Автор Тема: Чиптунинг Volo за автомобили  (Прочетена 15788 пъти)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Чиптунинг Volo за автомобили
« Отговор #15 -: Април 03, 2013, 07:00:48 pm »
Здравейте! Както написах по горе, завърших електролизера и сега е в процес на кондициониране! Първото впечатление е повече от обнадеждаващо! Ще го представя във форума но след окончателни резултати и данни за да не си пишем празни приказки, както и видео! Сега към toncho ? До седмица ще имам нужда от VOLO HHO edition! Ще комбинирам с елелктролизера и ще експериментирам в посока нисък разход на бензин! Как да процедираме?

toncho

  • Гост
Re: Чиптунинг Volo за автомобили
« Отговор #16 -: Април 03, 2013, 10:14:12 pm »
Здравей колега,
Изпрати ми на ЛС пълните данни на автомобила и адрес на получаване. Ще ти пратя програмирания Volo чип по Еконт с наложен платеж. Имаш 4 седмици за тест след получаване.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Чиптунинг Volo за автомобили
« Отговор #17 -: Април 06, 2013, 09:12:06 pm »
Готово, VOLO тръгна в режим "икономичен"! Следващата седмица ще кача и електролизера тогава ще препрограмираме режим ННО! Сега се опитвам доколкото е възможно по най прецизен начин да установя дали имам подобрение в разхода на гориво!

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Чиптунинг Volo за автомобили
« Отговор #18 -: Ноември 22, 2014, 08:42:11 pm »
Повода да пиша отново в тази тема е че си купих кола, но дори и да не съм купувал, пак е интересно хората пробващи този чип какво мислят след толкова време!

Неактивен rider777

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 44
Re: Чиптунинг Volo за автомобили
« Отговор #19 -: Ноември 22, 2014, 10:49:46 pm »
Ха ,,,,,,,,,,,, тя темата ланска ама сефте я засичам,,,,,  Тончо, дали имаш такива емулатори и за камиони ???

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Чиптунинг Volo за автомобили
« Отговор #20 -: Ноември 22, 2014, 11:10:55 pm »
От един друг форум ме баннаха за тия приказки, ма просто не мога да се сдържа да не се включа като видя такива теми...
Предполагам че хората след толкова време мислят точно като оня, дет си купил дъвки Файв: "Мисля, че за тия пари можеше да дъвча луканка вместо дъвка..."
При някои двигатели може и да има ефект (макар че само през ОБД интерфейса начините за въздействие на горивния процес са доста ограничени). Но при други модели ... просто няма какво да се изстиска, или ако има, то ще е за сметка на нещо друго. Ако искате икономия - ще трябва да се лишите от малко мощност в някой от режимите. Ако искате мощност - ще трябва да се отбивате по-честичко на бензиностанцията.
С'я ще кажете "Едно време Лада-та харчеше 10/100 а беше 60 коня, сега колите харчат по 6/100 а са по 150 коня". Да, това е вярно, но двигателите постоянно еволюират, правят се промени както в системите за дозиране на горивото, така и чисто механични - размери на горивните камери, по-съвременни материали... Мотор създаден по дадена технология, и просто ... не можеш с 1 чип да го направиш по-съвременен.
Бърникането по електрониката за управление на смесообразуването, позната още като "чип-тунинг" се прави с дадена цел, и не може да е универсалното лекарство, което да дигне левъла на мотора до следващия клас. Примерно решавате да сложите по-голямо турбо на някой дизел. По-голямото турбо ще вкарва повече въздух, и трябва компа да бъде инструктиран за промените. Или искате още малко мощност. Пускате малко повече гориво, което ще даде още някой кон отгоре, но това ще е за сметка на повишения разход, повишеното замърсяване на околната среда, вероятно и за сметка на дълговечността на мотора.
Работата на един ДВГ, особено от по-новите е съчетание от почти несъвместими компромиси. Понякога направо се чудя как успяват да ги накарат да работят тия мотори. Изследователски екипи, оборудвани с техника за милиони и със стотина мотора за чупене под ръка работят в продължение на месеци, а нерядко и години, за да оптимизират горивния процес до ръба на възможностите на дадения двигател.
И с'я ... идва някой и обяснява, че с една кутийка, включена в буксата за диагностика ще оптимизира горивния процес несимволично. Просто ... не е сериозно.
Изобщо не съм сигурен, че през ОБД буксата може да се стигне до горивните карти и да се направят промени в тях. Предполагам тая джиджавка успява да стигне до адаптивните настройки и да бутва там малко коефициентите. Другите, по-варварски методи са да лъже ЕКУ-то за показанията на ламбда сондата, да бутва аванса извън безопасните за мотора граници, да сваля показанията на някой датчик за температура, които да позволяват малко по-богата смес.
Но без индивидуални настройки за всеки един отделен екземпляр на мотора тия корекции ... не знам колко полезни и безопасни за двигателя са.
« Последна редакция: Ноември 23, 2014, 02:09:46 am от Maistora52 »

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Чиптунинг Volo за автомобили
« Отговор #21 -: Ноември 22, 2014, 11:26:52 pm »
Хубавия чип тунинг си струва. Има по-голяма мощност и същевременно, по- малък разход. Това че не е направено нещо в завода, не е кълка,  на която да лежиш.

Неактивен rider777

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 44
Re: Чиптунинг Volo за автомобили
« Отговор #22 -: Ноември 22, 2014, 11:55:48 pm »
Правих си ремапване на компа при един от най-добрите в България ,,,,,,,,,,, първоначално вдигна с 90 коня мощността, но направо полудях като ми се вдигна разхода с над 20% ,,, сега е само 50 коня над заводското и гори долу толкова колкото и без мапването , но определено не ми харесва разхода ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, и аз не вярвам на вълшебни кутийки (освен тези на Кадуцеус) и съм сигурен, че през ОБД не може да се достигне до горивните карти ама нали знаете, че ние наивниците си плащаме за простотии и ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Чиптунинг Volo за автомобили
« Отговор #23 -: Ноември 23, 2014, 01:57:16 am »
Хубавия чип тунинг си струва. Има по-голяма мощност и същевременно, по- малък разход. Това че не е направено нещо в завода, не е кълка,  на която да лежиш.
Понякога политиката на производителя е да "ореже" софтуерно даден двигател само и само да може да го слага в по-нисък модел автомобили и да не конкурира по-скъпо продавания, но фактически еднакъв мотор. Излиза им по-евтино да продават едно и също желязо но с различно управление на различни цени, отколкото да правят 2 различни двигателя.
По същия начин процедират и производителите на компютърни и видео процесори. Ползват едни и същи подложки, едни и същи матрици, но част от процесорите (обикновено тия, дет греят повече), ги "заключват" на по-ниска честота или премахват част от ядрата за да си попълнят бройката в по-ниския клас. По-изгодно им е отколкото да правят два доста подобни чипа на 2 отделни поточни линии.
Така че ако имате късмет да притежавате мотор, който е "спънат", но има потенциала на по-скъпия си батко, то тогава един чип тунинг може да го отключи до пълния му потенциал. Дори и мотора да не е изцяло еднакъв, то с разумно пипване в управлението и с минимални интервенции по хардуера (а понякога и без последните) от мотора може да се извади значителен прираст на мощност. Просто защото той "по рождение" е бил с повече възможности.
Но опити да изкараш 5-10 коня от някои от новите 900 кубикови моторчета, от които още в завода за изстискали 100 коня и нагоре... най-вероятно ще завършат с драстично намаляване на живота на мотора.
« Последна редакция: Ноември 23, 2014, 02:13:41 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Чиптунинг Volo за автомобили
« Отговор #24 -: Ноември 23, 2014, 02:22:50 am »
Бях 22 годишно момче, когато взех книжката... и мераци, мераци, гумите свирят, вятърът повдига "москвича", ама тогава бензина беше по 36ст. литъра.
Тунинг!!!
Тунинга е за "нерваците"... дето си пускат и 120 децибела "грохот" в купето - хиляда пъти по-малко от пространството в което се чува същият този грохот... и като минават по улицата тресат комшийските прозорци - ама на, всички трябва да знаят, че МИНАВАМ АЗ!
Простотии!
Не че е кофти да имаш един 4-колесен звяр с 500 коня, и да вдигаш 100 от място, но то е "до възраст"... и до пътища, и до трафик, и до "фукня"!
Айде станете на по 50-60 години, и сами ще се сетите за какво става дума с тоя "тунинг" ... и то тук... в БГ!
Поддържам мнението, че на "трошките" произведени до 1990 год. тунинга е само за сметка на "джоба", а на тези след 1990 год - в 99% от случаите - също! - защото в БГ, първо: от тунинг на двигатели разбират не повече от десет човека,
второ: същият е безсмислен за нашите пътища, особено в градовете
трето: казахте го - ако е за икономия на гориво - пада мощността, ако е за добавяне на пъргавост - отива на паричен преразход за разлика от 5 до 15 минути пристигане до крайна точка сравнено с не-тунингован двигател.
« Последна редакция: Ноември 23, 2014, 02:36:18 am от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Чиптунинг Volo за автомобили
« Отговор #25 -: Ноември 23, 2014, 03:40:43 am »
Майсторе, остави ги да се кефят момчетата,бре...трябва ли принудително да ги състаряваш-да прескачат етапи в тези неща? Сега им е времето, нека си ги изживеят:)
То и аз искам да се родя готов, просветлен ама на, ей го...мъча се с тоя "чудесен" (мамка му и) живот...
juliang е прав, за някои модели е така, но трябва разбиране, всички сме жертви на "конфекцията".

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Чиптунинг Volo за автомобили
« Отговор #26 -: Ноември 24, 2014, 10:29:57 pm »
Всъщност идеята на въпроса ми беше ако някой го е пробвал този тунинг да си каже, ама май като гледам тръгнахме към дискусии "за" и "против" според факти от втора ръка. Не че недоволствам, най-малко аз имам право на това в предвид че само вися тук и давам акъли, но какво пречи на щастливци или потърпевши да споделят нещо реално? Не ги питам за патенти и нови изобретения, нали!
« Последна редакция: Ноември 25, 2014, 09:09:43 am от Maistora52 »