Автор Тема: Хоризонтално-осеви вятърни турбини  (Прочетена 102590 пъти)

Неактивен piton2012

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 274
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #30 -: Юли 02, 2013, 04:24:20 pm »
    Добре, че вълците бяха от цирка.
А за колегите не мисля, че воюват. Просто всеки си има свои възгледи. Само дето никой нищо не е доказал. Може и да има енергия която не можем да измерим, може формулите да са грешни, но никой до сега не ги е опровергал. Народа дали се е ошашавил не знам, но е доказано жив и не спи. "Лудите, лудите те да са живи"- Ив. Вазов. "Лудите" променят света следвайки  светлината на своите мечти, придобили енергията и смелостта да оставят собствена следа. Браво момчета! Успех на всички!

Seeker

  • Гост
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #31 -: Юли 02, 2013, 05:34:38 pm »
Ще помоля уважаваните съфорумци да прегледат темата от началото, и да ми драснат два реда къде точно съм обидил някого!
Освен мен и vsl никой друг не дал една цифра, за да потвърди или отхвърли някоя теза.  Само с  разтягане на локуми или пускане незнайни линкове не става.

GTV

  • Гост
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #32 -: Юли 02, 2013, 11:03:05 pm »
Ще помоля уважаваните съфорумци да прегледат темата от началото...........
  ......Само с  разтягане на локуми или пускане незнайни линкове не става.
   
 И на края:
  http://www.youtube.com/watch?v=p5k2LhKBSgQ
« Последна редакция: Декември 30, 2013, 07:30:08 pm от GTV »

GTV

  • Гост
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #33 -: Юли 03, 2013, 12:06:21 am »
  Eдин Бонус за Майстора-Модератор, защото е готин и разбира от пластики!

 Майсторе, много лесно ще можеш да си изваеш крило с какъвто и да е профил  от екструдиран полиситирол и газова горелка. :o :)
« Последна редакция: Юли 03, 2013, 12:40:43 am от GTV »

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #34 -: Юли 03, 2013, 12:07:46 am »
@Радико
Добре, нека да ви видим как смятате. Публично ще си посипя главата с пепел...

Ами не можах да се сдържа колега Seeker, щом правите такова публично обещание...

Бихте ли ми обяснили тук:
...  площ=маса х плътноста / скорост =14026х1,29/0,5= 36187м^2  Така радиуса на работното колело(дължина на лопатата) става 107m !
 
Излиза доста голямо съоръжение, даже да допускам грешка от 10%
Ако някой иска да коментира, моля да го изпише с формули, а не да ми пуска линкове от сайтове или клипове!
как умножавате (кг * кг/м^3) / m/s и получавате накрая м^2
От тук идва "грешчицата" която е повече от 20% и както каза един друг колега, това при 8м/с си е ...
Следващия път не давайте оценка за одитори и одити... защото в такъв момент като този тежкият Ви "менторски" тон много лошо олеква!

Seeker;  vsl

Изчисленията ви са направо смешни. Бих могъл веднага да  покажа мащаба на грешката ви, но ще изчакам още малко да си я поправите сами "Ако имате желание разбира се" След което ще трябва да го направя аз защото авторитета ми е силно засегнат. Хора който не са специалисти в областта биха си помислили "тоя е пълен въздух под налягане"
За сега приемам, че грешката ви е несъзнателна.   
Колега Радико не влизайте и вие в тона на арогантното говорене, няма как да извадите при 0.5 м/с скорост на потока 500W с перка по-малка от 80-тина метра! Ще трябва да ви разочаровам, но сметките на колегата VSL са верни. Нямам обаче нищо против да видя и Вие как достигнахте до извода, че  общоприетите формули са грешни.
И накрая абсолютно добронамерен съвет към всички, арогантността е лош съветник, казвам ви го от личен опит!
« Последна редакция: Юли 03, 2013, 12:30:49 am от fade »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #35 -: Юли 03, 2013, 06:53:23 am »
Колеги моля не ме приемайте за арогантен, никога не съм бил недобронамерен към никого от форума. това с 5те м/сек  беше леко хиперболизирано за да покажа по нагледно целите към който се стремя:
Практичност а не рекордни добиви.
Но да се върнем към това:
Цитат
В изчисленията има малка грешка. В готовия си вид формулата е следната P[Вт]=(p*S*v3)/2. Където Р е мощноста, p е плътноста, S е площа а v е скороста на вятъра. Като заместим получаваме че да постигнем желаната мощност от 1753Вт при вятър 0,5 м/с то ни е нужна площ от 21742м2. Следователно радиусът или дължината на витлото е 83м.
 
и да направим една обратна проверка. Имаме 21742м2 площ през която за и сек.при 0.5 м/сек. биха преминали 10871 куб. метра, за минута 652260 метра за час 39 135 600  "това са кубици въздух а не телефонния ми номер ;)
Ако използваме най мощният вентилатор от таблицата която прикачам излиза че ще са нужни 2446 вентилатора за да преместят този въздух и 2,7 мегаватчаса енергия, и това срещу 500 вата
това не може да е вярно. Грешката не е в проценти в милиони е.
« Последна редакция: Юли 03, 2013, 05:54:20 pm от Радико »

Seeker

  • Гост
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #36 -: Юли 03, 2013, 08:26:29 am »
@ fade
Да имам грешка, вместо да разделя съм умножил масата по  плътноста,  но това е техническа грешка. Ето за това са добрите приятели, да показват грешките  ;). Ок , коригирам сметката и излиза омитаема площ 21745м2, и радиус на турбината 83м.
това вече е съвсем близо до сметките на vsl. Грешката за която споменавам (10% грешка)  не са технически грешки, а от принципни постановки.  Но останалото не се променя, и нямам  повод  да се извинявам на някого за неговото незнание. Посипването ще се отложи..  :'(

Когато пишеш за арогантност, първо я потърси в себе си и после се огледай дали не си предизвикал другите.
Никога не съм бил ментор и не смятам да бъда. Всеки има право сам да си чупи главата, но е важно да го прави по правилния начин.


Хиперболизирането на 0,5м/с  няма да го коментирам. Можем и за други хиперболи да си поговорим, например на инж. Гарин.
Имаше един български филм "Кит",  където  една цаца стана кит, само докато се разнасяше новината .
Същото е и с ветровите одити - хиперболизирани.

Но ако някой иска да продължи с темата ХОВТ - моля.  Внимателно ще следя изложението.

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #37 -: Юли 03, 2013, 08:37:23 am »
Колега Радико, логиката Ви е погрешна!
Никъде не виждам в тази таблица, при каква скорост на потока тия вентилатори преместват този обем въздух и през какво сечение на вентилатора. Така като гледам този ваш най-голям вентилатор има площ ~0.5 m^2 умножаваме това по 2446 броя и получаваме 1223 m^2. Сещате ли се сега каква скорост на потока трябва да имате за да прекарате оня обем въздух който не е телефонният Ви номер през тази площ! Ако имате такава скорост на ветровият двигател, нищо чудно да се окаже, че ветривият двител е по ефективен от вашите вентилатори! Скоростта на потока колега участва във формулата за мощност на куб!
Тука един колега ме обвини, че съм публикувал стари графики от преди 5-10 години, може и да са стари, но явно трябва да се публикуват поне още 10 години защото има нужда. ;)

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #38 -: Юли 03, 2013, 09:01:09 am »
Колега, Seeker, хлъзгав сте като риба, признавам Ви го! ;D  Ако обаче при първото напомняне от колегата VSL бяхте се замислили и бяхте прегледали поста си вместо отново да го усуквате, и да интегрирате по профила и да си измисляте коефициенти 0.75 с които да умножавате, нямаше сега да сте в това неловко състояние да се обяснявате как била техническа грешката и пр. и да се мятате като шаран на сухо. Щеше да е по достойно да се извините не мислите ли!
Не смятам, че съм бил арогантен към когото и да било докато не ме предизвикахте със "шегичката" си за лудници и вманиачаване! Смятах, че сме се събрали сериозни хора да обсъждаме сериозни теми!
Колкото и да ви се струва странно, познавам един човек, който е участвал в тези одити, и е участвал в създаването на ветропарка на връх Бузлуджа, знам доста неща от първа ръка за разлика от вас.
Пак Ви повтарям смешно е да стреляте в тъмното особенно когато противника има освен пистолет и очила за нощно виждане! Шегичка! ;)




GTV

  • Гост
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #39 -: Юли 03, 2013, 03:00:32 pm »
Ще помоля уважаваните съфорумци да прегледат темата от началото..........  Само с  разтягане на локуми или пускане незнайни линкове не става.

  Ееех Сиикър неверни..... ???
 Към незнайния линк
        http://practicalaction.org/docs/energy/blades_manual.pdf
 прилагам един доста полезен инструмент.
        http://airfoiltools.com/airfoil/details?airfoil=naca4412-il

GTV

  • Гост
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #40 -: Юли 03, 2013, 03:48:58 pm »


@ GTV
И ти ли Бруте? 
Поне събери всички линкове и ги пусни наведнъж или преведи едно-две. Разкажи на прост български за какво става на въпрос в инфото.

 Уж си шегаджия, но като че ли днес не ти е най хубавия ден. Всъщност от последните линкове вместо да правиш калъп, можеш да си извадиш шаблони на ребрата, които да разположиш стъпково в пространството по големина и посока. Ребрата се съединяват с конусообразна греда / може и рибарски прът/, след което заливане със стъклопласт пълнене с пяна или обратното, шлаифане, боядисване полиране и т.н.
  Ей такива ми ти работи. :)
« Последна редакция: Юли 03, 2013, 04:06:26 pm от GTV »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #41 -: Юли 03, 2013, 06:01:09 pm »
Здравейте. Направих преглед на коментарите досега и мисля, че всичко е ясно, грешките са посочени и резултатите съвпадат с документите, които намерих по въпроса.

Ще се опитам да обобщя, защото vsl тръгва от готова формула, докато Seeker дава по-задълбочена сметка.

1. Желана изходна мощност (Preal) = 500W.
2. КПД на генератора - 95 -> ~1.
3. КПД на пропелера - 30% -> 0,3.
4. Плътност на въздуха (rho)1 = 1,29.
5. Скорост на вятъра - v = 0,5 м/с.
Да се намери дължината на лопатата (която е радиусът от площта А)

Метод на Seeker:
x*1 = 500 (мощността на вала на генератора).
x*0,3 = 500; x = 1666 W (мощността от въздуха)
Енергия = мощност * време (E=P*T), за 1 секунда получаваме:
E = 1/2 * mv2; m = (2*E) / v2; m = 2*1666 / 0,25 = 13328 kg.
[2, 3]Масовият поток mf = rho * v * A; A = mf / (rho * v); A = 13328 / (0,5 * 1,29) = 20 663 m2

Формлулата на vsl е изведена по същия начин, но е обобщена и важи за необходимата мощност на вятъра. За да изведе крайната мощност трябва да се умножи с КПД на пропелера и генератора:
Pвятър = 1/2 * rho * A * v3
Pкрайно = 1/2 * rho * A * v3 * КПДпропелер * КПДгенератор

А = Pкрайно / ( 0,5 * (rho * v3 * КПДпропелер * КПДгенератор)); A = 20 663 / ( 0,5 * (1,29 * 0,25 * 0,3 * 1)) = 20 663


Площта A = pi * r2; r2 = A / pi; т.е. 20 663 / 3,14 = 6577, което е квадратът на радиуса. sqrt(6577) = 81,1 m.

Не претендирам за никаква вярност на сметките, просто събрах формулите от темите и ги сравних с тези в енциклопедията + 2 pdf файла, с които се консултирах по въпроса (прикачени са).

Интересно е, че мощността практически зависи от куба на скоростта на вятъра. Също така плътността на въздуха 1,29 е при 0 градуса и трябва да се има предвид при пресмятането. С перка с диаметър 2 метра и 3 м/с скорост на вятъра се получават около 15 вата.

Моля запознатите да коментират пресмятането за тип Savonius и VAWT разновидностите.

Източници:
1. http://en.wikipedia.org/wiki/Density_of_air
2. http://en.wikipedia.org/wiki/Mass_flow_rate
3. http://elearning-phys.uni-sofia.bg/~gchrista/Lekcii/VypBIOL-12-Hydrodynamika.pdf

ПС: Radoslav70  е доста навътре в материята и ако някой има желание може да му пише ЛС, тъй като май не се е мяркал скоро във форума.
ПС2: в отг. №2 от тази тема: http://mazeto.net/index.php/topic,5572.0.html е дадена таблица с мощностите.
« Последна редакция: Юли 03, 2013, 06:08:17 pm от mzk »

Неактивен burgas61

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 24
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #42 -: Юли 04, 2013, 12:47:38 am »
Здравейте Колеги,

Имам желание да си купя една хоризонтално осова  вятърна турбина с мощност до 5 кw.
Знаете ли къде в България могат да ми я направят,...или да си я закупя?
Благодаря предварително

GTV

  • Гост
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #43 -: Юли 04, 2013, 11:39:39 am »
 Колега Фейд, не ми се влиза в безсмислени спорове и отношения, защото инфантилността не ми е присъща. Ако съм засегнал някого, съм се извинил.
  Реализирал съм уникален за България собствен вятърен проект още от времето когато този форум не е съществувал а мрежата още беше в първобитния си вид. По ония времена у нас нямаше почти никаква специализирана информация, та камо ли някакъв опит. За радост макар и с трудности се намираше такава в чуждестранни специализирани сайтове и с общи усилия на няколко колеги от бранша проправяхме трънливият път на Ветроенергетиката. От тогава съм се научил да ценя труда на учените във Ветроенергетиката. Така по една книга чиято осъвременена версия съм публикувал и историческите данни на една МТО-станция успях да си изготвя ветроенергиен одит в реалистичния му вариант. По методически указания от книгата отчетох особеностите на ландшафта както и специфичните на МТО-станцията, като къщичка за метеоролозите, дръвчета та даже и колчетата с домати под анемометъра. Между другото връх Ботев загуби първенството след построяването на радиопредавателя и остана втори след  връх Мургаш. Обвинявате ме че пускам незнайни линкове  но съм се стремял да бъдат достоверни и с достъпна материя. Смятам че не е коректно към труда на авторите да се преписват статии и да се пускат от собствено име. Като разглеждам ветроенергийната карта на България от темата на Радослав70, се сещам че беше изготвена през 90-те години на миналия нек по програмата фАР. Имам определени резерви към достоверността и, но изглежда че одиторската фирма и се е предоверила, което пък е довело до катастрофата на Бузлуджа.
 Нека уважаемия Сийкър, който изглежда че има фундаментални познания по Физика, не ми излиза с номера за протестите срещу ветроенергийния одит, защото цените на изкупуване са след АЕЦ"Козлодуй" и ТЕЦ" МАРИЦА-ИЗТОК 2"
  Все ми се искаше някой да вземе отношение по изработката на крила за ХОВТ.
« Последна редакция: Юли 04, 2013, 09:40:59 pm от Maistora52 »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #44 -: Юли 04, 2013, 01:32:24 pm »
Като разглеждам ветроенергиината карта на България от темата на Радослав70, се сещам че беше изготвена през 90-те години на миналия нек по програмата фАР. Имам определени резерви към достоверноста и, но изглежда че одиторската фирма и се е предоверила, което пък е довело до катастрофата на Бузлуджа.

Хрумна ми, че може да се вземе информацията от wunderground.com за скоростта на вятъра на различните станции (свободна е) и да се състави карта. Направих справка, за кв. Бояна (София) например средната скорост на вятъра от началото на годината досега е 2.8 м/с.

По другия въпрос (китайски лопатки):
http://www.aliexpress.com/item/6pcs-lot-100W-200W-Wind-Turbine-Blade-Wind-Generator-Blades-Black-White-Color/696295279.html
http://www.aliexpress.com/item/6pcs-lot-wind-turbine-blades-300w-400w-small-windmill-blades/557894676.html
http://www.aliexpress.com/item/Wind-turbine-blades-1kw-1350mm-length-FRP-Fiberglass-for-horizontal-axis-wind-turbine/671239156.html

PS: формулите от предния ми пост в лесен за употреба вид: http://goo.gl/38vZB

Още един много хубав калкулатор: http://perso.bertrand-blanc.com/Resume/Experience/Energy/
« Последна редакция: Юли 04, 2013, 01:49:45 pm от mzk »