Автор Тема: Прогнозиране на земетресения  (Прочетена 271673 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #60 -: Март 14, 2016, 05:10:58 pm »
Цитат
С днешна дата, официалното становище на геофизиката е, че НЕ МОГАТ да се предсказват земетресения.
Очевидно това е най важното от целия цитат за теб, но бих искал да ти обърна внимание и върху още един факт а именно, че:
С днешна дата, официалното становище на американската администрaция е, че зона 51 не съществува.
Това не бяха ли твои думи:
Цитат
Науката не е статична система. При поява на многократно потвърдени доказателства, дадено твърдение(хипотеза) преминава в теория( сигурно знание).
Значи, прогнозите на Елпунто не са многократни, но са неколкократни „поне в този форум“.
Очевидно е обаче, че след време ще станат многократни. Тогава какво правим „правите“ ?
Никакво връщане назад нали,  правим кръгом и пак напред. Това, че в БАН нямат устройства, които да заместят достатъчно ефективно „Биологичните предвестници“ е просто поредното предупреждение, че е време да изпълните командата кръгом.
П.П.
Забелязал съм, че има два вида дейност на човешкият мозък. Ако го сравним с компютър, то едната дейност се оприличава с работата на РАМ паметта и хард диска, а другата с работата на централния процесор. Мозъчните клетки могат да бъдат накарани да изпълняват или едната функция, или другата.
За съжаление, образователната система (на която жертва си и ти), стимулира много силно превръщането на клетки, изпълнявали ролята на процесор в клетки, изпълняващи ролята на памет. Тоест - имаме загуба на креативност, за сметка на познавателни способности и то в сериозни количества. Получава се така, че в напълно непозната ситуация (примерно психотестове за шофьори или за разрешително за оръжие). Едно циганче завършило всичко на всичко я пети, я шести клас, се справя много по-добре, отколкото един високоерудиран и добре образован човек.
Когато човек е в такава напълно непозната ситуация, не може да разчита на познания, остава му само централния процесор да Измисли нещо, а като е осакатен и превърнат в обикновено CD, какво да измисли? Хубавото е, че все пак процесът е до голяма степен обратим. Необходимо е само „за начало“ човек да маркира като „маловажни“ голяма част от познанията, които са му вменени като „изключително важни“
По-голямата част от темите, които дискутираме в този форум са на и зад границата на абсолютно непознатото и това улеснява този регенеративен процес (когато разбира се, човек го търси целенасочено)!
Ще се радвам, ако забележа, че  ти започнеш да си връщаш нарушеният баланс.
Всъщност, всичко това не се отнася единствено и само за теб, а за още много хора като теб, това е и причината да напиша тези редове в публична тема, а не като лично съобщение.
« Последна редакция: Март 15, 2016, 11:51:52 am от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #61 -: Март 14, 2016, 05:58:23 pm »
Радико, изключително смислен пост!
Поздравления :D

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #62 -: Март 14, 2016, 11:38:36 pm »
Радико, изключително смислен пост!
Поздравления :D
+1

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #63 -: Март 15, 2016, 01:19:51 am »
Критериите за точност са много зле:
  • +- 1 ден
  • +- 0,5 по Рихтер
  • радиус до епицентъра: 150км.

Това, че прогнозата е +- 1 ден, ще рече, че тя се води точна 3 дни наред. Както виждаме прогнозата се дава в диапазон нещо до нещо, който диапазон е 0,5, а отделно имаме точност 0,5 ... значи общо диапазона е 1,5 по Рихтер, което не никак малка грешка, имайки предвид, че скалата е логаритмична. От друга страна погледнах в сайт, че от последните 100 земетресения, само 3 са над 4, а повечето от тях се побират в диапазона 2-3,5 с което не мисля, че има някакво познаване. Вероятността следващото земетресение да е в диапазона 2-3,5 е над 90%. За разстоянието, то ако се сметне площ с радиус 150км., то излиза 70685км2 при площ на България 111000км2. Значи всяка прогноза покрива над половин България и с това не мисля, че може да се нарече точна.
Прогнозата на ELPUNTO може да се опише така: "Вероятно е в едната половина на България да има земетресение с често срещан магнитуд в рамките на 3 дена.". Това едва ли минава за точна прогноза, защото ако следваме тези прогнози, ще трябва да евакуират половин България и то за цели 3 дена?!

Точна прогноза ще е да се назове област в която ще се случи земетресението и то ако се познават земетресения с магнитуд над 4. Нали това е целта ... да знаем за по-тежките земетресения.

Laic

  • Гост
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #64 -: Март 15, 2016, 05:55:15 pm »
     РАДИКО,
+1 и от мен!


    nizo, не дай боже да чуваме такава прогноза  :'(.
Точна прогноза ще е да се назове област в която ще се случи земетресението и то ако се познават земетресения с магнитуд над 4. Нали това е целта ... да знаем за по-тежките земетресения.
     А за толеранса не си прав, ако е +1ден, то това не е прогноза.


     

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #65 -: Март 15, 2016, 07:58:23 pm »
nizo
Защо ми се струва, че бъркаш метеорологична със сеизмична прогноза.
какво значи
Цитат
Това, че прогнозата е +- 1 ден, ще рече, че тя се води точна 3 дни наред. Както виждаме прогнозата се дава в диапазон нещо до нещо, който диапазон е 0,5, а отделно имаме точност 0,5 ... значи общо диапазона е 1,5 по Рихтер, което не никак малка грешка

Какво значи не е малка. Искаш да кажеш, че има прогнози със по малка грешка ли. Къде ги. Ама сеизмични не метеорологични. И не искай моля ти се прогнози със повече от 3 по рихтер защото има една поговорка:
    Внимавай какво си пожелаваш, да не вземе да се сбъдне. 

Неактивен kall

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 129
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #66 -: Март 15, 2016, 10:11:19 pm »
Не е въпросът за това метеорологична или сеизмична е прогнозата, от гледна точка на общата статистика това е много голямо статистическо отклонение( грешка) за подобна прогноза. 

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #67 -: Март 16, 2016, 01:50:33 pm »
Ами не е голямо отклонение, ако се гледа в сеизмичен аспект само!
При прогнозирано евентуално голямо земетресение, което би наложило евакуация, дали ще е ден напред или назад, не е от такова значение, понеже самата прогноза е още няколко дни по-рано!

По-висока времева точност биха ти дали от сеизмологичен център, да, но около 10-15 минути преди самия трус!
Дали биха стигнали за евакуация?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #68 -: Март 16, 2016, 05:50:51 pm »
Цитат
По-висока времева точност биха ти дали от сеизмологичен център да, но около 10-15 минути преди самия трус!
Грешка atos грешка. 10-15 минути след труса а не преди него.
Всички предварителни прогнози на БАН, европейски институции, американски, японски ако щеш се свеждат до:
Цитат
Има висока вероятност за трус в следващите 30 години
   и колкото и пъти някой учен се изказваше за прогноза с по-малки срокове официалните институции задължително се разграничаваха от него. А вие за три дни правите проблем. има една поговорка:
Видел се влах у п***а па недоволства защо не е рунтава.
« Последна редакция: Март 16, 2016, 08:00:02 pm от dymelsoft »

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #69 -: Март 16, 2016, 07:50:59 pm »
Въпроса тук е дали ELPUNTO наистина предсказва земетресения или просто дава едно много общо предположение, което се оказва вярно в повечето случаи. Ние тук не сме го изследвали, защото той от време на време влиза и пуска някаква прогноза, но не сме засичали колко земетресения е пропуснал. Ако погледнем тук: http://ndc.niggg.bas.bg/  се вижда, че всеки ден има земетресение. Повечето са в диапазон 2-3,5 ... та значи да, ако се дава диапазон 2,5-3 ще има много познаващи с "дарба". Къде е прогнозата за това земетресение на 12 март с магнитуд 4,3 ?! Ако аз се наема да пускам пропуснати земетресения с магнитуд над 3 да речем, то в темата ще има основно мои постове, а не предсказания.
« Последна редакция: Март 16, 2016, 07:58:50 pm от dymelsoft »

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #70 -: Март 16, 2016, 08:05:39 pm »
Nizo, абсолютно точно казано. Буквално всеки ден земята се тресе. Истината е, че това е напълно нормален процес, свързан с освобождаване на напрежението в плочите. Въпросът е дали наистина човек може да притежава сетивност относно това напрежение и да може да усети потенциална опасност. В това отношение животните са доста напред.  ;).
Поздрави.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #71 -: Март 17, 2016, 01:02:57 am »
Въпроса тук е дали ELPUNTO наистина предсказва земетресения или просто дава едно много общо предположение, което се оказва вярно в повечето случаи.
Е, на това никой не може да ти отговори категорично, освен самият  ELPUNTO, може би...?

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #72 -: Март 26, 2016, 12:10:50 am »
На 07 март 2016 г. пуснах прогноза за земетресение в БГ (пост # 54).Няма да коментирам точността на прогнозата,
посетителите на Форума могат сами да преценят.

Прогнозата е критикувана в следващите постове.Изказват се твърдения за допуска на време, място и степен на труса.
Тези съждения са неверни и погрешни в основата си.Те показват незнание и дълбоко погрешно мислене.
Това не е беда само по себе се, специалистите в тази област са малко, а в областта на прогнозите на земетресения са . . .
като бели лястовици . . .

В случая с неприемане на прогнозата се проявява синдромът на ВУТЕ, реакцията на шопа при сблъсък с нещо ново и
необяснимо за шопския му светоглед е . . .  "Те такова животно НЕМА !!!"

За да се избегнат лични конфликти, обиди и пр., за да няма наранено ЕГО, реших да пусна извадки от книгата
Earthquake Prediction Techniques , Their Application in Japan edited by Toshi Asada,
university of TOKYO PRESS  - 1982

Аз ползвам руския превод на тази книга
Методы прогноза землетрясений, Их применения в Японии, под редакцией д-ра физ. матем.
наук Н.В. Шебалина, МОСКВА "НЕДРА" - 1984

Книгата е около 300 стр. в нея се дават подробно геофизичните методи за измерване на земетресенията, разломите, геологичните
промените на земната повърхност и възможността за прогнози на земетресения.Написана е от авторски колектив от десетина японски
сеизмолози.Прави се и обзор на методите за прогнози в други страни Китай, СССР и САЩ.

Глава 3.3.2. Прогноз периодичности повторения землетрясений

стр. 53  . . . . . Грубо говоря интервал между землетрясениями с магнитудой 8,0 произходящими на разломах класса А составляет около тысячи лет.Интервалы между землетрясениями такой же интенсивности на менее активных разломах (класса В или С) еще больше.То же самое относится к землетрясениям с меньшими магнитудами, с той оговоркой, что эти более слабые события произходят чаще, чем землетрясения с магнитудой 8,0.


стр. 53 таблица 3.3.

глава 6.7. Критическое значение деформаций и долгосрочный сейсмический прогноз

стр. 124   . . . . Например, предполагая ошибку в критическом значении, равную 10-5, и скорость нарастания деформации 2-3х10-7 в год, получим что ошибка предсказываемого времени землетрясения составит 30 - 50 лет.     

. . . . Для разрушительных землетрясений во внутриостровной части Японии долгосрочный прогноз на основе критического значения деформаций почти невозможен, так как общепризнано, что интервалы между ними превышают 1 000 лет.   
    Критериите за точност са много зле:

        +- 1 ден
        +- 0,5 по Рихтер
        радиус до епицентъра: 150км.

Това, че прогнозата е +- 1 ден, ще рече, че тя се води точна 3 дни наред. Както виждаме прогнозата се дава в диапазон нещо до нещо, който диапазон е 0,5, а отделно имаме точност 0,5 ... значи общо диапазона е 1,5 по Рихтер, което не никак малка грешка, имайки предвид, че скалата е логаритмична. От друга страна погледнах в сайт, че от последните 100 земетресения, само 3 са над 4, а повечето от тях се побират в диапазона 2-3,5 с което не мисля, че има някакво познаване. Вероятността следващото земетресение да е в диапазона 2-3,5 е над 90%. За разстоянието, то ако се сметне площ с радиус 150км., то излиза 70685км2 при площ на България 111000км2. Значи всяка прогноза покрива над половин България и с това не мисля, че може да се нарече точна.
Прогнозата на ELPUNTO може да се опише така: "Вероятно е в едната половина на България да има земетресение с често срещан магнитуд в рамките на 3 дена.". Това едва ли минава за точна прогноза, защото ако следваме тези прогнози, ще трябва да евакуират половин България и то за цели 3 дена?!

Точна прогноза ще е да се назове област в която ще се случи земетресението и то ако се познават земетресения с магнитуд над 4. Нали това е целта ... да знаем за по-тежките земетресения.


Според това съждение прогноза с точност +- 1 ден или казано по друг начин, прогноза с допуск (грешка) 72 часа
е много ЗЛЕ !!!   :'(
При трусове с периодичност 1 000, или 100, или 10 години . . . грешка от 72 часа е . . . много зле . . . или
хирургически точна . . .

Допускът на мястото и силата на труса ще коментирам в следващия пост.   8)
« Последна редакция: Март 26, 2016, 09:39:33 pm от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #73 -: Април 02, 2016, 10:53:42 pm »
За съжаление не мога да цитирам директно от кофата, но на 27 март писах едни неща:
http://mazeto.net/index.php/topic,9780.msg78589.html#msg78589
Цитат
Елементарна логика ми говори, че като една черупка я натискаш от всички страни, има голяма вероятност нещо да се спука и в средата й. Махалото ми нищо не мое да ми каже (щот нямам такова), но логиката ми говори че напрежението трябва да се освободи.
И отговора на Атос:
Цитат
Хахаха, а на мен логиката ми говори, че "ако една черупка се натиска от всички страни", изронването на части от нея по краищата и освобождава всякакво напрежение в средата!
Ха сега де???

Вчера се е случило това:
Цитат
2016-04-01   19:51:11.3   42.50    N     25.78    E     5   3.3    BULGARIA
2016-04-01   19:46:08.0   42.58    N     25.73    E     14   2.7    BULGARIA
2016-04-01   19:29:53.5   42.58    N     25.73    E     14   2.7    BULGARIA
Координатите са нейде между Стара Загора, Нова Загора и Казанлък... почти у средата на "черупката".
Но моето "прогнозиране" (поне за мен) е малко логика и повече късмет.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 371
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Прогнозиране на земетресения
« Отговор #74 -: Април 03, 2016, 10:51:23 am »
Мноу познаваш ва!

Може да си сверявате часовниците тук!
http://ndc.niggg.bas.bg/
« Последна редакция: Април 04, 2016, 10:58:02 am от atos »