Автор Тема: СЛЪНЧЕВО ПАРНО  (Прочетена 373885 пъти)

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #240 -: Май 19, 2016, 08:01:27 pm »
Въпрос на лични предпочитания. Вкъши всички харесваме 24-25 градуса. При тази температура се чувстваме най-комфортно. За това помага слънчевото ми въздушно отопление и даже в две стаи пускам подовото захранено пак от слънцето.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #241 -: Май 19, 2016, 08:59:26 pm »
Я разкажи повече за това слънчево - подово?

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #242 -: Май 19, 2016, 09:23:28 pm »
Нищо особено, имам доста вакумни тръби и няколко плоски медни селективни панела. Топля голямо количество вода и когато пожелая пускам затоплена вода във водното подово.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #243 -: Май 19, 2016, 09:42:20 pm »
Помпа? Разширител?
Буферен съд или само денем го ползваш?

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #244 -: Май 19, 2016, 09:48:05 pm »
Всичко си има, помпи, разширителни съдове, буфери, серпентини, бойлери и т.н.

Сега тунинговам и добавям още почти 600 литра боилери  комбинирани с външен пластинчат топлообменник

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #245 -: Юли 17, 2016, 05:18:03 pm »
В средата на лятото сме. Слънчевото парно работи на МАХ,
тихо, чисто и напълно БЕЗПЛАТНО произвежда топлинна енергия.

Соларът работи вече месец и половина в режим "Слънчев бойлер" и осигурява
БГВ на домакинството. Гореща вода безспир, 500 л вода нагрята до 70* - 80* C
имам БГВ в излишък   :) 

ДЕЦ произвежда ток FREE, "слънчевата помпа" се захранва от ДЕЦ, така че Соларът
произвежда топлинна енергия напълно БЕЗПЛАТНО   :)

Резултатът е, че разходът на газ клони към НУЛА. Домакинството ползва газ само за
готвене.За юни разхода за газ е :

разход газ   . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  3 куб. м.
разход газ в лева . . . . . . . . . . . . . . . . .   5,39 лв.

Ето как изглежда фактурата за газ за м. юни 2016 г.

                ФАКТУРА      № 4000127747   от 30.06.2016г.


ДДС номер: BG130533432
Клиентски номер: 200452                                                             
Абонатен номер 1720000452                                                           


Наименование на стоката / услугата            Мярка             Количество    Един.цена(лв.)    Стойност(лв.)

 Разп на природен газ от 01-06-2016
  до     30-06-2016                                  x 1000 m3              0.003                245.56                   0.74
                   

Снабдя с природен газ за Юни 2016            брой                  1.000                     2.81                   2.81

Доставка на природен газ от 01-06-2016
до  30-06-2016                                         x 1000 m3             0.003                 312.21                  0.94
                       

Акциз ставка в лв: 0.00 лв                           GJO                   0.1163                   0.00                  0.00

 Данъчна основа на доставката:                                                                                                  4.49

 Дата на данъчното събитие или плащането: 30.06.2016г.

 Ставка на ДДС (в %): 20%

 ДДС на данъчната основа:                                                                                                         0.90

 Приспаднат авансово начислен ДДС по ф-ри:

 Основание за нулева ставка/ нeначисляване на ДДС:

 Дължим ДДС (размер на данъка)                                                                                               0.90

 ДДС е изискуем от получателя на основание чл.

 ДДС е изискуем от придобиващия.

 Сума за плащане:                           Пет лева и тридесет и девет стотинки                                   5.39

Начин на плащане: По банков път
Стоката е получена от   ..................................................... Съставил: Бойка Виденова










ВЕНИТ

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #246 -: Август 03, 2016, 06:52:06 pm »
Здравейте,

Нов съм в този форум. Искам да попитам колегите практици, защо не мислят за увеличаване обема на буфера си? Подобни инсталации макар и за много повече домакинства вече има изградени. Виж : http://www.sdh.bg/

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #247 -: Август 05, 2016, 09:56:57 am »
Здравейте,

Нов съм в този форум. Искам да попитам колегите практици, защо не мислят за увеличаване обема на буфера си? Подобни инсталации макар и за много повече домакинства вече има изградени. Виж : http://www.sdh.bg/

Мисля че всеки увеличава буфера си според нуждите си, ако се налага се увеличава.

ВЕНИТ

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #248 -: Август 05, 2016, 11:11:46 am »
   sasma,
Имах в предвид буфер, който да служи и за по-дългосрочно съхраняване както е описано в цитираният от мен сайт. До колкото разбирам, те се отопляват със  съхранената  енергия доста дълъг период от време, няколко месеца. А, това все пак е доста по на север от нас!

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #249 -: Септември 11, 2016, 10:51:59 pm »
Лястовичките отлитат, лятото също . . .    :(
Лято 2016 беше слънчево и Соларът работи на MAX !

От 30 май до днес 11 септември "Слънчевият бойлер" осигурява БГВ на домакинството.  ;D
Включих Газ бойлера само на 07 септември, след 2 последователни облачни и дъждовни дни.

През юни, юли и август имам НУЛЕВ РАЗХОД НА ГАЗ това значи разход 1 куб. м.
или по малко за месец.   ;D

През летните месеци Соларът и ДЕЦ произвеждаха топла вода и ток, топла вода и ток FREE 3 месеца.

Не е зле, остават само 9 месеца . . . през които да се осигури БГВ и ток FREE . . .  :)
Значи предстои още много работа, като следваща задача искам да постигна 6 месеца добив на собствена БГВ и ток.

Крайната ми цел е енергийно независима къща, тази цел е близо . . . на хоризонта . . .   :)





Неактивен vradev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 18
  • Пол: Мъж
  • Скайп: valentin.radev
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #250 -: Септември 16, 2016, 09:49:14 am »
Браво на ELPUNTO

Аз от доста време мисля върху free енергията и доста съм мислил по въпроса за излишната, даже пробвах някои неща.
Според мен най-икономично и с малко средства е да се превърне тока в кинетична енергия - маховик, някакви предавки и ел.мотор.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #251 -: Септември 30, 2016, 11:10:10 pm »
Септември отлетя, печени чушки . . . туршии . . . вино . . .
Септември се брои за летен месец, но този през 2016 г. не беше много слънчев и топъл.
Септември дойде и донесе облаци, дъжд и . . . отоплителния сезон 2016 - 2017  :(

Аз открих отоплителния сезон на 25 септември, всяка вечер пускам Слънчевото парно и то
вкарва слънчева топлина в къщата.През деня Соларът натрупва топлина в буферния съд,
а нощем вадя топлината и я пускам в радиаторите.Буферът се нагрява до 70 - 73 * С и
от 18:00 ч вечерта до 07:00 ч. сутринта акумулираната слънчева топлина грее помещенията FREE   :)

От 25 до днес 30 септември, всяка нощ Соларът вкарва 18 - 20 кВт/ч топлинна енергия в къщата.
Сутринта има още неизразходвана топлина, но аз изключвам Слънчевото парно. Соларът се нагрява
през деня, а вечер го включвам отново.

Въпреки че през деня температурата стига до 25 - 27 * С, вечер става хладно, а през нощта
Т* пада до 4 - 5 * С. Без отопление стаите изстиват и не е комфортно.
А когато топлината ми е слънчева т.е . FREE, не се замислям, пускам парното
и се разтапям . . .  ;D

Разходът на газ през септември стигна до 8 куб. м. мисля че това е поносимо.
Разбира се, че не е както през август т.е. 1 куб. м. Използвах газта за БГВ и готвене.
През септември имаше доста облачни и дъждовни дни, затова газ бойлера работи 8 дни.

Надявам се октомври да е слънчев . . .
Желая на всички слънчева и плодоносна есен . . .
Наздраве !

 

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #252 -: Ноември 05, 2016, 05:47:27 pm »
През октомври 2016 г. край София имаше много облаци, дъжд, студ и малко слънце.   :(
Слънчевите дни бяха - 7, полуслънчевите - 8, а облачните и дъждовните - 16.     :(

Слънчевото парно произведе 150 кВт/ч топлинна енергия, която бе използвана само за
отопление. Газ парното работи 25 дни и разходът на газ за м. октомври е 100 куб. м.
или 66,58 лв.

Ако приравним 100 куб.м. газ-метан в кВт/ч топлинна енергия то :
100 куб.м. = 930 кВт/ч
Или през октомври, Слънчевото парно е произвело около 16% от топлината на домакинството.

Неактивен шоп

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 40
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #253 -: Декември 21, 2016, 06:06:30 pm »
ELPUNTO, браво!!!
Знам какъв кев е безплатната топлина. Последните  а дни са златни. -5, -10 градуса сутри, но после слънце. У нас  топлата вода е в излишък и пускам водното подово. Въздушното отопление с вакуумни тръби  се справя на 100% с мансардата ;D

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #254 -: Януари 02, 2017, 08:14:04 pm »
Честита Нова 2017 Година !
Нека 2017 да е СЛЪНЧЕВА и МИРНА, ЗДРАВОНОСНА и ПЛОДОНОСНА !

Изминалата 2016 г. не бе много слънчева . . .

Правя обобщение на работата на Слънчевото парно през 2016 г.
През 2016 г. домакинството е изразходвало . . . . . . 1 160 куб. м. газ метан.
Приблизително разбивката е следната :

Разход газ за Битова Гореща Вода (БГВ) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   35 куб. м.
Разход газ за Готвене    . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   25 куб. м.
Разход газ за Отопление . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1100 куб. м.
                                             -------------------------------------------------------------
Общо   разход газ                                                                        1160 куб. м.

Ако превърнем 1 160 куб. м. газ в топлинна енергия, приблизително получаваме :
                                         1 160 куб. м = 10 800 кВт/ч топлинна енергия

През 2016 г. Соларът произведе > 2 520 кВт/ч топлинна енергия.

2 520 кВт/ч енергия, която е оползотворена от домакинството !
На практика Соларът произведе може би двойно повече енергия, но тази енергия не бе използвана, а просто се
разсея в пространството . . . .

Или Соларът произведе 23,5% от топлинната енергия през 2016 г. чисто, тихо, и FREE . . .