Автор Тема: мини соларна система  (Прочетена 8823 пъти)

avr

  • Гост
мини соларна система
« -: Март 11, 2013, 01:26:21 pm »
Ще правя една мини соларна система, и търся малки фотоволтаични панелчета - 5,10,20 вата, /зависи от цената/. Може и само клетки.
И помпа за вода. Магазина да е  в София.
Системата ще включва
- акумулатор, водна помпа за 12 волта,  3-4 м напор, дебита не е от значение, от геран ще тегли вода.
4 хелиостата, с нагревател - за сега е обикновен радиатор, евентуално  и резервоар - варел, на по високо.
Идеята е, топла вода за  къпане/миене, и студена вода, в автоматичен режим. Преносима.

Панелчетата ще са 2, помпата - една.
Благодаря предварително.
« Последна редакция: Март 11, 2013, 05:15:12 pm от Maistora52 »

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: мини соларна система
« Отговор #1 -: Март 11, 2013, 06:44:56 pm »
 Ако боядисаш варела в черно ще ти отпадне нагревателя, а сигурно и от хелиостатите няма да има нужда. Аз лично съм правил 6-7 такива "бойлери", единият от които е 700л. и всички се нагряват добре до 15ч., а след 17ч. задължително се ползва през смесител (със студена вода. С 90 литров бойлер в с. Негушево привечер се къпем 4 човека без проблем.
 С поздрави!!! Успех в начинанието!
« Последна редакция: Март 13, 2013, 05:58:32 pm от Maistora52 »

avr

  • Гост
Re: мини соларна система
« Отговор #2 -: Март 13, 2013, 05:08:44 pm »
Ако боядисаш варела в черно ще ти отпадне нагревателя...
За съжаление, това решение е неприложимо. Имаше на два пъти  метални варели, но  не се живее целогодишно там и изчезват. Човекът, който ходи там през топлите месеци на годината , април до октомври, е възрастен, не може да вдига тежко. Освен това, пътува и за пенсията, така че остава без надзор. Така че под  "преносимо" разбирам да се разглабя и прибира бързо, да се събира в кола / по голямата и скъпа част/ и да няма скъпи неща, както и по-тежки от 10-15 кг.
Резервоарът, който е възможен е 50 -200 литров прастмасов бидон. 1/2 или 3/4 цола маркучи за връзките.
Има още неголяма градина, която би било добре да може се полива автоматично, както и няколко други неща, като охрана, за които ми трябва автономен източник - 12 волта акумулатор и малки слънчеви панелчета, помпа за вода на 12 волта.   
 
« Последна редакция: Март 13, 2013, 05:58:16 pm от Maistora52 »

toni11bg

  • Гост
Re: мини соларна система
« Отговор #3 -: Март 18, 2013, 04:08:44 pm »
Не змам, приятелю, аз съм нов тук, и не разбирам много, но от опита, който имам, тези панелчета няма да стигнат за да захранят само помпата. За нагревател не може и дума да става. Имаше разни формули, по които може да се сметне при зададен дебит и височина на качване на водата каква мощност ще трябва. Освен това помпа на 12 волта... не знам. Недостатъкът на соларите е че работят само когато няма облаци. Ако някой ти казва, че работели и на дневна светлина - не му вярвай. Няма ли да е най-безпроблемно една градинска помпа "бибо" -  около 60 лв, и малък бензинов генератор - виждал съм за 250 лв такъв 600 вата. Малко, компактно, и ще изгори за сезона около 10 литра бензин.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: мини соларна система
« Отговор #4 -: Март 18, 2013, 07:47:55 pm »
Ето тук има друг алтернативен вариянт http://physicstoys.narod.ru/page/SolarLTD/Solar2.html