Автор Тема: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876  (Прочетена 43404 пъти)

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Предлагам Ви схеми на синусов инвертор реализиран с PIC16F876 който по принцип е разработка на българин потребител на форума http://www"точка"edaboard"точка"com. Прилагам HEX файла за пик-а  печатната платка която аз съм изменил малко според елементите които аз съм използвал и схема на инвертора(прикачвам и оригиналите). От доста време си играя с него, ако някои прояви интерес можем да го коментираме или да погледне за подробности в цитирания по горе форум. Думата "точка" да се замени с истинска точка. Инвертора работи перфектно по отношение на формата на сигнала и режимите на работа обратни връзки, но има някои недостатъци, които ще коментираме ако се стигне до там. Работи добре както с активен , така и индуктивен товар. Забива при някои преходни режими но след рестарт на пик-а се оправя.
 

avr

  • Гост
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #1 -: Юли 03, 2013, 03:17:33 pm »
Значи позагледах се в твоята схема, не ми харесаха - IRL3803, много, аз бих махнал 4, да остане по 1.
- пълен брич, много , аз бих махнал едното рамо, значи да останат 2 IRL3803-а. Другото рамо с 2 кондензатора, ма пък трафа се променя, та тук не знам,
- драйверите са слаби и за по един, гледам 5 нанофарада на тия транзистори входен капацитет,  а там са по 2 транзистора. Съответно резистора в гейта поне наполовина.
Така, на око казвам, предполагам че схемата работи, ама грее.
 
« Последна редакция: Януари 13, 2014, 03:26:52 pm от Maistora52 »

pilgrim

  • Гост
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #2 -: Декември 16, 2013, 09:53:28 pm »
схемата е удачна само за упражнение но не и практическа реализация.
трансформатора е желязо- загуби голями.
по удачно е ако се направи с DC-DC конвертор на високо напрежение и след това се разклати моста от високоволтови транзистори.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #3 -: Декември 17, 2013, 12:21:23 am »
Вече направих такъв инвертор 3 киловата на 48 волта  - работи перфектно.  Освен това няколко по 1 киловат вече задвижват хладилници ръчни циркуляри и бързовари по няколко рибарски фургона .... а КПД-то не ме интерисува .... слънцето е безплатно, железни трансформатори се проектират много по лесно от феритни, разнообразието от транзистори е много голямо и всеки може да твори до безкрайност стига да иска (аз ползвам IRFP064) и най важното е , че вече всичко е отработено и работи. Който иска да си го направи за това съм споделил схема. И от сега на татък ще коментирам с хора които искат да си го направят , а не такива които много знаят.
Поздрави
П.С. Мога да покажа видео на такъв инвертор с контролер за зареждане на акумилатори от PV панел и всичките му там фасони необходими за автономно захранване на малко домакинство, бунгало, хижа, каравана или каквото и да е, ще дам опита си и всички технически подробности напълно безплатно на хора които искат да си го направят и нямат комерсиални  цели.
« Последна редакция: Декември 17, 2013, 12:37:36 am от coke2k »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #4 -: Декември 18, 2013, 10:38:35 am »
 coke2k ще се радвам да споделиш опита си защото и аз мисля да купувам фотоволтаици. Поздрави Краси.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #5 -: Януари 12, 2014, 05:49:36 pm »
Днес имах удоволствието да ме поканят на барбекю на едната от малките фотоволтаични системки с напълно автономно захранване изградени с панел 60 вата (не фабричен) 2 акумулатора  100 АЧ (2 х 12волта) и синусов инвертор 1000 вата правен по схемата от по горния ми пост. Вече година работи без никакъв проблем без профилактика без дозареждане на батериите без каквато и да е намеса от моя страна. Вижда се, че района е типично извънградски без никакво електричество от енергото и в абсолютна тишина и спокойствие - харесвам такива места, жалко че не мога да се пенсионирам и да се махна от това гадно място наречено ГРАД. Качвам снимки и видео от днес следобед ... Това което се вижда от видеото е работа на инвертора без товар с проби на всяка секунда за наличието на товар и в случай на включване на каквото и да е в мрежата инвертора тръгва , след което отново си влиза в режим стенд бай и си стои.... напълно самостоятелно без по нищо да си личи че тока не е от енергото.  Виждат се също контролера за заряд на акумулаторите , модула за синус сигнала и защитната автоматика както и трафа 1000 ВА ... има и токов трансформатор който следи за наличието на товар в мрежата и стрелкови прибори за измерване на ток и напрежение всичко е събрано в ел табло 300/400/250.
Поздрави
« Последна редакция: Януари 13, 2014, 07:32:51 am от Maistora52 »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #6 -: Януари 12, 2014, 07:37:37 pm »
Ето няколко снимки

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #7 -: Януари 12, 2014, 08:43:36 pm »
Професионална изработка, браво!

Колега coke2k, мога да ти предложа доста по-добър транзистор от  IRFP064. Видно от изходната му характеристика, при 80 А падът върху транзистора е 1,2 V. Това означава 96 W загуби в топлина.

Аз също съм фен на инверторите, но понижаващите мрежови с мн. високо КПД - над 95%. Погледни този транзистор: AP9970GP-HF - http://www.a-powerusa.com/docs/AP9970GP-3.pdf
Транзисторът се продава в "Комет електроникс": http://store.comet.bg/Search/?keywords=AP9970GP-HF#eyJpcHAiOiIxMCIsImsiOiJBUDk5NzBHUC1IRiJ9



При ток от 80 А падът на напрежение върху него /дрейн-сорс/ е 0,2 V, това прави 16 W. Дори при рекордните 175 гр/С напрежението се качва с 0,1 V - 0,2 V.
Разликата е осезаема  :D, особено когато става въпрос за инвертор, който се захранва от акумулатор. Спестените 80 W доволно могат да осветят една стая.

Поздрави!
« Последна редакция: Януари 12, 2014, 09:02:55 pm от EDM electronics »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #8 -: Януари 12, 2014, 09:49:12 pm »
Да благодаря за инфото и не е скъп транзистора, което също е важо. Просто разнообразието от мосфети е толкова голямо , че човек трудно може да нацели най добрия вариант ... Благодаря за инфото още веднъж в следващия модел ще ги пробвам :)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #9 -: Януари 13, 2014, 11:59:44 am »
Да, голямо е разнообразието, но аз по-добро от това не съм срещал досега.
Има обаче нещо, което винаги ме е смущавало около тия мощни транзистори. Корпусът е ТО220, крачетата са тънки и ми е чудно, как аджеба ще минат през тях тия 240 А? Не съм виждал предпазител за 240 А, но ми се струва, че проводникът му ще е доста по-дебел от крачетата на транзистора!

Все още не съм го изпробвал този транзистор, но скоро. Набелязал съм го за синхронен изправител - просто перфектен! :D
Синхронния изправител значително повишава КПД-то на инвертора.

Поздрави!
« Последна редакция: Януари 13, 2014, 03:24:53 pm от Maistora52 »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #10 -: Януари 13, 2014, 01:14:32 pm »
И това го има, съответно това е причината да слагам транзистори с по големия корпус ТО247 - имат по дебели крака, като гледам около 3 пъти да съм под номиналния ток на транзисторите и затова слагам по повечко в паралел, освен това при Н-моста транзисторите работят и като делител тъй като са последователно в рамо да го наречем и от там мога да ползвам транзистори с напрежения около 50 волта без да се притеснявам че ще ги изгоря от наднормено напрежение. Много ми харесаха тези транзистори за по-високомощни инвертори и напрежение на батериите над 72 волта IXFH50N20
но са скъпи идват към 10-12 лева бройката което много оскъпява инвертора и една грешка струва скъпо. За това ползвам IRFP064N и лесно се монтират на медна шина когато има нужда от комутиране на голям ток. Но наистина следващия път ще пробвам с тези, които ти предложи и ще направя сравнението.
« Последна редакция: Януари 13, 2014, 03:24:24 pm от Maistora52 »

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #11 -: Юли 07, 2018, 03:05:07 am »
Някой може ли да ми предложи някаква схема на инвертор 12-220 волта с чист синус на изхода без да има дигитални контролери и задължително да е с трансформатор на изхода, защото трябва да разделя галванично инвертора и следващите възли на устройството. А защо без дигитални контролери, ами защото ще работи в екстремна ситуация в комбинация с високо напрежение и разрядник, което може да „сбърка контролера“ и да засече, а не трябва да става така.
  Не знам инвертора на coke2k изложен в тази тема, каква реална форма на синосуидата има на изхода и дали ще се „сбърква“ при работа в близост до разрядник. Проверено е, че работи, но е и доста сложен за направа, а аз не разполагам с такова време, а и не съм наясно, как се програмират тези контролери, за мен това е „тъмна Индия“. Трябва ми нещо по-просто с гарантирана синусоида на изхода с мощност от порядъка на 300-400 вата, с трансформатор на изхода.
Благодаря предварително.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #12 -: Юли 07, 2018, 03:47:59 am »
Не знам до колко ще ти е полезно но ще споделя за една моя занимавка от преди да си купя фабричен ЮПС за помпите на парното. Ползвах мощно крайно стъпало към 200W моя изработка, естествено беше захранено от мрежата, 50 Hz синусуидален сигнал от едно генераторче с ОУ, в изхода на стъпалото вместо говорител един траф. И системата тръгна, 100W крушка светеше яко, с волумето се регулираше изходното напрежение, и скопа показваше идеална синосуида. Но някакси не го направих докрай.
Та ето ти тема за размисъл, як усилвател за кола и як траф, е ще трябва да си направиш автоматично регулиране на напрежението ако кляка при натоварване. Пък и 400W на 12 волта си е бая ток.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #13 -: Юли 07, 2018, 12:02:10 pm »
ppipilica, минавала ми е и тази идея през главата, даже изнамерих в нета една схема на един руснак. Усилвател клас Д, шим модулация, много високо КПД и т.н. Но пак опираме до дигитално изпълнение, защото усилвател клас Д е дигитален, поне така казват, и не знам дали ШИМ-ма няма да се „сбърква“ от искренето на разрядника. Трябва ми нещо аналогово, яко, просто и надеждно. По принцип, когато се запуснат всички процеси в устроиството инвертора ще работи почти на празен ход, товари се само при запуска.
 Ето схемата на руснака. https://radiokot.ru/circuit/power/converter/19/

alan

  • Гост
Re: Синусов инвертор реализиран с PIC16F876
« Отговор #14 -: Юли 07, 2018, 01:00:47 pm »
   mito_kupona, нищо не споменаваш за честотата, но
ако не е критична, ето ти нещо простичко работило в автобус: