Автор Тема: СЛЪНЧЕВО ПАРНО  (Прочетена 374192 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #45 -: Август 12, 2013, 09:36:23 pm »
Това ми е таблицата с допълнена информация за енергийния разход. При идеални условия ако приемем, че може целогодишно да се добива енергия от слънцето за отопление на бойлера (според мен оптимална и достатъчна температура на бойлера е около 50 градуса, 120л , за двама души ) и да се икономиса 50% със слънчеви колектори от горивото за котела се получава максимум 600 лева икономия на година.
Това е ако не съм сбъркал със сметките.
« Последна редакция: Август 13, 2013, 09:06:49 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #46 -: Август 13, 2013, 09:23:31 pm »
Продължавам  със сметките.
Ако зимен месец ми трябват 1100kWh  на ден са средно  37kWh.  До колкото знам в нашия район през лятото се пада към 1kW на квадратен метър. Зимата сигурно е максимум 1/2, че и по-малко. При средно максимум 5-6 слънчеви часа на ден средно става:  6kW което заедно с КПД на панелите (приемам 0.8 ) стават към 14м2 панели.
 Добавям и таблицата за слънчевата радиация по месеци за района на Варна.
« Последна редакция: Август 14, 2013, 05:11:48 pm от valex »

GTV

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #47 -: Август 14, 2013, 08:46:31 pm »
 Ти хубаво ги правиш тези сметки, но като че ли пропускаш нещо.. За януари имаш средно около 1470 Ват. часа на ден при хоризонтална равнина и 2330 Ват.часа на ден за оптимално насочена равнина. Но въпроса е колко можеш да ползваш от тази мощност като топлинна енергия която да ти върши работа.  Ако затопляш буфера от 0 до 25гр., то пак си е топлинна енергия но не ти върши работа. Бях споменал че ако ползваш буфера като подгревател на ел.бойлера, т.е. да подгряваш водата от водопровода тогава нещата ще изглеждат по друг начин. Подгревател се прави лесно от бидон, варел и т.н. и серпентина от гъвкава тръба с алуминиева вложка.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #48 -: Август 14, 2013, 09:00:18 pm »
Идеята е панелите да са добавка към котела. Така, че температурата може би трябва да е примерно от 40 градуса да се вдига на 50 или нещо подобно. За сега нямам представа как се да се пресметнат мощностите. Трябва някой топлотехник :)

GTV

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #49 -: Август 14, 2013, 10:59:30 pm »
 14 кв.м. панели правят 7 слънчеви колектори. 7 слънчеви колектори по около 300лв без труд, разводките, антифриза, помпи, вентили, контролери и мн. др. правят поне 2500 лв.
  Що не помислиш за фотоволтаик за отопление. Със сигурност е по ефективно и евтино.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #50 -: Август 15, 2013, 07:23:37 am »
VALEX
Таблицата за слънчевата радиация през годината, която даваш ми изглежда много оптимистична, особено за зимните месеци.
Ако тези данни са действителни, ти си осигурил отопление със солара над 50 %.
Аз започвам да изваждам топлина от буфера при Т-ра 38 Со и спирам помпата при 34-35 Со.
При 40 Со ти няма нужда да палиш котела, 50 Со вече правят жега в къщата.
Относно Т-та на буфера, ще ти дам данните за м.януари и февруари 2012 г. Това бе една тежка и продължителна зима.

Свободните съчинения за водопроводи, варели, бидони, каци и пр. те съветвам да ги за забравиш.


« Последна редакция: Август 16, 2013, 03:03:11 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #51 -: Август 15, 2013, 08:06:02 am »
Фотоволталчен вариант има : http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=18&t=39346&sid=b5d3401f8d13c0a0a04360adf6215ef6
За цената не говорим изобщо.
Таблицата я копирах от .doc файла който съм приложил по-нагоре и би трябвало да са реални данните.
40 град. го смятам понеже много трудно се подържа горенето на котела под тях. А иначе си прав като отоплението си влезе в режим става жега на 50 град. особено ако външните температури са положителни. Не ми е ясно как се движат температурите на панела при минусови температури. Тоест до колко максимално могат да стигнат. Мисля за вариант да си купя един панел и да си сваля тези данни зимата.
Не съм мислил за излишъка на енергия, ако няма голям буферен съд.
Сега само изчислявам, а по-късно ще му мисля за конкретните решения и изпълнения.
Все пак всичко е с пари :)
« Последна редакция: Август 15, 2013, 08:25:15 am от valex »

GTV

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #52 -: Август 15, 2013, 10:33:19 am »
 Валекс, погледни това:
  http://www.helicari.com/bg/products15.php
Имам изградена от мен подобна отоплителна инсталация която работи от 3 години. Към термопомпата съм включил въздушен сл. колектор, който ми осигурява топлинна енергия и през нощта, когато температурата на околният въздух е над 6-7 градуса. Включил съм и воден резервоар с температура на водата 4-6 градуса през най-студените месеци. Ползвам и топлинна енергия чрез някои био-технологии. Коефициент на преобразуване около 4. Ползвал съм за изработката на отоплителната инсталация, мобилен климатик на охлаждане втора ръка за 140лв, аспиратор кухненски за 70лв, градински маркучи, басейнче 5 кубиково барабар с помпа и филтър за 65лв, 200литров варел за 10лв. както и някои и други неща на обща стойност за инсталацията 600-700лв.
  Изследвай си енергоизточниците на мястото и ги вкарай в употреба.
Относно фотоволтаика на Наско, доколкото знам разположението му не е правилно и работи доста под възможностите. За твоя район производството на фотоволтаик с инсталирана мощност 1 КВт пик е 1,3 - 1,4 МВт.часа годишно. С двойно следяща система, около 30% повече. :)
« Последна редакция: Август 16, 2013, 02:58:52 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #53 -: Август 15, 2013, 11:38:41 am »
GTV
2004-2005 година като реших да строя се интересувах от термопомпите. Тогава на запитванията ми отговориха с цена окло 30000 лв. :( . От тогава следя пазара, но все още са доста скъпи. Гледал съм и термопомпи тип "направи си сам", но не ми стига опит в климатичната техника.
Ако може да дадеш малко повече подробности за твоята система. По съвпадение имам един свободен мобилен климатик. Имам и сондаж, който е с малък дебит (мах. 5л/мин), който го използвам за поливане.
Имам и сравнително постоянен вятър силен през зимата.
« Последна редакция: Август 16, 2013, 02:59:56 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #54 -: Август 17, 2013, 08:28:47 pm »
Пускам скици на къщата. Като съм сложил радиаторите с мощностите им. По-късно смятам да изчисля температурните мощности в отделните стаи по линка, който пусна GTV .

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #55 -: Август 18, 2013, 06:04:45 am »
VALEX
пускам таблица с данни за м.януари 2012 г.
Т-та на колекторите в облачните дни е равна на външната Т-ра.
Не съм я записвал, данните 0*С или -3*С са приблизителни.
През нощта Т-та става още по ниска -5*С  -10*С.
« Последна редакция: Август 18, 2013, 06:11:27 am от ELPUNTO »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #56 -: Август 18, 2013, 08:08:35 pm »
ELPUNTO
Това, което забелязвам от таблицата е, че когато има слънце температурата на колекторите е много добра.
Естествено температурата на буферния съд е доста по-ниска. Все пак са си 500л. за затопляне. А ако увеличиш обема на буфера само ще се намали температурата му и от там ефективността на отоплението.
Логично е, ако се завъртат тези примерно 54 градуса първо през радиаторите и бойлера те да се затоплят до 50 градуса, а после буферния съд след тях ще се затопли да кажем не до 40 град, а само до 36 примерно. Но за тези 2-3 часа работа ще има затоплен бойлер и работещо отопление на максимум. И излишък акумулиран в буфера.
Лошото на този подход е, че трябват по сложни управления на системите и по-вече комутации.
« Последна редакция: Август 19, 2013, 09:22:01 am от Maistora52 »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #57 -: Август 19, 2013, 06:27:37 pm »
VALEX
Т-та в буфера е обикновено с 12-15* С по-ниска от тази на колекторите, при условие че от колекторите се изважда топлината. Ще се опитам да поясня схемата на работа на солара, за да стане ясно има ли смисъл да се усложнява системата по начина който ти предлагаш.

Праз зимата, ако има няколко последователни слънчеви дни като 1,2,3 и 4 януари 2012 г. буферът се нагрява до примерно 45* С. Настройката е такава че при 38* С аз започвам да черпя топлина от него т.е. включвам слънчевото парно. Напомням, че вътрешния кръг, т.е. втората помпа работи ИМПУЛСНО тя не е включена постоянно. Когато Т-та в буфера спадне до 35-34* С спирам да черпя топлина от буфера.
През нощта буфера изстива до 31-32* С. На следващия слънчев ден слънцето към 9:30 ч. вече е стопило леда върху колекторите и те започват да загряват. Към 10:00 ч. колекторите вкарват топлина в буфера.
Буферът се загрява. Към 11:30 ч. буфера е достигнал 38* С и от него може да се вади топлина за парното.
Топлина може да се вади и при 36* С но аз давам запас от 2* С. Соларът работи най-добре когато едновременно в него се вкарва и изкарва топлина. Това е възможно и през зимата в слънчевите дни. През зимата слънцето грее до 15:30 ч. Имаме около 3-4 часа през които колекторите работят.
Когато имаме серия от облачни дни, буфера изстива средно с 2,5-3* С на денонощие. Тогава при първия слънчев ден, буфера е изстинал примерно до 25* С. Трябва да се загрее до 38* С. Това ще стане към 13:00 или 13:30 часа. Тогава ще заработи слънчевото парно и разбира се ще работи по-малко.

Ако, както предлагаш ти се добави топлообменник, се печели около 1 час.При импулсен режим на буфера и топлообменника се усложнява много схемата за управление и се оскъпява солара с топлообменник. Трудно ми е да преценя дали си струва това. Във  всеки случай, не те съветвам да започнеш със сложния вариант. Почни от простото към сложното.

Моето мнение е, че буфера е необходим по няколко причини. В моя случай, ако направя буфера 1 куб.м. или повече, ще добавя от 2 до 4 нови колектора. Така през пролетно-есенния сезон смятам да постигна 24 часа отопление със солара. През зимата т.е. декември, януари и февруари прсто край София има малко слънце.
За този период имам друга идея, но за това . . . очаквайте продължение.  :)
Крайната ми цел е ЕНЕРГОНЕЗАВИСИМА къща тук включвам и електромобил.
« Последна редакция: Август 19, 2013, 07:37:42 pm от Maistora52 »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #58 -: Август 19, 2013, 07:22:44 pm »
Пускам таблица с данни за втората половина на м. януари 2012 г.
На 30 януари, колекторите замръзнаха, през нощта Т-та падна до -20* С.
Отстраних повредата на 25 февруари.
« Последна редакция: Август 19, 2013, 07:38:20 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #59 -: Август 19, 2013, 08:56:31 pm »
Естествено с допълнителни колектори може да се увеличи буфера. Доколкото разбирам идеята ти е при същата температура на буфера да увеличиш капацитета и от там времето на ползване.
Аз все още съм на етап сметки, които нещо не ми харесват :(
Както винаги съм казвал "Много неща са енерго-спестяващи, но не са кинти-спестяващи!"
Идеята за пълна автономия на къщата и мен ме блазни отдавна. Но лошото, че независимостта е скъпо нещо.
« Последна редакция: Август 20, 2013, 07:32:33 am от Maistora52 »