Автор Тема: Хоризонтално-осеви вятърни турбини  (Прочетена 102526 пъти)

GTV

  • Гост
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #15 -: Юни 30, 2013, 11:29:47 am »
Вече два пъти се опитвам да попитам как се получава центробежно изтичане при линейна скорост на тялото. Дайте нещо конкретно което да ползва потребителите.
« Последна редакция: Юни 30, 2013, 06:12:49 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #16 -: Юни 30, 2013, 12:06:02 pm »
fade
Аз за първи път използвах термина "линейна скорост", който наистина е грешен. И това ми недоглеждане е подвело Seeker.
GTV
Нещо не разбирам какво искаш да постигнеш с тази тема? Ако искаш нещо да научиш нещо  питай за конкретни неща. Иначе темата ще се разводнява.

GTV

  • Гост
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #17 -: Юни 30, 2013, 12:40:33 pm »
 Е, не аз повдигнах въпроса с дефиницията на величините. Когато претенцията ни е да познаваме материята, въпросната грешка е недопустима. Все пак ъгловата скорост е векторна величина и лесно обяснява въпросното изтичане.

GTV
Нещо не разбирам какво искаш да постигнеш с тази тема?.....

Още със въведението ми към Темата съм обяснил. След като разбрахме как да реализираме нискооборотен генератор, хубаво би било да построим и подходящата ветрова турбина.
  Изглежда че начина ми на изразяване дразни колегите за което се извинявам.

 
« Последна редакция: Юни 30, 2013, 01:45:23 pm от GTV »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #18 -: Юни 30, 2013, 03:00:19 pm »
Колега GTV
Вимпелния вятър не води до усукване на крилото защото такъв вятър в същност няма Това е условно наименование на посоката на резултантната сила породена от събиране на скоростта на вятъра със скоростта на крилото.

GTV

  • Гост
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #19 -: Юни 30, 2013, 04:20:09 pm »
Колега GTV
Вимпелния вятър не води до усукване на крилото защото такъв вятър в същност няма Това е условно наименование на посоката на резултантната сила породена от събиране на скоростта на вятъра със скоростта на крилото.

   Има и по сериозни изследвания за усукването на крилото, но това е най близко до темата:

    http://www.gurit.com/files/documents/3_Blade_Structure.pdf

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #20 -: Юни 30, 2013, 04:54:46 pm »
Добре де съгласен съм има усуквания, огъвания и т.н. породени от силата на вятъра и огромните размери на разглежданите в случая криле, но нас това не ни касае толкова много. Кой от този форум ще се заеме да изработва крило над 2-3 метра, при това положение коравината на материала превъзхожда толкова силата на вятъра,че изчисления от този род се превръщат в чисто теоретични упражнения както и тези теоретични упражнения с броя на перките:
С повече от три перки имало големи загуби при вятър над 8 м/сек. Значи ако направя добър генератор с една перка имам шанс да направя рекорден добив при някоя буря и да ме запишат в книгата на Гинес. Струва ми се обаче, че не такива са целите на по голямата част от потребителите в този форум. Аз лично искам да направя генератор с поне 5 перки който да успява да ми подсигурява поне 500 вата енергия при 0,5 м/сек. пък нека КПДто да му спада на 25% при 8-10 м/сек. и при тази огромна скорост да прави някакви си жалки 7-8 киловата. по добре малко, но редовно отколкото много, но за малко.


И последно:
Много странен повод за раздяла от страна на  fade, струва ми се показващ огромно неуважение към по голямата част от потребителите, но нали всеки сам решава за себе си.     

Seeker

  • Гост
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #21 -: Юни 30, 2013, 10:35:29 pm »
Аз за първи път използвах термина "линейна скорост", който наистина е грешен. И това ми недоглеждане е подвело Seeker.

Не, valex, не си използвал грешно термина "линейна скорост", нито си ме подвеждал.
Лаиците, които нямат представа от аеродинамика могат само да те объркат. 

Линейната скорост се определя от радиуса на поставяне разглеждания профил и оборотите на въртене . Една лопата се разглежда като сума от елементарни профили подредени по оста на коравина. Така при въртене, поради различните радиуси на поставяне,  всеки профил ще има различна линейна скорост. Съответно  и аеродинамичните сили ще бъдат различни.

Центробежното изтичане е свързано с центробежна сила при наличие на ъглова скорост. Тоест при въртене на лопатата, повърхностния слой се стреми да изтече радиално от периферния ръб на лопатата. В зависимост от грапавината на покритието се определя и дебелината на повърхностния слой.
 
Толкова по основи на аеродинамиката.

Сега да обърна внимание на колегата Радико, относно направата на вятърен агрегат с мощност 500Вт при  0,5м/с. Нека да направим едни сметки в обратен порядък.
1- определяме енергията и КПД: 500Вт ел. мощност по КПД на генератора 95% получаваме  526 Вт на вала на пропелера. Движителя(пропелера) има КПД около 30%, така че мощността от въздуха е 1753 Вт. Определяме енергията на база на мощността 1753Вт х 1с = 1753Дж.  По известната формула за кинетична енергия   Е= V^2 x m/2  =>  1753=0,5^2 x m/2  =>
m= 2x1753/0,25=  14026kg въздух. Определяме омитаемата площ на пропелера при плътност на въздуха приблизително 1,29кг/м^3,  площ=маса х плътноста / скорост =14026х1,29/0,5= 36187м^2  Така радиуса на работното колело(дължина на лопатата) става 107m !
 
Излиза доста голямо съоръжение, даже да допускам грешка от 10%
Ако някой иска да коментира, моля да го изпише с формули, а не да ми пуска линкове от сайтове или клипове! 

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #22 -: Юли 01, 2013, 02:22:17 am »
1- определяме енергията и КПД: 500Вт ел. мощност по КПД на генератора 95% получаваме  526 Вт на вала на пропелера. Движителя(пропелера) има КПД около 30%, така че мощността от въздуха е 1753 Вт. Определяме енергията на база на мощността 1753Вт х 1с = 1753Дж.  По известната формула за кинетична енергия   Е= V^2 x m/2  =>  1753=0,5^2 x m/2  =>
m= 2x1753/0,25=  14026kg въздух. Определяме омитаемата площ на пропелера при плътност на въздуха приблизително 1,29кг/м^3,  площ=маса х плътноста / скорост =14026х1,29/0,5= 36187м^2  Така радиуса на работното колело(дължина на лопатата) става 107m !

Здравеите,

В изчисленията има малка грешка. В готовия си вид формулата е следната P[Вт]=(p*S*v3)/2. Където Р е мощноста, p е плътноста, S е площа а v е скороста на вятъра. Като заместим получаваме че да постигнем желаната мощност от 1753Вт при вятър 0,5 м/с то ни е нужна площ от 21742м2. Следователно радиусът или дължината на витлото е 83м. Грешката беше минимална но мисля че е добре да се поправи.

Поздрави
« Последна редакция: Юли 01, 2013, 03:06:37 am от vsl »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #23 -: Юли 01, 2013, 07:30:03 am »
Seeker
В поста си трябваше  да използвам "периферна скорост" (при криволинейно движение), а "линейната скорост" имаме при праволинейно движение.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%8A%D0%B7%D0%B4%D1%83%D1%88%D0%B5%D0%BD_%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D1%82

Seeker

  • Гост
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #24 -: Юли 01, 2013, 08:35:31 am »
@ valex
Периферна скорост е частен случай на линейната скорост при пределен радиус, но няма да споря с теб.

@ vsl
Предполагам че тръгваш от сила х скорост = енергия и заместваш силата с пълната аеродинамична сила?  Добре, но тогава в скоростта трябва да поставиш  пълната скорост за всеки отделен профил (скорост на вятъра+линейната скорост на елемента) и съответно да интегрираш по дължина на лопатата - оттам идва разликата в крайните цифри. Има един опростен подход, където се вземат параметрите за 0,75R  и се пресмята за целия винт. 
Както и да е, и 83м ми се виждат доста за домашна инсталция.
« Последна редакция: Юли 01, 2013, 08:47:49 am от Seeker »

GTV

  • Гост
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #25 -: Юли 01, 2013, 09:26:47 am »

 Колега Радико, в съвременната ветроенергетика се счита че вятър под 2 метра в секунда не е интересен. Но когато "грешчица" във ветроенергийния одит води до около 4,7 МегаВата надценяване при 8 метра в секунда скорост на вятъра, то това е катастрофа в инвестиционния процес и не само.
 За огромно неудоволствие на Сиикър ще продължавам да прилагам чуждестранни линкове, защото в България ветроенергиина наука почти няма.

   http://www.heliosat3.de/e-learning/wind-energy/windpowr.pdf
« Последна редакция: Декември 30, 2013, 07:22:55 pm от GTV »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #26 -: Юли 01, 2013, 11:27:14 pm »
Seeker;  vsl

Изчисленията ви са направо смешни. Бих могъл веднага да  покажа мащаба на грешката ви, но ще изчакам още малко да си я поправите сами "Ако имате желание разбира се" След което ще трябва да го направя аз защото авторитета ми е силно засегнат. Хора който не са специалисти в областта биха си помислили "тоя е пълен въздух под налягане"
За сега приемам, че грешката ви е несъзнателна.   

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #27 -: Юли 02, 2013, 12:00:49 am »
Ако има грешка дори и да е моя ще бъда благодарен да се поправи на момента. Мисля няма грешка във формулата. Ще се извиня ако грешката е моя.

Поздрави

Seeker

  • Гост
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #28 -: Юли 02, 2013, 08:58:53 am »
@Радико
Добре, нека да ви видим как смятате. Публично ще си посипя главата с пепел, ако изкараш 500Вт при 0,5м/с вятър от  ветрови движител с примерен  диаметър 20м (това е приемлив  габарит за частно ползване).

@ caduceus
Толерантноста  е трябва да е  взаимна. Сигурно някой е открили нова наука, нещо като АЙРОДИНАМИКА, както я беше записал един колега на тетрадката си. Не знам дали  fade  е пипал турбина, но ако е така,  с това си е останал. Като чета постовете, по-скоро той е в търговската част отколкото в инженерната.
Но тук говорим за техника, а не за  междуличностни отношения.  Относно енергийния одит, мога да кажа че безумието наречено "ветроенергийни паркове" доказва качеството на енергийния одит в България. Ако не беше изкупуването на 10 пъти по-високи преференциални цени, нямаше да има далавера в строежа и експлоатирането на "вятърничеви паркове".  Сега когато трябва да придобият някакви пазарни цени , всички играчи ревнаха ! България не е Холандия където  духат  24х365 ветрове със скорост 10-20м/с.

@GTV
Има ветроенергийна наука в БГ, но е заключена на хартиени носители в специализираните библиотеки. Това което пускаш като линкове е не е на български, и като гледам малко хора се справят с английския.

GTV

  • Гост
Re: Хоризонтално-осеви вятърни турбини
« Отговор #29 -: Юли 02, 2013, 11:30:20 am »
 Идеята с отваряне на темата  беше да публикувам два-три профила на крила с шаблони и практически съвети по изработването им. Очаквах някой с повече опит да обогати темата с нещо което направил, но уви. Само локуми и мерене на п...... :-\
   
 
« Последна редакция: Декември 30, 2013, 07:27:00 pm от GTV »