Експериментатор
  • Сериозно Активен
« Отговор #43 -: Ноември 13, 2014, 04:01:33 pm »
Пловдивчанин Васил Владиков, постигна мечтата на всеки българин - нулева сметка за ток. Васил се е отказал напълно от услугите на енергодружеството ЕВН и осигурява сам нуждите си от ток и парно.

76-годишният пенсиониран електроинженер Васил Владиков от Пловдив, който стана известен по вестниците и телевизията с това, че си прави сам ток-а. Е превърнал балкона си в малка електроцентрала 1000 Вата, произведени със 40-тина соларни панели. Половината е монтирал на терасата, другата половина са още в коридора на апартамента му от 35 квадрата в жк “Тракия”, откачил се от ЕВН още през 2010-та. след дълги спорове с Пловдивската Топлофикация, която е купена от Енерготодружеството ЕВН и ако в Пловдив не си плащаш за парно ти спират и тока за наказание. “Никога, край. Завинаги приключих с монополистите”. Няма електромер, защото поискал ЕВН да го свали и изрично заявил, че никога повече не желае да бъде техен абонат. Васил дори не ползва асансьора в блока.

Живея сам. Монополистите ме ограбват и тормозят, не искам да имам вземане-даване с тях. Това ще е моето голямо отмъщение към “Топлофикация”. Трябва да съм луд, за да плащам за нещо, което го нямам. Вложил съм 9000 лева (спестявани от пенсията му в продължение на 5 години, като за всичко останало му оставали по 2лв. на ден "измършавях, но отцелях") за закупуване на слънчевите панели. Инвестицията няма да му се възвърне. „Така ми е по-скъпо, но вече не съм техен абонат 9 000 лева съм дал за всичко – ако бях абонат, нямаше да съм платил толкова за ток досега”.

“Животът ми е подчинен на работното време на слънцето. С фотоволтаиците затоплям бойлер, осветление, телевизор, котлон, а за час-два и печка и други уреди. В къщата му има само от най-съвременната електроника от най-висок клас А+++. “Вижте бормашината работи безотказно", “Погледнете каква хубава картина имам на LCD телевизора. Сега мога едновременно да гледам два-три телевизора, но те са от клас А+. Нарочно съм избирал най-икономичните уреди. Понякога работи и бойлерът, и котлонът, който е индукционен и също харчи малко енергия”. Токът, който произвежда, му стига за 10-12 часа през деня. "Аз разпределям енергията така, че да ми стига – преди всичко за бойлера, за да има винаги топла вода, първо зареждам акумулатор, благодарение на който има ток и през нощта, за осветление и за да гледам телевизия."
“Винаги разполагам с топла вода, но когато готвя, трябва да изключа бойлера, защото за това отива най-много ток. Има моменти, когато няма от какво да правя ток и енергията не ми стига”, през зимата често се налага да стои на студено, тъй като инсталацията му не произвежда достатъчно ток, за да захрани и печка. "Безплатният ток струва скъпо, но имам толкова енергия, която не мога да оползотворя до края на живота си".

Сега Васил разработва генератор с мощност 2000 Вата. Той ще му съхранява и отпуска ток за един от трите климатика, които има, защото е най-икономично. Васил нарича новото устройство “перпетуум мобиле”, а като завърши уникалната машина, смята да я патентова в Германия. До два месеца генератора му ще е готов. Твърди, че сам е измислил устройството, което ще се захранва с електромагнитно поле и ще произвежда еленергия. Не разкрива подробности - те били тайна. “Измислих нов принцип за производство на електричество, който е много близък до стария, но има една тънкост - не се влага външна енергия", казва загадъчно Владиков. Генераторът щял да се захранва сам и да произвежда ток без пари.
“Нещата вървят по-бавно, отколкото бях предвидил, но съм упорит човек и ще пусна генератора още тази зима. В момента свързвам мотора от корпуса с ремък. Правя проби за загубата на енергия, добре се получава”, радва се Владиков. “И няма да плащам нито стотинка, най-много през 2 г. ще имам минимални харчове, за да смажа лагерите на генератора". “Смятам да го продавам. Хората ще могат да си го купят от пазара. Веднъж като го вземат, повече няма да имат работа с ЕРП-тата”.

Съветва хората, които се притесняват от поредното увеличение на цената на тока, за отопление да ползват климатик, тъй като това е най-ефективният уред.

Хората от блока посрещат със смесени чувства изобретенията на съседа. “Покрай бай Васил станахме известни, но не бих ползвала неговите иновации. Те не могат да захранят дори климатик, а аз имам малко дете и включвам доста елуреди", казва Венцислава Гайдарова.

Негови връстници като Елка Витанова пък гледат с надежда, че изобретението на Владиков може да ги отърве от големите сметки през зимата.

Неактивен valex

• Специалист
  • Стабилен
  • Публикации: 977
  • Рейтинг: 145
  • изчислителна техника
« Отговор #44 -: Ноември 13, 2014, 08:11:17 pm »
Това е стар репортаж. Вече сме го коментирали. Раздели 9000лв на цената на kWh и пресметни колко години ще може да си плаща тока и да си живее безпроблемно. :)