Автор Тема: Идея за самозадвижващ се магнитен двигател на нашенец Savata71  (Прочетена 17447 пъти)

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Здравейте,
  Като стана дума за работещи магнитни двигатели, вижте тази идея на нашенец Савата71 - http://www.youtube.com/watch?v=tfs6fwNA9r0
  Според мен ще тръгне! Ще има малко спиращи вихрови токове в магнитния екран дъга, но мисля това е преодолимо. Прилагам и файл - снимка от сайта му. Слагайте картинки и вие за да може по-лесно да намираме каквото търсим.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
За съжаление вече някой го е пробвал и НЕ РАБОТИ

http://www.youtube.com/watch?v=QPZtWH7nmRY

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
За съжаление вече някой го е пробвал и НЕ РАБОТИ

http://www.youtube.com/watch?v=QPZtWH7nmRY

Много ми хареса коментара на Вернер Хайзенберг в началото на клипа. Въпросът е дали така извадена от контекста на целият разговор не звучи леко двусмислено, хем обнадеждаващо, хем пък и леко иронично!
Незнам...

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
То не работи, ама идеята е добра, трябва да се побутне оттук оттам само! Смятам, че се иска малко по- прецизно изчисление на разстоянията, за да се покачи КПД-то! Моделчето е правено на око! Освен това екранирането може да се замени със завъртане на външните магнити, които може да са кръгли и да са свързани със зъбно колело към главното колело, нагласено така, че да ги завърта според своя- собствен оборот! Това единия вариант- другият е така както са, да се завъртат със силата на удар причинен от някой палец поставен някъде по колелото на точното място! И пак иска внимателно изчисление на разстоянията!

to6o-2101

  • Гост
Не работи защото са само 2 биелите. Аз в момента работя над същия двигател но с 4 биели и малко по променен но принципа е същия. Стругаря ми направи всички части остава само да го сглобя но нямам никакво време понеже трябва да го сглобим 2-мата за да спазим съосие и тн. понеже конструкцията ни е доста по-голяма. Иначе да смятам, че може и да тръгне. Сега си представете тази блокираща лента направена от ламарина която е направена леко спираловидно и при всяка една от фазите на биелата тази лента да е винаги по средата м-у 2-та магнита на едно и също разтояние. Тогава ще получим плавно движение на ротора без товар от магнитите които ще са на статора и на биелите понеже силата им на привличане към лентата ще са равни на "0". Тънкия момент е когато лентата ще излиза от магнитите тогава си я представете, че е изпилена от 2-те страни и плавно си намалява дебелината идеята, е че при достигане на края на лентата силите м-у магнитите и лентата пак да е равна на "0" за да може тя без голямо усилие да излезе от магнитите. И какво получаваме в такъв случай? Спиралата влиза м-у 2-та магнита и понеже е желязна магнитите започват да я привличат този на статора я дърпа към себе си (дори и без биели ротора ще се завърти докато достигне най-близкото положение на лентата до статорния магнит) но и магнита на биелата се стреми да достигне лентата което увеличава въртящия момент и когато магнита достигне малко преди горна мъртва точка лентата започва да изтънява осигурявайки плавно отблъскване на магнитите ПРЕЗ самата лента и лентата приключва малко след горна мъртва точка. Би трябвало да работи за това и се занимавам с него но пустото му време и средства не ме оставят да поработя.

Неактивен sabaka808

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
  • Пол: Мъж
  • Живей за мига работи за кеф!
  • Скайп: sabaka 808
да на прав път си.диска трябва да бъде с възможно най малък диаметър и хода не повече от 20мм.значи ехсцентрика на 10мм. от центъра. А работещите двойки е добре да са 6-8 .необходим ти е силомер -разтегаем за да мериш силите при вход и изход на ламарината около диска.пиши ми. ако искаш да.говорим скайп sabaka808.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Не се подвеждайте... конструкцията няма да тръгне. Няма значение колко биели и какъв ще е железният екран. Той наистина поглъща част от магнитния поток от между два срещулежащи магнита, но накрая той се мъчи да го върне, и прихваща и двата магнита и ги "държи". Това стопира въртенето. Пробвал съм сходна постановка.
« Последна редакция: Март 22, 2013, 08:42:22 am от Maistora52 »

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Н`нам- мен ми се вижда доста логична и може би ако е без тоя екран....... ???

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Малко грубо го нарисувах, но по-добре да се види, отколкото да се обяснява. При така коригирания екран, силите при навлизане и излизане на екрана към магнитите ще се неутрализират и няма да има спиране. Ако се направи от ферит няма да има и вихрови токове.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Проблемите тук са в естеството и свойствата на самите магнити и магнитното поле създавано между и около тях. Знаем, че за магнитното поле няма никакви прегради. Както и да "изтъняваме" Fe екран, с това не променяме факта на "захват" между двата магнита ако те са в статично положение на ориентиране на магнитните силови линии между тях. Оправя ги само въртене - поне на единия от тях, за да се промени позиционирания "захват", не отдалечаване и приближаване...
Тази схема е много хитра, но магнитът е по-хитър, много по-хитър!
« Последна редакция: Април 13, 2013, 05:35:32 pm от Maistora52 »

to6o-2101

  • Гост
Майсторе не, че нещо вземи 2 магнита и си поиграй с тях и с една желязна пластина пък ако искаш и от ферит ще забележиш, че магнитите се привличат към нея без да си пречат макар, че са от 2-те и страни с едноименните им полюси, обаче ако лентата е по-тънка само се намалява разстоянието на отблъскване, точно това искаме да постигнем и ние.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Ех, бре Тошо! И в ушите съм си пъхал магнити, да видя дали ще ми стане нещо...!!!...???
Играл съм си с това, дето ми казваш. И съм забелязал това дето ми казваш.
НО. Трябва да разбереш, аз какво ти обяснявам, някак "по телефона" не става...
Дерзайте. Няма друг начин да стигнем до истината!

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Именно бе, Майсторе, и аз предлагам завъртане, защо да не се пробва?
« Последна редакция: Март 22, 2013, 06:02:58 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Нека се пробва именно и завъртане, и то на външните магнити, по ос, която е перпендикулярна на маховото колело с екрана - така както е на схемата - оста минава от зрителя пред монитора през центъра на външните магнити в сдружена посока с тази на екраниращата лента. И тази лента трябва да е поне 4-5-6мм дебела при магнити до стотина Нютона. По-мощни магнити - по-дебел екран. И по широк - поне 50-60 мм. в най-широката му част. А въртенето на магнитите да е синхронизирано или със зъбна предавка, или със зъбно-ремъчна, или с верижна. С обикновен ремък ще се загуби синхрона.
Същото и ако са повече кобилици.

to6o-2101

  • Гост
Момчета със завъртане няма да стане защото ако врътнем магнита на статора ще започне да се привлича от този на ротора а колкото 2-та магнита са по-близо един до друг толкова по-трудно ще успеем да завъртим магнита на статора отново на отблъскване.

Или нещо не съм разбрал идеята ви.