Автор Тема: СЛЪНЧЕВО ПАРНО  (Прочетена 374070 пъти)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #255 -: Март 02, 2017, 02:55:32 pm »
Честита БАБА МАРТА !

След мразовитата зима през януари, умерено студения февруари, Баба Марта ни дари два
разкошни слънчеви дни !

разход газ през януари 2017 г.  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  330 куб. м.
разход газ през февруари 2017 г. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 190 куб. м.

През януари Соларът произведе едва 40 кВт/ч топлинна енергия, а през февруари 150 кВт/ч.
Последната седмица на февруари (без 25 и 26) бе слънчева и соларът произвеждаше по 12 - 15 кВт/ч
топлинна енергия, която използвах за отопление.

Първите два мартенски дни Соларът произведе около 20 кВт/ч на ден. Пускам газ парното само нощем,
този режим е пролетен и ако Баба Марта продължи да ни подарява слънчеви дни, просто ще спра газ парното и ще мина на
Слънчевото парно.


Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #256 -: Март 02, 2017, 05:21:10 pm »
ELPUNTO, браво!
Знам какъв кеф е безплатната зелена енергия.

Мислиш ли за надграждане на системата? Аз подготвям надграждането на моята система с още 60 тръби тип мокри без налягане и бойлер 650 литра.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #257 -: Март 02, 2017, 06:25:26 pm »
шоп ти също заслужаваш поздравления !
Но ти си мълчиш и се спотайваш, не разбирам защо ?   ???
Пускай повече ИНФО за работата на твоето подово отопление, както и за въздушния ти колектор.

Разбира се, че мисля да надграждам както Солара, така и ДФвЕЦ, но за това ми трябва време, пари и . . . помощ . . .   :(

шоп мисля си, че е добре да се видим, обменим опит и . . . 1-2 чаши мисли . . .  :)
Убеден съм, че всеки има какво да каже и да научи от другия.
Няма смисъл всеки да върви сам по извървян път,
по разумно е да се ползва готов опит и върху него да се надгражда,
няма смисъл всеки да се учи от собствените си грешки,
по добре е да се се учиш от грешките на друг за да не ги повтаряш.


Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #258 -: Март 20, 2017, 04:20:22 pm »
Но ти си мълчиш и се спотайваш, не разбирам защо ?   ???


А, напротив споделям. Вече 2-3 дни работи и новата ми 60 тръбна система самоизточваща се мокра тръба + 650 литра неръждаем бойлер. Управлението е с модулация на помпата. Доволен съм.
« Последна редакция: Март 20, 2017, 07:18:03 pm от atos »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #259 -: Март 21, 2017, 04:52:36 am »
Братко, Шопе! - има ли специална причина тръбите да са сини, а не черни? - Нали уж черното най-добре се затопля...

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #260 -: Март 21, 2017, 06:32:47 am »
Когато са на сянка тръбите са черни, след като се огреят от слънцето стават сини. Това е така, защото са боядисани със селективно покритие. При плоските панели също е така.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #261 -: Март 21, 2017, 08:27:55 am »
шоп
Гледам, че ъгъла ти е много малък. Имаш ли наблюдение при този ъгъл доколко е по-ниско КПД-то на вакуумните тръби спрямо примерно 45 градуса?

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #262 -: Март 21, 2017, 09:04:20 am »
За мен е много важно това, със цвета, затова продължавам да питам:
Това селективно покритие, кой го нанася? - , какво представлява като химия, има ли го като отделен продукт, като вид боя, и ако "да" - откъде се купува, как се нанася, колко струва, има ли ограничение за вида метал върху който да се нанася - аз имам медни тръби и мислех да ги боядисвам с обикновена черна боя без лак, и да са покрити със стъкла....
 Шопе, обясни, брат, щото ми е неясно.
Поздрави!

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #263 -: Март 21, 2017, 09:13:52 am »
Покритието си е на китайците :)
Самите тръби са 'боядисани' с това покритие. По-точно вътрешната стъклена тръба е покрита със селективно покритие, което преобразува голяма част от слънчевото излъване в топлинно излъчване.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #264 -: Март 21, 2017, 10:19:57 am »
Майсторе, ако взимаш вакуумирани тръби, те са двуслойни и покритието е нанесено между двата слоя стъкло, където е вакуума. Така се пази от надраскване. Разбираемо е че нямаш достъп до него... :
Ако ще ползваш обикновени невакуумирани тръби спокойно можеш да ги боядисаш с боя черен мат - има ги във флакони по магазините. Другото за което се сещам, но не съм го ползвал е да се покрият с черното Body за автомобилни каросерии - то има много висока механична и корозионна устойчивост:





Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #265 -: Март 21, 2017, 11:13:15 am »
шоп
Гледам, че ъгъла ти е много малък. Имаш ли наблюдение при този ъгъл доколко е по-ниско КПД-то на вакуумните тръби спрямо примерно 45 градуса?

Имам 135 тръби  на покрива, монтирани на зимен ъгъл и предостатъчно топла вода зимата.

Тези са на летен ъгъл...на око около 30 градуса, защото ще топля и басейна на децата лятото. Засега не мисля за подвижна стойка, така монтажа е прибран и тръбите не се виждат от градината ми.

Има и купешко селективно покритие, но цената му е безумна...по спомен 30евро литъра + доставка от Германия.
« Последна редакция: Март 21, 2017, 12:15:43 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #266 -: Март 21, 2017, 12:22:37 pm »
Юлиане, това боди наистина е корозиустойчиво, но не е предвидено за директно слънчево нагряване. Получава се нещо като като полимерно покритие и има изолационни свойства, т.е. не предава добре топлината.

Майсторе, за предпочитане е обикновено "опушване" на свещ или друг пушещ пламък. Става и с матов спрей, разбира се, важно е да държи на температура...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #267 -: Март 21, 2017, 12:48:05 pm »
Майсторе, еи този произвеждаше такова покритие. Сега гледам на сайта му го няма но предполагам, че ако му го поръчаш ще ти забърка. Има телефони на сайта:
http://galvanohimia.aimto.net/index.html

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #268 -: Април 20, 2017, 12:57:20 am »
Метеоролозите твърдят, че има глобално затопляне, . . . не знам може и да е така . . .   ::)
Та глобалното затопляне ни донесе "топъл" априлски сняг . . .
Какво ли ще ни донесе глобалното застудяване ?

През м. март домакинството е изразходвало 102 куб.м газ.

Приблизително разбивката е следната :

Разход газ за Битова Гореща Вода (БГВ) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   5 куб. м.
Разход газ за Готвене    . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .    2 куб. м.
Разход газ за Отопление . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  95 куб. м.
                                             -------------------------------------------------------------
Общо   разход газ                                                                        102 куб. м.

Това е най - ниският разход на газ за м. март от 2005 г. до сега т.е. откакто къщата е газифицирана.
През март Соларът (Слънчевото парно) е произвел 275 кВт/ч топлинна енергия, тя изцяло бе използвана за отопление.
95 куб.м газ се равняват на 884 кВт/ч.

Ниският разход се дължи както на високите дневни температури, така и на топлинната енергия от
Солара. На практика 12 дни отоплението изцяло бе осигурено от Слънчевото парно, а през останалите
дни Соларът + газ парното осигуряваха топлинния комфорт на жилището.





Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #269 -: Юли 05, 2017, 05:29:07 pm »
Отмина слънчевият и горещ юни.Статистиката за слънцегреенето край София е следната :

слънчеви дни . . . . . . . . . . 22 дни
полуслънчеви дни . . . . . . .  4 дни
облачни и дъждовни дни . . . 4 дни

През м. юни Слънчевото парно произведе почти 270 кВт/ч топлинна енергия.
На практика Сл. парно - Соларът можеше да произведе двойно повече топлинна енергия,
но просто няма за какво да я използвам.Произведената топлинна енергия се използва за
БГВ - гореща вода, имам гореща вода БЕЗСПИР . . .   FREE    ;D

Разходът за газ за м. юни е под  2 куб. м , газта е използвана за готвене.

Енергийният баланс на домакинството за газ и топлинна енергия е следният :

от 01 януари до 30 юни 2017 г. домакинството е изразходвало

разход газ за отопление, БГВ и готвене . . . . . . . . . . . . 756 куб.м = 7 030 кВт/ч топл. енерг.
произведена и оползотворена топлинна енергия
от Слънчевото парно   . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 145 куб.м = 1 333 кВт/ч топл. енерг.

За първите 6 месеца на 2017 г. Соларът е произвел малко под 20% от топлинната енергия
на домакинството.Това е под средния процент топлинна енергия, обикновено Соларът произвежда 23 - 25 % от топлинната енергия.Причината е тежката и студена зима през януари и февруари 2017 г. и завишеният разход на газ.

Има още един ПЛЮС (бонус) от Солара.Това разбрах през последните 2-3 месеца.
На практика Газ-бойлерът и газовият котел не работят от началото на м.юни до края на
м. септември т.е. почти 4 месеца.През това време Соларът оситурява БГВ и ако се наложи
парно.Това означава, че ресурсът (живота) на газовия котел се удължава.Котелът работи добросъвестно вече 12 години и слава Богу не се е налагало да го ремонтирам но . . . .
вече чувам странен шум в газовия котел, шум който прилича на износен лагер ???
Вероятно лагерите на циркулационната помпа или на вентилатора в котела са износени,
може би ще се наложи да ги сменям преди началото на отоплителния сезон 2017 - 2018 г.   :(