Автор Тема: Бюджетен соларен нагревател  (Прочетена 33976 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Бюджетен соларен нагревател
« -: Април 07, 2013, 05:45:40 pm »
Захващам се сериозно с проекта вече.
проекта е отворен за тези които имат желание да се включат кой с каквото може. Работа за вършене има много. става дума за панел с вертикален монтаж. това има доста предимства спрямо нормалните наклонени панели. Дори само от факта, че отпада необходимостта от скъпо стъкло издържащо на градушка.     

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Бюджетен соларен нагревател
« Отговор #1 -: Април 07, 2013, 06:15:52 pm »
Дай малко повече подробности.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Бюджетен соларен нагревател
« Отговор #2 -: Април 07, 2013, 06:40:07 pm »
Панел с приблизителен размер:
 Височина 70-100 см. дължина 190-210 см. дебелина 10-20 см. вътре има тръбички и отражатели, последните със специфична форма. понеже се монтира вертикално стъклото не е изложено на рискот удар от градушка повече от всеки прозорец. двайсетината сантиметра дебелина ще позволят да се монтира безпроблемно на всяка фасада на апартамент огрявана от слънцето. най много да се наложи участие на алпинисти "който са в наличност"
Ако съм се изразил недостатъчно ясно питайте коментирайте и да го захващаме.

N9301S

  • Гост
Re: Бюджетен соларен нагревател
« Отговор #3 -: Април 07, 2013, 06:53:00 pm »
От каква помощ имаш нужда всъщност?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Бюджетен соларен нагревател
« Отговор #4 -: Април 07, 2013, 07:05:02 pm »
основното е популяризирането и рекламирането на идеята. необходима е и някаква малка инвестиция за изработването на едно две изделия и ентусиасти да направят нещата. Те реално не са толкова много.

N9301S

  • Гост
Re: Бюджетен соларен нагревател
« Отговор #5 -: Април 07, 2013, 07:11:25 pm »
. необходима е и някаква малка инвестиция за изработването на едно две изделия и ентусиасти да направят нещата.
ХА ХА !! А ти къде си тогава в схемата ;D

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Бюджетен соларен нагревател
« Отговор #6 -: Април 07, 2013, 07:51:18 pm »
ЗДравейте,преди време попаднах на един много интересен форум в който се разискваше подобен соларен нагревател ,за тръби се ползваха ... бирени кутийки -кен-ове
Та изпих огромно количество бира ,измих грижливо алуминиевите кутийки ,отрязах горните и долните им дъна и ги снадих - fun вентилаторче ,вкарваше стайния въздух в нагревателя,изхода отново в стаята ,резултатите бяха изненадващи :)
При външна температура -5 градуса ,в стаята за час стана около 27 градуса,единствения недостатък е че работи само при слънчево време ..

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Бюджетен соларен нагревател
« Отговор #7 -: Април 07, 2013, 08:28:52 pm »
N9301S
Аз съм навсякъде в цялата схема, вече така да се каже съм си сложил главата в торбата и ще го направя. Стотина лева все ще успея да отделя за целта.

Strashimir

  • Гост
Re: Бюджетен соларен нагревател
« Отговор #8 -: Април 07, 2013, 10:21:45 pm »
Няколко въпроса:

1. Колко би тежала такава конструкция. Ето какво съм разбрал (или предположил):
   - метална рамка - тънък винкел, който да държи конструкцията; (около 10 кг.)
   - многократно нагъната тръба с неизвестен диаметър - алуминиева (от къде?), медна (скъпо!), пластмасова (изолатор); (около 3 кг.)
   - огледала - алуминиево фолио огънато по пластмасов профил или тънка (0.5 мм) ламарина; (около 2 кг.)
   - флуид - вода, антифриз или някакъв газ? (около 2 кг.)
   - кранове, фитинги и други монтажни неща; (около 1 кг.)
   - защитно покритие - обикновено 3 мм. стъкло или плексиглас; (около 1 кг.)
На мене ми звучи към 15-20 кг. Това ми е доста тежко и за монтаж, и за носене на стената.

2. Какъв флуид смяташ да ползваш? Водата замръзва при отрицателни температури и прави пара над 50 градуса, антифриза разяжда с времето металите и съединенията (а и е скъп), газ (не мога да си представя какъв)...

3. Колко такива панела според тебе ще трябват? Т.е. какво ще топлиш - радиаторна система, бойлер или нещо трето?

4. С какво ще движиш флуида? Най-простото е помпа, която работи с ток - колко би харчила при нон-стоп работа? Ако има други методи - сподели ги.

5. Вертикалната конструкция на стената е добра идея. Но така слънцето ще пада под ъгъл и няма да "черпиш" на максимум от силата му - имаш ли решение на този проблем?

6. През зимата какво ще правиш със системата - ще я източваш ли, ще я спираш ли да тече... Чини ми се, че през зимата ще те охлажда, ако не я спреш да циркулира....


Струва ми се, че това са все практични въпроси по изработката и използването на тази система - надявам се, че имаш отговор на тях!

Иначе и аз съм се замислял да слагам такава система, но от купешките, които за жалост са доста скъпи.... А и биха заели доста част от балконите, защото са под ъгъл (а аз нямам покрив на който да ги сложа - живея в блок).
« Последна редакция: Април 07, 2013, 10:32:51 pm от Strashimir »

N9301S

  • Гост
Re: Бюджетен соларен нагревател
« Отговор #9 -: Април 08, 2013, 10:30:04 am »
При всички случаи с-мата ще работи само при наличие на слънце.Това е ясно.
 Наистина е важно да се реши с какъв топлоносител ще бъде. Идеята с бирените кутийки ми допада.
Също така мн. отдавна си мисля нещо, но не смеех да го споделя понеже сигурно ще ме освиркате но ..какво пък!

 Та въпросът ми е следният- защо абсорбационният хладилник работи само с амоняк? Защо да не е възможно флуидът да е фреон.
Нали компресорът при нагнетяването вдига налягането от там и температурата.
Ако въпросният панел е   зареден с фреон и на изхода се постави дюза, която да сваля налагането преди вътрешният топлообменник би трябвало с-мата да работи като климатик (поне така ми се ще).
 Обръщайки дюзата на изхода на вътр. тяло ще имаме отопление.
Моля хладилните специалисти за коментар!

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: Бюджетен соларен нагревател
« Отговор #10 -: Април 08, 2013, 12:14:04 pm »
Искам да поздравя Радико за идеята му. Аз отдавна си мисля за подобно нещо, не защото съм фен на вертикалното разположение на колектора. Според мене ако самия колектор се разположи на малко разстояние от стената, примерно 5 - 8см., самата стена няма да се нагрява толкова от слънцето. От години обмислям тази възможност, защото имам 3 външни стени на стаята и лете и зиме е АД.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Бюджетен соларен нагревател
« Отговор #11 -: Април 08, 2013, 02:48:26 pm »
Колега Скелет, прав си! И идеята на Радико за вертикален монтаж е добра, понеже зиме слънцето е много ниско над хоризонта, а именно тогава е най-важно да се хване всяка калория слънчева светлина/топлина. Лятото обратно - ако колекторът е оптимизиран да доставя достатъчно количество топлина през зимата, той лятото задължително ще прегрява, а вертикалният монтаж ще действа точно в посока да го предпазва от този проблем.
Иначе оптималният монтаж е (ако трябва да се максимизира уловената топлина за цялата година) е 40' спрямо земната повърхност и насоченост юг-югозапад.
Има и специален (немски, и не много скъп) материал, който улавя слънчевата радиация (IR + vis + UV) до 98%! Четох го някъде... преди години бяха правили експериментална установка на покрива на съответния институт на БАН и бяха публикували резултатите...

А при вертикалния монтаж наистина колекторът ще пази сянка на стената зад него и заради това тя няма да се напича прекомерно... Може даже водица да се пръска отзад в горната част, която с омокрянето и изпарението си ще хлади допълнително стената.

to6o-2101

  • Гост
Re: Бюджетен соларен нагревател
« Отговор #12 -: Април 08, 2013, 05:38:34 pm »
И един много важен въпрос, тези светлоотразители, че ще са под ъгъл това е ясно ама не забравяйте, че много кофти ще светят на комшиите на блока отсреща!

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Нискобюджетен соларен нагревател
« Отговор #13 -: Април 08, 2013, 07:24:11 pm »
Е, не така с лошото де, не ми е работа да съм помирител или нещо подобно, ама дайте да не си създаваме "зорлян" врагове от нас си- малко ли ни са останалите, та и тук, където уж имаме една цел и всички мислим в посока реализирането й! Редно е един смислен и аргументиран разговор между вас да оправи нещата!!! Само дано сега не подкарате мен! :-[

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Бюджетен соларен нагревател
« Отговор #14 -: Април 08, 2013, 07:40:34 pm »
Темата ти е чудесна Радико. Няма да ти редактирам постовете - нека всички гледат колко неграмотно пишеш.
А що се отнася до тайнственият ти проект, който не трябва да четат бандитите извън форума, то най-добре личи колко струва този твой проект от превъзходно издържания пост на Страшимир по-горе.
Апропо, защо не му отговаряш на въпросите, колега Радико?
Човека те пита най-сериозно!
Има и друго - аз не искам да преча да си развиваш идеите и проектите, а да го правиш на правилното място и по правилния начин - грамотно...
Ти обаче не щеш... Е, гледай какво ще стане с времето... Нищо няма да направиш ти лично с тази твоя толкова тайна идея.
Пиши си тук на воля. Заявявам пред всички, че няма да ти оправям повече неграмотния правопис. 
« Последна редакция: Април 08, 2013, 08:19:29 pm от Maistora52 »