Автор Тема: СЛЪНЧЕВО ПАРНО  (Прочетена 373994 пъти)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #30 -: Август 02, 2013, 07:55:43 am »
Вероятността да заключа темата е 99,99%, поради вашите измислени свади... за които не виждам никаква причина...
Вместо да обсъждате идеята и да добавяте само нови и нови решения, вие си мерите ония работи, или пък въобще нищо не мерите...
Причината за този тон е, че допускате да ви влияе общия психо-дисбаланс в републиката, региона, че и целия свят. А от това всички само губим. Печелят богаташите - ония дето диктуват световната политика и статукво.
Въпросът не е в това дали сме бедни или малко по-имотни (като социум), а в това доколко наистина използваме сивото си вещество за СЪЗИДАНИЕ на всякакви устройства, които могат да ни направят НЕЗАВИСИМИ от ДИКТАТА на Свръх Богаташите. Всичките тези свади, протести по улиците, без ясно изразена концепция за цел и начин на реализация работят в наша вреда и в полза на споменатото Малцинство (от около 300 души членове на свръх-богатите фамилии), които са вече само на половин стъпка от осъществяване на пъклените си планове за СВЕТОВЕН ДИКТАТ...
ВРАЗУМЕТЕ СЕ... БРАТЯ!
ПОДАЙТЕ СИ РЪКА И НАСОЧЕТЕ ЕНЕРГИЯТА СИ В ПРАВИЛНАТА ПОСОКА.
ТУК ТЯ Е ПОСТИГАНЕТО И РЕАЛИЗИРАНЕТО НА УСТРОЙСТВА ЗА СВОБОДНА И БЕЗПЛАТНА ЕНЕРГИЯ!
ЗНАМ, ЧЕ ВСИЧКИ КОИТО СПОРИТЕ СТЕ МНОГО ГРАМОТНИ И НАЧЕТЕНИ... но защо се хабите в глупости  - просто акъла не ми го побира
Пиша така и още много бих написал, но това ми губи времето по разработката на моите магнитни двигатели... хмъ! - вие да не сте помислили, че съм се отказал, или че не напредвам.... НАПРОТИВ!...
Съвсем скоро прословутите ми вече разработки ще станат ОТНОВО всеобщо достояние... без да крия нищо... защото (поне така мисля) аз вървя по правилния начин в правилната посока...
ПРАВЕТЕ И ВИЕ ТАКА! РАБОТЕТЕ... НАМИРАЙТЕ, СПОДЕЛЯЙТЕ... САМО ТАКА УТРЕ ЩЕ ЖИВЕЕМ ПО-ДОБРЕ ОТ ДНЕС!
ПОЗДРАВИ!
« Последна редакция: Август 02, 2013, 07:58:55 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #31 -: Август 02, 2013, 10:12:11 am »
И забравяш и за Слънчевото парно, и за формулите... просто защото си попаднал в океана на "свободната енергия"...
Това е единственото "перпетуум мобиле", което именно движи света... Въртящият се енергиен вихър на "черната дупка"!
Моля слабонервните и слаботелесните да не отварят последния линк...
Поздрави!
« Последна редакция: Април 05, 2018, 05:24:23 pm от atos »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #32 -: Август 02, 2013, 01:39:48 pm »
Така де... то всяко разцъкване иска и доразцъкване...
...
Карайте по темата, моля... защото този вариант на слънчево акумулирана топлина най ми допада да си го направя... един ват да е "отгоре" - все е от полза... а че колко стрували материалите... а че за колко години ще се изплати... хич не ми дреме! - иначе какво да ги правя тия 20 радиатора под сайванта и варелите от по 200 литра... "нема как и къде другаде да ги завра"!?
 8) 8) 8)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #33 -: Август 02, 2013, 05:55:51 pm »
Колеги,  писмата със заяжданията не съм ги получил (разбирай прочел).

Еротичната пауза на МАЙСТОРА ми допада. В тази връзка имам съвсем КОНКРЕТНО предложение. :)
Уважаеми СЪФОРУМКИ, или просто колежки! предлагам ви съвсем БЕЗПЛАТНО или FREE да ме посетите и да се изкъпете със здравословна слънчева вода ! Гореща вода БЕЗ КРАЙ !  ;D
Предлагам също масаж с хидромасажен душ, изтриване на гръбчето и др. части на тялото.  ;D
За ревнивите и подозрителните си мъже и съпрузи, не се безпокойте. Колежки, ще издавам свидетилства за издържан успешно КУРс за СЛЪНЧЕВА ЕНЕРГЕТИКА.  ;D

Уважаеми МАЙСТОРЕ моля те да извършиш подборът на кандидатките. Доверявам се изцяло на изискания ти вкус.  :)

Връщам се на темата СЛЪНЧЕВО ПАРНО.
За да избегна всякакви недоразумения, спекулации, заблуди и пр. давам данни за работата на СОЛАРА през 2012 г.

През съдбовната 2012 г. в очакване КРАЯ на света, соларът трудолюбиво, безшумно, безвредно и безплатно произвеждаше топлинна енергия.

През 2012 година в района около София е имало :
- слънчеви дни . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   166 дни
- дни с разкъсана облачност. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   95 дни
- облачни дни . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  105 дни

СОЛАРЪТ е работил в режим слънчев бойлер . . . . . . . . . . . . . 154 дни
СОЛАРЪТ е работил в режим слън. парно самостоятелно . . . .   61 дни
СОЛАРЪТ е раб. в режим слън. парно комбинрано с газ-котела 38 дни

ГАЗ-котелът е работил в режим бойлер . . . . . . . . . . . . . . . . . . 185 дни
ГАЗ-котелът е работил в режим парно самостоятелно . . . . . .  121 дни
ГАЗ-котелът е работил в режим парно комб. със солара . . . . .   38 дни

ако съберем : 121 д. (котел) + 61 д. (солар) + 38 д. (комбин.)  = 220 дни

   220 дни ( двеста и двадесет дни ) отоплителен сезон  през 2012 г.
на тези които оцеляха напомням за зимата 2011 - 2012 г.   >:(

Какъв е енергийният баланс, разходът на енергия ?
Ето какъв :
- разход на газ (метан) през 2012 г. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 148 куб.м.
- разход в лв. за газ през 2012 г.     . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 273,43 лв.

Напомням, че домакинството се състои от ДВАМА души + кученце порода ПРИНЦ ЧАРЛЗ,
та принцът се къпе поне 2 пъти на ден, лапи, уши, опашка и др.
За съжаление МНОГО БЪЛГАРИ не могат да си позволят 1 къпане в седмица.

Домакинството използва газа за : отопление, Битова Топла Вода (БТВ) и готвене .
Затруднявам се да дам точна разбивка, но ето тази може да се приема за реална :
- разход на газ за отопление . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  1 100 куб.м.
- разход на газ за  БТВ            . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .       28 куб.м.
- разход на газ за готвене . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  20 куб.м.
                                                                                            ----------------------------
                                                                                       ОБЩО :  1 148 куб.м.

забележка : в действителност разходът на газ за отопление е около 1 080 - 1 070 куб. м.

Бързам да изпреваря въпроса на скептици и неверующи : Как може да се докаже че тези данни не са манипулация ?
Много просто, с фактурите от доставчика - Софиягаз.
МАЙСТОРЕ, ако разрешиш ще ти изпратя всички фактури за 2012 г. Нещо повече в сайта на Софиягаз има данни за всички фактури, издадени на моя милост от 2 005 г. до днес.

Какво е мястото на СОЛАРА в енергийния баланс на домакинството ?
Мога да кажа с чиста съвест : през 2012 г. соларът произведе НАД 10 000 кВтч топлинна енергия !
Това твърдение е ВЯРНО, мога да се подпиша под него с две ръце.
10 000 кВтч  се равняват на 1 100 куб.м. (1 куб.м. = 9,3 кВтч данни на Софиягаз).
Но НЕ ГО КАЗВАМ. Защо ? Защото тази енергия НЕ Е оползотворена в домакинството.
Приемам че СОЛАРЪТ е произвел ПОЛЕЗНА енергия за над 3 000 кВтч.
Числото 3 000 е занижено, вероятно е повече, но докато не  се измери и докаже искам да бъда коректен към себе си и към тези които четат тези редове.
« Последна редакция: Август 02, 2013, 06:09:31 pm от Maistora52 »

GTV

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #34 -: Август 02, 2013, 10:23:22 pm »
Така де... то всяко разцъкване иска и доразцъкване...
...
Карайте по темата, моля... защото този вариант на слънчево акумулирана топлина най ми допада да си го направя... един ват да е "отгоре" - все е от полза... а че колко стрували материалите... а че за колко години ще се изплати... хич не ми дреме! .......
 8) 8) 8)

  Майсторе, ще ми позволиш да не се съглася с теб. Икономическата обосновка на всеки проект във ВЕИ е много важна. Тя изпълва със смисъл  СЪСТОЯТЕЛНОСТА на проекта, който включва и оценка на слънчевоенергйиният потенциал за локацията. Намирам въпросите на колегата Валекс за съвсем резонни защото не е без значение дали ще инвестираш 1000, 5000 или 10000лева при даден СЕП. А за който си е надвил на масрафа тези неща са без значение. Времената са такива че и до кенефа не се ходи без прединвестиционно проучване. :D
  Ето Ви два много полезни сайта да си правите сметките.

    http://bulgarian.wunderground.com/history/station/15614/2013/8/2/MonthlyHistory.html
    http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php
 
  Колега Елпунто, хубаво би било да даваш коректни данни за да не се получават недоразумения. Твърдиш че преди 2010год. си плащал сметки за газ от 1500-1700лв. при цена на газа 0,53 лв. за кубичен метър. Аз ли криво те разбрах, ти ли криво обясни?
 Още в първият си пост те нарекох Великият пунтаж / за което се извинявам / защото не вярвах че си се набалбукал с толкова инвестиции за неща които през зимата не вършат никакава работа. За пролетно -есенният сезон нещата изглеждат по съвсем друг начин и там е силата на инсталацията ти, но пак не оправдават инвестицията. За лятото да не говорим. Щом температурното и равновесие е 86 гр. или буфера ти е с големи загуби или инсталацията със сл. колектори е с ниско КПД. Така и не даде данни за оптималният ъгъл на насочване?!?  При Интиелски контролер и водомери лесно ще мощеш да си сметнеш загубите в буфера. Стандартните загуби за твоя буфер при 65 гр. са около 5 КВт.часа за 24 часа. Ако е купешки сигурно го пише в паспорта. Същото важи и за колекторите. Не е коректно да даваш данни за производството на инсталацията по чисто субективни емпирични методи.
 За сведение съм загрявал 200 литров бойлер с 70-80 метра градински маркуч от 22 до 45гр. през лятото.
 
 Ще наблюдавам Темата с интерес. :)
« Последна редакция: Август 03, 2013, 03:11:09 am от Maistora52 »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #35 -: Август 03, 2013, 01:59:58 am »
Пускам снимков материал за СОЛАРА.

Имам проблем с графиките за месечно и годишно потребление на София газ. Не мога да ги кача.
Данните са много за да ги пиша ръчно.
« Последна редакция: Август 03, 2013, 02:06:49 am от ELPUNTO »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #36 -: Август 03, 2013, 02:44:55 am »
Втори опит да пусна графиките за месечно и годишно потребление.
Данните са на доставчика София-газ.

Слава Богу получи се.

На графиките ясно се вижда месечния разхода на газ, в зависимост от средната месечна температура.
Припомням че СОЛАРЪТ е пуснат да работи през м. май 2010 г.

Цената на газта се променя няколко пъти, от 0,53 лв/куб.м. до над 1 лв. с днешна дата. В момента нямам готовност да дам разхода в лева през годините. 

GTV , извинявай явно съм допуснал печатна и логическа грешка. Текстът следва да се чете: 1 500 - 1 700 куб.м. Толкова бе разхода на газ в някой години преди да пусна солара.

GTV терморавновесието ( през лятото ) зависи от настройката на прага на термостата. КПД е постоянно, ако не ме лъже паметта за мойте колектори е 85% Това е предостатъчно.
Та с настройката на прага мога да регулирам терморавновесието. Това са дребни хитринки които се научават от опита. В случая който визираш соларът работи 8 дена на МАХ. при което от него НЕ БЕ изваждана топлина. Просто нямаше никой вкъщи. За да не се получи ПРЕГРЯВАНЕ прагът е такъв че след залез слънце панелите стават ОХЛАДИТЕЛИ.
Помпата на слънчевия кръг работи, но тя вече ИЗВАЖДА топлина от буфера. Така би могла да работи цяла нощ, помпата ще изважда топлина от буфера. На сутринта слънцето ще изгрее, ще нагрее панелите и те ще започнат да ВКАРВАТ топлина в буфера. Този цикъл може да се повтаря цяло лято. Разбира се глупаво е да се пилее така топлинна и ел. енергия. Това се прави  8 - 10 дена, когато сме на почивка.

Но още по-глупаво щеше да е, ако бях послушал съвета на набедените консултанти от велики фирми. Те ме съветваха да построя БАСЕЙН, за да избегна прегряването на системата.
 


« Последна редакция: Август 03, 2013, 03:31:57 am от ELPUNTO »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #37 -: Август 03, 2013, 08:52:04 am »
ELPUNTO
Прекрасно и обстойно представяне :)
Доколкото виждам панелите ти могат да си променят ъгъла. За лятото просто можеш да увеличаваш ъгъла им. От там да намаляш КПД-то и съответно произведената топлина до толкова колкото ти трябва.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #38 -: Август 04, 2013, 02:15:13 am »
Колеги, току що научих добра новина и бързам да я споделя.  :)
От добре информиран източник, пожелал анонимност разбрах, че слънцето НЯМА да изгасне в близките 4 – 5 години. Слуховете за това са преувеличени !
Същият източник УВЕРЕНО заяви, че слънцето ЩЕ СВЕТИ в близките 4 000 000 000 – 5 000 000 000 години (четири – пет МИЛИАРДА години).  ;D

Споделям това за да успокоя изнервените инвеститори. Някои инвеститори се притесняват, че инвестициите им в соларни системи ще бъдат на загуба, защото слънцето ще изгасне. Тези опасения са напразни. Последната информация КАТЕГОРИЧНО опровергава опасенията и ПОТВЪРЖДАВА, че инвестициите МНОГОКРАТНО ще се изплатят докато СЛЪНЦЕТО СВЕТИ ! ;D
« Последна редакция: Август 04, 2013, 06:48:53 am от Maistora52 »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #39 -: Август 04, 2013, 02:54:05 am »
 VALEX,     
връщам се към твоя проект за солар. Ти си в положението, в което бях аз през 2007 – 2008 г. т.е. обикалях велики фирми, слушах професионалисти, които ме убеждаваха че такава инсталация НЕ МОЖЕ да се направи и че тя ще бъде НЕЕФЕКТИВНА.
Обикалях . . . . слушах . . . . накрая запретнах ръкави и . . . . направих  СОЛАР по мой си проект. Добър или лош не знам, но СОЛАРЪТ е действителен, работи и ми дава топлина повече от ТРИ години БЕЗПЛАТНО.

Не се смятам за супер специалист в тази област, просто имам вече някакъв опит и от тази позиция си позволявам да ти дам няколко БЕЗЦЕННИ съвета (безценни защото са FREE) и да ти направя конкретни предложения :

Съвет 1. Направи енергиен мониторинг (анализ) на твоето домакинство. Как ?
Просто събирай и записвай разходите които си направил за
-   ток
-   дърва и въглища
-   пелети
-   газ (ако има такъв разход)
-   нафта   (ако има такъв разход)
-   други
Прави това постоянно, месец по месец, година след година. Колкото назад във времето можеш да го върнеш, толкова картината ще е по ясна.

Съвет 2. Направи разбивка на отделните енергоизточници за какво са използвани в домакинството. Какво имам предвид ?
Ток , за един месец консумиран ХХХ кВтч. От тях за :
- осветление   хххх кВтч
- топла вода    хххх кВтч
- готвене         хххх  кВтч
- хладилник    хххх кВтч
- отопление/охлаждане  хххх кВтч
- пране            хххх кВтч
- други            хххх кВтч
Това е досадна работа, но е необходима. Ти си инженер, намери ампер клещи или стар електромер и замери как се изразходва тока в домакинството. Не е нужна особена прецизност.
Подобна разбивка направи и за останалите енергоизточници.

Съвет 3. Направи справка за слънчевите и облачните дни във Варна. Това трябва да се направи за изминалите 3 – 4 години.
Линковете които ми изпрати  GTV са много подходящи за това

   http://bulgarian.wunderground.com/history/station/15614/2013/8/2/MonthlyHistory.html
   http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php
 
По мое мнение във Варна имате над 300 слънчеви и полуслънчеви дни. При вас и по цялото черноморско крайбрежие условията за солари са много добри. По софийски критерии вие почти нямате зима.

Съвет 4. Направи реална преценка колко помещения от къщата се ползват целогодишно от домакинството. Не колко ползваш сега, а колко са ти нужни реално при положение че можеш да ги отопляваш. От това ще излязат техническите параметри на солара, за топла вода и за отопление.

  VALEX, ето какво конкретно ти предлагам :
1.   Изпрати ми чертежи, снимки, скици и др. материали за сградата. Материалите изпращай на личния ми е–mail.
2.   Дай ми някакво време 1 – 2 месеца за да мога да спретна някакъв проект. От опит знам че няма универсална рецепта за слънчеви инсталации. Всеки проект е сам за себе си, съобразен с конкретните особености на сградата.
3.   Тази година съдбата ме отвя във Варна. По работа. Предлагам да си разменим координати (адрес и телефон)  по e-mail . В удобно и за двама ни време да видя на място къщата.
На място най-добре се преценяват решенията за проекта.
4.   Да направя проект на солара, съвместно с теб.
5.   При изготвен проект ти да решиш кога и как да го реализираш.
Ангажиментите от моя страна съвети, консултации, проект и др ще бъдат FREE.


« Последна редакция: Август 04, 2013, 06:48:33 am от Maistora52 »

GTV

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #40 -: Август 05, 2013, 11:57:16 am »
.......
Съвет 1. Направи енергиен мониторинг (анализ) на твоето домакинство. Как ?
Просто събирай и записвай разходите които си направил за
-   ток
-   дърва и въглища
-   пелети
-   газ (ако има такъв разход)
-   нафта   (ако има такъв разход)
-   други
Прави това постоянно, месец по месец, година след година. Колкото назад във времето можеш да го върнеш, толкова картината ще е по ясна.

Съвет 2. Направи разбивка на отделните енергоизточници за какво са използвани в домакинството. Какво имам предвид ?
Ток , за един месец консумиран ХХХ кВтч. От тях за :
- осветление   хххх кВтч
- топла вода    хххх кВтч
- готвене         хххх  кВтч
- хладилник    хххх кВтч
- отопление/охлаждане  хххх кВтч
- пране            хххх кВтч
- други            хххх кВтч
Това е досадна работа, но е необходима. Ти си инженер, намери ампер клещи или стар електромер и замери как се изразходва тока в домакинството. Не е нужна особена прецизност.
Подобна разбивка направи и за останалите енергоизточници.


 Елпунто, минавало ли ти е през ума че колегата Валекс може би прави проучвания за бъдещата си нова си къща? В смисъла на нова къща без статистика какво става.Трябва ли да се чака две,три, пет години за да се направи статистическа оценка? ???
 Защо трябва да е сложно, като може да е просто. Има си специализирани програми за тази работа.
   Ето Ви две любителски калкулаторчета.

  http://www.prity-bg.com/prity.php?lang=bg&section=calc
  http://www.builditsolar.com/References/Calculators/HeatLoss/HeatLoss.htm
« Последна редакция: Август 05, 2013, 06:10:45 pm от GTV »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #41 -: Август 07, 2013, 07:51:36 am »
ELPUNTO
Благодаря за готовността за помощ.
Ще подготвя информацията, която е необходима за проекта и ще я публикувам във форума. Според мен ще е в голяма помощ на съфорумците да наблюдават етапите на проекта. А може и акъл да даде някой :)
Междувременно намерих подобна тема: http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=37089

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #42 -: Август 07, 2013, 09:21:16 am »
Тук има едно страхотно иследване за района на Варна. От него може да се направят изводи за слънчевата активност тук.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #43 -: Август 08, 2013, 08:10:59 am »
Това ми е разхода на ток за един определен период. Няма смисъл според мен да се изследват отделните консуматори. Лятната консумация (юни/юли )е без климатик, а нощната е само от бойлера. Така, че разликата със зимната е само за отопление. Имам като разход по 5 м3 дърва за зимните сезони. Не знам колко kWh са тези дърва.
« Последна редакция: Август 08, 2013, 08:20:06 am от valex »

GTV

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #44 -: Август 08, 2013, 09:27:16 am »
....... Имам като разход по 5 м3 дърва за зимните сезони. Не знам колко kWh са тези дърва.

    www.bulfor.net/ppdocs/doc_359.doc