Автор Тема: Несиметрични магнити  (Прочетена 7360 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
« Последна редакция: Март 18, 2013, 08:07:44 am от Maistora52 »

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Несиметрични магнити
« Отговор #1 -: Март 18, 2013, 02:08:30 pm »
Абре, защо никой не поства тука????!!!! Дайте поне превод на тази руска страничка в линка, бре!!!

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Несиметрични магнити
« Отговор #2 -: Март 18, 2013, 03:41:05 pm »
Е-е! Светльо, изпусни малко парата... На чист български език (с руска граматика) ти е написано, и толкова ясно, че няма докъде... Даже само картинките да разгледаш е достатъчно...
Другаде е проблемът - че такова "шантаво магнитище" се прави само по специални поръчки, и сигурно от много специални поръчители... Сещай се. Няма на мене и тебе да дадат това "шантавелче"...
Ние с пирони и чук трябва да сглобим нашите двигатели за СЕ!!!

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Несиметрични магнити
« Отговор #3 -: Март 18, 2013, 04:01:33 pm »
 Майсторе, аз съм от поколението дето закачиха малко руски в основното си образование, ма имах бая двойки! Ти от друга страна си го учил през целия си съзнателен ученически живот!
 Иначе позяпах доста чертежите и това, което ме впечатли е публикацията в уикипедията- демек съвсем официално слагат хората нещо такова на показ на всички! За това ми се прииска да прочета на български всички подробности. Оня ден, например, се зачетох за турбокомпресора и забелязах, че едно от нещата, по които ми пламтеше главата е угаснало :( Хората използват компресор за оползотворяване на изгорелите газове от ауспуха и то от доста време насам- за това се бъгнах бая яко, това беше моя идея! Притесних се да не би и тук да стане същото- подхвърлям идея, а тя се знае от 19 век насам! За това исках подробностите на български и разни хора да мислят върху това! Не че толкоо се страхувам от излагация, колкото това, че осъзнавам че съм хвърлил умствен ресурс, безсъние и вълнения и това много ме дразни! :-[ 

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Несиметрични магнити
« Отговор #4 -: Март 18, 2013, 04:27:42 pm »
Това не е специален магнит, а особена подредба на обикновени(?) малки магнити един до друг за да се постигне ефект на несиметрично поле - подреждане на Халбах.
Който има повечко кубични магнити може да пробва и да сподели, на всеки магнит се правят с боя означения за посока и се подреждат по схемата на Халбах.
Има варианти за цилиндрично, сферично и др. подреждания.
Ето и линк към английската версия на статията:
http://en.wikipedia.org/wiki/Halbach_array
и филмчета:
http://www.kjmagnetics.com/blog.asp?p=halbach-arrays
« Последна редакция: Март 18, 2013, 05:13:31 pm от tobo1 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Несиметрични магнити
« Отговор #5 -: Март 18, 2013, 07:26:27 pm »
 Има едно клипче на което един руснак показваше монолитен магнит подарен в една фирма производител на магнити. От едната страна желязна пластина се залепяше, а от другата не се лепеше . Бях намерил коя е руската фирма но я забравих.
Има в нета и клип как се изработва от малки магнитчета.
« Последна редакция: Март 18, 2013, 07:28:15 pm от valex »

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Несиметрични магнити
« Отговор #6 -: Март 18, 2013, 07:36:52 pm »
Има в нета и клип как се изработва от малки магнитчета.
Във филмчето (линка е точно над твоя пост) е показано как се прави, ако говориш за същото.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Несиметрични магнити
« Отговор #7 -: Март 18, 2013, 07:37:48 pm »
Без пробиване. Само със залепяне.
http://zaryad.com/2011/02/28/magnitnaya-sborka-halbaha/ towa e ot temata http://mazeto.net/index.php/topic,8201.45.html
« Последна редакция: Март 18, 2013, 07:43:23 pm от valex »

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Несиметрични магнити
« Отговор #8 -: Март 18, 2013, 08:48:03 pm »
Е това е вече друго- чудя се дали това няма да намери приложение при магнитната пушка(мисля че пушка беше) там накрая където топчето бива необратимо привлечено?!

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Несиметрични магнити
« Отговор #9 -: Март 18, 2013, 10:06:08 pm »

to6o-2101

  • Гост
Re: Несиметрични магнити
« Отговор #10 -: Март 20, 2013, 10:03:12 pm »
Това от последния клип, взимаш един магнит примерно правоъгълен и го залепяш на метална пластина така, че еднаква площ от положителната и отрицателната страна на магнита да са залепени на пластината и воала, на пластината отдолу не можеш да залепиш никакво желязо (обаче можеш да залепиш магнит). От значение също е и дебелината на пластината и силата на магнита. Ако ти е много силен магнита използваш малко по-дебела пластина.
Можеш да го направиш и на цилиндричен магнит. Представи си, че си сложил магнита в чаша от желязо и само единия полюс да сочи навън но магнита да не е залепен за самата чаша а има някакво разстояние примерно от текстолит тефлон и тн. и се прави един пакет в средата магнит после чашка от изолационен не-магнитен материал, после чашка от желязо и пак не-магнитен материал и пак желязо. Получава се един магнит който има само един полюс S или N в зависимост кой полюс си сложил да сочи извън чашките. Получават се още 2 или 3 второстепенни (в зависимост колко чаши от желязо си използвал) а именно от краищата на чашките от страната на полюса който е свободен и те леко отслабват полето му (намаляват разстоянието на привличане, но магнита ако залепне на метална плоча дори се привлича по-силно). При втория случай който описах цялата конструкция става по-лека понеже не е нужно използването на дебел материал както при 1-вия случай.

И 2-та варианта много от колегите които пишат тук ги знаят но този вид екран на магнитите не върши работа при перендев примерно, защото срещуположния магнит се привлича към самия екран при влизане и по време на работното разтояние така, че сбора на силите е "0".  Има и един тънък момент там вече трябва доста играчка и средства.
« Последна редакция: Март 20, 2013, 10:40:34 pm от Maistora52 »