Автор Тема: Изработка на зъбни колела  (Прочетена 122824 пъти)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Изработка на зъбни колела
« -: Юни 01, 2013, 08:40:58 am »
Заглавието е ясно - търси се някой, който да е правил зъбни колела с някоя CAD програма, така че да се дадат параметрите и да се пусне поръчката на лазерно рязане. Необходими са за проект от форума.

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Изработка на зъбни колела
« Отговор #1 -: Юни 01, 2013, 06:01:34 pm »
От какъв материал трябва да са колелата? Аз работя с фирма "10*" за лазерно; водно и пясъчно рязане. Намира се на задния вход на ПЖИ-то в Слатина, там те си правят програмите по твое задание, а за стоманени и гетинаксови колела ползвам услугите на друга фирма, коятисе намира точно преди "Интерметал". Там правих и колелото за Майстора.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Изработка на зъбни колела
« Отговор #2 -: Юни 01, 2013, 08:26:06 pm »
Добрите решения за материал са полиамид, алуминий и текстолит, в краен случай - стомана.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Изработка на зъбни колела
« Отговор #3 -: Юни 02, 2013, 12:12:53 am »
Здравей Пламене! Оказва се, че на лазерно (или друго) рязане ще е най-изгодна изработката на малки зъбчатки (имам образец), защото във фирма Обликос, занимаваща се с технически пластмаси ми обявиха "приятна" цена.

По твоите места таксуват ли допълнително за изработката на колелото? На пръв прочит тия програми имат няколко входни параметъра и изкарват каквото е необходимо. Ако го правят за малко пари - чудесно, ако не - ще ги направим ние на каквито им трябват файлове и ще плащаме за изрязване на линеен метър. Лазерно можем да намерим и на други места, където цената ще подлежи на договаряне.

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Изработка на зъбни колела
« Отговор #4 -: Юни 02, 2013, 06:47:41 am »
Добро утро!!! 10* не таксуват програмирането. Носиш прототипа, задаваш параметрите и ти таксуват рязането. Другите работят със зъбонарезни машини. На "Майстора" в дружината има колега, който обеща подкрепа за изработката на полимерни 3D детайли, ама забравих кой беше.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Изработка на зъбни колела
« Отговор #5 -: Юни 03, 2013, 06:02:59 pm »
Издирва се колегата fade :)

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Изработка на зъбни колела
« Отговор #6 -: Юни 04, 2013, 08:59:33 am »
Ето го колегата fade видях темата, но понеже не са дадени никакви по конкретни данни реших да не взимам участие.
Лазерното рязане на зъбни колела с еволвентен профил е доста компоромисно решение според мен, ще кажа и защо!
Повърхнината на среза е наклонена около 0.5-1 градус. Колкото е по-дебел материала толкова повече този наклон е по изразен. Този "ефект" може до известна степен да се компенсира, ако при сдружаването зъбните колела се сложат така, че ъгълът на едното да компенсира с ъгъла на другото т.е. посоката на рязането да е срещуположна.
Друг недостатък също е и класа на грапавост  който е доста нисък. Ако се търси безшумност на работа този факт може да се окаже много сериозен проблем.
Ако предавката е само кинематична може и да мине, но ако е силова, заради гореспоменатата грапавост ще се износят много бързо контактните повърхности и хлабините ще се увеличат.
За някаква консултация ще имам нужда от повечко подробности лично аз нямам на разположение лазер, но примерно мога да съдействам за един "Трумпф" койте е може би един от най-добрите в Б-я в момента.
Мога също така да препоръчам да попитате за цена във фирма АРКО в Русе, работят бързо, на прилични цени  и ще имате истински резултат в края, също така работят и с куриери.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Изработка на зъбни колела
« Отговор #7 -: Юни 04, 2013, 09:08:47 am »
Колелата са за един от двигателите на Майстора, мога да ти го пратя или да го снимам с шублера? Мисля, че се търси временно решение в случая.

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Изработка на зъбни колела
« Отговор #8 -: Юни 04, 2013, 12:08:02 pm »
Най- доброто и сравнително евтино решение е да се използва нишкова ерозийна машина. По този начин се изработваха зъбни колела в МК ВМЗ. Предполагам, че все е останал някой, който да знае как да ги изработи.

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Изработка на зъбни колела
« Отговор #9 -: Юни 04, 2013, 02:48:04 pm »
Колега Vetap средната скороста на подаване на нишкова ерозия в зависимост от режима е 0.5 mm/min! Един машино час на нишкова ерозия струва не по малко от 20 лв. Предполагам, че можете да си сметнете колко ще ви струва 1 метър!
Само за сравнение, на лазер цената на метър е около 1.10 - 2  лв в зависимост от материала и дебелината!

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Изработка на зъбни колела
« Отговор #10 -: Юни 04, 2013, 03:07:07 pm »
Колелата са за един от двигателите на Майстора, мога да ти го пратя или да го снимам с шублера? Мисля, че се търси временно решение в случая.
Добре де те не направиха ли там някакво колело?
Снимането с шублер може и да не е достатъчно, едно зъбно колело има модул и разни други параметри като отместване на контура и т.н. Колелото трябва да се разшифрова особенно ако ще се изработва неговият "партньор" от двойката!

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Изработка на зъбни колела
« Отговор #11 -: Юни 04, 2013, 03:59:39 pm »
Онова колело е вече направено и се вгражда в момента. Става въпрос за друг проект. При мен имам същия образец, като този у MZK. Мога да го дам и него за мерене и сравняване. Нещо прозрачно-зелено е, има и черни - непрозрачни, лети във форма, прилича на плексиглас, но не е.

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Изработка на зъбни колела
« Отговор #12 -: Юни 04, 2013, 06:04:19 pm »
Ако трябва да се направи същото колело защо не го отлееш в парафин от епоксидна смола АП 2

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Изработка на зъбни колела
« Отговор #13 -: Юни 04, 2013, 06:36:17 pm »
Майсторе изплюй камъчето!!! Давай вътрешен и външен диаметър, както и брой зъби и да ги направим. Номера с парафина за малко няма да стане, ако наклона е голям. Пускай параметрите в ефир и да видим кой с какво ще помогне.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Изработка на зъбни колела
« Отговор #14 -: Юни 04, 2013, 08:06:53 pm »
Пламгаз е прав.
Отделно, че може да се окаже, че някъде има готово подходящо изделие, примерно двойка зъбни колела от някаква машина.