Автор Тема: Панел за топла вода от стар радиатор.  (Прочетена 44462 пъти)

to6o-2101

  • Гост
Здравейте колеги искам да покажа на всички какво правя в момента а именно панел за топла вода от един лист стар радиатор.

Размерите на радиатора са: височина 65см дължина 138см.
Заварих му една муфа 1/2 и една тетка 1/2 в 2-та противоположни края, като предварително остъргах цинка от водочастите понеже като се заварят заварката се пука заради цинка и не си купувайте нови а използвайте стари, те са по-дебели и понасят заваряване.
Направих метален кафез в който да влиза радиатора, на който отпред ще има стъкло за да го пече слънцето и понеже ще е вертикален а не наклонен от задната страна ще има фибран за да не топлоотдава към стената.
Кафеза направих от ламарина 2мм от рамка на стар огромен метален прозорец, който от много години стои и гние на село и не става за нищо освен за скрап. Профила му беше идеален за целта.
Поставих сферичен кран 3/8 (размера му е такъв защото имах такъв под ръка иначе 1/2 е идеално) в долния дясен ъгъл на радиатора където бях заварил тетката понеже системата ще е пълна с вода и трябва да се източва зимата. Махнах му дръжката и заварих една гайка със същата резбичка, на една арматурка на която направих водач от по-голяма гайка и я заварих на кафеза, направих отвор на капака, през който да излиза арматурката и направих фрезинг за отверка за да може крана да се втърка лесно с отверка без да се разглобява нищо а останалата част от отвора ще запълня със силикон, ако не намеря гумичка за ламарина със същите размери.
В крайна сметка се получи това, малко недодялано до момента но след шлайфане на заварките, фибрана и ламарината отзад, стъклото, силикона и боята смятам, че ще върши работа.
С него мисля да загрявам 80л. бойлер който е със серпентина.

ПП. Ако имате идеи за подобрение ще се радвам да ги чуя. След всяка следваща стъпка ще поправям 1-вия пост и ще го актуализирам и ще слагам дата за да се получи непрекъснат от начало до края и ще пускам нов пост с датата на актуализацията смятам, че ще стане доста интересна тема за всички. :)

29.07.2013г.
След поредното дълго замразяване на проекта най-накрая намерих малко време да го продължа.
И така:
Взех ламарината от стария бойлер, който дадох на вторични и я опънах като я поставих на гърба на металната конструкция. Боядисах всичко в черно. Купих тръба с фи 20мм. външно (половин цол се води, отидох със шублера и си я избрах) и изолация за нея с размери 9х18. Вкарана в-у тръбата с изолацията общо диаметъра ми стана 38-40мм. Измерих дължината до бойлера и направих наклон от 23см на всеки метър и се започна с къртенето. Започнах да правя канали дълбоки 60мм и високи 50-60мм. Смятам на топлата вода да е толкова голям наклона, а на студената да го оставя сантиметър на всеки метър за да може циркулацията на водата да е по-лесна.
01.05.2014
След като изкъртих стените положих в тях тръбите и замазах отгоре за да не си личи, след промяната на конструкцията реших, че трябва да може да се сгъва за зимата (за да не се трупа сняг и да строши стъклото) и да се опъва лятото. За целта направих панти от винкел една тръба с вътрешен диаметър 12мм (не знам как се води на цолаж но и тя е водопроводна) които намерих в мазето.
Както казах по-горе за матова черна боя реших да разредя боята с газ за осветление но нещо не се получи, явно не я правят както едно време и тъкмо щях да купувам матова боя и комшията вика разреди я с малко вода и я разбий хубаво и ще стане матова. От начало викам тоя луд ли е нищо няма да стане но наистина се получи идеално черно матово покритие на радиатора. Всичко беше готово остана само да го монтирам.
Измерих горе-долу пантите и пробих 4 отвора в стената в които забих анкерни болтове 12х250мм.
Стегнах пантите към тях и поставих металната рамка.
Два дни висях на едно въже което бях завързал на таванската стая, която се пада отгоре за да мога да монтирам всичко и резултата беше на лице.
Вчера и днес бяха горе-долу слънчеви дни с разкъсана слаба облачност при температура на въздуха 22 градуса водата в бойлера беше загряла до 52 градуса и двата дни.
Все още не съм сложил изолацията отзад и не съм запушил отворите от монтажа с пяна (за да не истива като духа вятър) предполагам, че тогава ще вдигне по-висока температура а лятото когато температурите се повишат още ще видим до колко градуса ще стигне.
Слагам линк с всички снимки, който иска да ги разгледа.

http://vaza.snimka.bg/experiment/sl-nchev-panel.744748.30147688
« Последна редакция: Май 04, 2014, 10:38:16 am от Maistora52 »

Strashimir

  • Гост
Re: Панел за топла вода от стар радиатор.
« Отговор #1 -: Април 12, 2013, 12:03:37 am »
Адмирирам идеята ти - много ми допадна, че ползваш готова конструкция от радиатори (които все пак преправяш малко). Въпроси:

1. Колко литра събира това чудо и колко дълги ще бъдат тръбите до бойлера?

2. Колко тежи чудото, че бая метал ми се вижда...

3. Намерил ли си помпа, която да го "претаква"? Колко харчи?

4. Мислил ли си (изследвал ли си) други флуиди, които имат по-голямо топлопоглъщане (не съм сигурен в термина) от водата? Например някой вид антифриз или масло... в този случай може да имаш проблем пък с помпата, която ще го движи....

Сигурно ще е банално, но все пак да го спомена - нали ще го боядисаш абсолютно черно  :D

Активен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
« Последна редакция: Април 12, 2013, 07:53:55 am от valex »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Панел за топла вода от стар радиатор.
« Отговор #3 -: Април 12, 2013, 08:52:04 am »
Чудесна идея. Имам десетина такива радиатора и поне два-три ще използвам точно по този начин.
Боядисването с черна боя е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО, но боята трябва да е "мат", а не "емайл-лак" - защото втората отблъсква голяма част от лъчите. Може и с обикновен черен грунд да се боядиса - в него няма лак.

to6o-2101

  • Гост
Re: Панел за топла вода от стар радиатор.
« Отговор #4 -: Април 12, 2013, 09:59:31 am »
1. Събира 8л. вода.

2. Като е празно тежи около 30кг.

3. Няма да му слагам помпа а ще го направя на наклони. Понеже това нещо ще се монтира под прозореца на южната ми стена на апартамента, студената тръба ще върви на нивото на тетката на радиатора а топлата ще се изкачва от муфата до бойлера с наклон, най-малко сантиметър на всеки метър. Още не съм измерил бойлера ми на каква височина е но със сигурност ще мога да пусна поне 3см. на метър за да тече по-бързо водата.

4. Не съм мислил за други флуиди понеже на същата серпентина на бойлера ще идват и тръбите от парното (все пак панела няма да работи зимата) а то ще бъде пълно с вода и ще е играчка смяната на течности.

Боята ще е черен гланц по кафеза за да се стича лесно водата (когато вали) по него и да не се задържа и да ръждясва а на самия радиатор, ще я направя черен мат а това става като я разредя с малко газ за осветление (все пак ще правим от нищо нещо няма смисъл да купувам 2 вида боя)  :)
« Последна редакция: Юли 28, 2013, 08:19:25 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Панел за топла вода от стар радиатор.
« Отговор #5 -: Април 12, 2013, 07:05:37 pm »
http://www.galvanohimia.hit.bg/products.html
Тук произвеждат и продават доста полезни неща, особено разтвор за химическо почерняне за слънчеви панели със супер черен цвят и максимално поглъщане.
Аз мисля да ползвам от него.   

to6o-2101

  • Гост
Re: Панел за топла вода от стар радиатор.
« Отговор #6 -: Април 12, 2013, 07:36:11 pm »
Добро предложение, интересувал ли си се вече каква е цената за литър от разтвора?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Панел за топла вода от стар радиатор.
« Отговор #7 -: Април 12, 2013, 10:08:43 pm »
За мой срам, вече една година не мога да стигна до магазина. Ако някой живее или работи близо до Баучер, да прескочи до там и да каже за какво иде реч.

Strashimir

  • Гост
Re: Панел за топла вода от стар радиатор.
« Отговор #8 -: Април 12, 2013, 10:52:10 pm »
...
3. Няма да му слагам помпа а ще го направя на наклони. Понеже това нещо ще се монтира под прозореца на южната ми стена на апартамента, студената тръба ще върви на нивото на тетката на радиатора а топлата ще се изкачва от муфата до бойлера с наклон, най-малко сантиметър на всеки метър. Още не съм измерил бойлера ми на каква височина е но със сигурност ще мога да пусна поне 3см. на метър за да тече по-бързо водата.
...

Не разбрах идеята за "без помпа" - ще разчиташ не естественото движение на топлата вода нагоре и на студената надолу? Или нещо друго имаш предвид....

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Панел за топла вода от стар радиатор.
« Отговор #9 -: Април 13, 2013, 06:05:32 am »
Прекалено много енергия си хвърлил за да се увериш, че работи. Да ще работи, но ако искаш да имаш гореща, а не топла вода, задължително ползвай диференциален термостат и помпа. Инвестицията е около 170лв., но повярвай, връщат се за едно лято.
 Понеже с това се занимавам, ще ти кажа, че за четиричленно семейство бойлера трябва да е поне 120л., ако искаш мога да ти дам един заводски панел на който трябва да се постави стъкло.
« Последна редакция: Юли 28, 2013, 08:11:38 am от Maistora52 »

to6o-2101

  • Гост
Re: Панел за топла вода от стар радиатор.
« Отговор #10 -: Април 13, 2013, 09:31:42 am »
Не разбрах идеята за "без помпа" - ще разчиташ не естественото движение на топлата вода нагоре и на студената надолу? Или нещо друго имаш предвид....

Да правилно си ме разбрал ще го направя както са правили едно време парното като е нямало помпи но ще трябва да топлоизолирам тръбите за да не се губи енергия в стените.

Пламгаз смятам, че нямам нужда от помпа понеже бойлера ми ще е близо до панела но ако не върши работа така, ще се замисля да сложа една. А бойлера ми е 80л. понеже такъв имам в момента но когато се прецака тотално ще го сменя със 120л. мерси за съвета  :)

to6o-2101

  • Гост
Re: Панел за топла вода от стар радиатор.
« Отговор #11 -: Юли 27, 2013, 08:53:49 pm »
След поредното дълго замразяване на проекта най-накрая намерих малко време да го продължа.
Виж първия пост, последна дата 29 юли 2013г.
« Последна редакция: Юли 29, 2013, 08:09:28 am от Maistora52 »

Неактивен oniatam

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 106
Re: Панел за топла вода от стар радиатор.
« Отговор #12 -: Август 06, 2013, 03:47:10 pm »
Здравейте!

Един познат  си направи такова чудо, но използва няколко радиатора на които им беше сковал една широка рамка но си беше оставил място отстрани и радиаторите ги беше положил върху чугунени стружки.
Всичко това отгоре на гаража и цялата махала ходеха да си перат килимите при него без пари, а децата са там всеки ден.
Само дето той взима вода от сонда и всичкото това е легнало, докато при тебе ще е вертикално и не знам как но помисли ако измислиш как да вкараш чугунени стружки ефекта ще се увеличи.
Успех.
« Последна редакция: Август 06, 2013, 06:22:16 pm от Maistora52 »

to6o-2101

  • Гост
Re: Панел за топла вода от стар радиатор.
« Отговор #13 -: Август 10, 2013, 09:41:31 pm »
Промених леко конструкцията, няма да е напълно вертикален а леко под наклон защото не ми харесва сянката която ще пада в-у работната част. А това за стружките ми се струва, че ще е просто акумулатор на топлина и може-би някаква изолация заради въздуха около стружките, но на моя панел е неприложимо ако някой колега си прави хоризонтален предполагам, че ще му е от полза.
Едната тръба е поставена вече и започвам да копая и другия канал който се надявам да е готов до края на другата седмица понеже работя само вечер след работа по един час.
« Последна редакция: Август 11, 2013, 03:24:48 pm от Maistora52 »

joro123

  • Гост
Re: Панел за топла вода от стар радиатор.
« Отговор #14 -: Септември 14, 2013, 09:28:42 am »
Здравейте,това нещо го имам от 3 години и си топля бойлера с него през лятото - обикновен бойлер 80 л с 10м медна тръба навита на серпентина в него. Радиаторите са 2 бр двойни 90/60 - разделени и заварени един над друг, като панела стана 90/240 см. Монтиран е в рамка 100/250 с два пласта вата с фолио под него, и за финал облечено в поцинкована ламарина. Едно стъкло 5мм разделено на 2 (защото е голямо) над радиаторите и панела е готов. Системата е отворена с 11 л вода +5л разширително казанче с помпа и сравнителен датчик - сравнява температурата на бойлер и колектор и включва помпата, когато колектора загрее 5-10 градуса над t на болера. Обикновено t  на бойлера е 60-65 градуса, но стига и до 70 градуса понякога.
« Последна редакция: Септември 14, 2013, 10:29:32 am от Maistora52 »