Автор Тема: СЛЪНЧЕВО ПАРНО  (Прочетена 373887 пъти)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #285 -: Септември 16, 2018, 10:50:56 pm »
Жалко само, че не мога да "складирам" излишната топлина за отоплителния сезон . . . .     :(

А интересното е, че природата е решила този проблем на Земята от стотици милиони ( ако ли не и милиард ) години.
« Последна редакция: Септември 17, 2018, 12:47:31 am от atos »

montanar

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #286 -: Септември 17, 2018, 12:43:32 am »
най елементарното  - вода 1.16 вата за градус за килограм :)
демек 1000 литра за 1 градус да вдигнеш отиват 1.16КВ
бойлер 1000 литра при 70 градуса темппературен диапазон събира 81.2КВ енергия.

при добра изолация на дома и самият бойлер е добър буфер - комбиниран с фотоволтаИци е прекрасно решение за зимата

а ако се ползва парафинен буфер топлинния капацитет е близо Х2 за същата маса

ЗаЙци и фотоволтаИци не са аналогични съществителни и се изписват по различен (желателно - правилен) начин в множествено число!/А/
« Последна редакция: Септември 17, 2018, 01:42:04 am от atos »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #287 -: Септември 17, 2018, 01:59:04 pm »

демек 1000 литра за 1 градус да вдигнеш отиват 1.16КВ
бойлер 1000 литра при 70 градуса темппературен диапазон събира 81.2КВ енергия.

при добра изолация на дома и самият бойлер е добър буфер - комбиниран с фотоволтаИци е прекрасно решение за зимата



Със 1.16 KW няма да може да се стопли тази вода, виж със 1.16 KW на час ( 4.176 МW ) или 4.186 МJ ще се получи.

От друга страна, това складиране е само за период от 2-3 дни, след това отново чакаме да има слънце и се надяваме да е достатъчно за да възобнови системата (лятото това е прагматично, зимата по-скоро проблематично). Природата е намерила начин да складира, лесно и ефективно, топлинна енергия и това решение се нарича карбонатни горива. Въпросът е те да се използват ефективно а не с абсолютно разхищение което се прави сега.
Какъвто и да е складиращ механизмът за топлина не се доближава до ефективността и икономичността (на складиране ) на карбонатните горива. За съжаление от тях само дървото се явява като възобновим ( поне в човешка времева линия ). Една цепеница от 5 кг има (приблизително) еквивалентното енергийно съдържание 80 MJ ( 25 KW/ч ), изключвам вариацията на дървения материал както и влажността. Тази енергия, газовете в дървото, които са всъщност горивната част, а целулозата, каквато я знаем е просто мрежестата структура държаща тези газове, ще си остане в такова състояние (заключена) със стотици ако не и хиляди години ( при липса на влага или дървеници  ;D ), и сравнително лесно може да се извлече даже и в домашни условия ефективно. Точно в ефективното извличане на тази енергия е важната част на процеса, иначе природата си е свършила работата за иновативното складиране на топлинна преди стотици милиони години.

montanar

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #288 -: Септември 17, 2018, 06:23:05 pm »
описано е количествено - часовете нямат значение - вникни малко
количеството енергия можеш да го вкарваш и за 5 минути и за 50 часа
а и се подразбира че за часове става дума

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #289 -: Септември 18, 2018, 10:26:14 pm »
Имам доста ясна идея за направата на топлинен акумулатор,
който да "складира" излишната лятна топлинна енергия от Солара и да
съхранява тази топлинна енергия за есенно - зимния сезон.

За да започна експериментите, ми е нужен многоканален термометър с обхват
0 - 250* C , без особена прецизност.Няколко (2 - 3) отделни термометъра също
ще ми свършат работа, без значение дали са цифрови, стрелкови и пр.

Трябва ми също уред за измерване на влажност (влагометър   ??? ).

Ако някой от форума има тези уреди, моля да се свърже с мен на личния, за да
уточним вида на уредите и начина на ползване, дали ще е на заем, под наем, продажба и пр.
 


Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #291 -: Септември 19, 2018, 01:22:23 pm »
ELPUNTO, мирише ми на подземен резервоар с рамерите на малък басейн или поне на голяма стая... облицован от всички страни с дебел слой стиропор (поне 50 см.) или неопрен. Самият басейн може да е от хидрофобен (водонепропусклив) бетон, или обикновен железобетон с водонепропусклив слой отвътре.
По дъното и по "тавана" - по една серпентина от неръждавейка с диаметър, съобразен със скоростта и количеството топлина, което ще се вкарва/изкарва за единица време...
Цялата тази работа затворена отвсякъде, само 2 двойки дебело-изолирани тръби излизат от нея...
Вътре във водата - сребро или някаква силна химия, та да не блатясва с годините.
Другото е въпрос на сметки - за 3-4 месеца през лятото трябва да се вкара толкова топлина, колкото ще се изразходва през зимата (5-6 месеца) + загубите, така че да поддържа температурата вкъщи 18-22'С. Максимална t' на водата в резервоара - 70-75'С, не повече, защото нагоре започват проблеми...

Хех, пък ако направиш 2 такива басейна, и втория го охлаждаш през зимата почти до 0'С, лятото ще можеш да си хладиш от него! :)
« Последна редакция: Септември 19, 2018, 01:42:04 pm от PyroVeso »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #292 -: Септември 26, 2018, 11:55:38 pm »
Есента дойде и безцеремонно избута лятото . . .  :(
Температурите рязко паднаха, а нощните клонят към 0* C    брр...р..р.р     :(

Тази вечер 26.09.2018 г. открих новия отоплителен сезон . . . разбира се пуснах Слънчевото парно   ;D
Слънчевото парно работи и приятно сгрява жилището с мека топлина.
Новото е, че системата за Мониторинг & Контрол управлява Слънчевото парно.

Системата М & К следи шест датчика за Т*-ра, (описано е в Мониторинг & Контрол на слънчева инсталация)
като включва/изключва циркулационната помпа в зависимост от стайната  Т*-ра.
Така в стаите се поддържа Т*-ра около 22* - 23,5* C при външна Т*-ра  +6* C

Системата М & К за мен е нова и още не съм оптимизирал настройките, но първите впечатления са
че системата работи добре.В стаята се поддържа Т*-ра 22* - 23* C и по моя преценка, топлинната
енергия в буферния съд ще стигне за цялата нощ т.е. до сутринта.

Това се вижда на графиката в сайта . . . thingspeak.com
T Room се колебае около 22,5* С  , това е приятна стайна температура,
а като си помисля, че топлинната енергия е слънчева и FREE направо се разтапям   ;D     ;D     ;D

Ако есента дай Боже е слънчева, то и отоплението ще е слънчево и FREE . . .
Така серията от пет слънчеви месеца продължава и навлиза в шестия слънчев месец,
това е един малък рекорд, но не е пределът, крайната цел е 12 слънчеви месеца . . .   :)   
 
 

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #293 -: Септември 27, 2018, 01:12:45 pm »
Есента дойде и безцеремонно избута лятото . . .  :(
Температурите рязко паднаха, а нощните клонят към 0* C    брр...р..р.р     :(

Тази вечер 26.09.2018 г. открих новия отоплителен сезон . . . разбира се пуснах Слънчевото парно   ;D
Слънчевото парно работи и приятно сгрява жилището с мека топлина.
Новото е, че системата за Мониторинг & Контрол управлява Слънчевото парно.

Системата М & К следи шест датчика за Т*-ра, (описано е в Мониторинг & Контрол на слънчева инсталация)
като включва/изключва циркулационната помпа в зависимост от стайната  Т*-ра.
Така в стаите се поддържа Т*-ра около 22* - 23,5* C при външна Т*-ра  +6* C

Системата М & К за мен е нова и още не съм оптимизирал настройките, но първите впечатления са
че системата работи добре.В стаята се поддържа Т*-ра 22* - 23* C и по моя преценка, топлинната
енергия в буферния съд ще стигне за цялата нощ т.е. до сутринта.

Това се вижда на графиката в сайта . . . thingspeak.com
T Room се колебае около 22,5* С  , това е приятна стайна температура,
а като си помисля, че топлинната енергия е слънчева и FREE направо се разтапям   ;D     ;D     ;D

Ако есента дай Боже е слънчева, то и отоплението ще е слънчево и FREE . . .
Така серията от пет слънчеви месеца продължава и навлиза в шестия слънчев месец,
това е един малък рекорд, но не е пределът, крайната цел е 12 слънчеви месеца . . .   :)   

И аз съм мераклия да имам слънчево парно, как се прави, или се закупува готово?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #294 -: Септември 27, 2018, 03:54:12 pm »
И аз съм мераклия да имам слънчево парно, как се прави, или се закупува готово?
И двата варианта са възможни :) Реално най-ефективно излиза да наемеш фирма (фирми) които да направят съответните изчисления и проекти и да изградят системата от доказани компоненти и с подходящи инструменти, а също така и със знанията и опита които притежават.
Можеш да се пробваш и сам, но ще е по метода "проба - грешка". А всяка грешка струва пари.

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #295 -: Септември 27, 2018, 04:05:39 pm »
И аз съм мераклия да имам слънчево парно, как се прави, или се закупува готово?

:-)
То ако беше лесно всеки щеще да си го прави сам.
Ако беше евтино и лесно  щеше да се продава и в супермаркетите:-)

Трябва или много знание и сръчни ръце за да си го направиш сам, или много пари и късмет да намериш фирма или монтажник, който да изгради системата.

Сутринтта в Сф бе -2 градуса. Моето сл. парно работи от 7-8 дни вече:-) Прозорците пак от толкова време са затворени и за да е топло и свежо съм включил и рекуператора на вентилацията.
« Последна редакция: Септември 27, 2018, 07:08:35 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #296 -: Септември 27, 2018, 07:15:02 pm »

Слънчевото парно работи и приятно сгрява жилището с мека топлина.


Баси...ELPUNTO точи пещерска гроздова от парното си, бе...нЕма стигане ;D ;D ;D

И аз съм мераклия да имам слънчево парно, как се прави, или се закупува готово?
Хахаха, технократ, пак пишеш в тема, без да си я чел цялата!?!?
Внимавай, набиваш ми се в очите вече...

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #297 -: Септември 28, 2018, 01:23:44 pm »
:-)
То ако беше лесно всеки щеще да си го прави сам.
Ако беше евтино и лесно  щеше да се продава и в супермаркетите:-)

Трябва или много знание и сръчни ръце за да си го направиш сам, или много пари и късмет да намериш фирма или монтажник, който да изгради системата.

Сутринтта в Сф бе -2 градуса. Моето сл. парно работи от 7-8 дни вече:-) Прозорците пак от толкова време са затворени и за да е топло и свежо съм включил и рекуператора на вентилацията.

Аз съм гледал много филми по тубата как се прави слънчево парно от кеновеи др работи, пък дали е ефектно е отделен въпрос, а и съм в този форум за да разбера някои работи, виждам че не си толкова солидарен и сякаш хейтърски подхождаш към новаците. Но това не ме притеснява, такива хейтъри ги подминавам с иронична усмивка :)

Цитат
Хахаха, технократ, пак пишеш в тема, без да си я чел цялата!?!?
Внимавай, набиваш ми се в очите вече...
А защо трябва да си моря очите да чета цялата тема, само за да ти угоднича ли  :D
« Последна редакция: Септември 28, 2018, 02:12:53 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #298 -: Септември 28, 2018, 02:11:34 pm »
Аз съм гледал много филми по тубата как се прави слънчево парно от кенове и др. работи, пък дали е ефектно е отделен въпрос, а и съм в този форум за да разбера някои работи, виждам че не си толкова солидарен и сякаш хейтърски подхождаш към новаците. Но това не ме притеснява, такива хейтъри ги подминавам с иронична усмивка :)

Шопа не е хейтър в никакъв случай, нито пък ELPUNTO !
Това, което ти казват е с цел да те предпазят, да не повтаряш чужди грешки! Всичко, което ти пишат е "изпатено" от тях!
Мнението ти за несолидарно отношение е неадекватно, точно защото не си изчел цялата тема!
Колкото до кеновете, имаме и тема точно за тях, но да има кой да чете!


А защо трябва да си моря очите да чета цялата тема, само за да ти угоднича ли  :D
Много просто - за да не задаваш неадекватни въпроси, чийто отговори са в самата тема!!!
Разбери ме правилно - не може на всеки нов член, който го мързи да чете, да се преразказва цялата тема от началото и всичко да се повтаря до безконечност!
Ако не можеш да откриеш дадена тема чрез търсачката, питай - ще те насочи някой от нас винаги!
 
И престани да бълваш толкова поредни постове един след друг, някои от които с минути разлика само!
Ползвай опцията "промени", за да допишеш нещо! Преценявай, мисли и допълвай преди да публикуваш поста си!
Разбирам желанието ти да натрупаш по-голяма активност (което би те класифицирало в следваща потребителска група), но не е това начинът!
В нарушение си на точка 6. от Правилата на форума!

П.П.Сега, само не ми казвай, че не си ги чел и тях?

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #299 -: Октомври 07, 2018, 09:13:18 pm »
Цените на енергоносителите : газ, ток, парно, автогориво плавно и неизменно растат . . .   :(
Относно цените на дърва за огрев, въглища и пелети не знам, не ги ползвам, но не вярвам да поевтиняват . . .   ???

Цената на слънчевата енергия неизменно е постоянна от . . . . милиони години . . . . .
слънцето свети и грее за всички . . . . .  безплатно, FREE . . . . .  :)

Октомври е слънчев за сега и серията от слънчеви месеци навлиза в шестия месец . . . .  ;D
Малко статистика за работата на моето Слънчево парно т.е. Солара от 01 януари до 30 септември 2018 г.

От 01.01. до 30.09. 2018 г. домакинството е изразходвало . . .  647 м.куб. газ = около 6 000 кВт/ч топл.енергия
От 01.01. до 30.09. 2018 г. Соларът е произвел и е оползотворена
                                                                                        . . . . 1 700 кВт/ч топл. енергия = 183 м.куб. газ

Или за девет месеца Соларът е произвел над 28% от топлинната енергия изразходвана от домакинството.
С чиста съвест мога да кажа, че Соларът е произвел над 3 500 кВт/ч за девет месеца и това е истина, но . . .
тези 3 500 кВт/ч НЕ са оползотворени, използвани са САМО 1 700 кВт/ч, останалите просто са се разсеяли . . .  :(

Ето защо искам да направя експеримент с топлинния акумулатор, събирам материали, избистрям идеята,
но не съм започнал работа по същество, просто програмата ми е full, не остава време . . . . имам само две ръце
а денонощието е само 24 часа . . .   :(