Автор Тема: Магнити и планетарно магнитно поле  (Прочетена 7980 пъти)

to6o-2101

  • Гост
Всички магнитни конструкции с постоянни магнити са зависими от магнитното поле на земята. Има зони на земята където постоянните магнити не работят или са с много намален интензитет а и както знаем в космоса няма постоянни магнити те там не действат.
Така, че да може и да не действа някоя конструкция в такива зони но до колкото знам те са прекалено малко, има зони където компасът сам се върти в кръг а има и такива където на където го завъртиш на там сочи (тва го гледах по дискавъри беше филм за магнитното поле на земята).

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Магнити и планетарно магнитно поле
« Отговор #1 -: Март 21, 2013, 12:19:43 am »
както знаем в космоса няма постоянни магнити те там не действат.

Пълни глупости. To6o-2101, не лъжи хората.

http://www.youtube.com/watch?v=StDxxmOXSd0
« Последна редакция: Март 21, 2013, 11:28:23 am от Maistora52 »

to6o-2101

  • Гост
Re: Магнити и планетарно магнитно поле
« Отговор #2 -: Март 21, 2013, 05:03:26 pm »
Е не знам този колко е бил близо до земята все пак каза, че северния полюс се намира под него но щом няма гравитация при него значи магнитното поле на земята се разпростира на по-голям диапазон от земното притегляне. Все пак не съм летял в космоса но от това което съм чел няма ли магнитно поле на планета няма и магнити на нея същото важи и за открития космос. И не, не лъжа хората защото не си измислям а съм го прочел, вече ако учените които са написали статии и са направили филма по дискавъри лъжат то значи, че и аз ви лъжа.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Магнити и планетарно магнитно поле
« Отговор #3 -: Март 21, 2013, 05:46:58 pm »
От постовете на Тошо, от линка по-горе (там в Ю ТУБ има и други), моите размишления и друга информация мога да кажа следното:
1. Твърди се вече, и мисля доста основателно, че гравитацията и магнетизма/магнитността са две много СХОДНИ (не еднакви) явления.
2. Желязо-магнитна руда има образувала се на Земята, която има магнитно поле, обаче няма информация, дали такава може да се намери например на Марс, който, както се твърди, бил загубил магнитното си поле.
3. Магнитът си е магнит където и да се пренесе. Магнитът на Земята, ще е същият магнит и на Марс. Просто може би няма да показва Nord and Sud, а стрелката на компаса ще се  върти безпорядъчно. Няма обаче информация и за това.
4. Нямаме информация и какво ще стане с един магнит, ако той бъде подложен на гравитация в пъти по-силна от земната.
5. Два магнита в Космоса, където и да било (далече от свръх мощни магнитни и гравитационни полета), ще са си все същите магнити, със същата сила, свойства и трайност както и на Земята. Твърди се, според някои изследователски данни, че Неодимовите магнити (FeBNd) запазват силата си до 400 години, при загуба през първите десетина години на около не повече от 10-15% от нея. След това много постепенно губят и останалата. Но Материалът ("сплавта") пак може да се намагнетизира. И пак нови 400 години.
« Последна редакция: Март 21, 2013, 05:49:09 pm от Maistora52 »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Магнити и планетарно магнитно поле
« Отговор #4 -: Март 21, 2013, 07:37:07 pm »
to6o-2101, съмнявам се да греша, но ако искаш дай препатка към твоите материали. По принцип си има свойства на "вакуума" - диелектрична константа и магнитна проницаемост, има си разпространение на радиовълни и т.н. и всичко това не ми дава никакво основание да смятам, че полето на ПМ зависи от полето на Земята. А че последното е нехомогенно - ок, но няма отношение по въпроса.

zeepk

  • Гост
Re: Магнити и планетарно магнитно поле
« Отговор #5 -: Март 21, 2013, 10:48:12 pm »
В клипа на MZK експеримента се прави в ISS, а нейната орбита е на около 350 км.-напълно в обсега на магнитосферата. Така, че to6o-2101 може и да е прав.

Неактивен merlinbg

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 220
Re: Магнити и планетарно магнитно поле
« Отговор #6 -: Март 21, 2013, 11:09:15 pm »
      Мисля че to6o-2101 се е объркал и не е разбрал това което е чел. Наистина на Земята има места в които стрелката на компаса не може да се ориентира по посока на магнитното поле на планетата, но това не значи, че постоянния магнит (ПМ) губи свойствата си. Най-вероятно в междузвездното пространство, няма да има магнитно поле по което да се ориентира ПМ и ще остава винаги в посоката в която са поставени, но два магнита ще продължават да се привличат или отблъскват (в зависимост от това как са обърнати един към друг). Така че явно не губят свойствата си  ;)

       Мисленето не е навредило на никой, така че мислете повече и по-често.  ;)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Магнити и планетарно магнитно поле
« Отговор #7 -: Март 22, 2013, 12:33:51 am »
В клипа на MZK експеримента се прави в ISS, а нейната орбита е на около 350 км.-напълно в обсега на магнитосферата. Така, че to6o-2101 може и да е прав.

Да, а ако се окаже, че ПМ има поле и на десетки хил. км от земята, ще се окаже, че то зависи от хелиосферата или нещо друго си. Това са глупости, защото полето на ПМ е еднакво с полето създадено от индуктивност. Ако имаше такава зависимост, тя щеше да бъде добре известна (както земното ускорение), а последиците от гореспоменатата аналогия в електрическите еквиваленти щеше да е изключително опасна за каквато и да е било апаратура на самолети, кораби, коли и прочее.

Добавка: полето зависи от свойствата на средата - магнитната и диелектричната проницаемост!
« Последна редакция: Март 22, 2013, 12:38:58 am от mzk »

to6o-2101

  • Гост
Re: Магнити и планетарно магнитно поле
« Отговор #8 -: Март 22, 2013, 01:33:09 pm »
Цяла сутрин си изгубих времето да търся нещо в нета и все намирам различни становища по въпроса и накрая реших да проверя в сайта на НАСА. След като прочетох няколко статии за магнитното поле на земята и на различните планети и след като не успях да намеря еднозначен отговор на въпроса, им изпратих е-mail с конкретен въпрос. Ако ми отговорят ще постна отговора им тук.

Можете да прочетете това оказа се доста интересно четиво особено това, че цитирам "Earth's magnetic field gets stretched out into a comet-like shape with a tail of magnetism that stretches millions of miles behind Earth, opposite from the sun." Както и други много интересни неща поствам ви тази статия на който му се чете да я погледне, има и много други в сайта им.
http://image.gsfc.nasa.gov/poetry/magnetism/magnetism.html
« Последна редакция: Март 22, 2013, 01:37:58 pm от to6o-2101 »