Автор Тема: Корекция на ДВГ предварението за газово гориво  (Прочетена 95917 пъти)

Markony_RS

  • Гост
Re: Корекция на ДВГ предварението за газово гориво
« Отговор #45 -: Декември 10, 2015, 02:20:37 am »
Здравейте пичове,много ме кефите и бих искал да си комуникирам с вас по теми касаещи автомобилите.Знам,че трудно приемате нови членове,но както твърдите вие фактите са си факти.Попаднах тук съвсем случайно,търсещ информация за нещо ново и нестандартно в областа на ТАП-вете ,което ме интересува лично.Естествено чичко гугъл ме отвя на блокираната тема на мистър Caduceus,където се смях със глас,но това е друга тема. Вярвам ,че всеки трябва да се занимава с това от което разбира и да натиска там със всички сили, за да реализира правилно вътрешната си енергия.Аз разбирам само от коли и с това се занимавам цял живот.Ако желаете малко допълнителна информация относно сонди,ЕКУта и начини на мислене на автомобилните инженери...с радост бих помогнал.Твърдя, че се доближавате до истината, но това, което четете в нета е 50% измама, така че графики и логики ползвани от недостоверни източници само ви подвеждат и пречат на ентусиазма Ви.

Личния ми интерес е да си "оптимизирам"  автомобила си за работа на газ без магнити естествено. Ползвам го от 7 години само на газ, като съм променял през годините газовия инжекцион от поколение 3 до поколение 5 и сега се върнах на поколение 4 , заради по-голямата свобода която ми дава. Та в настройките на горивните карти нямам тайни. Знам как функционира и мисли бензиновия инжекцион. Предполагам как мисли газовия инжекцион...всъщност информацията за него е оскъдна, но логиката му ми е известна. От към гориво съм изстискал всичко. Остана запалването. Тук ядох голямо дърво с купешките ТАП-ве...затова търся нещо нестандартно и некомерсиално.

С други думи мога да допълня информацията, която ви липсва, ако желаете естествено..
Поздрави и ползотворна седмица!
« Последна редакция: Декември 10, 2015, 10:38:55 am от atos »

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Корекция на ДВГ предварението за газово гориво
« Отговор #46 -: Декември 10, 2015, 09:13:33 am »
Здрасти и добре дощъл!..
Дай малко инфо какви проблеми си имал с купешки аванс контролери. Аз карам с такъв от това лято и съм доволен. Иначе по запалването могат да се тунинговат и други неща, но си е играчка не за всеки. Газовите горива изгарят по-добре, запалени от мощен, продължителен във времето разряд между електродите на свещта. Оригиналните запалителни системи на каруците не могат да осигурят такива параметри на разряда, затова на Запад се продават цели тунинг китове. Другият начин е DIY - демек направи сам  :) Има писано из форума доста по въпроса, ако разровиш.
В крайна сметка какво може да се оптимизира по запалването допълнително за ДВГ на бензин/газ:
* Аванс според вид гориво, обороти, горивна смес, температура;
* Енергия на запалителния разряд  според обороти, напрежение на акумулатора, горивна смес.
А най-добрата оптимизация за такъв ДВГ е повишаване на степента на сгъстяване до 12-14. Това повишава рязко КПД и намалява разхода. В Youtube има клип на един руснак с Газел-а с изпилена глава, който говори за драстично намаление на разхода. С други думи двигател, проектиран за бензин, каквото и да го правиш, в  крайна сметка не използва пълноценно газовото гориво. Следствието е повишен разход, проблеми с изпускателните клапани и т.н.
Е, стига толкова, че се унесох  ;D
Поздрави !..
« Последна редакция: Декември 10, 2015, 09:24:21 am от atos »

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Корекция на ДВГ предварението за газово гориво
« Отговор #47 -: Декември 10, 2015, 09:55:02 am »
Markony_RS
Колега, понеже поне си си дал зор да прочетеш темата за нещата ми /не зная коя от всичките защото са няколко/ - не е лошо да погледнеш и тази с анкетата тук защото е показателна:
http://mazeto.net/index.php/topic,6079.0.html

а освен това както казваш, няма тайни в колите за теб и караш на газ, имаш от мен следната оферта. Изпращам ти за безплатен тест един комплект К3 от последно поколение /за него може да прочетеш повече в сайта ми тук/:
http://optimizatori.com/ModelK3.html

и да видиш типови монтажи тук:
http://optimizatori.com/Montaji%20K3.html

Може и да ти го монтирам на колата лично аз, ако си от София и като идвам там. Работа за 5-10 минути. До максимум половин час ще видиш сам разликите в работата на мотора.
Караш примерно две седмици и после решаваш дали това са глупости и ми го връщаш по куриер за моя сметка, или си го оставяш на съответната цена. Просто и ясно. Но после пишеш и тук какво си установил  :)
Може да видиш това, което се случи при последния подобен тест на бензинова Тойота Пасео, без пипане на каквото и да било по настройки и т.н. Просто залепени четири кутии на колата - две на акумулатора и две на резервоара. Колегата пише и тук във форума, първо беше доста скептичен като теб - но видя с очите си. Понеже в този форум не се толерират такива неща поради глупост, завист или други неясни причини /затова са блокирани и темите/, колегата с Тойотата писа за теста тук:
http://www.garaja.net/viewtopic.php?f=10&t=229:

Може да видиш и темата с доста мнения на потребители пак в моя форум тук:
http://www.garaja.net/viewtopic.php?f=10&t=33

Там са показани и първите ми оптимизатори от модела К1, както и К3 /К2 беше междинен модел и в момента се ползва предимно като част от комплекта за камиони + две усилени кутии К3/.
Ако си съгласен с офертата, пусни ми в лично съобщение данни, за да ти пратя един комплект /или кажи ако искаш да го монтирам сам/. Колата ти не трябва да е от марките със блокаж на обедняването, за да реагират бензиновите дюзи и оттам газовите. Тези марки са VW и дъщерните им Сеат и Шкода, Шевролет и Форд, Хонда, някои модели на Мазда и Мицубиши, трицилиндровите на Рено, както и Дачиа. Почти всички други са ОК - БМВ, Ауди, Тойота, Субару, Пежо, Рено, Ситроен, Хюндай, Киа, Фиат и т.н. При Мерцедеси на бензин и дизел всичко е ОК, но при слагане на газови уредби има силно ограничаване на софта от българските майстори и също се блокира обедняването от ламбдата.

Относно ТАП-овете, ако си от София вероятно познаваш Румен Роев който прави собствен модел както с хардуерна /ключета/, така и със софтуерна настройка. Той също кара с мой оптимизатор К3 на метан /Хюндай Елантра/ и е сериозен специалист от доста години по въпроса за аванспроцесорите, така че може да се свържеш и с него и да си говорите кое и как.
При слагане на оптимизатор се задава малко по-голямо предварение от стандартното за газово гориво, обикновено +15 върши идеална работа. Същото се ползва и за метан, а ако може и още малко да се вдигне при метана /на Румен процесорите позволяват/ става съвсем добре.
Ако се направи всичко коректно и се ползват ТАП + К3, ще имаш над 20-25% ефект като икономия и същевременно 10-тина % повишение на мощността, поради радикално подобреното изгаряне. Ползите като тиха кола, ниско вътрешно триене резултиращо в повишена инерция и почти никакви вредни емисии не ги коментирам - те са допълнителни.
Тук хора с Лади не могат да ти дадат никакво ново инфо, а и троловете са доста - ще се убедиш от постовете, които ще последват незабавно  ;D

Поздрави!


 
« Последна редакция: Декември 10, 2015, 11:51:37 am от caduceus »

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Корекция на ДВГ предварението за газово гориво
« Отговор #48 -: Декември 10, 2015, 11:57:47 am »
caduceus, уважаеми...ай,ай...какво ли толкова те притесни в коментара на Markony_RS ?.. Защо изобщо се месиш в чисто техническа тема, където не ти е мястото, ама изобщо ? Та, мъчейки се да си отговоря, не знам как точно да ти тегля една по-цветисто, но ме спира възпитанието. О, велики изобретателю, разкарай се, ако обичаш оттук и си пиши в собствения форум или каквото е там. Там и само там ще ти пеят хвалебствени песни и ще те турят на пиедестал. Тук ще има критики и отрицание периодично, макар и недостатъчно, а това не ти изнася. Станал си адски нагъл с досадната реклама в постовете си. Да не говорим пък за постоянното себеизтъкване, но то е типично за подобни на теб индивиди. Вземай си оргоните под мишница и се скрии някъде, крайно време е.
А относно хората с Лади - да, аз имам такава кола и още си я кътам, не виждам проблем в това. Виж за инфото си много в грешка, защото нито си ми на акъла, нито на опита, нито на образованието ако щеш. Между другото инфото е назад в темата и не само. Тъй че не агитирай човека да ти става рекламен агент, имаш си такива, които да ти величаят творенията.
А, и въпросният Румен не е някаква панацея, ъхъ.
Не ми се влиза в спорове и пререкания, но вече минаваш всички граници с наглост и нетърпимост към чужди мнения.
Съжалявам, не те познавам лично и нямам ни най-малко желание.
Модераторите могат да изтрият коментара, но държа да се знае мнението ми.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Корекция на ДВГ предварението за газово гориво
« Отговор #49 -: Декември 10, 2015, 12:05:49 pm »
Както вече казах - очаквам да се обадят и останалите, които карат Москвич, моторетка ЧЗ, стар Пасат, Голф и т.н.  ;D

Истински, реален тест getca - какво те притеснява пък теб това? Нещата са ясни и прозрачни

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Корекция на ДВГ предварението за газово гориво
« Отговор #50 -: Декември 10, 2015, 01:47:48 pm »
Смятам, че когато нещата са представени като честно и почтено предложение за ТЕСТВАНЕ (независимо от кого и на кого), трябва да се уважава това!
Имаме КОНКРЕТИКА!
А това липсва повече на този форум!
Поощрявам подобни "дуели", стига да се спазва благоприличен тон!

Markony_RS

  • Гост
Re: Корекция на ДВГ предварението за газово гориво
« Отговор #51 -: Декември 10, 2015, 07:00:00 pm »
Wow!!Не очаквах такова приветстване.Първо имаше приемен изпит за форума,а сега и това.Много приятно съм изненадан...

Господин Caduceus.Имате ли име,че това се изписва трудно...
В поста си казах само че съм се смял с глас.Как това прозвуча като нападка,обида или нещо лошо?Смехът е хубаво нещо господине.:)
Ако трябва да съм честен, не разбирам вашите вуду магии,но ще си направя труда да попрочета ,защото вие буквално сте на всяка тенджера мерудия и сте компетентен по всички теми, а те са много.
Това, че съм се смял значи много-имам отношение.Това е Хубаво!
Относно Оптимизатора Ви ще кажа следното. Бих искал надълго и нашироко да ми обясните как работи и защо работи, след това аз ще ви обясня ,къде може да го ползвате.Моля ви не го монтирайте на автомобили, защото там нищо не разбирате, а това може да е опасно. Уважавам труда ви, но си има начин от яйцето да стане кокошка. Вземете пример от колегата Джулианг. Момчето е много начетено и работи това от което разбира. Всички нововъедения на горивните процеси са започнали на стендове като неговите горелки///за котлите имам предвид.Това е един строго статичен или малко динамичен режим, при който резултатите от вашата разработка могат да се проверят, оптимизират или донастроят. Стойте далеч от автомобилите,защото не ги разбирате.

Драги Getca. Понеже не очаквах толкова бързо включване и не съм подготвен, до 2-3 часа ще подготвя резюме на изследваниията си и ще ти ги пратя на лично съобщение. След като приключим дискусията, ако искаш ще пусна всичко тук, където обстановката е далеч от академична....Виж отговарям вече 15 мин на Caduceus
« Последна редакция: Декември 11, 2015, 02:27:33 am от atos »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Корекция на ДВГ предварението за газово гориво
« Отговор #52 -: Декември 10, 2015, 07:22:10 pm »
Здравей Markony_RS, може ли да поясниш какво означава поколение 3,4,5. Питам, тъй като на моята кола е монтиран Bardolini B4 с OBD и макар да работи доволно си има някои недостатъци. В аванс ще кажа, че като цяло идеята за "проксиране" на бензиновите времена ми се струва изначално сбъркана.

По повод академичната атмосфера във форума, с някои от колегите стартирахме отделен форум - analogov.com, който няма идея да бъде конкуренция на този, но по възможност да създаде среда за адекватна комуникация. Ако проявяваш интерес пиши на getca, dymelsoft или мен.

Markony_RS

  • Гост
Re: Корекция на ДВГ предварението за газово гориво
« Отговор #53 -: Декември 10, 2015, 09:33:27 pm »
Здравей MZK.Ти пък си другия пич,с който исках да говоря.От десетина поста твои рабрах ,че си готин.
Прав си!Доказано нещата не са розови и няма да се оправят.
С газ се занимавам доста време,но за лични нужди,от 5 години монтирам сертифицирано 2-3 системи ,за да финансирам проектите си.На едно от обученията попаднах на софтуерен инженер италианец,работил в AEB ,преместил се във фирмата,която ме обучава.Разговора беше на английски и естествено зададох маса неудобни въпроси.Естествено не ми отговори на всичките,но остана изненадан, че изобщо знам какво да питам.Както и да е ...трябваше да му обясня , кой съм, къде съм учил, къде преподавам и т.н.Не е важно.
Понеже знам че АЕБ се занимават със софтуера на половината велики фирми,включително и твоето Brdolini,питах и за концепцията на проектиране на софтуерното задание.Там ударих на камък. Все пак говорихме пред зала с автомонтьори, а информацията беше от кухнята.След това в почивката на 4 очи ми обясни за какво става на въпрос.Истината е, че фирмите нямат право да правят чудеса, защото са ограничени от хиляди патенти и лицензи, собственост на фирмите производителки на автомобила и текат едни дела за милиони,които компании като АЕБ,Тартарини,Ловато и БРЦ губят.Нали се сещаш,че за да направя идеалния папагал-ГИ,аз трябва да направя ревърс инжинеринг на бензиновия. И от там идва проблемът.Тия фирми си позволяват да изхакерстват това-онова,но ръцете са им вързани и така ще си остане, докато автомобилните фирми си изкарат моделите с двигатели проектирани на газ и с тоя бизнес се приключи.Говоря за близките 3-4 години.На практика ще са 10 години,щото българина кара 2-3- ръка которник,но след тия 10 години ти ще си вземеш кола с оригинален ГИ и тая тема ще стане излишна.

Защо не ми върши работа аванс коректора от магазина? Причините са две-работи с закъснение 1 оборот и не предлага закъснение, което ми трябва при високите обороти.

Този проблем ще го реша, но каквото и да правя по двигателя си искам да имам 100%-ова обратна връзка от тестовете,което в момента не мога да си позволя.При смесването разчитам на 2 сонди,но се оказва ,че детонационния датчик не ми върши работа на високи обороти на газ.Стигам до заключението ,че ми трябва широколентов измервателен микрофон със редица филтри,които да ми помогнат да изчистя шумовете и да дам свястна осцилограма на газова детонация.Втория проблем с който се сблъсквам е правилното измерване на реалното октаново число.По дефоулт в моя болен инженерен мозък трябва да създам максимално точна ,константна среда за тестове,за да имам малка грешка на изхода.
С две думи,като имам повече от 2 неизвестни не правя нищо...метода на Caduceus.:)
После е много важно да си поставим цел.Мен икономията не ме интересува.По презумпция най-важното нещо в тая кола не е колко гори.Като настройвам една кола, мога да я направя икономична, безопасна за околната среда и мощна. Всички автомобили на пазара(по подразбиране са направени да са екологични)имат различни стандарти за това какво да е оптимално в горивната камера.Случаят с VW за потребителите е новина, аз го знам от 96 година и не важи само за Фолксфаген. Затова не ползвам EOBD стандарт, а само фирмени протоколи да чета данни...разликите са велики.Споменахте по-напред в темата сонда narrow i wideband. Истината е, че сондата не е задължителна в сметките. Производителите я слагат първоначално ,за да компенсират качеството на горивото, после се ползва по предназначение...за контрол от органите, които правят техконтрол.Когато емисиите са приоритет,тя е важна,но не е задължителна за сметачния процес.За икономични или мощностни изпълнения тя пречи.Де факто - широколентовата сонда се казва AFR sensor и само тя дава реални показания за горивен процес различен от 14.7:1,на който е настроена narrow сондата.Много дълъг ми стана поста.Дайте ми линк към вашия форум. Благодаря!

« Последна редакция: Декември 11, 2015, 02:38:22 pm от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Корекция на ДВГ предварението за газово гориво
« Отговор #54 -: Декември 10, 2015, 09:40:29 pm »
Маркони, отбивай се в чата, че там е по-лесно да се спори. Ще се радвам да заформим една дискусия за смесообразуването там, защото във форума нещата се случват много бавно.

Markony_RS

  • Гост
Re: Корекция на ДВГ предварението за газово гориво
« Отговор #55 -: Декември 10, 2015, 09:55:47 pm »
Хич няма да спорим.В научните среди му казват приятелска размяна на нецензурирани думички....хахах
Аз съм свикнал да изслушвам и да се уча от всички и от всичко.Доказан парадокс:Наложи ми се да участвам в строежа на МОЛ преди 8-9 месеца в Банско,като общо взето ме поканиха защото имам опит в проектирането на дискотеки.След 3 месеца работа на обекта работниците...цигани от околните села ми викаха началник,докато лееха бетон,на шестия месец инвеститорите уволниха техническия директор,щото напрактика всички питаха мен какво да правят за неща, дето даже не съм си помислял,че мога да отговоря.
Та извода е: като имаш логическо технично мислене и държиш едни аргументи с двете си ръце и господ си мълчи.Пък как ми трябваше специалист по котли ако знаеш ,че един котел ме отрови... :)



Едит:Пропуснал съм един въпрос:
1 поколение плочка вакуумен изпарител
2 поколение плочка с електрически изпарител с ламда контрол
3 поколение централен разпределител с електронно управление
4 поколение ГИ с последователно впръскване ел дюзи
5 поколение Адаптивно впръскване директно в цилиндъра,течна фаза
« Последна редакция: Декември 11, 2015, 02:38:50 pm от atos »

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Корекция на ДВГ предварението за газово гориво
« Отговор #56 -: Декември 11, 2015, 09:03:01 am »
...........
Господин Caduceus. Имате ли име,че това се изписва трудно...
В поста си казах само че съм се смял с глас.Как това прозвуча като нападка,обида или нещо лошо?Смехът е хубаво нещо господине.:)
Ако трябва да съм честен, не разбирам вашите вуду магии,но ще си направя труда да попрочета ,защото вие буквално сте на всяка тенджера мерудия и сте компетентен по всички теми, а те са много.
Това, че съм се смял значи много-имам отношение.Това е Хубаво!
Относно Оптимизатора Ви ще кажа следното. Бих искал надълго и нашироко да ми обясните как работи и защо работи, след това аз ще ви обясня ,къде може да го ползвате. Моля ви не го монтирайте на автомобили, защото там нищо не разбирате, а това може да е опасно. Уважавам труда ви, но си има начин от яйцето да стане кокошка. Вземете пример от колегата Джулианг. Момчето е много начетено и работи това от което разбира. Всички нововъедения на горивните процеси са започнали на стендове като неговите горелки///за котлите имам предвид.Това е един строго статичен или малко динамичен режим, при който резултатите от вашата разработка могат да се проверят, оптимизират или донастроят. Стойте далеч от автомобилите,защото не ги разбирате.
..........
Благодаря за поста Ви. Нека отговоря по реда на въпросите:
1. Кадуцеус е никнейм също както и Маркони ЕрЕс. За целите на такива форуми това е достатъчно - ако имате някакви намерения да си приказваме на живо, дал съм в сайта ми данни къде ми е офиса в Ловеч със снимки и адрес, ел.поща, както и два телефона за връзка.
2. Смехът не е лошо нещо и е полезен за здравето. Никакъв проблем - просто всички нови неща минават през такъв етап, особено когато хората не са запознати с темата от личен опит.
3. Благодаря за оценката, вероятно наистина съм компетентен по определени "странни" теми  :) Който трябва, ще го разбере. Няма никакви вуду магии, проста физика - малко по-напреднала от тази, която се учи в училище. Иначе развивана от 150-200 години насам, в цял свят - много инфо има, стига да го потърсиш.
4. Надълго и нашироко във форума няма как да стане, част от технологията е защитена. Няма нужда Вие да ми казвате къде да я ползвам - това се е видяло ясно в практиката за последните седем години /откакто започнах/, а и има области на приложение, информация за които не е публикувана никъде. 
5. Яйцето е на път да се излюпи и да излезе щраусово  :) И то не в България - слава Богу, тук е пълно с многознайковци и книжни специалисти.
6. Няма как да стоя далеч от автомобилите - това е основна област на приложение на полевата катализа на горивните процеси. Но сте прав, че се минава през стенд - прави се в момента и се донастройват параметрите така, че да се вкара като софтуер в ECU на двигателя. Така ще се постигне максимизиране на ефекта във всички режими.

7. На карбураторна Лада с делко като на Гецата обаче оптимизацията не става, слаб и е компютъра  ;D Там трябва специална система и газов инжекцион от шесто поколение  ;D ;D ;D   

Поздрави!

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Корекция на ДВГ предварението за газово гориво
« Отговор #57 -: Декември 11, 2015, 09:30:58 am »
Здравейте, против съм да се пише в чата. Добре е информацията да е достъпна в произволен интервал от време за всички.

Тъй като не съм много вещ по газовите въпроси, моля да потвърдиш дали правилно разбирам поколенията:

3 поколение централен разпределител с електронно управление = газов моноинжекцион
4 поколение ГИ с последователно впръскване ел дюзи = газов инжекцион, мултипликатор на бензиновите дюзи
5 поколение Адаптивно впръскване директно в цилиндъра,течна фаза = същото като 4, но с адаптация по trim-овете (е, и течната фаза де, макар че при мен е обикновен ГИ с адаптацията).

А сега за запалванията - в действителност е доста дразнещо изоставането с 1 оборот на вала. При мен се яви и този проблем - на мотора има датчици на коляновия (60-2 ли беше) и на разпределителния вал. Доста си играх с предварението, като имаше различни ефекти (най-вече звуците от мотора, които не бяха много приятни) и в крайна сметка един VW разбирач предположи, че размествайки информацията за позицията на зъбите на коляновия вал води до объркване на ЕКУ-то (заради позицията от разпределителния). Тогава се отказах и подарих аванс процесора на nedbmw (нещо такова му беше nick-а) и от тогава вести от него за цялата работа няма... :(

Смяташ ли, че си заслужава да се направи директно управление на запалването? Мераклия съм, макар и познанията ми да не се простират толкова далеч в аналоговата и цифровата схемотехника.

ПС: адресът на форума е analogov.com. Надявам се да не се стреснеш от условията.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Корекция на ДВГ предварението за газово гориво
« Отговор #58 -: Декември 11, 2015, 11:44:35 am »
...А сега за запалванията - в действителност е доста дразнещо изоставането с 1 оборот на вала. При мен се яви и този проблем - на мотора има датчици на коляновия (60-2 ли беше) и на разпределителния вал. Доста си играх с предварението, като имаше различни ефекти (най-вече звуците от мотора, които не бяха много приятни) и в крайна сметка един VW разбирач предположи, че размествайки информацията за позицията на зъбите на коляновия вал води до объркване на ЕКУ-то (заради позицията от разпределителния). Тогава се отказах и подарих аванс процесора на nedbmw (нещо такова му беше nick-а) и от тогава вести от него за цялата работа няма... :( ...

Не си мисли, че оригиналния бензинов компютър на колата не работи със това закъснение от 1 оборот. И там го има, но неговия алгоритъм е да бутва по мъничко предварението и да се "ослушва" няколко оборота преди следващата корекция. Ако няма детонации - подбутва още. Ако има - връща на предишната стойност, за която знае че не е имало детонации.
Няма начин да изчислиш аванса предварително и той да е точен. Затова и се монтира тоя детонационен датчик, който да дава обратна връзка на компа.

За 2-та датчика ... тях ги има при коли с променливо газоразпределение. При него фазите на коляновия вал и на разпределителния вал /разпределителните валове могат да се изместват с някакви градуси в зависимост от оборотите. Доста сложно е за обяснение, но същевременно сравнително просто като конструкция. Накратко в зъбното колело на разпределителния вал има маслено бутало, което при увеличаване на оборотите (а оттам следва и увеличаване на налягането на маслото) измества разпределителния вал спрямо зъбното колело. Така при високи обороти клапаните отварят и затварят малко по-рано, отколкото при ниски обороти. Нещо като аванса за запалването, но действа на клапаните.
За да може компа на колата да е уведомен колко е текущото отместване на фазите на разпределителните валове му трябва втори датчик. А той му е необходим, защото въз основа И на тази информация се изчислява времето за подаване на искрата към свещите.
Когато имаш такава конструкция, не е много идейно да се "буташ между шамарите" с аванс процесор, защото ти следиш датчика на коляновия вал, но не знаеш колко е допълнителния аванс добавен от променливото газоразпределение. Тоест аванс процесора или трябва да се сложи на по-консервативни стойности (особено на високите обороти), или да имаш много-много сериозен аванс процесор, който взима данни и от двата датчика и да прави сложни сметки, предугаждащи поведението на компа на колата (аз лично за такъв не съм чувал).

Така че в твоя случай аз лично предполагам че с поставянето на аванс процесор си шашнал тотално компа на колата, който е получавал сигнал за детонации там, където не би трябвало да ги има. Компа си е правил корекции въз основа на датчика на разпределителния вал, а твоя аванс процесор понеже няма тази информация е набивал още едно предверение и нещата са ставали много по-зле, отколкото без аванс процесор.

Markony_RS

  • Гост
Re: Корекция на ДВГ предварението за газово гориво
« Отговор #59 -: Декември 11, 2015, 01:50:10 pm »
Здравейте нови приятели!Радвам се да ви видя :)
Този път ще отговоря набързо на разсейващите въпроси:
Cadaceus:Попрочетох малко по-сериозно темата за оптимизатора ти.Предлагам за в бъдеще да не пишеш в мои теми и аз в твои.Ок ли сме?Приятели?
Един жокер още към теб.Хидравличната спирачка в ТУ е моя дипломна работа от далечната 94 година.На година има 200-300 заявки за изпитания на разни частни разработки.Отначало наистина се проведоха няколко теста,но после управата на университета забрани такива експерименти по прости финансови причини,вследствие на 3 повредени двигателя.МОЛЯ не ми отговаряй.

MZK: Пробвах снощи чата..не става за работа:към полунощ обсъждахме фотоапаратите ,а към 3:30 улавяхме космически дъжд с антени на кило ракия.. :o
Поколенията аз не съм ги обяснил правилно,затова не се разбира:
4-то поколение е ГИ с 23456-8 ел.дюзи/клапани,впръскващи изпарена газ в пълнителния колектор,дали има ОБД и дали са адаптивни няма значение.
5-то поколение впръсква директно в цилиндъра-дали през бензиновите дюзи или през отделни газови пак няма значение.При тях фазата е задължително течна.

По въпроса за зъбите на к.вал:Тук приеми като аксиома ,че няма кола с кола една еднакви.При мен компа пали на 3-ти оборот,демек 2 оборота смята при 250 об/мин.Толкоз ми е процесорчето бързо.При теб може да са 1-2-3,в зависимост от запалването и ЕКУ-то.Абсурд е да говорим за универсално устройство,но за мен,както казах вече е по- важно да формираме процеса на определяне на резултата при промяна на параметъра предварение.Основното тук е различните горивни камери изискващи различно горене и фронт.Тук съм много напред с материала.Полирал съм портове,глава,бутала.Сменях степен на сгъстяване 3 пъти,в момента съм на 10,6:1 и май иска още...тая думичка "май" ме убива.Сондите  на катализатора са две + температурен датчик за изгорели газове...там поне виждам всичко.
За фабричното предварение не си прав или поне не мога да докажа обратното.ЕКУ OBD 0(90-95г) е с 3Д карта на предварение по максимални стойности измерени с лабораторен бензин А91.Като нараснаха малко епромовете добавиха джъмпер за още 3 карти92,95,98 октана.96 година (ОБД 1) видяха ,че номера с джъмпера не минава,щото клиента налива едно пък то друго до ден днешен и сложиха нок сензор,който дава само закъснение!Казвам от 96 до 98 картата за предварението е има получена с обратен инженеринг.За съжаление навремето като се занимавах с тунинг и коли за рали шампионата изобщо не съм гледал с око за икономия или околна среда.Гонеше се само мощност.Там се ползваха 105-110 октана горива,които имаха малко бензин вътре.Детонациите се решаваха с добавки,нок сензора се изхвърляше и се караше само в лютеницата.Двигател се отваряше всяка седмица,ако не се отвoреше сам по време на състезанието.Демек опита ми е нулев
ОБД2-след 2000 година.Мистерия,още не разбит кода или поне го няма в нета.Може компа да дава аванс и да слуша нок сензора,че да се спре,но няма как да го докажа.Трябва като променлива величина да сменям октановото число на бензина и да гледам на осцилоскопа дали аванса не идва в плюс.При газ не го прави,,което ме навежда на мисълта ,че пак караме по карта ико налеем лошо горива пускаме само закъснение.И пак казвам това е само на моята кола.

Проблема с + един оборот.Моя компютър има функция следене и определя missfire на конкретен цилиндър.Това става на база на много датчици или поне още един от основните.С купешкия авансатор аз му бъркам в здравето с грешка Missfire in any cylinder...
Тук идва момента да спомена за колегите разработващи ТАП от съседната тема,че трябва да се преосмисли първоначалното задание...и там имам идея ,но не разбирам от софтуер..модерен поне.

За шамарите отдавна съм се бутнал..карам Хонда от 19 години.Витеците са 3 вида-пълнителен по ход на клапана,изпускателен по ход на клапана и фазов смукателен.Това е трудна ,дълга и друга тема,но да кажем ,че основно ми трябва закъснение на запалването след витек режим,които пък си избирам с бутон от таблото кога да тръгне,значи...след 2500 трябва да мога да пусна закъснение от ТАП-а.

Универсалния ТАП ми върши работа от 1250 до 2500 оборота,но с грешката спомената по-горе.Над 2500 големия аванс спъва мотора и няма нищо общо с работата на бензин със 105 октана.

Смятам ,че трябва и може да се направи ТАП под конкретен мотор,според неговите изисквания от към горивна камера и бензинов комп.Няма универсално решение.

Цъкнах на форума ви ,но регистрациите са прекратени...не стигнах до кандидатстване :)

« Последна редакция: Декември 11, 2015, 02:39:27 pm от atos »