Автор Тема: Общ проект за автомобил - от началото до края...  (Прочетена 52098 пъти)

Неактивен nikvandrum

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 21
  • Скайп: nikvandrum
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #15 -: Март 04, 2013, 08:46:05 pm »
Не е зле умните глави да се позамислят върху тази публикация. http://www.teenproblem.net/a/10-hi-tek/39176-kitaiski-fermer-sazdade-avtomobil-zadvizhvan-ot-viatara-video/

Ако е възможно перката да предава движение върху генератор, който да дозарежда батериите, или да събира енергията в кондензатори, или пък директно да захранва ел.мотора???
Как мислите, не е ли възможно? Нали все пак най-големите загуби са от съприкосновение с въздуха и триене...
Защо да не се превърне едното в предимство?

Неактивен nikvandrum

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 21
  • Скайп: nikvandrum
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #16 -: Март 06, 2013, 10:36:50 am »
Здравейте отново,

Вчера ми подсказаха да се поинтересувам за задвижване на електромобил като се използва супермаховик (механичен акумулатор на енергия) Нурбей Гулиа един руснак професор който развива това направление от десетилетия пише книги и има разработки в областта.
Вчера запитах руснака за помощ и ще изчакам да видя, какъв отговор ще ми върне. В този род на мисли, ако някой има информация, или е запознат с темата би могъл да даде информация.

С материалите можете да се запознаете на адрес:
http://lib.mazeto.net:8080/Knigi/IDA-Gulia-6208x4688.zip - в момента линкът не работи - чичко Гугъл го следи за авт. права - Модератор

vdomov има интересни идеи във форума, свързани със контролерите и DC моторите на EV-автомобилите

На DC мотора, ще му трябва обслужване, но пък за сметка на това не отпада ли скъпият контролер? И нима обслужването на ДВГ е по-леко?

Мислите ли, че ще е по-добре вместо със AC мотор да се изработи електромобил с DC мотор по метода на Мелниченко, Импулсен подход ала проф.Канарев, или Използване на ОЕДС(BEMF) aka Ismael Aviso?
Цялата тема, може да преочетете тук: http://mazeto.net/index.php/topic,8343.0.html

Кой от трите метода според Вас ще е по-удачен, с кой ще спестим повече от батерии, и ще увеличим мощността, скоростта и пробега?
Как може да се направят предварителни изчисления по задание за даден автомобил?
И можеш ли някой макар и само теоретично да се ангажира с подобно изчисляване?

С уважение!
« Последна редакция: Март 13, 2013, 03:51:57 am от Maistora52 »

Неактивен nikvandrum

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 21
  • Скайп: nikvandrum
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #17 -: Март 06, 2013, 09:58:47 pm »
В отговор на препоръчаното от vdomov, относно супермаховика на Н.Гулия, прикачвам няколко файла.
В момента водя разговори с руснаците, за тази техника. Още не е ясно, дали ще се работи с тях относно проект за лек автомобил, специално, тъй като тази технология я прилагат за камиони, автобуси, трактори и друга по-тежка техника.
Въпреки това експерименталните нива са завършени и резултатите могат да се видят от прикрепените файлове и клипове.
Другото са видеоклипове, давам в три линка:
1.http://vbox7.com/play:ee121ba943
2.http://vbox7.com/play:49e774067f
3.http://vbox7.com/play:ed1289d168
Тъй като търся цялостно решение за ел.автомобил, а не просто проба-грешка, ще се радвам да получа съвет, дали това задвижване е удачно за електромобил, или не.
Приложението на тази система не е само за електромобили между впрочем, Има редица други сфери, където може да намери приложение.
Поздрави на всички!
« Последна редакция: Март 13, 2013, 03:50:24 am от Maistora52 »

rpavlov

  • Гост
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #18 -: Март 12, 2013, 08:09:40 pm »
       До колкото разбрах искаш електромобил, а не електро-маховико-мобил. Не е добре да се разсейваш, мисля че концентрирана енергия е по-добре от разсеяна в случая.
      Ти вече си разделил енергията си на две като правиш изцяло ново шаси и ново електрозадвижване.
      Като занимаващ се с външна реклама мога да ти помогна със стикери, ако имаш идея за емблема, може да се направи почти всичко, но си запази фокуса върху електромобила.
« Последна редакция: Март 13, 2013, 03:54:26 am от Maistora52 »

Неактивен nikvandrum

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 21
  • Скайп: nikvandrum
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #19 -: Март 23, 2013, 10:40:56 am »
Благодаря за мнението на rpavlov.
След всичките ми главоблъсканици напоследък, започвам да си мисля, че си прав!
Плюс това от майка Русия ми върнаха отговор, че ако искам да направим нещо, ще са ми необходими милиони евро/ за разработки и т.н./, ресурс с който не разполагам.
В настоящата седмица ще имам среща с индустриалният клъстър, занимаващ се с електромобили и ще започна върху изчистена концепция.
Поздрави на всички ентусиасти!

Seeker

  • Гост
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #20 -: Март 23, 2013, 06:08:34 pm »
.....от майка Русия ми върнаха отговор, че ако искам да направим нещо, ще са ми необходими милиони евро/ за разработки и т.н./, ресурс с който не разполагам.
В настоящата седмица ще имам среща с индустриалният клъстър, занимаващ се с електромобили и ще започна върху изчистена концепция...
Е ти си намерил къде да питаш. В Русия има достатъчно ентусиасти, като тук, и те се оплакват от пълната незаинтересованост  на  големите производители на автотехника. Това е държавна политика, добива и износа на гориво и суровини са основни пера в държавния бюджет. Новите технологии не ги блазнят, за бюрокрацията колкото по-малко мислиш, толкова по-малко проблеми ще имат.
Успех при разговора с клъстъра. 

rpavlov

  • Гост
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #21 -: Март 30, 2013, 08:17:16 am »
Е, има ли резултат от срещата или разговора с ИКЕМ( Индустриален Клъстър Електро Мобили)?
Пиши! Интересувам се от развитието на проекта.

Неактивен nikvandrum

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 21
  • Скайп: nikvandrum
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #22 -: Май 05, 2013, 04:51:18 pm »
Здравейте отново,

В общи линии клъстъра подкрепя всяка идея, но не финансово.
Самите те имат проект, който е готов и няма реализация все още, а е готов от една година.

В общи линии не го ли направиш сам - няма решение!

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #23 -: Май 05, 2013, 09:56:54 pm »
Затова - правиш всичко сам, или в екип с двама-трима близки приятели на твоя акъл. Не обръщаш внимание на останалите, които просто си чешат езиците и така вървиш напред.  Добре дошъл в българската реалност  :)
Успех!
« Последна редакция: Май 05, 2013, 10:02:33 pm от caduceus »

rpavlov

  • Гост
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #24 -: Май 06, 2013, 09:21:47 am »
Винаги в екип, сам само във WC-то. Членовете на екипа се сменят според случая, но никога сам. Няма случай в световната практика някой да е успял сам. Дори от гледна точка на безопасността трябва винаги да има поне още един. Така че уведомявай от какви специалисти имаш нужда и дано имаш късмет с хората.

teodor.ivanov

  • Гост
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #25 -: Май 20, 2013, 09:10:09 pm »
Много интересна тема!!! Екипа с А2-ката и Микрата от Исперих подкрепяме и ако има как да съдействаме само дайте знак.
https://www.facebook.com/pages/A1-Eco/211512392201155

Неактивен nikvandrum

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 21
  • Скайп: nikvandrum
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #26 -: Януари 29, 2017, 07:15:55 pm »
Здравейте всички,
120 дни вече не съм активен по темата. Това е така, защото загубих много време с дизайнът на електромобила, както и със неговите сиситеми.
По въпроса със системите се провалих, човекът на когото разчитах няма нищо което може да ми даде. Идеята му бе по-скоро да вземе...
Сега напред: Идеята е да се образува и създаде комплексна  система от различни типове генератори на електричество като Амортисьорни регенератори, Микроветрови  турбинни регенератори, Инерционни генератори, Соларни клетки, Силициева боя за превръщане на купето в соларен панел, Регенеративни спирачки, Електростатични генератори...
Различните типове регенератори улавят енергия на различните етапи на движение например при висока скорост работят микроветротурбините. При офроад или завои в градско шофиране/по дупките/ регенерират амортисьорите и инерционните системи. От слънцето енергията се преобразува със соларните елементи, а електростатичните елементи под калниците улавят енергия от загряването на гумите, и при спиране регенерира също.
Основен регенеративен елемент щебъде Регенеративният Мотор, който регенерира енергията постоянно във всеки един момент на отнемане на газта. Акумулаторната система е от  2 основни блока с батерии като с единият се кара, а вторият се презарежда от бордовата система. Съществува и идея за блок от кондензатори за бързо зареждане и отдаване на енергия.
При изтощаване на първият се превключват. Така ще се постига непрекъснат пробег без нужда от спиране за презареждане от мрежата.
Оттук нататък сте вече Вие...изчисления, схеми и предложения - очаквам всичко това. Имаме рама и дизайн. Имаме донори и сервиз, където всичко да бъде сглобено и тествано!
Тъй като от мен зависят само финансите и изработката на тестовият автомобил, а от Вас зависи какви реални предложения ще ми дадете за останалите системи на автомобила.
Готов съм да сътруднича и за издаване на патенти, за подписване на предварителни договори и декларации за поверителност.
На лични ще помоля Майстора да обяви конкурс в раздел конкурси, където всеки един от Вас дал практични решения за самозареждащият се автомобил ще получи признание и вписване от мен в проекта, като също така може да ми бъде съдружник на процент от продажбите.
С мен можете да се свържете на тел.08седем9281444, на е-мейл:drumev_auto@abv.bg, Николай Друмев, може и тук. Също така е винаги възможна среща на адрес гр.Велико Търново, ул. Беляковско Шосе 18, където се помещава и автосервизът ми.
Поздравявам Ви!
« Последна редакция: Януари 31, 2017, 12:31:39 am от atos »

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #27 -: Януари 29, 2017, 08:47:22 pm »
Приветствам постигнатото и Обещавам да се включа. Веднъж да се включи човек който работи а не мечтател въздухар. Задачата не е толкова сложна Поздрави

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #28 -: Януари 29, 2017, 11:00:38 pm »
... Сега напред: Идеята е да се образува и създаде комплексна  система от различни типове генератори на електричество като Амортисьорни регенератори, Микроветрови  турбинни регенератори, Инерционни генератори, Соларни клетки, Силициева боя за превръщане на купето в соларен панел, Регенеративни спирачки, Електростатични генератори...
Различните типове регенератори улавят енергия на различните етапи на движение например при висока скорост работят микроветротурбините. При офроад или завои в градско шофиране/по дупките/ регенерират амортисьорите и инерционните системи. От слънцето енергията се преобразува със соларните елементи, а електростатичните елементи под калниците улавят енергия от загряването на гумите, и при спиране регенерира също.
Не знам кой ти дава идеи за вятърни турбини в колата ... Регенерацията на енергията от вибрациите също е нещо което не е дообмислено и няма да има ефекта който търсиш.

Намалението на загубите от движение във въздуха трябва да се гони като първо се намали площта на колата погледната отпред. Тъй като това е възможно до определена степен, след това се преминава към начина по който въздуха преминава покрай колата. Това се прави въз основа на очакваната скорост на автомобила, защото просто няма как тази технология да е еднакво ефективна при всички скорости. Целта е въздуха да се "разбута" максимално деликатно, и след това енергията вложена във разбутването да се прибере обратно в максимална степен.
Първата част - "разбутването" - се получава като на всичко което се вижда като застанеш пред колата се махнат ръбовете и вдлъбнатините. Целта е да се заформи максимално ламинарен поток, ускоряващ количествата въздух с минимално и възможно по-равномерно ускорение. Всякакви стърчащи детайли трябва да бъдат прибрани и максимално приобщени към купето. Огледала, чистачки... дори фугите между купето и капака или вратите... Проблеми са също така и гумите и по-точно това, че все пак колата трябва да се опира в пътя с тях, а не с купето. А формата на гумите винаги е кръгла ...
Втората част - с прибирането на енергията от разбутания въздух - е приложима в много малко случаи, и то предимно при по-ниска скорост. При по-висока такава идеята е по-скоро падащия зад колата въздух да не прави "въздушен джоб" с разреден въздух зад колата, която да го спира.

Цялото това нещо го пиша с идеята да ти обясня, че турбините които си ги накичил ще отнемат повече енергия от колата, отколкото ще връщат. Теглото им също ще увеличи разхода.
Тези красотии които си опитал да вкараш в колата си по подобие на класическите при тях имат съвсем други функции. ДВГ се нуждае от охлаждане и именно това налага част от въздуха да влиза в колата. Не е заради ефективност, а по принуда, заради мотора ... Ако можеше техниците щяха да ги разкарат с облекчение.
Други отвори пък имат предназначението да охлаждат спирачната система, както и да коригират поведението на колата при високи скорости. С "подпъхване" на малко въздух тук и там и отнемането му от други места се постига притискане на автомобила към пътя и повишаване на сцеплението. Също така се помага откъсването или отвеждането на въздуха в определени зони, които няма как да се "обтекат" поради технологични причини.
Но това ... това е за скорости от 150 км/ч нагоре, да не кажа от 200 нагоре.

Първо правило за окачването пък е "Намали теглото на детайлите, които следват терена!" Затова се правят джанти от леки сплави, нископрофилни гуми, разни магарии с окачването... Колкото по-лек е възела, който се лашка от неравностите на терена, толкова по-стабилна е колата, толкова по-бързо реагира на неравностите и толкова по-малко енергия се предава на основната маса на автомобила.
Поставянето на някакви генератори които да се противопоставят на това "плуване" на окачването спрямо купето ще доведе до увеличаване на "следването" на неравностите от цялото купе. Това е разход на енергия. Трябва да го избягваш на всяка цена.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #29 -: Януари 30, 2017, 09:50:07 am »
Здравейте,
получих писмо от един познат който е видял настоящата тема и последните постове по нея и ме помоли да публикувам следния текст:
.......

Здравей Асене и за много години.

Моля Те да прекратиш безобразието във форума мазето.нет, където най-долно, нагло и мутренско един боклук представя МОЯТ  САМОЗАРЕЖДАЩ СЕ ЕЛЕКТРОМОБИЛ като негов проект.

Този човек се свърза с мен като инвеститор и после се оказа, че иска само да открадне проекта. Моля отговорните администратори да не позволяват подобна нагла кражба и да стават съучастници.

Просто копирай това писмо и го качи - предварително благодаря.

Споровете, които сме имали с теб никога не са били нещо сериозно и се надявам да качиш това писмо, а ако администраторите позволят тази кражба ще ги викам в съда.

Като човек те моля да качиш това инфо - проекта е мой и е от 20г проучване и опити, а онзи идиот от Търново ще си го получи рано или късно.

Успех през новата година.

Жалко е, че българите не си помагат, а само мутренски си пречат.
...............

Това не е моя работа, нека всички засегнати да се оправят помежду си. Но знам че авторът на писмото е разработвал гореспоменатите неща, виждал съм прототипи преди доста години и може би е прав. Прикачил ми е и десетина файла със информацията, картинки и прочее. Няма да ги слагам тук, но ако някой админ иска, ще му ги препратя на пощата. А и да прецени това, което пък засяга форума - и да реши какво да прави.

Поздрави!