Автор Тема: Тема за размисъл  (Прочетена 105820 пъти)

Неактивен mi68

• Експериментатор
  • Много Напреднал
  • Публикации: 1 532
  • Рейтинг: 173
Re: Тема за размисъл
« Отговор #405 -: Ноември 13, 2016, 04:08:58 pm »
Здравейте,
Четири са възможните свързвания. Четирите възможни свързвания съм дал в темата генератор на Капанадзе.
От тези четири свързвания две са безиндуктивни - последователно и паралелно кръстосано свързване, едно е индуктивност-паралелно свързване и последно свързване - резонансно, токов резонанс, Тесла свързване, зиг -заг .
При палачинка имаме централна или радиална енергия, както при двойка сили имаме противоположни направления, при палачинка имаме противоположни фази. С това просто инвертиране явно има страхотни времеви (честотни) ефекти.

Неактивен Михаил Кузмов

• Специалист
  • Стабилен
  • Публикации: 757
  • Рейтинг: 187
  • Или не опитвай,или карай до край ! ОВИДИЙ
« Отговор #406 -: Ноември 13, 2016, 05:03:29 pm »
Да Velektra! Посоката на тока е еднопосочна за двете намотки, респективно и посоката на полето! Аз нямам за цел да унищожавам полето. Именно полето противодейства с магнита в такта бутане, за да се получи въртеливо движение.
Дали улавям ОЕДС импулса в правилната посока, все още е въпрос на изследване? За сега допускам че това става само с част от импулса, благодарение на бързите диоди (шотки).
Радико, някъде беше написал че се смяташ за експерт в това направление!
Наистина каква е разликата?  Взаимодействие между успоредни токове.
http://web.uni-plovdiv.bg/yovcheva/lectures/Physics%20-%20II/Lecture%205.pdf
Правило на свити пръсти на дясната ръка.
http://e-edu.pgisliven.com/res/physics/indukcia/hand1.htm
И последното, което вече е малко по експертно. Между два бифилярно навити проводника има капацитет. Протичайки, тока зарежда този "кондензатор" при затворен ключ. Когато ключа се отвори енергията в "кондензатора" се разрежда като затихващ резонанс.
Ще прибавя към вероятностите за по висока ефективност, именно увеличеният затихващ резонанс.
Надявам се да си отговориш сам на останалите неясноти. Варианта flyback на нашенски означава едната намотка да е генератор-двигателна другата като вторична. Всички по горе описани неща важат.
Личи си че mi68 е в час.

Неактивен mi68

• Експериментатор
  • Много Напреднал
  • Публикации: 1 532
  • Рейтинг: 173
« Отговор #407 -: Ноември 13, 2016, 06:58:26 pm »
Здравейте,
включвам се пак, защото не съм съгласен с изводи на колегата Михаил Кузмов за резонансно свързване на бифилярка.
Капацитетът на кондензатора между двете бобини е малък и не оказва значение, защото честотата на резонанса е доста ниска. Процесът съм го изследвал.
При включване на напрежение на бобина токът изостава на 90 градуса. Като токът изостане във времето на първата намотка включва се във втората. Така се създава два вихъра, които се синхронизират във времето и настъпва резонанс. Свойства:
-Серийно свързаните бобини LL са еквивалент на токов резонанс LC. Ако се включи съпротивление в този LL честотата на резонанса се повишава. Това е логично защото времеконстантата намалява t=L/R. От енергия на трептящо тяло следва, че с повишаване на честотата енергията на системата се увеличава, но не е така защото амплитудата спада. Нещата не са изследвани докрай от мен.   
Ако на LC кръг се включи съпротивление честотата спада, защото времеконстантата t=R.C се увеличава и енергията в системата намалява.
-В този LL с управление на тока (съпротивлението) може електронно да се регулира резонансната честота, това е много добре, защото не трябва да се регулира, капацитета или индуктивността, предпоставка за параметрични резонанси.   

Неактивен Михаил Кузмов

• Специалист
  • Стабилен
« Отговор #408 -: Ноември 15, 2016, 06:54:47 pm »
Честотата е твърде ниска и все пак резонанс има! mi68, този резонанс не се дължи на работата на ключа. Този резонанс е зависим от параметрите на кръга. Горната част (към +) на бифилярната бобина заедно с капацитета дрейн-сорс образуват квазирезонансен  контур. Ключа би трябвало да следва резонанса ако има обратна връзка. В случая нямам такава на схемата. Причината е проста. Имам само три магнитни полюса. Докато дойде следващият магнит да активира тригер, резонанса е затихнал. На двете снимки много нагледно показвам. "no DS cap" (без допълнително вързан капацитет на дрейн-сорс) и "DS cap 470 nF" (вързан капацитет на дрйн-сорс 470 nF). Честотата без допълнителен капаците е по висока, макар с по малка амплитуда, дава на изхода почти волт повече. Настройките на вертикална и хоризонтална развивка са едни и същи 10.0 V и 1ms.
Що се отнася до въпросната бобина, на снимката съм нарисувал вариантите на мерене. Стрелките означават точките на мерене, маркираните червено са с ядро. Обърни внимание на варианти E и F индуктивността, както и капацитета на вариант H.
Да размишляваме на експертно ниво  :o

Неактивен Velektra

• Специалист
  • Стабилен
  • Публикации: 601
  • Рейтинг: 142
  • Няма ли равновесие - има енергия!
« Отговор #409 -: Ноември 15, 2016, 08:41:19 pm »
Михаил Кузмов, в момента се занимавам със същата схема като твоята, но в чисто електронния вариант, без въртене и магнити.
На гейта съм включил генератор на правоъгълни импулси. Най-интересните неща се получават не при промяна на честотата, а при промяна запълването на импулса (импулс-пауза).
Времето през което е отпушен транзистора, определя каква порция енергия ще поеме бобината. И дали и се дава време да направи нещо с това. И дали ще се изтърве тая енергия да се върне обратно или ще се използва.
При теб това зависи от физическия размер на магнита, т.е. колко време той държи транзистора отпушен. Това при теб е константна величина, която не зависи от оборотите. Освен това е много чувствителна тая величина. При мен ефекти започват м/у 2,3% до 3,1% на импулса (при определена честота разбира се), след това изведнъж "рухва" всичко и после примерно на 15% започват други неща.
Не зная с механика как да се получи това. Трябва да изменяш все едно дължината или диаметъра на магнита.

Неактивен Михаил Кузмов

• Специалист
  • Стабилен
« Отговор #410 -: Ноември 16, 2016, 10:55:17 pm »
На кратко казано, използваш ШИМ. Така е, аз не мога да променя ширината на импулса. При Bedini управлението е заложено хардуерно. С тази разлика, че аз съм разположил тригерната бобина извън работната. Чрез нейното физическо преместване нагласявам момента.
Не разбрах какво имаш в предвид под същата схема! Ако прихващаш само ОЕДС импулса, то за това ти е достатъчен само един бърз диод. Така или иначе чрез ШИМ друго решение води до лош резултат.
Аз използвам грец защото имам прихващане на ЕДС+ЕДС+ОЕДС.
Първото ЕДС е това от захранващият източник, когато ключа е затворен. За кратко се отпушват два диода в диагонал. Второто е индуктирано от магнитите от въртящият момент, което ако надхвърля тока на задържане на диодите отпушени се прибавя.  ОЕДС имаме след отваряне на ключа. В горните снимки ясно се вижда размаха на този пик от 42 V. Пика започва от минус 20 V достига нула и отива на плюс 22 V. За конкретният случай. В същност това е само ОЕДС импулса разтеглен по ширина за да се види резонанса. Целият импулс не изглежда така.
Пак се повтарям, целя се в ЕДСто породено от магнитите. За сега сборът ми е висок но все пак недостатъчен да надхвърли 100%.

Неактивен Vector

• Сериозно Активен
  • Публикации: 378
  • Рейтинг: 375
« Отговор #411 -: Ноември 26, 2016, 01:41:56 pm »

Неактивен Maistora52

• I'm first Omnologist in World
  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • Публикации: 1 549
  • Рейтинг: 300
  • СВОБОДАТА, Санчо, е на върха на копието!
    • Магнитни генератори "AMAG - Terra, Tornado, Terminator
« Отговор #412 -: Ноември 28, 2016, 03:06:21 pm »
Драги Векторе, това на клипа е все още на етап "играчка"... Съответния майстор още се чуди, как да овладее процеса...... На практика, това, което той се мъчи да постигне с ръце, аз отдавна съм механизирал, овладял, и сега използвайки постигнатото въртене го използвам за генериране на ток.  Минал съм пробни изпитания с отделни генераторни бобинки... сега зора ми е да направя компактен генератор, тип WAVT.

Неактивен epwpixieq-1

• Подготвен
  • **
  • Публикации: 131
  • Рейтинг: 32
« Отговор #413 -: Ноември 30, 2016, 06:42:53 pm »
Привет,

Може би ще и интересно за колегите да погледнат технологията на Флин ("Flynn parallel magnetic path technology", преполагам, че ефекта може би е бил познат и от доста по рано, понеже е толкова фундаметален, но явно Флин е този който започва сериозно да го разработва) http://www.rexresearch.com/flynn/flynn.htm , като интересна (и привидно оптимална) имплементация на технологията може да се види на това филмче: https://www.youtube.com/watch?v=7yoM4Qjmduk . При посочената страница има идруги интересни демострации на ефекта.
Аз съм правил опити и съм възпроизвеждал ефекта с прста (показана на страницата по-горе), както и с моторна конструкция, като при моята моторна разработка, роторната част интегрира идеята на така наречения "S" ротор на Peter Lindemann ( ето тук може да се види идеята на "S" роторна част: https://www.youtube.com/watch?v=PyHFEWi2vHU, като забележете, че този двигател не използва ефекта на Флин ).
Въпросът не е дали ефекта съществува, а как оптимално да се приложи.
Според мен, най-общо казано, мощността на системата произлиза от магнитно-лостов ефект. Контрола на пътя по който протича силно магнитно поле, създадено от постоянни магнити, с моментен токов импулс е в основата на идеята. Тази система може да се оприличи на електро-магнитен транзистор, където вместо котрол на елетрически флуид контрола е върху магнитен такъв.

Поздрави,

Неактивен Vector

• Сериозно Активен
« Отговор #414 -: Януари 22, 2017, 05:56:27 pm »

Неактивен Vector

• Сериозно Активен
« Отговор #415 -: Февруари 21, 2017, 07:33:04 pm »

Неактивен prp

• Подготвен
  • **
  • Публикации: 180
  • Рейтинг: 81
    • Free Gary McKinnon
« Отговор #416 -: Февруари 21, 2017, 10:14:04 pm »
Естествено че е СЕ докато има кой да върти от зад  ;D
Това единствено в нета ми прилича на се и най вероятно е:
https://youtu.be/zZ8KVzDeYaI

Неактивен Vector

• Сериозно Активен
« Отговор #417 -: Февруари 24, 2017, 07:15:59 pm »
Незнам.Не разбирам защо това е СЕ.ако го самозахрани ще повярвам....