Автор Тема: Пневмо мотор свързан към генератор, вместо капилярка в климатика  (Прочетена 33042 пъти)

Vicho

  • Гост
Винаги съм се чудел, как да превърнем големият коефициент на климатика, от топлина, в електричество. Хрумна ми идеята с пневмо мотор, който е свързан непосредствено след компресора на климатика, да заменим кондензатора и капилярата или ТРВ-то.А този пневматичен мотор да бъда свързан към генератор. По този начин ще превърнем топлинната енергия в механична, а от там в електрическа .Ако един пневмо мотор неможе да редуцира налягането дотолкова, че да е в нормите на работното налягане на работният фреон в испарителя, непосредствено след него се монтира фтори, също свързан към генератор и така докато уползотворим топлинната енергия максимално, и е превърнем в електрическа.   Можем да го наречем топлинна-помпа-генератор. Аз съм по фреоновата част, да видим има ли някои в пневматиката.
« Последна редакция: Март 23, 2013, 07:00:23 am от Vicho »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Vicho
Дай иформация за налягания и температури преди капиляра и след него. От там да се търси с какъв механичен преобразувател да се замени.

Vicho

  • Гост
Vicho
Дай информация за налягания и температури преди капиляра и след него. От там да се търси с какъв механичен преобразувател да се замени.
В момента имам компресори на R22, високото налягане при нормална работа на климатика е 26-7 бара, а ниското от 4 до 1./ 60 градуса примерно и 0 градуса.  Но високото не е от значение, ние ще го направим колкото ни е нужно за пневмо мотора, за да не го повредим. Това налягане 27 бара, ако не работи вентилатора на кондензатора го вдига за секунди. Преди капилярата налягането е с няколко бара по-малко, да кажем 24 и оттам ме хваща яд, от къде на къде ще губим това налягане в триене през капилярки или ТРВ, от 20 до 4 бара, вместо да го накараме да работи ;D. И това при условие, че климатика работи и отдава топлина. Ами, ако не ползваме кондензатор и дросел и направо от компресора фреона преминава през пневмомотора, и директно в изпарителя, тогава ефекта ще е най-голям. 
« Последна редакция: Март 25, 2013, 09:09:50 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Друго което е важно е дебита колко е.
Ако се вземе това http://www.onlinemashini.bg/gaykovert-pnevmati4en-udaren-1-2/3702 налягането горе-долу ще стане, но иска дебит май към 100-150 литра в минута. Е вярно е че това е за максимална мощност.

Vicho

  • Гост
Друго което е важно е дебита колко е.
Ако се вземе това http://www.onlinemashini.bg/gaykovert-pnevmati4en-udaren-1-2/3702 налягането горе-долу ще стане, но иска дебит май към 100-150 литра в минута. Е вярно е че това е за максимална мощност.
Това е истината: http://www.tonson-motor.com/bg/vane_air_motor.htm   :'( Серията V6, V8 са най-подходящи.
« Последна редакция: Март 25, 2013, 10:30:56 am от Vicho »

Vicho

  • Гост
Не знам тези литри в минута, при какво налягане са и издържат само до 7 бара налягане.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Аз търсех възможно най-евтин вариант за проба. Само за проби може да се намали налягането на фреона.
Тези които си намерил V6 и V8 е с 3600-5000 литра в минута. Което са 3.6-5 кубични метра фреон да минава през тях. Май е множко :)

Vicho

  • Гост
Имам Копеланд скрул компресор 3.3 KW/h на който дебита е 8-10 кубика на час втечнен фреон. Не мога да го сметна в газообразен, какъвто е на изхода на компресора.
« Последна редакция: Март 25, 2013, 11:17:51 am от Maistora52 »

Vicho

  • Гост
valex,  май-си прав за тези мотори http://raysystem.bg/bg/%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B3/%D0%A5%D0%B8%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8-10 , но понеже работят с течност, първо трябва да втечним през кондензатора и след това да използваме мотора, така обаче ще загубим много топлина и налягане. Не знам дали ще работят с газообразен флуид макар, че той няма да е газообразен през целия преход през мотора, защото като му се отнеме част от топлината той ще се втечни.  Не знам също и пада на налягане след мотора, защото имаме да оползотворим голяма граница, около 20 бара. Голям + на тези мотори е също, че издържат на голямо налягане и дори и при вдигане ма максималното работно налягане на климатика няма да ги повредим.   

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Това за какъв климатик е ?. Можеш ли да пуснеш компресора за няколко секунди и да надуеш балон с известен обем от там може да се сметне колко му е дебита с газ.
8-10 м3 са си 133-166 л/мин - доста е.
Трябва да се запази дебита на газ, че да може да си работи нормално климатика.  А работното налягане на хидромотора е разликата между входното и изходното налягане. Би трябвало ако пада налягането в двигателя да се отнема и топлина в него ?
« Последна редакция: Март 25, 2013, 12:27:45 pm от valex »

Vicho

  • Гост
Компресора е от 33-ка Тошиба, да като се отнеме топлината, ще падне налягането и ще започне да се втечнява. Виж за балона ще пробвам тези дни и ще пиша.
« Последна редакция: Март 25, 2013, 01:12:28 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
http://engineering-review.bg/engineering-statii.aspx?br=71&rub=765&id=1772
При течностите няма промяна на обем и от там не се получава май промяна на температурата защото няма свиване или разширение.
Тогава би трябвало пневматичните инструменти да замръзват ???
« Последна редакция: Март 25, 2013, 01:13:13 pm от Maistora52 »

Vicho

  • Гост
Може да замръзнат на изхода, ако температурата падне под 0 градуса, демек под 4 бара за фреон 22, но само външно, което няма да пречи на работата им.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
А капилярката като сваля налягането не замръзва ли?

Vicho

  • Гост
Замръзва от вътре когато температурата на изпарение падне под нулата и има влага в системата. Външното замръзване не пречи. Когато няма влага в системата и на -30 да падне не може да замръзне.
« Последна редакция: Март 25, 2013, 02:36:18 pm от Vicho »