Автор Тема: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"  (Прочетена 232028 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #225 -: Ноември 22, 2014, 08:22:33 am »
Оборотите се делят на броя полюси на генератора.

elektros

  • Гост
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #226 -: Ноември 22, 2014, 08:53:44 am »
С подходящо  превключване може да използваш тези импулси за  захранване на бобинките за отблъскване на определени групи, т.е. да се получи нещо като самозахранване....Предполагам... ;D Ако е това си е сложно и иска процесорно управление...
« Последна редакция: Април 04, 2017, 09:52:12 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #227 -: Ноември 22, 2014, 09:04:17 am »
Никакво значение няма колко са оборотите на въртене. Трябва просто да са оптимални за конструкцията и генератора. От там нататък просто се изправя напрежението и после с инвертор си го правиш на каквото си искаш напрежение и честота.
« Последна редакция: Ноември 22, 2014, 10:57:47 am от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #228 -: Ноември 22, 2014, 10:57:07 am »

Разбира се, че не става въпрос и за 50 поклащания на акт. магнити в секунда - това е невъзможно. Още повече, че за 50 оборота в секунда на ротора са необходими ТОЧНО 100 поклащания. Т.е. За всеки един оборот на ротора са необходими ДВЕ поклащания. Това наистина отива към абсурдност при тези маси, точки на триене и други подобни.
Става въпрос за поне 50 пъти в секунда смяна на полюсите НАД всяка отделна генераторна бобинка.

Тези токови импулси въобще нямам намерение да ползвам ДИРЕКТНО за захранване на някакъв товар от сорта на акумулатор, електромотор или ако щете (за Шоуто) - реотан.
Познайте за какво ще ги използвам? - от три пъти!


С това съм съгласен, ако не гоним реално клатене на 50 херца, а импулси в неподвижни ел.магнити - ще стане!

И много ясно за какво ще ги ползваш импулсите - за същите тези ел.магнити, които ще сложиш вместо клатещите се...
...
Не "вместо" а допълнително!
М52

Ааааа, ако не е ВМЕСТО, не съм съгласен! Вибрацията на постоянните ще убие ефекта.
« Последна редакция: Ноември 23, 2014, 04:23:33 am от atos »

CPU

  • Гост
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #229 -: Ноември 22, 2014, 03:07:38 pm »
Сега какво излиза? Че само аз не съм разбрал за честотата на въртене. И клипа гледах, там ясно се каза, че за да се получи оптимална мощност от мотора, трябва да се гони най-малко 30-40 Hz честота на въртене на РОТОРА.

След това избираш соленоиди, също с цел клатене с 50 Hz  ;D
От наличните такива измислени вече задвижващи агрегати - аз избрах два от тях като най-подходящи:
1. Соленоиди с подвижна вътрешна котва (плунжер)
2. Соленоиди с неподвижна сърцевина и външна рейка привличана и отблъсквана от тях - тип електромагнитно реле, или звънец.
Първите са в пъти по-бавни, защото движението на плунжера е Тегло, а това е Маса, която изминава някакво Разстояние, а това е Време. И харчат много енергия.
Вторите са в пъти по-бързи - от раз "вдигат" 50 Hz, НО имат недостатъка, че с тях не се получава голямо отклонение на управляваната рейка. Оттук - нямат голяма мощност и действат на доста малко разстояние.
...

Сега се отива в другата крайност, 4-5 херца честота на въртене. При такава скорост на въртене задвижването не е никакъв проблем, защото може да стане и с постояннотоково моторче, и със стъпков мотор, винт и гайка, евентуално съчмено винтова двойка.
...
 ;D 8) ;D 8)
Извинявай CPU, споменах че с Гошо Тъпото сме Любители и имаме неоспоримия късмет не само да сгрешим, но и да "подрънкаме" малко "на китарите си" (над раменете!) неща извън класическата наука!
M52
« Последна редакция: Ноември 22, 2014, 06:00:18 pm от Maistora52 »

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #230 -: Ноември 22, 2014, 05:11:27 pm »

Тези токови импулси въобще нямам намерение да ползвам ДИРЕКТНО за захранване на някакъв товар от сорта на акумулатор, електромотор или ако щете (за Шоуто) - реотан.
Познайте за какво ще ги използвам? - от три пъти!
Бат Мишо да си трае!
Всеки познал от първи път му вдигам веднага рейтинга с 10 пункта.
Поздрави!
 8) 8) 8)
...
Всеки изказал се, да си гледа рейтинга преди и след!
Това е нещо като индивидуален тест, без подсказване...
Само нещо като "топло", "по-топло" и "горещо" или "хладно", "студено" и "ледено" - като в оная игра...
И за да стане атмосферата още по-творческа, всяко мнение може да бъде и доразвивано в последващи коментари, които ако са в "правилната посока" също ще бъдат адмирирани с рейтинг.

Майсторе според мен това е достойно за нова тема. От една страна няма да замърсява ефира на старата тема, от друга ще разбереш за какво можеш да използваш магнитния мотор/генератор на импулси.
Гарантирам ти, че ще има невероятни предложения. Обикновено и аз първо правя нещо за идеята да докажа, че става и след това му търся приложение. Надявам се, че с тебе не е така.

Атанасов_Хасково

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #231 -: Ноември 22, 2014, 06:31:56 pm »
Майсторе, аз предлагам да си направиш постановката по-проста и по-ефективна, ползвайки генераторната група от прикачения файл. Значи имаме един диск с вградени магнити, които минават през желязна сърцевина. Това ти дава няколко предимства:

- купуваш по-малко магнити
- ползват се по-малки магнити
- спестяваш един диск
- произвеждаш повече електричество
- реакцията ти вече няма да е типичния спирачен момент на Lenz, а дори обратно. Като дадеш намотките на късо, генератора ще се разтовари. От друга страна когато магнит приближава сърцевината има един ускоряващ момент, а когато напуска има спирачен момент. Тези 2 момента би следвало да се неутрализират, ако приемем, че ускоряващия и спирачния момент са равни. Така получаваш генераторна група, която на практика неутрализира Lenz.

Последното твърдение ще е актуално само ако няма включен товар!/А/
« Последна редакция: Ноември 23, 2014, 04:19:36 am от atos »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #232 -: Ноември 22, 2014, 06:48:05 pm »
точка 3. А Фуко какво ще го правим ??
« Последна редакция: Ноември 22, 2014, 07:03:14 pm от Maistora52 »

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #233 -: Ноември 22, 2014, 11:54:43 pm »
Тук има хубави сърцевини :D

http://www.alibaba.com/product-detail/High-power-ferrite-cores-UU330_502314122.html

Не знам дали е удачно да няма сърцевини. Много малко ток ще се индуцира?!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #234 -: Ноември 23, 2014, 04:50:33 am »
Майсторе, хрумна ми друга идея:



Тук надхитряваме Ленц, защото магнитите се движат радиално един спрямо друг - лесно преодоляване на отблъскване и привличане по странично приплъзване спрямо полюсите. Но...в нужния момент на точната позиция аксиалното им действие е в пъти по-силно от радиалното.
Може в носещата хоризонтала да се добави пластина ограничаваща амплитудата, както и пружинки, за ограничаване на обратния ход.
« Последна редакция: Ноември 23, 2014, 04:54:03 am от atos »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #235 -: Ноември 23, 2014, 09:26:49 am »
Не е ли време, да сложим коня пред каруцата ? Още не сме завъртели двигател, започнахме да генерираме енергия ! Да разгледаме една ВЕЦ, ТЕЦ, АЕЦ, и т.н. ! Лопатките на огромната турбина, се намират на периферията ! Там водата, парата, упражняват силата ! Генератора е куплиран към центъра на турбината ! Трудно ли е да се разбере, защо ?  Защо ли каруцаря, не слага коня зад каруцата, да бута с глава ??
Сега, моето мнение за концепцията на Майстора ! Диаметъра и лагеруването, се вписват в горе написаното ! НО, местата на двигателя, и генератора са разменени ! В този смисъл, предлагам, там да се насочат мислите, идеите и предложенията ! Един работещ двигател в периферията, ще преодолее мн. по лесно Ленц-ефекта на генератора по навътре от периферията ! Тази сметка, може да се направи лесно, с разликата в рамената на лоста (радиуса) ! С колко кг. ни е нужно да бутаме в периферията за да преодолеем ХХ кг. в близост до центъра !
Принципно положение, което се опитах да изложа максимално просто ! Смятам че, всякакви други посоки, са загуба на време !
Бъдете здрави !

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #236 -: Ноември 23, 2014, 02:01:39 pm »
Майсторе, на всичките ти въпроси има само един отговор: "ЗАВИСИ!"
1. При положение, че се използват бобини без затворен магнитопровод, не може да се каже точно каква част от потока на магнитите ще бъде полезен и каква част разсеян. Още повече че това ще зависи и от товарният ток.
2. От периферната скорост на диска с магнитите, техният полезен поток, разположението на бобинките, ще зависи изменението dФ/dt, а от там през броят намотки на всяка една бобинка и броят на последователно включени такива (броят полюси на генератора), ще се определи и изходното напрежение. При теб броят на полюсите е 30. При константен ток в товарната намотка и увеличаване на намотките ще се увеличава и изходното напрежение (но не пропорционално, поради увеличаване на разсеяният поток), но ще се увеличава и реакцията на Ленц.
В контекста на гореизложеното бих те посъветвал:
1. направи само една макаричка, с по-голям диаметър, но малка височина, разчет да хванат по 200 навивки (или по-добре ползвай готови, малки). За да бъдат по-близо до магнитите;
2. навий да кажем 100 навивки от проводника фи 0.6 мм. Измери напрежението при номинални обороти и умножи по 60 за да получиш работното напрежение на цялата конфигурация на празен ход.
3. изчисли необходимите размери на бобинките за реалният брой навивки. Какъв трябва да бъде размера на телта не мога да кажа защото не знам каква мощност ще може да отдаде механичната система. Трябва да се види опитно.
4. Навържи последователно всички бобинки, (всеки две съседни - начало-начало или край-край).
5. Монтирай всичко и започвай опитите!
Успех!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #237 -: Ноември 23, 2014, 04:54:59 pm »
И още нещо важно в моя подход на разработчик:
Винаги първо си поставям цел!
После търся начини да я постигна.
Не ме карайте да постигам нещо, което не знам какво е, или не знам предназначението му!
Искам генераторна група, с която да изкарам 36 волта сборно от всички бобинки. Тока не е от значение сега!
Bat_Vanko е прав тук, с едно допълнение - напрежението ще зависи и от оборотите!
Генераторната група е СЛЕДВАЩИЯТ ЕТАП, тук Мишо и Иван са абсолютно прави!
Първо си довърши управлението, за да си осигуриш ВЪРТЕНЕТО  и чак тогава пристъпвай към генераторната група! Освен ако не си решил да го включиш към личния си фитнес-велоергометър:)
Колкото до нея, идеята на Bat_Vanko е много добра - направи си 4-5 различни бобинки (по една от вид) и тествай коя е най ефективна, така ще стесниш кръга до получаване на оптималната, преди да изработиш пълния комплект.
Моето мнение е, че колкото по-тънък проводник и повече навивки ползваш, толкова по-добре (естествено, без прекаляване). Ако успееш да си намериш вит магнитопровод ще е най-добре, имаше ги в някои японски трафове - имат двойно повече гауси магнитна проницаемост а и са на половинки, с естествена природно-тороидална форма.Токовете на Фуко са сведени до минимум там.

« Последна редакция: Ноември 23, 2014, 04:59:43 pm от atos »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #238 -: Ноември 23, 2014, 06:53:23 pm »
Хъм ? Какво да кажа още ? Припомних си песента на ГОЛЕМИЯТ, Тодор Колев, "Виолета" ! Започва така: "адвокатите пледираха напразно......." ! И някъде по нататък: "...защо се хабиш... " !
Разминаваме се във виждането, по радиуса, център-периферия с Майстора ! Не отказвам да помогна, по какъвто и да е начин, за осъществяване на решението  ! За да може Майстора сам, да достигне до извода, "ГРЕШКА" !
Съвет ! Последвай съветите на _Vanko ! Дори го направи по просто ! Сигурно имаш бобина от контактор, за 220 или по добре, за 380в. ! Още по добре, ако е от голям контактор ! Вързваш краищата на бобината, на променливата страна на грец ! Вързваш на +– на греца кондензатор и автомобилна крушка ! Разполагаш диаметрално по периферията, през 90 градуса 4 или през 45, 8 магнита ! Всичките, разположени навън с едноименен полюс ! Монтираш бобината така че, магнитите да минават макс. близо покрай нея ! Развърташ принудително диска с бормашина или друг мотор ! Ако запалиш крушката, прецени колко се товари бормашината спрямо празен ход ! Ако прецениш, че всичко това е успешно, продължавай напред ! Ако има трудности в разбирането на горе написаното ще нарисувам всичко за да се разбере !
P.S. при успешен опит без сърцевина, вкарай частично някакво желязо от външна страна !  Това ще подобри генераторният ефект но ще причини "ефект 52" и Фуко ! Компромисно положение !
Ако направиш това, ще изясниш за себе си тъмните петна в знанието ! Аз съм го правил с онзи CD диск и зная резултата ! Знаеш го и ти !
Пазете се от грипа !!

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #239 -: Ноември 25, 2014, 10:14:02 am »
   Майсторе, повтарям се, но ето пак моята идея с наклонените магнити. Прилагам файл. Магнитите в "гиричката" са под наклон и когато тя се върти ту N, ту S полюс на наклонения магнит застава по-близо до задвижващите магнити на диска. Така като въртиш "гиричката" ще се задвижи диска. А ако много държиш ръбът на наклонените магнити да е винаги точно над редицата магнити долу, то тях може да ги наредиш не точно по окръжност, а леко вълнообразно. С тази "гиричка" ще се избегне лашкането от възвратнопостъпателните движения и ще могат да се вдигнат големи обороти.