Автор Тема: Добър заместител на трансформаторно масло?  (Прочетена 5608 пъти)

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Здравейте,
В момента съм се заел с изработката на определена бройка високоволтови кондензатори, които работят чудесно при тестовете с 15kV/20mA от високоволтов трансформатор. Забелязват се, обаче, и някои недостатъци - единична бройка загрява бързо и ясно се вижда коронарния разряд в междините, където се поставят проводниците (поради несъвършенство в изработката). Там свети в лилаво и се чува фучене.
Намислил съм, след като изработя всичките, да ги накисна в съд с някакво масло, но поради липса на трансформаторно, се чудя дали някакво друго би свършило същата работа?
« Последна редакция: Юни 25, 2013, 05:03:55 pm от Maistora52 »

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Добър заместител на трансформаторно масло?
« Отговор #1 -: Юни 25, 2013, 07:41:39 pm »
Керосин, светилна газ върши същата работа. Внимавай да не попаднеш на светилна газ за лампи, слагат и готварска сол (NaCl) за да не пуши което автоматично води до спадане на диелектричната проницаемост. Изобщо всяко тънко масло трябва да ти върши работа.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Добър заместител на трансформаторно масло?
« Отговор #2 -: Юни 26, 2013, 12:16:10 am »
Мерси fade, значи ще станат нещата :) Все пак имам още надежда един несериозен ел. техник да ми донесе едни обещани 2 литра, но щом има алтернатива не е проблем.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Добър заместител на трансформаторно масло?
« Отговор #3 -: Юни 26, 2013, 06:10:47 pm »
hyparh, Здрасти.
Едно време трансформаторното масло се казваше И хидравлично масло. Сегашните хидравлики не вярвам да ползват нещо по-различно. Можеш да потърсиш обикновено хидравлично масло от някой багер или кран то е същото. Между другото, маслото е с малък коефициент на разширение при нагряване и държи на по-висока температура, за това ползват него и на двете места.
Успех с кондензаторите.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Добър заместител на трансформаторно масло?
« Отговор #4 -: Юни 27, 2013, 12:10:34 pm »
Мерси Ksurnev! Все пак може би ще се получат нещата и ще се сдобия с една тубичка (5л.) тр-рно ;)
14nF са готови, до 70 остават още към 15 броя :) Ще ми е интересно да сметна колко джаула ще се получи цялата кондензаторна батерия накрая. Кондензаторите сега ги изработвам по леко модифициран вариант (за да спестя прозрачни листове) и вместо на 60kV издържат "само" на 45kV (около 3.5nF броя).
« Последна редакция: Юни 27, 2013, 12:19:24 pm от hyparh »