Автор Тема: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"  (Прочетена 231923 пъти)

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #240 -: Ноември 25, 2014, 01:44:07 pm »
   И да добавя. По същество наклонените магнити все едно че се движат напред-назад по радиуса на диска и затова магнитите на диска може да са разположени ексцентрично - прилагам файл. Има и две места без магнити за така нареченото от Майстора "подпъхване". На рисунката наклонените магнити са точно в зоната на "подпъхване". Даже може да има лека несиметрия между "червените" и "сините" магнити за улесняване на "подпъхването". Това сме го коментирали по-назад в темата.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #241 -: Ноември 25, 2014, 08:37:00 pm »
Сега го направих, по друг начин ! Сметките не стават така ! Но, не е ли очевидно ? Магнитите са 13 броя по 2 кг. сила на прилепване всеки ! Прибавете и моята сила, приложена при въртенето ! И на края, какво ?? Мига някакъв светодиод ! Правете си изводи, каква трябва да бъде концепцията на двигател-генераторната група !! Това което виждате е скалъпено набързо, но каквато и оптимизация да претърпи все тая ! Ще си остане в пъти не ефективно !
« Последна редакция: Ноември 26, 2014, 12:04:43 am от atos »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #242 -: Ноември 25, 2014, 09:25:15 pm »
Това вече е съвсем "друга ракия", както казва Майстора понякога ! Тук е залегнала една идея, в която генератора   зарежда капацитет ! Докато капацитета се зарежда Ленц-ефекта оказва своето нежелано въздействие ! Когато бъде зареден, през намотките на бобината не протича ток ! Тя не създава поле съответно няма Ленц-ефект ! Един вид, генератора се върти на празен ход ! Но в капацитета имаме заряд ! Разбира се това може да бъде и акумулатор ! Обаче, за да се зареди, акумулатора изисква дълго време, принудително въртене на генератора ! Този път съм закачил 1F (фарад) 5.5в. кондензатор ! Принудителното въртене е значително по кратко, от колкото ако е акумулатор ! Свето диода консумира непрекъснато, и свети на вид непрекъснато ! Преминавайки покрай бобината магнита усеща само частична съпротива от Ленц-ефекта ! Само толкова колкото се е разредил кондензатора ! Същевременно, вкарва импулс заряд в кондензатора ! Така, постановката ще се върти значително повече, докато се разреди помощната енергия от капацитета ! Междувременно, при спадане под определени обороти, може да се вкл. принудително кратко развъртане !
Това е идея ! Мисля, ефективността и, може да се провери само на практика !


Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #243 -: Ноември 25, 2014, 11:57:10 pm »
Мишо, в грешка си...капацитет, акумулатор - все е консуматор, има ТОВАР!
Не знам каква идея трябва да носи този клип?
Усилието, което се ползва за ръчно въртене си е доста енергия.
Със същия успех ще свети подобен диод, ако го включиш към динамо и кондензатор и през няколко секунди го връткаш с ръка.
Представи си  ако това импулсно завъртане трябва да осъществиш с един волтов елемент, за колко време ще се изтощи?
Извинявай, но не разбирам ентусиазма ти?
Доколкото схващам, предлагаш да се ползва определена "инертност" на цикъла зареждане-консумация?
Това е немислимо за малко по-сериозен консуматор от този светодиод. Ако не вярваш, пробвай с осцилоскопа, ще видиш как се отсича графиката рязко надолу.
Общият ефект е като от един вид електронен маховик, нищо повече...
« Последна редакция: Ноември 26, 2014, 12:02:22 am от atos »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #244 -: Ноември 26, 2014, 08:15:50 am »
atos ! Къде видя този ентусиазъм ? В последните си три поста, изразявам само скептицизъм ! Може би имаш в предвид "друга ракия" ? Прочети отново и анализирай ! Колко пъти пиша "принудително" ! Това означава внасяне на външна енергия ! Ако можеш, направи сметки, внесена към изнесена енергия !
Иди в темата CLanZeRS, чети и погледай клипове ! http://mazeto.net/index.php?topic=8734.120
Снабди се с мощни магнити ! След като си премажеш пръстите няколко пъти, като си пуснеш кръв от кожата, тогава прецени кое е мислимо и немислимо ! Пръста ми на клипа, е с лепенка по тази причина !
Иван ! Виждам че администраторите са се погрижили, еднолично да изтрият поста в който бях груб към теб ! Може би така е по добре ! Не "преброих до 10" за да овладея емоцията си ! Това не ме оправдава ! ИЗВИНЯВАЙ !!

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #245 -: Ноември 26, 2014, 09:05:52 am »
   Майсторе, ето още по-добро решение. Прилагам файл. На "гиричката" се нареждат магнити по винтова линия, а на диска са под формата на полуспирала и така всичко ще е балансирано и по-лесно за изработка. А дължината на едната полуспирала трябва да е по-голяма от дължината на винтовата линия на "гиричката" за да е КПД-то над 1. Така ще се получи моят ефект "приплъзване" и линейните скорости на "гиричката" и диска ще са различни докато при другите зъбчати зацепвания линейните скорости са равни и на двете зъбни колела с различен радиус.
« Последна редакция: Ноември 26, 2014, 09:29:31 am от Иван Димов »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #246 -: Ноември 26, 2014, 04:03:27 pm »
atos ! Къде видя този ентусиазъм ? В последните си три поста, изразявам само скептицизъм ! Може би имаш в предвид "друга ракия" ? Прочети отново и анализирай !

Ами, Мишо...явно не съм те разбрал добре, честно казано, двата ти поредни поста са ми малко объркващи-все едно са като откъснати страници от книга и трябва да търся смисъла.
Описанията ти са ясни, но не схващам общата ти идея (говоря лично за себе си).

CPU

  • Гост
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #247 -: Ноември 26, 2014, 06:57:24 pm »
...  Правете си изводи, каква трябва да бъде концепцията на двигател-генераторната група !! Това което виждате е скалъпено набързо, но каквато и оптимизация да претърпи все тая ! Ще си остане в пъти не ефективно !
Михаил Кузмов, това което се вижда на първия клип е напълно в реда на нещата. Генерирания импулс е кратък, затова изглежда слаб, и реакцията му е слаба, измери поне до какво напрежение достига.
За ефективността не бих казал неефективно, а с ограничена мощност, тъй като нямаш затворена магнитна верига с малка въздушна междина, а работиш само с полето на разсейване на постоянния магнит.
Казано по друг начин, ако подредиш 20 магнита по периферията на ротора и между тях поставиш бобините, с не особено прецизна изработка и по-големи разстояния между намотките и магнитите, както и без магнитни пръстени които да затварят полето, ще получиш генератор с по-ниско генерирано напрежение и ток. Съпротивлението което ще оказва на движението също ще бъде по-малко.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #248 -: Ноември 26, 2014, 07:36:52 pm »
   Уточнявам последно моя замисъл. Прилагам файл. Имаме по същество магнитно зацепване за предаване на въртенето от "гиричката" към диска. По принцип зацепване се прави със зъбни колела като с каквато сила натиска единият зъб с такава сила му отговаря другият - двете сили са равни по големина и противоположни по посока. Също е еднаква и линейната скорост на двете зъбчатки с различен радиус. И затова имаме еднакви сили по еднаква скорост и следователно мощността се предава 1:1. Ние обаче чрез магнитите търсим "приплъзване" за да получим по-голяма линейна скорост на диска спрямо линейната скорост на "гиричката". При това сме приели, че с каквато сила натиска "гиричката" с такава сила се противопоставя дискът. Силите са равни, трябва да имаме различни линейни скорости. Това може да стане ако полуспиралите на диска са по-дълги от винта в "гиричката". С други думи, ако винтът е с 9 магнита, то полуспиралите трябва да са с повече - нека са по 12 магнита. Всички магнити трябва да са максимално близо помежду си. И друго важно, "гиричката" от двете си страни трябва да е с ляв и десен винт, защото тя се задвижва само от един двигател в една посока. С 1 и 9 съм означил местоположението в определен момент на два от магнитите на винта спрямо тези от диска. Предполагам, че има и по-добри взаимни разположения на "гиричката" и диска, но принципът е същия.
« Последна редакция: Ноември 26, 2014, 07:40:34 pm от Иван Димов »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #249 -: Ноември 27, 2014, 10:30:03 am »
atos ! Наистина объркващо ! Двата ми поста, с двата клипа се разминават в обясненията, и показаното ! Виждам че съм объркал и CPU ! Най-вероятно, Майстора е разбрал частично или изцяло, защото отдавна комуникираме и споделяме ! Не мога да кача обемен клип тук за да се напишат малко неща, останалите да се разберат с гледане ! В същност ! Основната цел на идеята е, генериране на помощна енергия ! МОЕТО разбиране за магнита: това е "мързеливо животно" което иска ръчкане за да свърши работа ! Оставен да "мързелува", един тон сила на прилепване да има, все тая !
Още нещо важно, коментирано, и признато от всички ! Ако можем да помогнем на двигателя да се върти със 100W (примерно) а извадим 101, вече сме успели !
А как да стане това ! Да изброявам ли ! Майстора, Иван БГ, ето сега добра идея от Иван Димов, все мислим как ?
Тази тема, напоследък си вдигна цената ! Прибавете и темата на Иван БГ ! Прибавете и CLaNseRS ! Започвам да се убеждавам, една правилна сглобка на РАБОТЕЩИ принципи, ще извади заека на пистата ! Майстора знае мн. повече за моята работа ! Гледал е клипове, чел е обяснения, получавал е прости схемни решения за експерименти в неговите постановки ! Цялото ми желание е да споделя всичко ! Където е подходящо да бъде приложено, експериментирано !  atos ! Разбрал си "инертност" !
Връщам се на идеята "помощ от кондензатори" ! Или акумулатор ! За сега оставам на кондензатори, защото по бързо се разреждат, зареждат, могат да дадат мощен моментен импулс ! И това е експериментирано, дори имам счупени магнити от приложен заряд ! Във вторият клип, ultra-cap 1Фарад е зареден предварително ! Досетете се че с това въртене ще го заредя на куково лято ! Св. диода свети непрекъснато ! Не зная забелязвате ли че при преминаване на магнита той засветва за миг по силно ! Ако продължаваме така, бавно той ще глътне енергията от кондензатора ! Но по бързо, ако не въртим магнита ! Значи имаме наливане, една капка, изливане, две капки (образно казано) От тук нататък само хипотетичо ! Да приемем че необходимата енергия за реализиране на един оборот е 1/2 от заряда !
Тогава, целият заряд ще ни стигне за два оборота ! Заедно с разреждането обаче е добавена "капка" заряд ! Да поставим 100 кондензатора ! Ще реализираме 200 оборота + още малко заряд, добавен от въртенето ! Изпробвано е !
Това го виждам като един затихващ, параметричен резонанс ! Дърпаме конеца на махалото все по бавно, през дупката отгоре, и на края спира клатенето ! Хайде да го дърпаме равномерно ! Равносилно на прибавяне на порции енергия ! Тогава вече се питам ?? "Животното" ще свърши ли баш главната работа ? Т.е.:ще използваме ли спящата сила в магнита !? Ще се получи ли онова 100-101 ?? Мислете ! Може да имам грешка в мисленето ! Мислете за събиране на идеите предложени преди това !
С Бог напред и ние пред него !!
« Последна редакция: Ноември 27, 2014, 12:03:31 pm от atos »

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #250 -: Ноември 27, 2014, 10:17:57 pm »
Съжалявам, че влизам в ролята на неверника, но какво в крайна сметка очакваме от тази конструкция. Започна като магнитен двигател, а ще завърши като електродвигател с много ниско КПД и възможности.  :o
Имаше един човек в youtube, който показваше добре направен електромагнит. Питах го, колко килограма вдига магнита му и с колко ватове. Той отговори с 50W мога да вдигна около 100кг. Ето как се заформя една формула, че за производството на 50W, трябват 100kgf (kilogram force).
Ако помня правилно тук имаме 2 актюаторни магнита с 23кг. прилепяща сила. Т.е. общо имаме 46kgf. Дори да приемем, че имаме перфектна конверсия в електричество, то тази постановка не може да даде повече от 23W. Тъй като актюаторните магнити действат от някакво разстояние на диска, то най-вероятно силата е поне 2 пъти по-малка от максималната. Т.е. това свежда очакваните ватове до около 12W. Ако имаме и загуби от генераторната група, която се заформя без сърцевини, то ще получим да речем 6W.
6W * 24h * 30 дена = 4,3кв/ч * 0,25ст = 1лв. за месец
Да, ако успеем да движим цялата работа с под 5W, ще получим този магически 1W. Въпроса е струва ли си цялата работа за един потенциален 1W?

Сега, това не го казвам за да отказвам някой от каквото и да е било. Просто разни размисли около потенциала на постановката.
« Последна редакция: Ноември 28, 2014, 12:16:14 am от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #251 -: Ноември 28, 2014, 12:18:21 am »
Низо, идеята е, че дори и да е 0,1W си струва, стига ДА ГО ИМА!
Останалото е въпрос на мащаб, както казваме. Обаче засега още го нямааа...ха дано някой ни изненада,де:)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #252 -: Ноември 29, 2014, 07:27:00 pm »
Хъм ! Да, приятелю ! Гледните ни точки, наближават припокриване на 100% ! С алегория или не, обясненията за мен са ясни ! Кратко резюме на двата клипа ! Първият: всички постановки съвпадат с моето виждане относно задвижването в периферията (двигателя)! Вторият: харесва ми диаметъра, там с лекота двигателят ще върти разположеният по навътре генератор ! Само едно пояснение ще направя за моята "работа" ! "Работя", когато ме "целуне музата" по магнитните "въпроси" ! Които ми четат постовете, знаят на какво съм отдаден ! Там съм на финална права ! Финиширам ли, се прехвърлям на "магнитите" ! Всичко показано до тук е накъсано, и несвързано ! Когато се "избистри" конструкция ще започна сглобка ! Тази конструкция, не трябва да има никакви проблеми, в никакви идейни моменти ! Казано най-просто, пускам-тръгва ! Хе ! Хе ! Как добре звучи !
Споделям днешната "целувка на музата" ! Хрумна ми, да направя едно-полярна конструкция на магнит (кръглият) ! 7те плоски магнита в каскадата, залепена за желязото са поляризирани към плоските страни ! С ръката завъртам  шпилката(респективно магнита) на 90 градуса ! След което настъпва тригерен ефект и магнита сам светкавично се завърта на още 90 и заспива ! Твърде прясно впечатление, за да имам идея как да го използвам ! Мислете ! Може да влезе в работа на някоя конструкция ! Ако успея бобинно да управлявам ефекта, подобно на стъпков двигател ще ми влезе в работа !
Да дерзаем !!

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #253 -: Ноември 30, 2014, 09:36:04 am »
Е ! Добре го измисли "механичен тригер" ! След кратък размисъл, установих че единствен вариант за въздействие, е механичен ! Поради факта че, всички полета са едноименни ! При промяна на кое да е поле, ефекта изчезва ! Освен това, ако се замени поддържащият магнит с кръгъл, ефекта пак изчезва,  независимо едноименните полета !  За това, не може да бъде заменен кой да е магнит с бобина ! Остава си единствен факт ! Колкото по дълго рамо на лоста, толкова по малко усилие за осъществяване на механичният тригер ! Май не е лошо ! Може да замени стъпков двигател, с управление на 90 градуса ??

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #254 -: Декември 23, 2014, 05:34:06 pm »
Ето по този начин трябва да вържеш бобините, за да получиш сумиране на променливото напрежение.