Автор Тема: Малък Трансформатор на Тесла (и няколко въпроса)  (Прочетена 22509 пъти)

Кирил

  • Гост
Здравейте, от доста време чета и разглеждам, дори бях почнал да си правя Трансформатор на Тесла преди години, тия дни имах повечко свободно време та реших да се позанимавам. Схемата по която тръгнах е тази


За захранването използвах трансформатор с намотка ~25V за отоплението и ~50V за захранването.
Вторичната бобина е навита на стъклена тръбичка от реотан 10мм, около 800-1000 навивки с проводник 0,4мм. Първичната намотка е с 12 навивки 1мм проводник.
Схемата тръгна добре...


Но нямаше искрене, помислих си че е заради ниското захранващо напрежение.
После малко промених схемата, като добавих 5k резистор към 2-ра решетка, също добавих кондензатор 100n и 50ома резистор към катода. Пуснах схемата на по-високо захранващо напрежение (около ~200V, изправено с кенотрон). След малко играчка с проводника, който ползвам за кондензатор към вторичната намотка и променливия въздушен кондензатор, се появи така очакваната малка искричка.
 
 

Порадвах се малко на искричката, дори си запалих цигара от нея.. След малко започнах да изключвам работни лампи, уреди и след като изключих поялника и искричката ми изчезна  :o . Опитвах се да променям въздушния кондензатор, кабела който ползвам за кондензатор около намотката и няма искричка.. включих си пак поялника доближих отверка и искричката се появи.. Поялника ми е със самоделно симисторно управление, моля за съвет как да накарам цвъчката да си вади искричка без да си държа поялника включен..   :o

Благодаря ви предварително, малко дълго стана, надявам се не е проблем..

Seeker

  • Гост
Re: Малък Трансформатор на Тесла (и няколко въпроса)
« Отговор #1 -: Април 27, 2013, 08:05:10 am »
Промени схемата, този начин на създаване на обратна връзка не добър , зависи много от околната среда. Съпротивлението на първа решетка е много малко, трябва да е поне 200к и нагоре. Обратната ти връзка е с неясен статут - това кондензатор ли е  или  бобина? Ако е кондензатор - трябва ясно да се дефинира към коя точка се свърза, ако е намотка - единият и край виси .

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Малък Трансформатор на Тесла (и няколко въпроса)
« Отговор #2 -: Април 27, 2013, 09:52:25 am »
Здравей колега Кирил,
  Ако ще правиш факелник има схема с лампа 6П45С, просто я заместваш с РL504/500.
Схемата е може да се измени доста. Резисторът от 10к в решетката се настройва в диапозона 33к до 1м. Примерно в една моя схема се получи 120к/0,5Вт, настройва се решетачния ток и лампата ограничава амплитудата, някой път се гори първа решетка.
Може да се промени режима на "искров" кото се пуска дирекно променливо нопрежение, или пулсиращо от грец, без филтрови електролитни кондензатори и включваш дирекно към 220В с техника на безопасност.
« Последна редакция: Април 27, 2013, 09:58:31 am от mi68 »

Кирил

  • Гост
Re: Малък Трансформатор на Тесла (и няколко въпроса)
« Отговор #3 -: Април 28, 2013, 05:23:57 pm »
Здравейте отново. Малко съм объркал в описанието добавяните елементи, но беше късно и ми се спеше..
Кондензатора даден по-горе като 1pF бях го реализирал като навих малко проводник около вторичната намотка. Схемата започна да искри сама като свързах променливия кондензатор успоредно на първичната намотка.

Днес направих схемата като на Гого55 


Промених само кондензатора C4 на 1n защото такъв имах. Получи се искрене, успях да пробия малка дупчица в стъкло, но след малко лампата се пукна през средата, защото я бях захванал с метална скоба. Сега се оглеждам да си купя някоя ГУ-50 за по нататъшни експерименти и промени по схемата. Интересно ми е че генерациите бяха по-добри, като използвам въздушен кондензатор за C3.

Поздрави, Кирил!

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Малък Трансформатор на Тесла (и няколко въпроса)
« Отговор #4 -: Април 29, 2013, 12:16:20 am »
Мисля, че имам една нова ГУ-50 ако я намеря на тавана ще ти я подаря. Утре или във вторник ще я потърся.

Seeker

  • Гост
Re: Малък Трансформатор на Тесла (и няколко въпроса)
« Отговор #5 -: Април 29, 2013, 06:46:20 am »
Малко промених оригиналната схема с цел да отговори на няколко изисквания - да има условия за възникване на самовъзбуждане, зависимостта от външни условия да е минимална....
Отвода  на трептящия кръг към захранването, е 1/4 от броя на навивките мерено от горния край.
ГУ-50 е сериозна лампа, при добра настройка може да изкара директно 5Вт ВЧ напрежение. Тогава ще е добре целия генератор да е в някаква метална кутийка, за да се предпази от разрядите .
« Последна редакция: Април 29, 2013, 06:51:20 am от Seeker »

Кирил

  • Гост
Re: Малък Трансформатор на Тесла (и няколко въпроса)
« Отговор #6 -: Април 29, 2013, 09:38:19 am »
Аз няма да я пускам веднага на пълна мощност, мисля да си направя и друга, по-дълга бобина и малко по дебела PVC тръба.. 

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Малък Трансформатор на Тесла (и няколко въпроса)
« Отговор #7 -: Април 29, 2013, 04:26:07 pm »
Някой ако иска лампи ГУ-81М или ГМ-100 да заповяда! :)