Автор Тема: Прогнозиране на земетресения  (Прочетена 269874 пъти)

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #120 -: Септември 14, 2017, 08:41:01 am »
   Имаше слабо земетресение снощи, около пет без нещо, усетено в София. Веднага след това гледах за светлини, но не видях. Сигурно трябва да се гледа по време на земетресението. Аз лично очаквах леко повишение на радиационния гама-фон, както след дъжд, но уви.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #121 -: Септември 14, 2017, 11:30:48 am »
Слабо земетресение край София
https://dariknews.bg/novini/bylgariia/slabo-zemetresenie-kraj-sofiia-2047911

Дам, явно са успели да се натрупат достатъчно заряди, за да раздвижат и Пернишкия разлом. Светлините обикновено се свързват с по-силните земетресения, но всичко зависи от вида и стабилността на изхвърлените от земята заряди. Най-голям шанс има да се забележат докато тече самото земетресение, а още по-добре става ако има и облачна покривка - тогава дори сиянията да са слаби и незабележими, то те осветяват облаците (а според мен в тях светлината се усилва още малко) и тогава се виждат много добре.

Аз отскоро ползвам приложението LastQuake за Андроид, което предоставя данни за всяко земетресение по света. Често се случва да ги занижава с някоя десета, но пък е много удобно.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #122 -: Септември 14, 2017, 11:49:51 am »
Струва ми се, ако има някакви подземни разряди, трябва да могат да се засекат. Проверих в http://en.blitzortung.org/historical_maps.php?map=10 (около 2 часа UTC време, 5 наше), но в България и около България няма никаква индикация. Естествено този сайт показва гръмотевиците, просто се замислих дали няма някаква взаимовръзка със земните разряди.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #123 -: Септември 14, 2017, 01:59:41 pm »
Привет mzk,
Твърде вероятно е подземните разряди да не могат да произведат толкова силен ЕМП като атмосферните, т.е. произвеждат го, но излъчването трябва да премине през километри скална маса, което го подлага на трансформиращ процес и на повърхността излизат излъчвания, които не могат да бъдат засечени от такива детектори.
Но идеята е добра и ще е интересно да се проследи дали има някаква корелация при по-силни трусове.

Ето каква технология използват за засичане на атмосферните светкавици: http://en.blitzortung.org/cover_your_area.php

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #124 -: Септември 14, 2017, 09:48:25 pm »
Цитат
Радико, можеш ли да споделиш повече относно твоите наблюдения? В кой район са се появявали светлините, имаше ли гръмотевична буря преди това или някаква друга особеност?
Тук ли да споделя или във другият форум, вече се регистрирах и там.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #125 -: Септември 14, 2017, 10:51:29 pm »
Както прецениш, ако искаш и на двете места.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #126 -: Септември 16, 2017, 04:32:34 pm »
Отдавна изпитвам интерес към мълниите и винаги съм ги гледал с особен интерес.
Последният път когато гледах такива „странни“ явления беше преди около, месец стана вече.
Това беше при последната сериозна гръмотевична буря над северна България. Бурята се придвижваше от запад на изток и съвпадаше с моето движение, аз пътувах от София към Габрово и имах възможност да наблюдавам доста дълго време.
Нещата съм забелязал се случват при малко по особени бурии характерни с доста повече мълнии и сравнително слаб дъжд, точно като последната. Тогава се виждат сравнително често такива светлини които много хора взимат за обикновени мълнии но не са. При тази буря дори видях, поне на два пъти и обратна мълния, удря от земята в облака. Също така имаше много странни вълнообразно преминаващи мълнии от облак към облак бяха много странни сякаш кълбовидна мълния с опашка след нея. Нещо като да пуснеш осцилоскопа на много бавен ход на лъча и да гледаш нискочестотен синусоидален сигнал.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #127 -: Септември 20, 2017, 10:32:32 pm »
На 19.09.2017 г. към 21:18 ч. БГ време в Мексико е имало земетресение 7,1 степен.
Координатите на това зм-ние са : 18,59 N  98,43  W  дълбочина 50 км.

Зм- нието в Мексико на 08.09.2017 г. имаше кординати 15,02 N  93,81  W  степен 8,1  дълбочина 72 км.

Вижда се, че двете зм-ния са в един регион, близки координати и дълбочина.
Явно огнището е едно и също и то все още е активно.

hyparh ти спомена, че на 11.09. има силно слънчево изригване, което може да е причина за ново силно
зм-ние. Мислиш ли, че има връзка м/у изригването на 11.09. и зм-нието на 19.09 ?     ???

Във всеки случай, в периода 11 - 19 септември имаше нормална, дори понякога слаба сеизмична активност.
Зм-нията бяха 4-5 степен, може би само едно от 6 степен.

Аз не следя слънчевите изригвания и нямам наблюдение в/у връзката изригвания - зм-ия.
Но имам наблюдение в/у затъмненията, както и върху точките от земната орбита т.е.
зимното и лятното слънцестоене и пролетното и есенното равноденствие.

При затъмненията се наблюдава активизиране на зм-нията до 10 дни след затъмнението.
При равноденствията и слънцестоенето се наблюдава явно изразено затишие 2-4 дни,
имало е случаи когато по цялата планета няма нито едно зм-ие от 4-5 степен. Това е
рядко явление и то се откроява при равноденствието и слънцестоенето.
Сякаш планетата се "успокоява" и "заспива".
След това разбира се следва повишена или нормална сеизмична активност.

Всичко това, наблюдението на затъмненията, слънчевите изригвания, разположението на планетите в
слънч. система и влиянието в/у зм-ията изисква дългогодишни наблюдения. Десетилетия, може би столетия трябват,
за да се намери връзката м/у тези процеси.Това не е по силите на един човек.Това е работа за мрежа от институти
по цялата планета.
Рано или късно това ще стане, хората ще се научат да правят точни прогнози за природните бедствия . . .
а до тогава . . .    . . . носете си новите дрехи момчета . . .       :)         :)          :)

   

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #128 -: Септември 21, 2017, 01:27:59 am »
Елпунто, тектоничните плочи плават върху почти течната мантия на Земята. Нормално е при новолуние и пълнолуние да има повишена ВЕРОЯТНОСТ от земетресение. Щом приливите и отливите в океаните са следствие на привличането на луната и слънцето, нормално е същите движения да изпитва и мантията на Земята. А оттам и тектоничните плочи да са по-податливи на преместване именно в тези моменти.
Но за да има земетресение, това не е достатъчно. Трябва да има и напрежение на границите между двете плочи.

М.у другото спътника на Юпитер Йо е едно изключително вулканично място - най-активното в слънчевата система. И това се дължи на близостта му до Юпитер. При въртенето около оста си той се деформира значително, при което деформиране скалите от които е изграден се трият, мачкат, деформират което е съпроводено с отделянето на огромни количества топлина.
Да, Луната не може да се сравни с Юпитер, но дори мъничката й гравитация води до повдигане и сваляне на нивото на океаните с метър-два. Когато пък се случи Луната и Слънцето да "дърпат" едновременно приливите се увеличават значително. А това се случва с най-голяма сила точно когато има слънчеви или лунни затъмнения, т.е. когато Земята, Луната и Слънцето са точно на една права.
Но положението на другите планети в Слънчевата система е практически нулево. Дори Юпитер, макар че има значителна маса влияе в много малка степен, просто защото разстоянието до него е много голямо. А влиянието на "малките" Марс и Венера на практика е незабележимо.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #129 -: Септември 21, 2017, 07:01:12 pm »
Има и друго обаче...при силни слънчеви изригвания се отделя мощен поток електромагнитни частици, които пътуват доста по-бавно от светлината! Пристигат тук за около 7-8 дни. Може да ударят Земята и в участък от тъмната и част (ако се отчете орбиталното изместване).
Мисля, че някъде имаше документирано подобно явление в САЩ - спира тока в няколко града на един щат...ефектът е като от мощна "ЕМП бомба".

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #130 -: Септември 22, 2017, 10:53:29 am »
Цитат
ЗА СЛЪНЧЕВИТЕ ИЗРИГВАНИЯ, ГЕОМАГНИТНАТА АКТИВНОСТ И ЗЕМНАТА ТЕКТОНИКА: СЛУЧАЯТ С МОЩНОТО ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ В МЕКСИКО НА 07
СЕПТЕМВРИ 2017г

http://www.heliotaraxy.com/PDF/Sun_Earhq.pdf

Сайтът heliotaraxy е много интересен.

ПС: честита Независимост.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #131 -: Септември 22, 2017, 11:38:31 pm »
Атос, точно така е, с единствената поправка, че заредените частици достигат Земята в рамките на 1-3 дни, в зависимост от скоростта им.

ELPUNTO, в последните дни не съм провеждал наблюдения, но сега разгледах някои от архивираните данни относно слънчевата и геомагнитна активност от heliotaraxy за четиридневен период (15-18-ти септември) преди земетресението. Слънчево изригване не е имало, но е протичал друг подобен и не толкова експлозивен процес - засилен слънчев вятър със скорост 600-750км/сек, причинен от коронална дупка. Този процес се съпровожда с равномерно изхвърляне на заредени частици, които, достигайки Земята, отново могат да причинят засилена аврорална активност и геомагнитни бури, както е и отчетено в този период.
Интересно е да се отбележи, че при това земетресение, както и при предишни, неутронните станции за мониторинг на галактически космически лъчи, отчитат спад в стойностите: https://www.styleglassbg.com/wordpress/?page_id=46

Оттук следва, че засега може да се следи по четири фронта: слънчеви изригвания, коронални дупки със засилен слънчев вятър, засилена аврорална активност, както и рязко отслабване на неутронните потоци.

Знам, че теорията за електрическа природа на земетресенията (а донякъде и на вулканите), е твърде радикална и е много далеч от общоприетите от дълги години механизми, чрез които се смята, че възникват тези явления, но според мен си заслужава да й се обърне по-голямо внимание. Връзките и "съвпаденията" са прекалено много, както е описано и в ПДФ файла, който споделя mzk. Там нещата се описват много добре и още съвсем мъничко не достига на автора да предположи, че именно нагнетяването на заредените частици предизвиква натрупване на заряди и съответно последвали мощни подземни разряди, които разлюляват земята и причиняват разломи.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #132 -: Септември 23, 2017, 08:59:07 am »
 hyparh
Тук в тази тема нещата много заприличаха на индииската притча за слепците и слона. Официалната теза която поддържа Юлиян въобще не си противоречи с тази поддържана от мен и теб. Моето мнение е, че това са различните части на слона. Другото погрешно според мен е да се търси връзка между слънчевата активност и описаните по горе събития.
Нали ако върху повърхността на слънцето има един единствен протуберанс това ще се отчете като свръхниска активност, но облака частици изстрелян от него ако уцели подходящата мишена от земната мантия и ефекта ще е налице.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #133 -: Юли 28, 2018, 12:08:24 am »
Тази вечер 27.07.2018 г. имаше лунно затъмнение.
То се наблюдаваше много добре при ясно, безоблачно нощно небе.
Това е уникален космически феномен, сам по себе си, но той е предвестник на
предстоящо силно земетресение.

Очаквам в близките 8 - 10 дни в България или съседните и страни да има земетресение/я
над 4-та степен.
Не мога да дам точна прогноза, но ако успея да локализирам мястото и времето, ще
пусна прогноза.

Ако някой от Форума има усещане или индикации за предстоящо земетресение,
моля да се свърже с мен.Когато се работи в екип, прогнозите са много по точни.


 

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #134 -: Юли 28, 2018, 01:16:26 am »
... Очаквам в близките 8 - 10 дни в България или съседните и страни да има земетресение/я
над 4-та степен.
Лунното затъмнение този път може да се наблюдава от огромна част от Земята:

Защо реши, че само България ще бъде споходена от земетресение?

П.С. не мога да прогнозирам земетресения но при тези които си спомням, знам, че съм раздрънкан, с опнати нерви, главобол и т.н. Започва няколко часа преди това и свършва вероятно с навлизането на адреналина когато усетя самото земетресение. За съжаление, тези симптоми отговарят на много други мои състояния и е невъзможно да кажа че те са следствие, а не е съвпадение.

Но конкретно днес нямам такива усещания.

Това е уникален космически феномен, сам по себе си, но той е предвестник на
предстоящо силно земетресение.
По-уникалното е че небето е било ясно и безоблачно :) Затъмненията са нещо нормално, класическа геометрия. Вече могат да се изчислят в продължение на векове напред. Няма нищо феноменално, нищо повече от това, че Луната или Слънцето "изгрява и залязва".

P.S. Странното че точно вчера (че вече е 1 през нощта) в региона ни е имало изключително малко земетресения - само 2 и то с магнитуд под 3. За сравнение оня ден са били 8, като едното е със сила над 4
« Последна редакция: Юли 28, 2018, 02:17:26 am от atos »