Автор Тема: Доказано: ГМО храните = затлъстяване и инфекции  (Прочетена 40898 пъти)

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Доказано: ГМО храните = затлъстяване и инфекции
« Отговор #30 -: Ноември 04, 2015, 08:17:38 pm »

А относно кофтият вкус на доматите, колеги в грешка ста ама не много голяма. този вкус не се дължи на присъстващи отрови, дължи се на липсващи съставки. Това са растения отгледани със така нареченото градско земеделие, познато е още и като вертикално земеделие. Жидропоника или аеропоника, там няма  хербициди, няма пестициди защото растенията се отглеждат в стерилна среда израстват без никакви дефекти обаче и без много важни за нас вещества който не успяват да натрупат поради ускореният растеж. И поради това, че за по евтино производителите в Турция спестяват скъпите микроелементи в торовете. Не че ако ги има нещата ще се променят много, но поне стават малко по вкусни. Както и да ги отглеждат баластните вещества в тези растения са в пъти повече от нужното и затлъстяването е неизбежно.
П.П. Митите картофи по хипермаркетите да не си мислите, че ги мият от калта. Въобще не е необходимо те кал, земя, пръст не са виждали поколения наред. Честно казано няма да се учудя ако се окаже, че немитите са всъщност специално оцапани с пръст за по естествен вид.

Радико, научил съм се да вярвам на това което казва тялото ми. Пък и проклетата неграмотна мишка едва ли разбира от такива велики техногенни неща. Тя завалийката гледа да си утоли глада и го прави като яде храната която и харесва. Ако е разучавала първо купешките домати сигурно не са и потекли лигите по тях и после се е насилила да яде полузелени домати, нали!!! :)
Ако мишката беше преминала училище, после университет и мозъчните и гънки се бяха деформираха от много Знание със сигурност щеше да си каже - Ъъъм какви хубави червени домати майни ги тия зелените очукани  аз не съм проста да ям незрели зеленчуци, я дай да се натъпча със червени домати. И хапвайки първата хапка щеше да анализира - "... хъм явно на този домат не му е достигнало желязото и цинка и за това има малко по-странен вкус. Я какви чудесни нови елементи има в тая хапка и колко нови нюанси на отровните вещества усещам. Но няма на къде, пари съм давал за тебе ще те ям. и т.н........."
« Последна редакция: Ноември 04, 2015, 08:36:06 pm от plcsoft »

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Доказано: ГМО храните = затлъстяване и инфекции
« Отговор #31 -: Ноември 04, 2015, 08:36:27 pm »
Сутрешния крос и здравословното хранене, могат само да удължат, жалкото ви съществуване  ;D ;D ;D

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Доказано: ГМО храните = затлъстяване и инфекции
« Отговор #32 -: Ноември 04, 2015, 08:45:35 pm »
Може да прибавим и генератор на СЕ

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Доказано: ГМО храните = затлъстяване и инфекции
« Отговор #33 -: Ноември 04, 2015, 08:45:47 pm »
Цитат
Митите картофи са мити точно от кал за да имат вид и цена, няма картофи хидропонно отглеждане виж краставици има6
абе за хидропонно не знам не съм проверявал, обаче за аеропонно:
Ето отвори си линка избери клипа и гледай как се получават по 8 реколти годишно:
https://www.youtube.com/results?search_query=aeroponika+potatoes 

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Доказано: ГМО храните = затлъстяване и инфекции
« Отговор #34 -: Ноември 04, 2015, 09:27:11 pm »
Май казах картофи не домати. И вкуса не е гаден от липсващи микроелементи защото без тях растението няма да се развие добре и няма да плододава или ще загине.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Доказано: ГМО храните = затлъстяване и инфекции
« Отговор #35 -: Ноември 04, 2015, 09:47:16 pm »
Цитат
Май казах картофи не домати
Така де картофи
Да си беше направил труда да цъкнеш на линка и ще видиш, че точно за картофи иде реч.
От към корените ги гледаш брат няма грешка. а относно микроелементите има такива и за растеж има такива и за вкус ама за кво да ти пращам линкове като не ги отваряш.
П.П. на английски домати са tomatoes а не potatoes

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Доказано: ГМО храните = затлъстяване и инфекции
« Отговор #36 -: Ноември 04, 2015, 09:57:46 pm »
Леле прав си вери сори  :-[ :-[
обърках думите
ся го пускам
 :( :(

mentgele

  • Гост
Re: Доказано: ГМО храните = затлъстяване и инфекции
« Отговор #37 -: Ноември 04, 2015, 10:05:41 pm »
Яаа, много интересна тема, като повечето във форума, все едно изгледах някакъв интересен филм. Много емоции, много страсти.  Ама, само това не можах да го разбера:

        "...жалкото ви съществуване  ;D ;D ;D"

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Доказано: ГМО храните = затлъстяване и инфекции
« Отговор #38 -: Ноември 04, 2015, 10:09:37 pm »
Ми кво нема лошо ако е правилно приготвен разтвора и е хубав сорт бих си опържил за пробата. Само че по тая технология не са никак конкурентни на пазара, така че споко тия в магазина са леко по-отровни и са расли в пръст.
При тая гонитба за пари никой няма да се набута с излишни химикали.

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Доказано: ГМО храните = затлъстяване и инфекции
« Отговор #39 -: Ноември 04, 2015, 10:16:54 pm »
  Ама, само това не можах да го разбера:

        "...жалкото ви съществуване  ;D ;D ;D"

Ех, явно някои хора, нямат чувство за хумор. Ся видя ли, какво прави живота жалък!
Това, че се взимате мноу на сериозно.  ;D ;D ;D


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Доказано: ГМО храните = затлъстяване и инфекции
« Отговор #40 -: Ноември 04, 2015, 10:27:29 pm »
Цитат
Само че по тая технология не са никак конкурентни на пазара
Напротив страшно конкурентни са. просто химикалите и торовете за целта които можеш да намериш след кратко търсене по нета са с цени калкулирани с презумпцията, че "любителите" градинари ще ги ползват главно за отглеждането на едно много атрактивно
"като цена де" петопръстно растение.
В Турция отдавна има огромни "заводи" за зеленчуци, за Тайланд и Китай няма да говоря изобщо. 

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Доказано: ГМО храните = затлъстяване и инфекции
« Отговор #41 -: Ноември 04, 2015, 10:54:17 pm »
Да като цена самите торове са направо стотинки но, но самата производствена линия е скъпа и няма ресурс, защото едно е 100 дк нива друго е тая площ да е с инсталация и покрита, пък на компира му е все тая къде расте.
Добре де няма да спорим са за хидропонни или аеропонни компири, въпроса е че по такава технология са по-безвредни отколкото отгледани в земята, най малкото в разтвора няма тежки метали, остатъци от хербециди, не се пръска с нищо защото растат в стерилна среда, и главното е колко са вкусни защото не всички сортове могат да виреят така.

angelmr

  • Гост
Re: Доказано: ГМО храните = затлъстяване и инфекции
« Отговор #42 -: Ноември 05, 2015, 10:02:47 am »
По точки по-лесно се отговаря:

1. Не съм специалист, не съм химик и пр., но се доверявам на такива, които са правили изследвания по въпроса. Аз мога само да предполагам какви са отровите на база собствените си знания. Това са предимно белтъци - ензими и инхибитори и разни видове токсини. Тъй като въпросът с ГМО не е изследван до край, то има и процес, които не би могъл никой учен към настоящия момент да опише. Вместо това те описват само крайният ефект - болестта.

2. Обикновено най-големите паникьори са за мен най-големите учени, защото именно те доказаха вредата от ГМО. Именно те разобличиха илюминатския заговор за редуциране на земното население чрез ГМО.

3. Само един глупак може да си помисли, че някой имал его на всезнаещ, пък дори не знаел какво е соев изолат, къде и колко се слага от него, как действат токсините и какво означава пределно допустима експозиция и т.н. Трябва ли някой да задълбава в такива подробности на синтеза на соята до молекулярно и квантово ниво, за да има право да си каже мнението по даден въпрос и да изглежда скромен, за да не го помисли някой за всезнаещ с голямо его? Айде няма нужда...

4. Стерилитет при предците ти не е имало. Тогава са прихващали от боговете без полов акт - справка Библията.  ;) По отношение процесите на стареенето си прав само за едно - продължителността на живота на предците ни е бил по-кратка, но по други причини, тук ГМО не причом! В миналото са живеели малко поради две основни причини: липса на витамини, не е имало селско стопанство и са ядели предимно месо. Доказателство в днешно време са ескимосите - живеят до 40-43 г. На второ място са инфекциите. Тогава не е имало антибиотици и са умирали от банални инфекции. Отново не е свързано с ГМО.

5. Средната продължителност на живота по света и у нас не расте защото се е развила модерната хранителна технология, а защото технологията в медицината позволява да поддържа хронично болните дълго време живи, но непълноценни, чрез животоспасяващи лекарства - химии и трансплантация на органи. Да, това дарява живот, но отнема неговата пълноценност, осакатява. Разбира се има и други причини, като тежкия физически труд и т.н. Трябва човек да е абсолютен дебил, без значение дали е с диплома или не и да не отчете съвременната статистика от модерното хранене, което води до най-тежките заболявания. Най-ярък пример е Китай. Преди да преминат към западния модел на хранене - месо, захари и ГМО, ракът, диабетът, сърдечносъдовите заболявания, имунните заболявания са били непознати за тях, хайде да бъдем по-точни в някакви мижави граници.

Отново пожелавам приятен апетит на онези, които не са се паникьосали от ефектите на ГМО. Такива могат и спокойно да хранят децата си с ГМО и да им обясняват синтеза на соята на воля. Аз няма да им преча и моето его също няма да го направи.  :D

по точка 1:
Аз пък съм химик и се занимавам конкретно с методите на анализ на токсичните вещества в храните. И мога та ти кажа че подхода който описваш е доказан с относително висока достоверност единствено по отношение на хербицидната толерантност. При това с опитни животни, до момента не е доказано какъв точно токсин и по какъв начин предизвиква повишения риск от рак и дали въобще има такъв повишен риск за обикновените хора, които нямат наследствената обремененост на специалната порода плъхове използвана за изследването. ТОва за мен е достатъчно за да светне една червена лампа спрямо тази генна модификация. Въпроса е че дори и при нея разликата е на статистическата граница на откриваемостта.

По точка 2: Би ли цитирал кои най-големи учени генерално отричат ГМО? Не конкретни проблемни генни модификации а идеята за ГМО.

По точка 3: Примера ми не е случаен. По нета е пълно с болни от синдрома на Дънинг-Крюгер, които уверено и менторски обясняват за страшната ГМО соя която слагали в колбасите, когато в колбасите слагат не повече от 1-2% соев изолат. А ако въобще знаеше какво е това соев изолат щеше да знаеш че при него примесите (потенциалните токсини) са поне с хиляда пъти по-ниска концентрация от тази в соевото семе. Като се добави и още стократното разреждане в самия колбас се вижда че колбаса е с над сто хиляди пъти по-ниско съдържание на въпросните ГМО отрови от колкото самото соево семе. Та ако консумирането на колбаси с ГМО соя водеше до каквото и да било забележимо повишаване на риска от рак, консумацията на печена соя щеше да води до задължително разболяване на поне половината от консумиращите соя. А както знаеш соята в непреработен вид се консумира редовно от значителен процент от населението, включително и в България. А повишаването на заболеваемостта от рак в България не е избило половината население нали? :) Подобна е логиката и за ГМО в маслодайните култури, но с тази ралзика че фазовия преход с неполярна среда понижава допълнително съдържанието на водоразтворими метаболити.

По точка 4: Стерилитет Е имало! Не е имало хора които да събират статистическа информация и да пресмятат какъв процент от хората са стерилни, от какво се разболяват и от какво умират. Сега заболеваемостта наистина се е повишила. Повишава се и смъртността от някои билести. Но просто защото в момента хората по-рядко умират от инциденти, доживяват до по-голяма възраст и съответно отслабващия организъм е по-вероятно да се разболее от някои болести. Но съм далеч от мисълта да твърдя че сега ситуацията е перфектна, напротив, при някои болести смятани доскоро за болести на възрастта, започват да се разболяват много млади хора. Тук обаче в по-голяма степен можем да виним заседналия живот, повишаването на стреса и понижаването на физическата активност. Тук връзката е пряка и добре установена. Докато връзка с ГМО до момента не е доказана въпреки многобройните опити.

На точка 5 вече отговорих. Глупаво е да се генерализира. Да има нещо фундаментално порочно в консуматорската култура и начина по който се отразява на диетата, здравето и тнт. но то не е свързано с ГМО.

angelmr

  • Гост
Re: Доказано: ГМО храните = затлъстяване и инфекции
« Отговор #43 -: Ноември 05, 2015, 10:28:40 am »
angelmr, проблемът е точно описан от колегите!

И наистина няма по-точен и добър анализатор от вкусовите или обонятелните рецептори - милиони години те са били това, на което се осланят всички живи същества, определяйки дали една храна е подходяща или не за тях!

Моята котка не иска да яде кренвирши - отговори ми защо? Месо яде всякакво.

При ГМО няма опасност само от отровни вещества, те са вторичен ефект и не винаги ги има!
Тялото ти изработва ензими, които не ги е имало преди, не е имало нужда да ги има...в резултат - и ти мутираш!
Плавно, неусетно, но факт!
И да, човек има способност към привикване, пристрастяване или както щеш го наречи (само някои по-висши форми на живот имат подобна "адаптивност" - примати, делфини...).
Едва ли ще убедиш кучето си, че ракията е вкусна...или тютюна...

В по-скъпите животински храни обаче също има нарочно сложени вещества, които "убеждават" животното, че това е неговата вкусна храна.
Манипулацията е повсеместна.

И друго...в някоя храна пише ли каква е БИОЛОГИЧНАТА И СТОЙНОСТ?
Аз съм уверен, че това понятие е мнооого неизвестно (или прикривано) от всички поддръжници на изкуствените храни!

Я някой по-сведущ от мен да ми обясни защо рибата е толкова по-вкусна, колкото по-бързо се сготви след улавянето си? Какви точно химични реакции го предопределят?

Има огромна разлика дали ще си набавиш витамин "С" от плодовете, които ядеш или от таблетки! Ще го оспориш ли?
Голяма е разликата и дали ще си набавиш желязо "Fe" (така нужно за производството на хемоглобин) от таблетки или коприва и спанак, например!
Примерите са много...

Хайде пак да напомня, работя точно в областта на анализи на токсини в храните. С вкус можеш да определиш съдържание да кажем от една стотна от процента при това само от някои вещества. Спектрометъра с който аз работя е близо 20 годишен и далеч не е най-чувствителния, но токсичните метали ги откривам в концентрации от порядъка на единица на сто милиона, което е 0,00000001% и е приблизително десетина пъти под минимума, който е доказано че не е токсичен при продължителна консумация. Късмет при опитите си да не се отровиш ако разчиташ на вкуса да те предпази. :)
По въпроса за действията на гените, дори не си се доближил до реалността. Проблема който не схващаш е че колкото и да е ГМО един продукт никаква, повтарям НИКАКВА част от неговото ДНК не преминава в твоето ДНК и не започва да произвежда НИКАКВИ чужди ензими. А всички ензими произвеждани от ГМО са деактивирани първо по време на технологичната му преработка и второ по време на храносмилателния процес. Така че проблем може да дойде само от наличието на алергени и токсини. Което не означава че не може да се появи проблем с ГМО, вече го написах.
По въпроса с биологичната стойност, точно напипа един от основните ми професионални интереси, където съм пред защита на дисертация. :) Задал си няколко въпроса на които ще са необходими десетки страници за да ти отговоря. Но в резюме, никой нищо не прикрива, напротив по форумите (научните конференции имам предвид не в интернет) едва ли не крещим да се обръща повече внимание на биологичната стойност и съдържанието на микронутриенти, от колкото на енергията която носят храните. Ако нещо те интересува, пиши ми на лични ще ти изровя конкретни данни за конкретната храна или нутриент. Да включително и за усвояемостта на есенциалните минерали, писах наскоро статия по въпроса (за приноса на овеса към минералното хранене на човека), мога да ти пратя черновата на теоретичния материал. И усвояемостта на желязото наистина е много ниска. Проблема е че желязото и цинка са антагонисти, а организма ти има нужда и от двата елемента. Обикновено около нас е пълно с желязо и повечето хора никога няма да изпитат недостига му, но има хора които поради специфични здравословни проблеми имат нужда да го поемат допълнително. За това се търсят източници на органично желязо. Спанака пък е интересен от гледна точка на нитратния проблем. Той по естествен механизъм си акумулира много нитрати. :) Което пък е причината в храносмилателната система да има нужда от силна антиоксидантна защита, така че нитратите редуцирани до нитрити да бъдат редуцирани бързо до амоняк, преди да са имали възможността да образуват още по-реактивни форми на азота и да атакуват ДНК. И такава антиоксидантна защита има, стига да се консумират храни съдържащи повече полифеноли. Някои видове чай например. Японците заради високата консумация на зелен чай много по-рядко страдат от рак на стомаха точно по тази причина. Което е интересно обаче, че нашия чай от листа на малина или ягода, или шипковия чай са сравними и дори по-силни от зеления чай, от гледна точка на антиоксидантната защита. Това е извода от една друга моя статия макар и много по-непретенциозна. Въобще химията на храненето е огромна и интересна тема, но за хора с догматично мислене, защото нещата не са такива, каквито ги изкарват по форумите.

angelmr

  • Гост
Re: Доказано: ГМО храните = затлъстяване и инфекции
« Отговор #44 -: Ноември 05, 2015, 10:33:12 am »
Става и без химия.От години си купувам селскостопанска продукция от производители които не ползват друго освен оборски тор.Ако искаш ще ти дам телефон и адрес.За борба с паразити ползват съвсем различни неща.Никакви препарати от тези които се използват масово.За това не се пише защото трябва да се продават препарати....ПАРИ...

И с оборския тор може да се прекали. :) Но тора е екологичен проблем не е толкова хранителен. В момента ЕС е заделил няколко десетки милиона за изследвания на различни видове сеитбообращения с бобови култури (вероятно прословутата соя), чрез които да се премахне нуждата от азотно торене, понеже производството на азотни торове е значим източник на парникови газове.