Автор Тема: Двигател-генераторна група с магнитно зацепване  (Прочетена 46766 пъти)

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Иване, спор няма добър художник си! :) Но ако погледнеш малко по-горе реалните резултати от измерване на силата в зависимост от ъгъла на разположение на магнитите, ще разбереш каква грешка допускаш. Магнитите, които се намират по-наблизко, но под прав ъгъл, няма да изпитват никаква сила, за разлика от по-отдалечените, но на малък ъгъл. Вземи в предвид влиянието на всеки магнит, а не само на тези, които те устройват. Практиката е критерий за работоспособност, а не хартията.
Успех!

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
   Bat_Vanko, трябва ли и тук да пиша за "моето недоволство от съвременната наука"? Прекалено се философства, а малко се експериментира. Вземи магнити, нареди ги на вал, вземи магнит в ръка, усети Силата и тогава коментирай. Твоята везна ще ми даде някаква информация само ако дадеш точна рисунка на опита ти. И то обща информация, а конкретна ще получиш само ако направиш това като на моята рисунка - аз съм го направил на практика и силите са най-силни там, където съм отбелязал. Когато натискаш периферно един вал има значение и в каква посока натискаш. Ако натискаш успоредно на оста - няма да го завъртиш, трябва да натискаш перпендикулярно. На практика статорният магнит го натискаме в осово направление, но магнитните сили, перпендикулярни на оста надделяват над тези, успоредни на нея. Освен това е от значение и конфигурацията на магнитното поле (представи си силовите линии както ги онагледяват в училище с железни стружки).
   И интересно колко малко информация може да има зад куп обяснения. Аз например сега искам да проверя един лагер какъв товар издържа в радиално направление и малко се затруднявам - дадени са камара данни за пределни напрежения и т. н., но на мен това не ми върши работа. Каква е тази наука, която не може да даде прости отговори, ако си купя лагер колко килограма мога да го натоваря радиално. На едно място гледам Динамично натоварване С = 33,5 КN, значи ли това, че мога да го натоваря радиално с три тона товар?
« Последна редакция: Май 17, 2013, 01:10:17 pm от Иван Димов »

Неактивен rokssi2

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 25
здравей Иване. Напълно си прав за модела. Аз съм спастрил едно малко моделче. От опитите стигам до заключение, че при по-високи обороти много от натоварванията и хода на рейката се променят. Получава се нещо като предварение и закъснение както при ДВГ. Интересно ми как ще го постигнете това нещо?
« Последна редакция: Май 17, 2013, 01:41:36 pm от Maistora52 »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Иване, ако си забелязал от постовете ми до момента, аз работя върху конструкция без движещи се части. Имам достатъчно информация и оборудване за тази си дейност и не мисля да се разсейвам с механични конструкции. Тук споделих реални замервания, а не разсъждения, филисофстване и рисунки, ако тебе не те устройват не ги вземай в предвид. Дерзай смело и може някога да откриеш топлата вода!
Успех!

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Bat_Vanko, при твоя опит с везната магнитите предполагам са точно един над друг. Така ли е? И аз не оспорвам замерванията ти, напротив, но в нашия с Майстора експеримент е важна и посоката на тези сили. Защото може силите да са по-големи, но насочени в осово направление няма да завъртят вала. А дали ще открием "топлата вода", аз за точно този двигател не съм напълно сигурен за разлика от Майстора. Аз сега правя друг експеримент, прецизно сметнат на компютър и може да извикам Еврика в скоро време.

Velektra

  • Гост
Виждам, че тези които се занимават с т. наречените "механични конструкции" на магнитни двигатели сами са стигнали до истината, че когато статорния магнит се държи с ръка, само тогава системата работи (ротора се върти). Върже ли се МЕХАНИЧНО ротора със статорния магнит (с рейка, верига или др. подобни), тогава въртенето затихва и спира. Това е така, защото статорния магнит, който трябва да дава енергия на ротора, за да се върти, всъщност се явява товар за същия този ротор. Да оставим въпроса, че както и да се разполагат магнитите, каквито и хитрини да се прилагат, ВИНАГИ има "мъртва" зона или точка, която води до затихване на въртенето.
Покажете клип в който ротора се върти, без статорния магнит да се държи с ръка!

Неактивен rokssi2

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 25
Здравей Velektra. Аз не мога да ти покажа такъв клип. На мен не ми стига въртящ момент за да тръгне. Освен това когато го движа на ръка ротора води ръката и чувствам че настъпват промени в хода на рейката а също и нещо като закъснение с вдигане на оборотите
« Последна редакция: Май 18, 2013, 09:08:55 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Velektra, прав си!
Особено и с твоя лозунг "Няма ли равновесие - има енергия!"
И обратното - има ли равновесие - няма енергия!
Тук ще посоча само три (механични) от безкрайното множество "хитри" устройства създадени от човека, които има основната цел да деуравновесят съответната система, конструкция или модул, или специална част от тях:
1. Ексцентриците (вкл. и коляновите валове във всичките им разновидности)
2. Дискове с различни диаметри = различна ъглова скорост (включително тяга)
3. Преобразувателите на въртеливо във възвратно-постъпателно движение (и като комбинация от горните две, и като нови типове конструкции - вариаторите на Нурбей Гулия, скоростните предавки от най-ново поколение, вкл. автоматичните), шнековете вкл. Архимедовия винт, Изместеният Център на Тежестта и мн. други.
За клипа - подожди еще немножко!

Velektra

  • Гост
Майсторе, мислех си за твоя модел и за възвратно-постъпателното движение на рейката. В единия момент магнита от рейката трябва да е на такова разтояние от съответния магнит на ротора, че да не го отблъсква, докато преминава покрай него. В следващия момент в горна или долна мъртва точка (и много малко след нея), рейката трябва рязко да се придвижи, за да го отблъсне с най-голяма сила. Това съответства в електрониката на правоъгълен импулс. Как се прави правоъгълен импулс в механиката? Може би с пружина? Но тогава трябва да се преодолява и силата на пружината...
Не зная!
Мисля си колко е гадна Природата. Дала ни е енергията на магнитното поле, но не знам защо е решила, че за да я използваме трябва това магнитно поле да се движи. И започваме да строим вецове, тецове, ядрени само и само, за да завъртим магнитното поле.
Всяко удоволствие се заплаща! Какво да се прави.
Ама аз не съм се предал... още!
Ще измислим начин!!!

П.П. Майсторе, лозунга ми е верен, но за да се създаде това НЕравновесие, трябва пак енергия и тогава стигаме до любимия закон на колегата Иван Димов - ЗЗЕ.
« Последна редакция: Май 17, 2013, 10:35:34 pm от Velektra »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Покрай еуфорията с двигателите на Майстора, бях се засилил да направя един-два прототипа, но дългите и внимателни разсъждения, както и тези на мой приятел с когото дискутираме, ме направиха по-скептичен относно чисто механичните конструкции. Ще изчакам Майстора да докаже някакъв принцип, след което ще се захвана с това.

Обаче има една идея, която ми се струва работеща, стига да се намери решение за нея. Това е магнитният екран. Или, ако се екранират два едноименни магнита до момента на ГМТ, след което да се премахне този екран или да е стационарен до момента на ГМТ, със сигурност ще имаме движение. И тогава статора може и трябва да е неподвижен. Въпросът е, какъв да бъде този магнитен екран и колко енергия ще е необходимо за да се създаде, като условието ще е винаги тя да е по-малка от тази на енергията с която се отблъскват магнитите.

teofilios даде една добра идея с екран от плазма, която не е трудно да се саздаде. Длуг е въпросът, доколко тази идея е реално работеща. Някой да е запознат с магнитно-екраниращите свойства на плазмата?
Ако това е вярно, дори няма да е необходимо да се прави магнитен двигател, а направо МЕГ.

Другият вариант е екраниране чрез метална пластина с определена форма и размери в зависимост от силата на магнитите. Забелязах, че когато се сложи някаква пластина между два едноименни магнита, се неотрализира отблъскването, защото хем действа сила на отблъскване между магнитите, хем действат сили на привличането им от пластината. Така се уравновесява - елиминира отблъскването до момента на ГМТ.
Това ще пробвам обстойно в най-скоро време.
« Последна редакция: Май 17, 2013, 04:28:38 pm от EDM electronics »

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!

   И интересно колко малко информация може да има зад куп обяснения. Аз например сега искам да проверя един лагер какъв товар издържа в радиално направление и малко се затруднявам - дадени са камара данни за пределни напрежения и т. н., но на мен това не ми върши работа. Каква е тази наука, която не може да даде прости отговори, ако си купя лагер колко килограма мога да го натоваря радиално. На едно място гледам Динамично натоварване С = 33,5 КN, значи ли това, че мога да го натоваря радиално с три тона товар?
Коефициента на преобразуване е земното ускорение 9,81 (1kg=9,81N). Така, че за да си го преобразуваш динамичното натоварване от килонютони в тонове разделяш 33,5/9,81=3,415 тона. Така, че нямаш проблем с радиален товар от 3 тона. Обаче в каталозите има още един параметър, който е немаловажен - максималните обороти. Ако смяташ, че системата ти няма да се развърти с повече от 3000 об/мин може да ползваш и китайски, че са по-евтини, но нагоре вече си сложи по-добри.
  Както и Майстора беше споменал, системата трудно ще се направи да тръгне сама, затова ще се наложи използването на стартерен механизъм, което аз не смятам за недостатък, а като възможност ротора да се развърти по-бързо и да влезе в работен режим.

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
...
Каква е тази наука, която не може да даде прости отговори, ако си купя лагер колко килограма мога да го натоваря радиално. На едно място гледам Динамично натоварване С = 33,5 КN, значи ли това, че мога да го натоваря радиално с три тона товар?
Колега, науката се нарича "Машинни елементи" и се изучава два семестъра във ВУЗ!
Отговорът на "простият" Ви въпрос изобщо не е прост... затова и за един лагер са дадени толкова много параметри.
Примерно има параметър Co който ако Ви е направило впечатление е по-нисък от този С, ако натоварите лагера статично той няма да понесе 3 тона.
Динамичното натоварване е параметър с който според вида на натоварването се изчислява живота на лагера който също е основен определящ параметър при избора  и т.н. 
Според мен за много от пишещите тук е добре да се запознаят първо по-добре със съществуващата наука, на която се крепи цялата съществуваща цивилизация междувпрочем и едва след това да се оплакват, да пробват да пишат критики и да правят експeрименти! Това е само добронамерен съвет, ще ви спести много енергия и най-важното- ПАРИ, че в тази криза може би това е по-важен фактор. ;)
« Последна редакция: Май 18, 2013, 10:40:21 am от fade »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Малко офф топик, но много необходим и важен!
До преди около десетина дни (малко преди и около Изборите) имаше огромно информационно "затъмнение" (или "замърсяване") - ако така сте го почувствали и вие, и идейните и практическите разработки в нашата област буквално бяха дискредитирани... разгеле отмина и това "черно чудо"...
Сега Ноосферата е отново чиста и егрегора отново заработи. От вчера (петък 17 Май) всичко вече е наред.
Искам да обнадеждя всички, че Проектът "Български Магнитен Двигател" е на финала.
Лично аз не успях да изпреваря самозададеният си краен срок на запуск, но поне няма да е със закъснение... казах - края на месец Май!
Имам още две седмици и ...
Радвам се, че и при всички вас енерго-информационният обмен с Ноосферата е възстановен!
Съдя по последните постове по-горе!
Най-прави ще се окажат колегите ivobg , caduceus и Иван Димов че за да стане цялата тази наша работа с двигателите на СЕ ще е необходимо общото ни, читаво егрегорно мислене.
Защото въобще не съм убеден, че моите разработки са САМО лично МОИ. ТЕ СА НАШИ ОБЩИ!
Важното е всеки от нас да е "включен" непрекъснато в съответния свой"канал", независимо от вида на разработките му, и така ЩЕ СТАНЕ - ПРИ ВСИЧКИ.
ТОВА, аз ЛИЧНО СЪМ ГО ПРОВЕРИЛ, ИЗПИТАЛ И "ВЪВЕЛ В ЕКСПЛОАТАЦИЯ" още през далечните 1984-1994 години.
Дерзайте Дружина! Времето дойде!
« Последна редакция: Май 18, 2013, 09:06:14 am от Maistora52 »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
   Искам да направя малка забележка на някои колеги. И аз съм учил в МЕИ, но това не ме прави по-умен от другите. Няма нужда да се парадира кой колко суха информация е преработил в образователната ни система. Тук говорим за творчество и трябва да си ценим времето. Ако някой е по-силен в дадена област, то друг повече го бива другаде. Нека да търсим положителното за да го намерим най-сетне.
   На мен силата ми е в механиката, не ми е проблем да превърна Нютоните в килограми. Но не ми харесват усложнените формули за придаване на важност. Какво толкова сложно е да кажеш, че лагерът издържа определено радиално натоварване и има даден живот. Това може да се илюстрира с една графика само. Но явно много хора трябва да "разпъват локуми" за да се прехранват с тях.
   Цитат на EDM electronics
Цитат
Обаче има една идея, която ми се струва работеща, стига да се намери решение за нея. Това е магнитният екран.
   Интересно че и аз си мислех тези дни за магнитното екраниране, което изкривява полето. Ако магнитният екран е закачен до магнитите на ротора, минавайки покрай статорните магнити, ще ги "засенчва" отпред на движението. А отзад ще имаме само отблъскване на роторен и статорен магнит. Тази идея ми се вижда по-проста за изпълнение и май вече се върти на практика някъде по света.
   И Velektra, само не ме заяждай с този ЗЗЕ. Той вече е в историята, а в началото Стефан Маринов го разгроми.
« Последна редакция: Май 18, 2013, 12:48:14 pm от Иван Димов »

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Майсторе,
поздравления, ти си пич!  :) Голяма част от неуспехите за реплика на разни такива магнитни устройства се дължи на това, че всички приемат за даденост еднаквостта на магнитите или материалите. А не е така - примерно при Сърл има дообработка на магнитите му с импулсно високочестотно поле, при триода на Флойд Суит има дообработка на магнита, при едни други хора също има определена дообработка от друг вид на медната жица, при други - на композитните полиметални панели които придобиват различни свойства и т.н. После невежите, но мераклии аматьори повтарят видяната по интернет конструкция и като не се получи същия резултат, обявяват хората за измамници, търсят скрити батерии и прочие идиотщини. А просто материалът не е същия като на видеото или снимката /въпреки че е еднакъв на външен вид/  - и съответно свойствата му са коренно различни.
Когато се намагнитва парче метал, има техника на удряне с чук, за да се пренаредят "магнитните домейни" както пишат по дебелите учебници. То такова нещо като магнитен домейн естествено не съществува на практика, но поне така е прието да се казва като не се знае какво е, за да е чиста съвестта на "учените". Независимо от същността на това, което става в метала, крайният резултат от удара е някакво преструктуриране на материала, така че да стане магнит - т.е. да тръгнат коректно двата потока микромагнити в затворена орбита, ако слушаме великия практик Ед Лийдскалнин, дето се е доказал преди десетки години с Кораловия замък.
Та предлагам да пробваш да изтормозиш по някакъв начин магнитите с които работиш - с високочестотен импулсен ток например, или там с каквото ти подскаже интуицията. Трябва да се "отпуши" и тръгне жизнената енергия през тях /подобно на VTA на Флойд/ за да стане СЕ-то. Отдругаде няма откъде - само при преобразуването на од/оргон/прана стават горница нещата, а не от плюнка и приказки. Това само ще ти е от помощ за да вдигнеш КПД-то и да тръгне по-лесно пущината. Сигурен съм че и при турчина има дообработка, както и при Перендев. Желая ти успех!
Поздрави
« Последна редакция: Май 18, 2013, 12:36:41 pm от caduceus »