Автор Тема: Двигател-генераторна група с магнитно зацепване  (Прочетена 46765 пъти)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
... Магнитите на вала са наредени по спирала и всички са с еднакъв полюс навън. За жалост едната страна на веригата не може да се оползотвори, защото ако я прекараме от двете страни на вала силите са противоположни и нищо няма да се завърти. Мисля така както съм я нарисувал ще е добре. Лесно ще се контролира въртенето - двигателят на веригата ще консумира по-малка мощност от тази, генерирана на вала с магнитите. Може да се свържат и със зъбна предавка.

Иване, имах време да размисля върху тази твоя идея. Краткият отговор е - няма да стане, нито с верига, нито със зъбни колела. Така както си ги наредил магнитите на вала и тези на "веригата" ще се "захващат" и дотук. Не само, че ще спре, но въобще няма да тръгне.
Търси друго решение.
Иначе аз от веригите съм се отказал - най-вече заради калпавите им верижни зъбни колелета.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
   Майсторе, аз тази моя рисунка съм я пробвал на практика - върти се. По същество разположението на магнитите е абсолютно същото като при твоя двигател, само че аз съм го модифицирал от "наклонено колело N - S" в спирала само с N. Принципът е абсолютно същия като при теб - веригата вместо с твоя "наклонен капак" може да се задвижва с винт на вала. Зацепването ще е винт - зъбно колело. Това е пак Архимедов винт, може би и той е от значение. Вместо верига може да се сложи диск за да се изпробва дали ще проработи.

Velektra

  • Гост
   Майсторе, аз тази моя рисунка съм я пробвал на практика - върти се.
Пуснете най-после едно видео да видя как се върти.
Такава система при която ротора "чака" рейката или веригата да се задвижи, за да му отблъсне магнитите, но рейката(веригата("статора"))) от своя страна не помръдва, защото чака същия този ротор да се завърти и т.н., та такава система не може да "тръгне"! Все едно като потънеш във водата и да се дърпаш за косата нагоре, за да се извадиш.
Дори и начална скорост да дадеш на такава система, то въртенето ще затихне поради много причини, но основната е че двете части зависят от въртенето или движението на едната от другата.
Но щом Майстора казва, че двигателите му работят и Иван Димов казва и че неговия се върти, остава че аз не съм разбрал правилно принципа им на работа. Дано да е така!

« Последна редакция: Май 16, 2013, 09:31:31 pm от Velektra »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Скоро се бях амбицирал, да направя ето този магнитен двигател: http://www.youtube.com/watch?v=wO5ASxjwi14 , за който зная, че уж имало японски патент и работел, въпреки че изработката на прототип би коствала доста. Има слух, че такъв двигател има поставен на някакъв японски кораб.


Оказа се, че видеото е менте.
Има електрически двигател под масата, който движи магнитния двигател! - при внимателно наблюдение, при местенето на камерата се вижда добре този двигател. Кабела се вижда на пода вляво още в началото на клипа. После, няма никакво зацепване между коляновите валове и ротора - ни ремък, ни верига, ни зъбно колело. Впрочем, зацепването е магнитно и по едно време на клипа, на 2:27 мин. се вижда как спира левия колянов вал от само себе си, след което с манипулация на клипа е изрязана онази част от него, когато някой ръчно го запуска наново. В дъното на стаята има едно прозорче, на което се виждат двама човека. След изрязването на клипа на 2:30 мин., изведнъж стават трима, даже дрехите им са различни.  ;D

Магнитите тук действат на принципа на привличането.
Чудя се, силата на привличане дали е по-голяма от тази на отделяне от привличането? - щото ако не, ....няма как да тръгне тоя двигател!

Той и не върви де, поне аз така виждам. Също като Velektra, дано аз нещо да недовиждам.  :D
« Последна редакция: Май 15, 2013, 05:09:45 pm от EDM electronics »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
EDM, силата на привличане и отблъскване зависи от индукцията, площта и разстоянието между магнитите. Няма значение привличане ли е или отблъскване. Така е по принцип! Така е дефакто - отчетох разлика от 1 % в полза на привличането, което вероятно се дължи на незначителна промяна на разстоянието.
Майсторе, това е решението за твоята конструкция: дебели планки и коляно-мотовилково задвижване на рейката. Закона на движение е близък до синосиудален както при теб. Силите, които действат на рейката са насочени по посока на нейното движение и затова се саморазрушава. Смятам, че точно рейката е основния движител в конструкцията и затова трябва да се обърне особено внимание на нейната якост. И една идея: последните един или два магнита преди смяната на посоката да бъдат в обърната полярност, така те ще служат за успокояване на линейното движение на рейката и няма да има удари.
Успех!

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Bat_Vanko, не си разбрал правилно въпроса. Чети внимателно.
Не се интересувам от какво зависи силата на привличане или отблъскване на магнитите и коя от тях е по-голяма /привличащата или отблъскващата/, то това е пределно ясно и без коментар.

Интересното е, силата с която се привличат два магнита, дали е по-голяма от силата която ще е нужна, същите тия два магнита да бъдат разделени. Такова замерване може да стане със силомер или примерно електорнен кантар - това имах предвид.

Ако силите са равни, оня двигател горе с буталата и коляновите валове, ще заработи на кукуво лято.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
EDM, премерих силата с която два магнита с размери 15х20х5 мм се привличат и отблъскват с електронна везна с точност 0,1 гр. Разстоянието приблизително 60 - 70 мм (не съм го мерил, но ако настояваш!) един от друг. Привличане - 30,2 гр, отблъскване - 29,9 гр. Сам прецени кое е по силно привличането или отблъскването!
Успех!

Неактивен dbonev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 27
             Аз приемам измерването на Bat _Vanko и мисля че е правилно.Може би разликата от няколко десети идва от неточност в измерването, или в някаква асиметрия на полюсите на магнита.Това лесно може да се провери, като се направи същото измерване с други магнити и ако винаги силата на привличане е малко по-голяма от силата на отблъскване,то това ще е обяснението защо  някой някога направил магнитен двигател , но не можал да го повтори(защото точно тази малка разлика, ще създава въртящия момент и ще се изисква висока прецизност при настройката, и минимални механични  съпротивления) Предлагам да се измери силата при фронтално привличане на два магнита, и да се измери силата при разделяне на същите, но разделянето да не е чрез дърпане в обратна посока, а чрез странично приплъзване.Като се прави този опит на ръка се създава впечатление, че когато се стремим да ги разделим с приплъзване се печели сила .Дали това не е илюзорно? Наистина силата да е по-малка- но да действа на пропорционално по-голям път .Просто трябва експеримент с измерване.
« Последна редакция: Май 16, 2013, 12:54:31 am от dbonev »

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Аз също съм забелязал, че привличането е малко по-силно от отблъскването. Малко по-силно, но пък и достатъчно за да се забележи. Отблъскването обаче не е за подценяване, защото то се саморегулира. Аз съм правил постановката на Hatem, за магнитно зацепване и резултатите показаха, че отблъскването е много по-ефективен метод за магнитно зацепване. Разликата, доколкото я разбирам, е в това, че отблъскването отблъсква на разстояние X, докато привличането се стреми към 0. Т.е. избирайки магнити с различна сила на привличане/отблъскване, ние можем да регулираме X, докато стемежа към 0 (слепване) си остава 0.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
EDM, премерих силата с която два магнита с размери 15х20х5 мм се привличат и отблъскват с електронна везна с точност 0,1 гр. Разстоянието приблизително 60 - 70 мм (не съм го мерил, но ако настояваш!) един от друг. Привличане - 30,2 гр, отблъскване - 29,9 гр. Сам прецени кое е по силно привличането или отблъскването!
Успех!

Оооххх, не това имах предвид....
Оня прословут бутален двигател работи, като магнитите на буталата и на ротора са с разноименни полюси, т.е. привличат се. След като достигне момента на най-малкото разстояние между тях, силата на привличане става най-голяма. После следва обратният процес, тези два магнита да се разделят - ротора започва да се отдалечава от буталото, т.е. трябва да се приложи сила за да бъдат разделени. Тук не говорим за сила на отблъскване, а сила на разделяне на магнити с разноименни полюси!

Bat_Vanko, аз нямам такъв електронен кантар, като ония с пружината, но щом ти имаш, измери и силата с която ще отлепиш магнитите, да видим какво ще се получи. Т.е. сравняваме силата на привличане със силата на отделяне /не на отблъскване/.

Логиката е тази, че ако силата с която се привличат магнитите при буталния магнит-двигател е равна или още по-лошо по-малка от силата на разделяне на привлеклите се вече магнити, то няма как този двигател да се завърти въобще.

Дано вече е станало ясно. Предполагам вече да сме се изяснили.

Неактивен rokssi2

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 25
http://zaryad.com/forum/viewtopic.php?f=25&t=1016&start=260  Може тук да намерите отговори на много от въпросите ви.
« Последна редакция: Май 16, 2013, 03:06:13 pm от Maistora52 »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
   Velektra, специално нарисувах принципа на Майстора и дано ме признае и за художник. Условно статорният магнит е в полосата между магнитите на вала, които всички са с N полюс навън, наредени по спирала. Поради разлика в разстоянието, силите на взаимодействие са най-силни там както съм ги начертал - имаме отблъскване и привличане. И двата вида взаимодействие водят до задвижване на вала с периферна скорост V. Той от своя страна задвижва статорния магнит като го държи винаги в средата на полосата така както е на рисунката. Сега вече трябва да е ясно - остава да се направи експеримент.
« Последна редакция: Май 16, 2013, 06:27:55 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Схемата има много приличен вид, Иване, (вкл. и останалите), но не отговаря на реалността, т.е. принципа, който съм намерил за този модел (137) е друг.
Махни втората "спирала", остави само една хубаво заоблена синусоида - по която са наредени магнитите на вала. И - много важно!!! - половината магнити от синусоидата са с единия полюс навън, а другата половина - с другия полюс.
Движението на актюаторния магнит е двупосочно, но "разтеглено" като синусоида върху синусоидата на валовите магнити НЕ СЪВПАДА с нея. При еднаква честота на двете синусоиди, актюаторната е изместена с определен градус и в ГМТ и ДМТ. Освен това и амплитудата на актюаторната синусоида е по-голяма... с малко, но ПО! - на първата схема в синьо е синусоидата на валовите магнити, а с червено е на актюаторния магнит. Заиграх се с една готова схема, затова не можах да направя амплитудата на акт. магнит по-висока, респ. по-ниска от ГМТ и ДМТ на валовите магнити.
И най-важното: Актюаторният магнит (даден в цвят при твоята схема) трябва да си взаимодейства САМО с магнитите от един ред на вала. Така той ще измести позицията си към средна точка на синусоидата на магнитите с които си взаимодейства - виж на моята схема. Така както си го дал ти, ще има "магнитно зацепване" и вала няма въобще да мръдне.
Оттук следват голямо множество под-варианти на конструктивни решения. Това с актюаторния диск не е удачно въобще. Руши конструкцията. И въобще вече съм "забравил" за него. Има огромни загуби от триене и дисбаланси и при непрецизно техническо изпълнение се стига неминуемо до саморазрушение, поради огромните сили с които си взаимодействат магнитите.
В момента (вече съм го казал) разработвам 4 версия (с  Гърбици) на тази принципна постановка, която просто не съдържа споменатите конструктивно-механични проблеми.
И те моля, не ги надписвай твоите схеми с моя никнейм, че утре някой ще си помисли, че аз съм ги правил тези схеми и нарочно съм внесъл заблуда.
Поздрави!
« Последна редакция: Май 16, 2013, 07:27:27 pm от Maistora52 »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330

Bat_Vanko, аз нямам такъв електронен кантар, като ония с пружината, но щом ти имаш, измери и силата с която ще отлепиш магнитите, да видим какво ще се получи. Т.е. сравняваме силата на привличане със силата на отделяне /не на отблъскване/.

EDM, силата на привличане (отблъскване) е обратно пропорционална на разстоянието на квадрат. Силата на отлепяне съществува при разстояние 0 т.е. контакт, докато тази на привличане при някакво разстояние различно от 0. Няма как да правиш аналогия между два магнита залепени и други два на някакво разстояние един от друг. Освен това везната е с максимална стойност 220 гр. след 240 гр дава претоварване, а магнитите са със сила на залепяне 7 кг. Дори и домакинската не върши работа.
И да дам малко информация за размисъл: сила на отблъскване на два магнита с размери 15 х 20 х 5 мм в зависимост от ъгъла на завъртане един спрямо друг. Единия магнит е поставен върху везната, а другия над него на известно разстояние точно чело срещу чело. Завъртането става по ос минаваща през средата на широката страна на челото на горния магнит. Ако двата магнита не са поставени точно чело срещу чело, след завъртане на 90 градуса има някаква остатъчна сила на привличане или отблъскване, която дори може да достигне доста големи стойности.
0 градуса - 23,4 гр.
15 градуса - 23,0 гр.
30 градуса - 21,7 гр.
45 градуса - 19,1 гр.
60 градуса - 14,4 гр.
75 градуса - 8,3 гр.
90 градуса - 0,3 гр.
Успех!

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
   Майсторе, аз мисля, че правилно съм разбрал твоя двигател. Прилагам два файла - първият е точно по твоя принцип, а вторият е по моя. Тя природата на магнитните взаимодействия не е нито моя нито твоя, а тяхна. Принципът на привличане и отблъскване по същество е един и същ, та затова съм написал твоето име, защото ти използваш този перпендикулярен начин на магнитно взаимодействие. Имаме перпендикулярно разположение на магнитите - това е важното. И дали статорен N привлича роторен S или статорен S привлича роторен N - няма значение. Нали целта е да премахнем движението напред-назад и да го заменим с постоянно движение. Твоят статорен магнит не е задължително да е по-близо до едната поредица роторни магнити. Може и да е в средата на полосата както аз показах - пак ще има тяга, пробвай и ще видиш. Остава да се намерят конструктивните решения.