Автор Тема: СЛЪНЧЕВО ПАРНО  (Прочетена 373987 пъти)

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #315 -: Октомври 21, 2018, 09:10:48 pm »
В Швецич бяха правили нещо такова с натриев сулфат (глауберова сол). За къща от 180 кв. целогодишно с топла вода и отопление бяха сметнали 8 тона.
Май се дехидратира при по-ниска температура, Температурата на водата и парното я смятаха 68 градуга. Имаше и някакъв топлообменник за дехидратацията. Нагряваше се от слънчеви панели с вода. Лятото сушиш - зимата мокриш.
Това беше публикация в "БТА Наука и техника", за съжаление не можах да открия списанието - ( 81-84г.) трябва да е.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #316 -: Октомври 22, 2018, 01:21:06 pm »
Абе има много пилотни разработки, и за съжаление нищо достатъчно надеждно и неизискващо поддръжка, та да си заслужава да бъде комерсиализирано и приложено масово...
Проблемът е в това, че при дехидратацията кристалната структура на кристалохидратите се разпада до прах по-фин от брашно, след това, при обратната хидратация този прах се сбучква в монолитни бузи/друзи, подобно на втвърдяващ се гипс (който е точно дехидратиран CaSO4.2H2O), който след това няма разбиване!
Който си е играл с най-обикновени разтвори на соли във вода знае, че ако остави чаша със солен разтвор за дълго време някъде, водата започва да се изпарява, а солта да кристализира по стените на чашата "пълзейки" нагоре, като в един момент дори "прелива" през горния ръб на чашата и започва да пълзи надолу... Това се дължи на многократно изпарение, кристализация, капилярни сили, разтваряне, пак изпарение и т.н. Т.е. една такава сол, или кристалохидрат е абсолютно "неуправляема" по отношение състава, структурата си и местоположението си, след многократни "цикли" на хидратация и дехидратация.
Изходът е примерно върху множество тръби с огромна обща повърхност да се нанесе много тънък слой от кристалохидрата и да се имобилизира с някакъв полимер, който хем държи здраво зрънцата на едно място, хем е достатъчно порьозен, за да не спира обмена на парите...
Гадна работа!
Проблемът е подобен на този при разрушаването на електродите на оловните акумулатори при многократните цикли на разтваряне и отлагане на оловото и оксидите му...

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #317 -: Октомври 23, 2018, 03:27:58 am »
Някой има ли таблица с коефициенти за топлинен капацитет на различни вечества.


Бях срещал и вариант за стая към къщата, напълнена с пясък, в която минават серпентини.

Ще е хубаво да го сметнем точно.


Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #319 -: Октомври 23, 2018, 07:40:04 pm »
Бях срещал и вариант за стая към къщата, напълнена с пясък, в която минават серпентини.
Една по-разбираема таблица, показваща специфичната топлоемкост, но на куб дециметър (или литър):
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B1%D1%8A%D1%91%D0%BC%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D1%82%D0%B5%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D1%91%D0%BC%D0%BA%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%8C
Съгласно нея един литър пясък има почти 4 пъти по-малка топлоемкост от 1 литър вода.
Изобщо ... почти съм сигурен че водата е материала с най-голяма обемна топлоемкост.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #320 -: Октомври 23, 2018, 07:59:31 pm »
Какви биха могли да бъдат проблемите с водата, освен разширение при замръзване, пара при прегряване и отделяне на соли по серпентината?
Хубаво е да има някаква автоматика, за да се държи нормално топлинния кондензатор.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #321 -: Октомври 23, 2018, 08:30:26 pm »
Юлияне не разбра ли че тук не става дума за физична топлоемкост а за обратимо екзо-ендотермично разтваряне на соли. На мен ми се струва, че нещо не е точно така с тая английска сол. Да не би да става дума за магнезиев хлорид.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #322 -: Ноември 18, 2018, 08:01:41 pm »
Вчера си купих 30 гр. MgSO4 и днес пробвах при нагряване започна доста интензивно  да отделя вода така до малко над 200 градуса. После отделянето спря или силно намаля, студена метална пластина поднесена отгоре вече не се изпотяваше. След като изстина до стайна темпвратура го смесих със 0,5 л. Вода с начална температура 17 цр. Резултата беше доста разочароващ температурата се покачи едва до 22 гр. Не става значи.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #323 -: Ноември 18, 2018, 08:28:10 pm »
Вчера си купих 30 гр. MgSO4 и днес пробвах при нагряване започна доста интензивно  да отделя вода така до малко над 200 градуса. После отделянето спря или силно намаля, студена метална пластина поднесена отгоре вече не се изпотяваше. След като изстина до стайна темпвратура го смесих със 0,5 л. Вода с начална температура 17 цр. Резултата беше доста разочароващ температурата се покачи едва до 22 гр. Не става значи.

Ако пробваш с 10 пъти повече материал дали няма да даде и в пъти повече резултат?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #324 -: Ноември 18, 2018, 08:55:35 pm »
Хълк, не разбираш ли наистина?
Можеш ли да сравниш енергията използвана за нагряване до 200 градуса с тази, която получаваш после от 17 до 22?

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #325 -: Ноември 18, 2018, 09:06:44 pm »
Хълк, не разбираш ли наистина?
Можеш ли да сравниш енергията използвана за нагряване до 200 градуса с тази, която получаваш после от 17 до 22?

в единия случай се загряват 30 гр. сол до 200 гр., в другия случай се загряват 500 мл вода до 22 - различни вещества с различна маса и топлинен коефициент. И е възможно зависимостта да не е линейна.
Готов съм да инвестирам в закупуване на английска сол:)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #326 -: Ноември 18, 2018, 09:30:16 pm »
Мисля тези дни да пробвам със 30 гр. Каустик пак в толкова вода да има нещо за сравняване.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #327 -: Ноември 18, 2018, 09:43:13 pm »
в единия случай се загряват 30 гр. сол до 200 гр., в другия случай се загряват 500 мл вода до 22 - различни вещества с различна маса и топлинен коефициент. И е възможно зависимостта да не е линейна.
Готов съм да инвестирам в закупуване на английска сол:)
Да, редно би било да се измери първо количеството на отделената вода и после да се добави същото количество.
Когато си прав - прав си  ;)
Само не я ползвай орално :D


Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #328 -: Ноември 18, 2018, 09:56:54 pm »

Само не я ползвай орално :D

тогава ще трябва да се замерват други неща  ;D

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #329 -: Ноември 25, 2018, 12:32:16 am »
В wikipedia попаднах на списък на системи за "складиране" на енергия.
Списъкът включва около 130 промишлени инсталации за "складиране" на енергия,
системите са изградени (само няколко са в процес на проектиране или изграждане) и работят от години,
някои работят повече от 10 години.

Изненадан съм . . .   :o   не очаквах толкова много и толкова мащабни проекти за "складиране" да
работят по белия свят . . .
В проектите са инвестирани милиони $$$ . . . . ама много милиони $$$ . . . .

Явно проблемът за "складиране" на енергията от ВЕИ (и не само) е световен,
мислех, че аз и още няколко соларни маняци като мен от форума си блъскаме главите
в проблема за "складиране" на топлинна и ел. енергия. Вече съм по спокоен за енергийното бъдеще
на планетата . . .    :)     :)      :)

В същност "складирането" на енергията от ВЕИ засяга пряко всеки гражданин на БГ, без значение
дали има система от ВЕИ.От години в БГ всеки божи ден 20 - 25 % от ел. енергията се добива от
ВЕИ като ВЕЦ, вятърни или соларни паркове, био-газ централи.Ако към тях се добави и енергията от
домашните инсталации за топло и ел. енергия, процентът в БГ може да надхвърли 30%.
Искам да кажа, че "складирането" на енергия е от съществено значение за БГ, защото част от енергията
на ВЕИ се разпилява, когато няма консуматори и няма системи за "складиране".

Повечето системи от списъка са "класически" т.е. използват киселинни оловни акумулатори, литий-йон или
др. акумулатори.Но има и екзотики, като системи с маховици, системи с течен въздух и др.
Интересно е да се намерят статистическите данни за работата на системите през годините, КПД,
ефективност, надежност и пр.


      https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_energy_storage_projects
 

Списък на проектите за енергийни "складове".