Автор Тема: Експеримент с кондензатори  (Прочетена 66425 пъти)

@praktik

  • Гост
Re: Експеримент с кондензатори
« Отговор #15 -: Юни 04, 2013, 08:29:24 pm »
Цитат
Здравейте,

Тъй като само говорим а не демострираме практично с резултати бих искал да ви предложа следното. Бих искал да докажа корекцията която ми направи Радико. Ще конструирам обстановка от заредена сфера, която ще се движи или "размахма" във вътрешноста на една бобина. Механичната част не мисля че ще ми създаде проблем. Трудноста която имам е следната. С какво да заредя сферата с достачно заряд? Бих искал първо да я заредя с положителен а после с отрицателен заряд. Приемам всякакви предложения и критики.

Това  е  много  важен  експеримент , направи  го  на  всяка  цена ,  и  аз  мислех  да  го  проверя , всъщност  бях  се  заел  с  един  гребен  и  компас , но  нищо  не  се  получи , защото  стрелките  на  компаса  се  наелектризираха  от  статичното  електричество  на  гребена  и  няма  как  да  констатират  магнитно  поле  по  силно  от  земното . Мисля  да  си  купя  генератор  на  Ван де  Граф , не  е  скъп , с  него  можеш  да  наелектризираш  сферата  с  доста  кулони  и  потенциал  ,  ето  и  линк  към  магазина  за  онлайн  търговия , откъдето  може  да  си  го  поръчаш . http://www.uchmag.com/prod.php?id=610&c=1&sc=6
Успех  :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Експеримент с кондензатори
« Отговор #16 -: Юни 04, 2013, 09:39:01 pm »
vsl
Чудесна идея с предсказуем край, но няма значение. Предлагам ти да направиш съвсем класически електростатичен генератор от лента от изкуствен плат "или вълнен но е по трудно" която се върти и се трие в нещо а после заряда се отнема с метални проводници. От мен имаш за целта ако ти вършат работа две текстолитови пръчки по около 50 см. дълги Ф4-5 см. Мисля, че ще свършат работа за високоволтови изолатори.   

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Експеримент с кондензатори
« Отговор #17 -: Юни 04, 2013, 09:54:57 pm »
Здравейте колеги,
При мен не се явява генератор на Ван де Граф, а генератор/двигател (машина) Уимшърст. Машината е със самовъзбуждане.
 Примерно аз имам по-проста установка. Сферичен униполярен кондензатор е електрическа крушка за 220в, капацитет около 5 рF, обвита с алуминиево фолио, зарежда се и разрежда от индуктор с 25 Хц. Това е модерен варянт на Румкорфова спирала. Състои се от индукционна бобина за Лада (ДВГ) и озонатор на Щеки, работи на 220в.
« Последна редакция: Юни 04, 2013, 11:53:21 pm от mi68 »

@praktik

  • Гост
Re: Експеримент с кондензатори
« Отговор #18 -: Юни 04, 2013, 10:22:11 pm »
Цитат
Чудесна идея с предсказуем край, но няма значение
И  според  теб  ,  дали  движещ  се  наелектризиран  обект , създава  магнитно  поле  около  себе  си ?

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Експеримент с кондензатори
« Отговор #19 -: Юни 04, 2013, 10:34:17 pm »
Естествено. Това е конвекционен (преносен) ток, магнитното поле се изчислява по закона на Био – Савар - Лаплас. Доказано от Ейхенвалд през 1901г. По същият закон се определя магнитното поле на тока на проводимост.
Така магнитното поле е еднакво, токовете са различни.
Създават се два противоположни магнитни потока, общия се подчинява на закона на Био - Савар- - Лаплас (пълния ток)
« Последна редакция: Юни 04, 2013, 11:45:11 pm от mi68 »

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Re: Експеримент с кондензатори
« Отговор #20 -: Юни 04, 2013, 10:47:10 pm »
Идеата за малък  Ван дер Грааф генератор е чудесна.
Експериментът става все по труден за осъществяване според стр.43 от картинката на ми68. Аз мислех обектът който ще бъде поставен бобината да не бъде по-голям от топче за пинг-понг. Според написаното там сферата ще се разреди в околната атмосфера.

Бих искал да изясня нещо. Това което казваш ми68 е, че ще успея да индуцирам ток в бобината, като движа вътре в нея сфера със заряд? Аз имах предвид аксиално движение на сферата по оста на бобината (напред назад).
« Последна редакция: Юни 05, 2013, 07:51:19 am от Maistora52 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Експеримент с кондензатори
« Отговор #21 -: Юни 04, 2013, 11:19:00 pm »
Колега това са опитите за електромагнитна индукция.
Първо магнит, надлъжно движение, после електромагнит. Електромагнита искаш да го замениш със заредена сфера или електрет.
По-лесно е статично променя се заряда на сферата.
При висока честота електромагнитната индукция е силна, така че, параметрите на опита трябва да са прецизни. Установката ми с индуктор излиза най-подходяща, работи на 25Хц, заряден кондензатор 1мкФ, имам апериодично разреждане. 
По дефиниция тесловите токове са с висока честота, високо напрежение.  Тук имам ниска честота, високо напрежение.
П.П. На отговор №55 в раздел" Тестатика - принцип на работа и основни схеми" съм дал снимка на теслов трансформатор с капацитивна решетка за възбуждане.
От изложеното е ясно, променливото електрично поле възбужда магнитно. Теория и количествени изчисления няма. Подхода трябва да е комбиниран за решение на задачата:
-теоретичен
-практичен
Взима се хартиен кондензатор 20мкФ, примерно от асинхронен двигател за 250 В ефективна стойност и се навива върху бобината на мрежов Ш образен трансформатор. Незнам как да направя изводите на кондензатора от алуминиевото фолио?  Магнитното и електричното поле са на 90 градуса, резултантното еднородно поле ще е кръгово както учи Лисажу (фигури на Лисажу), може и осморка. Стойностите могат да се настроят и да стане резонас. Въртенето на еднородното поле може да съвпадне с резонасната честота (синхронизиране). Имаме параметрично усилване или резонанс със средата това са теоретични виждания.
« Последна редакция: Юни 05, 2013, 06:23:45 pm от mi68 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Експеримент с кондензатори
« Отговор #22 -: Юни 05, 2013, 11:24:13 pm »
Здравейте,
Ако се пусне променлив ток през един кондензатор, се вижда следното равенство, токът на проводимост е = на тока на разместване, неразклонена (затворена) електрическа верига. Преносният (конвекционен ) ток е частен случей на тока на разместване. Той създава същото магнитно поле както тока на проводимост.
  Капацитивният трансформатор може да се смята като обикновен индуктивен.  Предимството е, че може да имаме резонанс на двата тока, в едно пространство (проводимост и разместване - Съединението прави силата). При това съвмесно действие се очакват нови явления.
  Практически как да свързвам алуминиево фолио с изводи да имам надежден кондензатор? Ще мина на висока честота с медно фолио (ламарина) или бяло тенеке от консервени кутии.
« Последна редакция: Юни 05, 2013, 11:30:37 pm от mi68 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Експеримент с кондензатори
« Отговор #23 -: Юни 06, 2013, 12:02:52 am »
Цитат
магнитното поле се изчислява по закона на Био – Савар - Лаплас
не виждам връзката в случая по точно виждам, че ако изчисляваме индукцията предизвикана от движещ се наелектризиран обект около проводник е равна на нула. Аз лично залагам на такъв резултат от експеримента. 

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Експеримент с кондензатори
« Отговор #24 -: Юни 06, 2013, 07:58:33 am »
Практически как да свързвам алуминиево фолио с изводи да имам надежден кондензатор? Ще мина на висока честота с медно фолио (ламарина) или бяло тенеке от консервени кутии.

Аз оголвам 7-8 см от проводника, "разпервам" жилата във формата на ветрило и го лепя с тиксо/изолирбанд към фолиото. Но моите ги правя ролкови (3.5nF/60kV) и проводниците са здраво притиснати от стегнатото руло. Днес очаквам да ми пристигнат 200 бр. прозрачни листа за принтер и се почва работа по изработката на още (поне) 15 такива кондензатора :)

@praktik

  • Гост
Re: Експеримент с кондензатори
« Отговор #25 -: Юни 06, 2013, 05:57:13 pm »
Кажете  как  да  си  направя  кондензатор  с  голям  капацитет  от  подръчни  материали .  МИ 68  спомена  нещо  за  крушка  и  фолио , но  как  се  прави .

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Експеримент с кондензатори
« Отговор #26 -: Юни 06, 2013, 08:15:23 pm »
Здравейте,
  Над 1 200В електроните изтичат от острие и връзка с алуминиевото фолио има. При ниски напрежения трябва да имаме искра за спояване.
За това имам лентов проводник за компютър с 30 жила и от него ще правя биполярен конданзатор. Не трябва се прекарява с капацитета да се ми падне качествения фактор на кръга.
  Ако електричното поле е хомогенно, така е и с магнитното-униполярна индукция, то няма да индуцира =0, ако нехомогенно ще индуцира, ползваме сфера за опита. Пример, в електрофилтрите имаме радиално поле, прахта се наелектризира и трупа на външния цилиндър (поляритета е така настроена) - нехомогенно поле.
   Капацитет на сфера зависи от радиуса на сферата. 1см=1,1пФ, може се ползва кофа или кашон облепен с алуминиево фолио и се пршровни към сфера-изчисление.  Ако се доближи друго тяло напрежението пада, заряда е същия, имаме увеличаване на капацитета. За малки размери в техниката се ползва биполярен конданзитор.
Колега какъв кондензатор изскаш да правиш? Все пак нещата са крайни, то и скоростта на светлината е крайна. 
« Последна редакция: Юни 06, 2013, 08:45:42 pm от mi68 »

@praktik

  • Гост
Re: Експеримент с кондензатори
« Отговор #27 -: Юни 06, 2013, 09:26:33 pm »
Униполярен , но  да  не  е  с  много  голям  обем , абе  нали  спомена  за  един  тъкъв  от  крушка  и  фолио . Ако  се  напласти  много  диелектрик  и  метално  фолио , какво  ще  стане  с  капацитета ?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Експеримент с кондензатори
« Отговор #28 -: Юни 06, 2013, 09:33:28 pm »
като увеличаваш площта на фолиото увеличаваш капацитета. Като увеличаваш дебелината на диелектрика намаляваш капацитета, но увеличаваш пробивното напрежение. И накрая въпроса с качественния фактор на диелектрика е много сложен, някои качества на диелектриците увеличават капацитета други го намаляват.   

@praktik

  • Гост
Re: Експеримент с кондензатори
« Отговор #29 -: Юни 06, 2013, 09:44:36 pm »
Явно  е  по  добре  да  си  купя  готови  кондензатори  и  да  си  ги  навържа .