Автор Тема: СЛЪНЧЕВО ПАРНО  (Прочетена 373889 пъти)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #330 -: Януари 02, 2019, 11:29:48 pm »
Изпратихме 2018 г.  . . . вече сме в 2019 г.    Да ни е честита !

Правя обзор на работата на Слънчевото парно през 2018 г.
За моя приятна изненада, оказва се, че 2018 г. е НАЙ добрата от всички години считано от 2010 г.

Ето какво показва статистиката :
през 2018 г. край София е имало  слънчеви дни  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  157 дни
                                                полуслънчеви дни с разкъсана облачност . . . . . .   90 дни
                                                облачни и дъждовни (снежни) дни . . . . . . . . . . .  118 дни

През 2018 г. домакинството (трима души)
е изразходвало газ метан за готвене, БГВ и отопление . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 994 куб. м.

През 2018 г. Соларът е произвел топлинна енергия > . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .2 100 кВт/часа

През 2018 г. слънчевият бойлер е работил  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .141 дни
През 2018 г. слънчевото парно е работило . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 659 часа
През 2018 г. газ бойлерът е работил . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  206 дни
През 2018 г. газ парното е работило . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  173 дни

Разходът на газ от 994 куб. м.  е  НАЙ - НИСКИЯТ разход за 1 година, от 2005 г.
    или от както е газифицирана къщата.


Разходът на газ никога не е падал под 1 000 куб. м. от 2005 г.  т.е. за 14 години.
През 2017 г. разходът е . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . 1 211 куб. м.
През 2016 г. разходът е . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . 1 160 куб. м.
През 2015 г. разходът е . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . 1 108 куб. м.
През 2014 г. разходът е . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . 1 119 куб.м.

Честно казано, аз нямам еднозначно обяснение на какво се дължи този нисък разход.
Температурният комфорт на жилището през 2018 г. според моята нежна половинка е бил един от най
добрите, или къщата е отоплявана много добре.Това може да се види и от графиките на сайта
ThingSpeak.com    средната температура в стаите е от 21,5*C до 22,5*C без значение от външната Т*.

Ще се опитам да направя анализ на работата и подобренията на Солара в следващия пост,
този стана прекалено дълъг и отегчителен     8)       :)
   

Неактивен J-P

  • Неактивен
  • Публикации: 5
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #331 -: Април 17, 2019, 10:49:57 pm »
Прекрасна тема! Няколко дена я чета и вече стигнах до края. Направи ми впечатление, че ползвате отоплението и през късна пролет, когато температурите са вече високи. Но никъде не видях да е упоменато къщата каква изолация има и сменени ли са дограмите. От снимките се вижда нещо, но не може да съм сигурен. Таваните на стаите изолирани ли са? Взети ли са някакви други (и какви) мерки за съхраняване на топлината вътре в къщата? Имам предвид остъклявания, херметизация на врати, комини, вентилационни отвори...

Кога е строена къщата, какви тухли и дебелина на стените, изложение на стаите, дълбочина на основите...

Интересно ми е да разкажете как се топлихте преди да инсталирате газовото отопление и да направите сравнението между двата периода

поздрави

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #332 -: Май 01, 2019, 08:06:16 pm »
От няколко дни, по точно от 27 април 2019 г. изцяло съм в летен режим.
Газ котелът е изключен, а Слънчевото парно осигурява домакинството с
БГВ и отопление.

През деня слънцето успява да нагрее буферния съд до 60* - 65* C, което
е напълно достатъчно за да имам топла вода, а през нощта пускам Слънчевото парно
и в стаите T*- та се поддържа в интервала 21*-22*C.

На следващия ден слънцето затопля колекторите и така цикълът се повтаря отново . . . .
Когато енергията е FREE не се замислям . . . . пускам Слънчевото парно и се грея . . . .  ;D

J-P аз използвам безплатната слънчева енергия за отопление през преходните периоди
пролет - есен, както и през лятото след дъжд.Мястото където живея, т.е. в Банкя близо до реката
има висока влажност.Нощно време температурата спада под 10*C  и определено отоплението
през нощта не е лукс, а необходимост.Това важи особено за жената и детето.

J-P къщата където живея и където е изградено Слънчевото парно е строена през 1990 г.
Материалите са такива, каквито се намираха по складовете през соц. времето, използвани са
основно тухли "четворки".

Дограмата е дървена, прозорците и вратите са двойни, без стъклопакети.Доволен съм от дограмата,
защото тя "диша", в стаите няма конденз и мухъл.В кухнята, в приземния етаж дограмата е PVC,
там всяка зима има конденз и мухъл около PVC вратата.

Къщата има топлоизолация 8 см. стиропор  +  мрежа + мазилка.Всичко това е нанесено външно, върху
старата варово-циментова мазилка.Топлоизолацията е направена през есента на 2011 г.
Топлоизолацията рязко подобри комфорта, в стаите температурата се повиши с 2-3 градуса.
Освен това от вътре в стаите върху северните стени положих 2,5 см топлоизолация - фибран.
Това още повече подобри температурния комфорт.

Таваните на стаите имат топлоизолационно покритие "термошилд".Това е нещо като латекс, в който
са разтворени микрокапсули които създават топлоизолационен слой.Нанася се с дълговлакнесто "мече",
подобно на латекса."Термошилда" не е използван масово в БГ, не може да се намери в строителните
хипермаркети, скъп е, но според мен върши добра работа и си струва.

Други особени мерки за топлоизолация няма.Прозорците и вратите са уплътнени с гумени уплътнения,
които се продават във всяка железария.
Разбира се може да се направи още в тази насока, например да се направи топлоизолация
под терасата и балкона.Да се топлоизолират таваните на мазетата и т.н.
Вероятно има нови технологии с които не съм запознат, но . . . нямам претенции да знам всичко . . . . ???

J-P останаха още въпроси, за тях в следващия пост.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #333 -: Май 06, 2019, 06:21:52 pm »
На 05 май 2010 г. Слънчевото парно бе завършено изцяло и пуснато в експлоатация.
От тогава до днес, Соларът работи безотказно, целогодишно и тихо, незабележимо, без
вредни емисии произвежда безплатна топлина за домакинството ми.Топлината използвам за
парно отопление и БГВ.

За периода 05.05.2010 г. - 05.05.2019 г. Соларът е произвел над 22 800 кВт/ч топлинна енергия.
Обръщам внимание, че тези 22 800 кВт/ч това е енергията ПРОИЗВЕДЕНА и ОПОЛЗОТВОРЕНА от домакинството.
Действителната топлинна енергия произведена от Солара е много повече, вероятно над 50 000 кВт/ч.
Но през лятото имам излишък от топлина, който излишък не използвам, нито мога да "складирам".

Освен произведената безплатна енергия, Соларът дава икономия на вода, разходът на "слънчева" гореща вода е
почти два пъти по малък от разхода на гореща вода получена от Газ бойлера.
Друг бонус от Солара е увеличаване ресурса на работа на Газ котела, който почти шест месеца е във ваканция
през летния сезон.

Екологичния ефект е още една страна от работота на Солара.Аз съзнателно не засягам тази страна, но
кой знае защо никой от Форума, нито от страничните наблюдатели не обръщат внимание на екологичния
ефект, на екологичната чиста топлинна енергия.

Така или иначе, за тези 9 години се наслушах на "компетентни" мнения от теоритици, скептици, критици
и пр. че Соларът няма да работи ефективно, че това е една неефективна инвестиция, която няма да се
изплати и т.н. и т.н. . . . . .

За мен въпросът е решен, Соларът работи целогодишно и тихо, чисто произвежда FREE топлина . . .  ;D
Топлинния комфорт на къщата е несравнимо по добър . . . . ;D
Цените на енергоносителите растат всяка година, а инвестицията в Солара с всяка година намалява,
с времето Соларът ще се изплати . . .  ;D

С въвеждането на системата за Мониторинг & Контрол (М & К) работата на Солара стана още по ефективна,
може да се наблюдава в реално време и да се пресмята по точно произведената топлинна енергия.
Използването на слънчевата енергия, както и други ВЕИ е един от начините за постигане на енергонезависима
къща.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #334 -: Май 06, 2019, 08:20:59 pm »
Екологичния ефект е още една страна от работота на Солара.Аз съзнателно не засягам тази страна, но кой знае защо никой от Форума, нито от страничните наблюдатели не обръщат внимание на екологичния ефект, на екологичната чиста топлинна енергия.
ELPUNTO, много прав сте да засегнете този въпрос. Всеки Joule или да кажем BTU, който произвеждате локално, е такъв който не трябва да премине през преносната мрежа била тя електрическа, газова или някаква друга. В други теми посочих че най-прахосническия (и съответно мръсен) метод за отопление в съвременната цивилизация е посредством електричество като ефективността е между 5-7%, на това което достига до консуматора, отнесено към първоначално започнатата енергия. Всеки които си мисли че е "екологично чист" като си топли водата (за каквито и да са нужди) с електричество, всъщност всъщност прави точно обратното, разхищава природни ресурси. Газовото отопление е много по-добър вариант за извличане на топлина от електричеството, но това което правите със "слънчевото парно", както сте озаглавил темата, е най-доброто и е прекрасно че споделяте опита си. Само трябва да експериментирате със складирането, за което вече много се дискутирало в темата. Поздравления за труда и характера.

Наскоро попаднах на колеги от Аляска, където както знаем си е доста студено, които са успели, с термослънчева инсталация да захранят целогодиншно 75% (при тежка Аляскина зима, когато температурата може да достигне до -50 С) от нуждите на домакинството от топла вода и топлина в къщата: https://www.youtube.com/watch?v=eJMOM01NA40
Разбира се това не идва даром, като те са направили приблизително 20 м3 буферна система за складиране на топлината, от през летните месеци на Аляска, за извличането и през зимата.

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #335 -: Май 06, 2019, 08:23:24 pm »
Поздравления ELPUNTO!
Добро временно решение си взел, представи си, че китайците бяха на друга Планета, там произвеждаха всичко нам необходимо, замърсяваха си там тяхната Природа, а ние тук потребителите щяхме да се превърнем в така мечтаната Райска градина (каквато е била навремето).  :)

А и сега Мъск ако напълни Марс с китайчета, тъкмо по-бързо ще я стоплят и махнат скафандрите.  :)
Шега, мечта или бъдеще - поздравления ELPUNTO!
Кефиш с труда си, благодаря ти!

п.п. epwpixieq-1, там има високо КПД, защото е студено  ;)...

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #336 -: Юли 13, 2019, 10:12:42 pm »
Преполвихме 2019 г. Искаме или не вече сме във второто полугодие на 2019 г.
Пускам графика за потреблението на газ от домакинството ми.
Сините правоъгълници това е консумацията през 2017 г.
зелените . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  през 2018 г.
сивите  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .през 2019 г.

По вертикалната ос от ляво . . . . . . . . . . . . разхода на газ в куб. метри.
По вертикалната ос от дясно . . . . . . . . . . . средно месечната Температура в градуси С.

Разходът на газ за първите шест месеца на 2019 г. е :
януари . . . . . . . . . . . 203 м.куб.
февруари . . . . . . . . . 132 м.куб.
март . . . . . . . . . . . ..   69 м.куб.
април . . . . . . . . . . . .  61 м.куб.
май . . . . . . . . . . . . .   26 м.куб.
юни . . . . . . . . . . . . .    1 м.куб.

общо . . . . . . . . . . . .  492 м.куб.

Това е нисък разход и както върви, през 2019 г. ще имам разход доста под 1 000 куб. м.      :)
Този нисък разход се дължи на въвеждане на системата за Мониторинг & Контрол, както и на сравнително
меката зима 2018 - 2019 г.



Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #337 -: Юли 14, 2019, 07:37:29 am »
Адмирация към един от малкото, реално ползващи СЕ!

Неактивен totosmoto

  • Неактивен
  • Публикации: 3
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #338 -: Юли 14, 2019, 07:57:39 pm »
Здравей EL PUNTO, каква система за мониторинг и контрол ползваш? От къде я купи и кой ти я инсталира? Питам защото аз си инсталирах система с фотоволтаични панели и засега е без мониторинг. Мисля, да си купя такава, но засега в само един български сайт виждам такава.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #339 -: Юли 15, 2019, 12:13:00 am »
М. Кузмов благодаря . . . . . дай Боже всяко българско домакинство да има FREE ENERGY система.

totosmoto системата за М & K която ползвам е . . . .  self made.
Идеята и алгоритъма са мои, софтуера и микрокомпютъра са на ИТ специалиста Евгений.
Монтажа е от моя милост и ПРИЯТЕЛИ, на които съм благодарен и задължен . . . .
като например на Радико от Форума.Опроводяването и монтажа на датчиците отне
три дни, след това близо месец оживяване и настройки . . . . .

Сега вече една година системата за М & K работи и доказа своята ефективност.
Работата на М & K може да се наблюдава в реално време в сайта . . . .  thingspeak.com
там в графичен вид са дадени измерените Температури, както и кой топлоизточник работи,
т.е. дали е включен/изключен газ котела или Слънчевото парно.

Аз дадох кратко описание на системата за М & K в раздела . . . . Система за  М & K  на слънчева инсталация.
За моя изненада системата за М & K не събуди интерес във Форума . . . .  :o Нямам обяснение защо . . . .  :o
Може би колегите не оценяват възможностите на системата, а тя е универсална . . . . .
Системата за М & K може да управлява както слънчева инсталация, така и електро котел, котел на твърдо
гориво, пелетна горелка и др. Тази система е крачка към т.н. "smart home" или "умни къщи".

totosmoto готов съм да обсъдим как може да се използва системата за М & K към твоята
ФВ централа. Но предпочитам да коментирам технически решения в тесен кръг, най добре на личния
адрес. Опита показва, че ако започнем да обсъждаме въпроса открито във Форума, темата се размива,
затлачва се от странични наблюдатели и като резултат . . . . НИЩО   :(
Не искам да крия и няма какво да крия за системата, но на кого да говоря, когато няма слушатели ?       ???

поздрави 

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #340 -: Юли 16, 2019, 10:31:06 am »
EL, за да има (съвсем конкретен) интерес към контролера, хората трябва да имат системи, подобни на твоята, изградени, на които само контролерът им е проблема, дето се вика. Иначе на всеки е ясно, че с прецизен мениджмънт на ресурсите може да се постигне по-добър резултат отколкото с никакъв, или с нещо управлявано на ръка...
Та не е като да няма интерес, но той по-скоро е от типа "ако един ден нещо, евентуално..." или "До там да я докараме!".
Ако искаш - дай подробности.

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #341 -: Юли 16, 2019, 02:13:11 pm »
Поздравления за положения труд колега. Преди два - три дни намерих време за изследване възможностите на един покупен контролер LD 2420C. Според мен много тъпо е разработен и горещо препоръчвам на всеки, който иска да направи нещо интелигентно да тръгне по пътя на ELPUNTO.
За сега имам 4 панела по 250W, акумулатор на 48V. Намерих и сравнително евтин инвертор 5kW. От инвертора има какво да се желае. КПД - само , (както са се изразили в описанието) - повече от 76%. Не знам какво ще покажат измерванията, но не ми звучи много оптимистично. Намерих един "step-up DC to DC convertor", който смятам да използвам в системата. При предварителните проби показа добри резултати. Напрежението на слънчевите панели ( 2 за експеримента) падна на 15V а той продължи да поддържа 51V на изхода си. Мощността му също е порядъчна - 1500W. Така смятам да " изстисквам" колкото се може повече от панелите. Предвиждам, да използвам енергията от панелите след като акумулатора е напълно зареден за загряване на вода в слънчевия бойлер. Логиката на системата може да се направи с Ардуино или с интелигентно реле (PLC) от типа " Нано" на Сименс или "Алфа 2" на  Мутсибиши. Аз имам едно "Алфа", но напоследък виждам, че поскъпнаха. Ардуино Нано е напълно достатъчно за целта, но естествено ще трябва да се направи малко допълнителен хардуер.
Колега ELPUNTO, къде живееш? В България ли е системата? Бих се радвал да обменим опит!

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #342 -: Юли 19, 2019, 10:00:40 pm »
. . . . . . . . .
Колега ELPUNTO, къде живееш? В България ли е системата? Бих се радвал да обменим опит!

Vetap аз живея в София - гр. Банкя. В къщата, която обитавам е инсталирано Слънчевото
парно, както и системата за Мониторинг & Контрол (М & К).
Предлагам на личния адрес да уточним подробности за среща.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #343 -: Август 20, 2019, 08:33:35 pm »
В тези горещи августовски дни на бял свят се появи още едно Слънчево парно . . . .  :)
Моят съсед в Банкя след "само" 5 - 6 години гледане и умуване реши да изгради своя
соларна инсталация или Слънчево парно 2.

Слънчево парно 2 включва:
- плосък колектор  . . . . 1 бр.
- бойлер с две серпентини 120 л.
- циркулационна помпа за "слънчевия кръг"
- контролер на ИНТИЕЛ - Поморие
- медни тръби около 30 м.
- съдове за доливане  . . . . 2 бр.

Новата система е от отворен тип, за сега външния "слънчев" кръг работи с вода.
Предвижда се за зимата да се налее студоустойчива течност - етиленгликол.

БГВ от бойлера се използва за битови нужди в домакинството (2 души).
Слънчевото парно 2 работи вече 10 - на дена и Т* та в бойлера достига до 70* C.
Съседката сияе от щастие . . . . . но усмивката и ще се стопи когато дойде отоплителния сезон . . . . :(
Моите щастливи съседи смятат да използват Слънчевото си парно за . . . . ОТОПЛЕНИЕ . . . .  ???

Аз от самото начало ги предупреждавах, че с 1 панел и със 120 л. бойлер НЕ могат да отопляват близо 100 м2
приземен етаж, или отоплението ще трае не повече от 1 час.
"Може, ако ситемата работи добре, ще добавим още панели, втори, трети и т.н. бойлери . . . " - това бе техния отговор.
"Може, може тоспожо . . . ама козата си сака пръч . . . " - така би отговорил малкият Иванчо от вица.

Пускам снимков материал за Слънчево парно 2.


Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #344 -: Август 21, 2019, 12:00:27 pm »

Съседката сияе от щастие . . . . . но усмивката и ще се стопи когато дойде отоплителния сезон . . . . :(
Моите щастливи съседи смятат да използват Слънчевото си парно за . . . . ОТОПЛЕНИЕ . . . .  ???

Аз от самото начало ги предупреждавах, че с 1 панел и със 120 л. бойлер НЕ могат да отопляват близо 100 м2

Правилно сте ги информирали.
От снимката не се вижда какъв е колектора, но ако е някое 1,5-1,8м2 недоразумение или проста турска алуминка то и късна есен и ранна пролет няма да могат да се радват на БГВ или ще я пестят и дозагряват с ел.енергия.
Ако е бош 7000 може и да са доволни за 120л БГВ. Предполагам и тръбното траасе е дълго и става една...

Иначе е разбираемо, че в момента се радват. То и черен маркуч хвърлен в тревата топли водата август месец.

Хубавото е, че системата може да се надгражда.