Автор Тема: Общ проект за автомобил - от началото до края...  (Прочетена 52084 пъти)

Неактивен nikvandrum

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 21
  • Скайп: nikvandrum
Здравейте колеги,

Електромобилът е бъдещето - спор да няма!
Моята идея е да се създаде електромобил, който може всеки да си сглоби в гаража, без никакви проблеми и загадки.
Лошото наистина е, че всеки дава стотици мнения по въпроса, а няма генерално решение. След толкова много четене така и не разбрах кой мотор е най-добър за използване в един електромобил /може би двуфазният, резонансен, кафезен, асинхронен мотор, но не съм съвсем сигурен/, да не говорим за останалите компоненти.
Това което мисля, четейки е, че можем да се разделим на групи, които да работят и мислят в определени направления с цел по-добро организиране на процеса.
Самата проверка на теориите може да се извършва експериментално на няколко места в страната, като аз лично ще дам място в сервиза си във Велико Търново.
Ще осигуря кола-донор и работно място, мога да се ангажирам с проект за шаси и купе. Бих могъл да закупя и електромотора, контролерите и батериите, стига да знам какви трябва да бъдат...
Ако има желаещи да систематизираме дейността и да създадем нещо общо, което после могат да ползват всички, то нека започваме.
Поздрави на всички ентусиасти !
« Последна редакция: Февруари 24, 2013, 11:19:47 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #1 -: Февруари 24, 2013, 11:47:11 am »
Добре дошъл, колега! Предложението ти е много стойностно и обнадеждаващо, и се надявам, сигурен съм, че ще намери широк отзвук от останалите колеги тук.
Приеми и моите лични адмирации към чисто прагматичният подход, да осигуриш пространство и ресурси за разработка на един сериозен модел на български електромобил.
Няколко такива вече има разработени, има дори и сайтове за тях - давам линковете, които имам:
http://electriclub.com/
http://ev-bg.com/?file=kop1.php
http://www.ev-bg.com/wordpress/
http://ev-bg.com/wordpress1/
http://www.emic-bg.org/content/item/11
http://evparts.alle.bg/
http://elektrovelosipedi.com/portfolio/48v-1000w-%D0%BF%D1%8A%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%BE-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%BE-%D0%B7/
В тези сайтове има доста добри идеи, и със сигурност ще са ти полезни. Някои са съотнесени към велосипедни и мотоциклетни разработки, но двигателят в тях е само един, а в електромобилите имат по един такъв на всяко колело (една от концепциите).
Големият проблем са акумулаторните батерии. Има такива в най-различни варианти – прегледай ги, защото и цените им са доста различни, и най-общо казано най-скъпите елементи в електромобилите.
Виж и другите наши теми повдигнати тук в раздела за Електромобилите.
Поздрави!
« Последна редакция: Февруари 27, 2013, 08:15:37 am от Maistora52 »

Неактивен nikvandrum

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 21
  • Скайп: nikvandrum
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #2 -: Февруари 24, 2013, 11:52:45 am »
Благодаря за радушното посрещане, както и за дадените линкове.

Идеята за български електромобил е понятна, и аз мисля, че имам добра такава, въпреки, че технотеста ще е по-труден.
Започвам да споделям част от идеята си и очаквам мнението на всички ви.
Погледнете: http://www.robs7.com/. Рамата на този автомобил тежи 16 кг...а малкото тегло ще способства за изминаване на повече километри.
Това е само един пример, защото вариациите са безкрайни, също е необходима донорска кола, от която да се ползва и която имам.
Технотеста в този случай не е проблем, или поне  е по-малкото зло...
Идеята е, че можем да направим интересно купе и табло, които да се харесват.
Въпросът е за цялостната концепция - за мотора, за управлението му, за батериите и т.н.
Очаквам отговорът ви в тази връзка!
Поздрави!
« Последна редакция: Февруари 24, 2013, 01:37:43 pm от Maistora52 »

rpavlov

  • Гост
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #3 -: Февруари 24, 2013, 07:09:37 pm »
Може би е добре към характеристиките да се добави пробег с едно зареждане, начин на зареждане, време на зареждане.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #4 -: Февруари 24, 2013, 10:33:44 pm »
Идеята:
Цитат
електромобил, който може всеки да си сглоби в гаража, без никакви проблеми и загадки
ми се вижда меко казано странна. струва ми се не са много хората дето биха се захванали с такава авантюра. Да не забравяме, че в по голямата си част човечеството е доста по трезвомислещо от нас  ;D  Като се има в предвид факта, че е по лесно да направиш 1/3 електромобил 3 пъти отколкото 3/3 електромобил веднъж. е останалата част от размишленията оставям за вас.   

Неактивен nikvandrum

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 21
  • Скайп: nikvandrum
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #5 -: Февруари 26, 2013, 09:00:21 pm »
Здравейте отново колеги,

Благодаря за поздравленията и за дадените линкове. Също така и за градивната критика, разбира се...
Идеята е много по-проста всъщност...
Електроавтомобилът трябва да бъде лек, да бъде екологично чист, лесен за зареждане, с добър пробег, лесен за управление и да не забравяме най-важното - ИКОНОМИЧЕСКИ ИЗГОДЕН!
Защото ако на запад се интересуват от природата/не че не ни пука/, при нас се интересуват най-вече от това какво излиза от джоба...
 
Автомобилът, който ще се изработи ще бъде двуместен с тегло на купето без ел.мотор, батерии и електроника 350-400 кг максимум.
Четириместният, който ще бъде второ поколение ще тежи с петдесетина кила отгоре.
Ще бъде автомобил, който ще се изработва върху съвсем нова рама и купе, но ще се ползват и части от донорски автомобил.
Информация за самият автомобил, скици на проекта, размери и т.н. ще дам в края на седмицата, когато избера дизайнът.

Въпросите към това задание са следните:

1. При автономност 150 -200км, какви акумулатори са необходими според вас, имайки предвид теглото на автомобила и невъзвратимите загуби от съпротивление с въздуха  и триене?
2. Мощността на ел.двигателя каква трябва да е според Вас, за да има добри качества автомобила?/между впрочем американският е с добри показатели, мисля...http://electriclub.com/motors/ebay-t231.html /
3. Какво смятате е необходимо да съдържа системата за регенериране на енергията, която поема енергията при спиране на автомобила на светофар и я отдава при последващо ускорение.
4. Колко място и къде да бъдат разположени тези електрически елементи.../след като дам схемата разбира се/

Като реша кой дизайн за автомобила да избера тези дни, ще дам скица на модела и размери по които да се ориентирате за местоположението на агрегатите, ако искате да помогнете, разбира се.
Колкото до практическо включване в проекта, нямам нищо против всеки да се включи в създаването му, не само със скици, схеми и съвети, а и физически.
Дотогава, ако имате идеи, схеми , и каквото и да е, не се колебайте да се свържете с мен.

Поздрави!
« Последна редакция: Февруари 27, 2013, 06:23:43 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #6 -: Февруари 27, 2013, 06:56:33 am »
Моето мнение и частичен отговор на някои от въпросите ти, колега, ще е възможно най-скромното:
Аз тази година (2013) ще си правя четириколесна рикша. С велосипедни колела. Така ще я конструирам, че по-нататък да мога да я оборудвам с ХЪБ-двигатели и на четирите колела. Това означава, че ще ми трябват и акумулатори, контролери и пр. Оттук и интересът ми към твоята тема.
Общата схема на конструкцията на всеки автомобил (или рикша) се създава на базата на няколко основни принципа и изисквания:
1. Аеродинамичност на купето - тук ти ще използваш донорни купета и избери това, което има най-капковидна форма и най-малко ръбове. Поразгледай конфигурациите (в профил) на избраните от теб модели до колко се доближават до тези две изисквания.
2. Дизайн - ефектен и красив външен вид и удобен и красив интериор
3. Практичност - според големината на купето има големи, средни и малки автомобили, с големи или малки багажници, или само за разкарване на "дупетата" до морето и обратно.
4. Център на тежестта - винаги най-ниско - ТЕСЛА слагат своите акумулатори като "под" най-отдолу, с възможност бързо да се сваля и слага - без, естествено да се разпадне купето.
5. Брой електродвигатели - ТЕСЛА имат няколко варианта - 1/ само един отпред, 2/ един отпред и един отзад, и 3/ на четирите колела, като са разработвали и схема само с един двигател отзад. Това всъщност е целият възможен избор. Оттук - следва и съответното усложняване на електрониката за управление на двигателите, и съответно увеличаване броя на акумулаторите. Трябва да се избере компромисно решение - между обща мощност на автомобила и общо тегло на акумулаторите - това е твоята дилема
Тук се включва и компромисът между възможна оптимална скорост и извървян път - втората ти дилема.
Те - дилемите - са хиляди, но тези са основните.

Питам: Имаш ли намерение да правиш свои купета? - изцяло от полистер с карбонови влакна или нещо друго?
 
Ето още малко линкове - за рикши. Мисля, че те са най-силният конкурент на електроавтомобилите:
http://www.youtube.com/watch?v=oh48Kx10lsA
http://www.youtube.com/watch?v=G9_htQ80Fk8

« Последна редакция: Февруари 27, 2013, 09:43:23 am от Maistora52 »

Неактивен nikvandrum

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 21
  • Скайп: nikvandrum
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #7 -: Февруари 27, 2013, 08:23:09 am »
Здравей майсторе,

Благодаря за отговора! Нека ти върна жеста...
Ще конструираме нашо купе построено върху пространствена рама, използвайки донорски автомобил за необходимите ни части, за да бъде по-евтина изработката.
Купето ще бъде изцяло от карбонови влакна - от там и ниското тегло.
Поздрави!

CPU

  • Гост
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #8 -: Февруари 28, 2013, 04:28:46 pm »

Въпросите към това задание са следните:

1. При автономност 150 -200км, какви акумулатори са необходими според вас, имайки предвид теглото на автомобила и невъзвратимите загуби от съпротивление с въздуха  и триене?
2. Мощността на ел.двигателя каква трябва да е според Вас, за да има добри качества автомобила?/между впрочем американският е с добри показатели, мисля...http://electriclub.com/motors/ebay-t231.html /
3. Какво смятате е необходимо да съдържа системата за регенериране на енергията, която поема енергията при спиране на автомобила на светофар и я отдава при последващо ускорение.
4. Колко място и къде да бъдат разположени тези електрически елементи.../след като дам схемата разбира се/

Поздрави!

по т. 1, лек автомобил изминава 100 км с около 11 kWh енергия, значи за 150 км ще трябва батерията да акумулира към 16 kWh,  от твоята оферта дето беше приложил най мощния комплект.
2. 30 - 40 кВ ако има и скоростна кутия с 2-3 скорости.
3. За регенериране на енергията при спиране на светофар е нужно нещо като системата КЕРС от формула1, защото мощността е многократно по-голяма и не може да се поеме от двигателя, нито да се натъпче в батериите за толкова малко време.

Неактивен nikvandrum

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 21
  • Скайп: nikvandrum
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #9 -: Март 03, 2013, 10:22:00 am »
Ето и скици на проекта, заедно с техническите характеристики на рамата.
Поздрави на всички ентусиасти!

Неактивен nikvandrum

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 21
  • Скайп: nikvandrum
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #10 -: Март 03, 2013, 10:25:38 am »
Прилагам и малко оферти на братята китайци.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #11 -: Март 03, 2013, 12:00:27 pm »
Видно е, че си се ориентирал към определено спортен вид електро-автомобил.
Според мен, на този етап от разработки на акумулатори, пространството за тях в този тип каросерия няма да е достатъчно за една по-широка гама от възможности - мощност, скорост, пробег.
Иначе като дизайн - много добре изглежда! Лично аз, ако го бях изучавал - бих "пипнал" тук-там някои от "линиите".

Неактивен nikvandrum

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 21
  • Скайп: nikvandrum
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #12 -: Март 03, 2013, 12:14:27 pm »
Здравей Майсторе,

Тъй като проекта е в самото си начало, приемам всякакви съвети относно всеки един елемент, включително дизайн.
Наистина ли мислиш, че няма да има възможност побиране на всички елементи в купето?
Имай предвид, че дизайнът бе създаден за бензинов автомобил и можеше да побере всички агрегати на 2.5 литров мотор, включително и резервоар ор 50 литра...
В последствие обаче реших, че бъдещето принадлежи на електроавтомобилите и се старая да създам нещо по-различно и иновативно.

Поздрави!

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #13 -: Март 03, 2013, 01:02:11 pm »
Вече си наясно с предлаганите акумулатори и пакети от тях, какви форми имат - все са някак ъгловати. И въпреки голямото им олекотяване от новите материали, с които се правят, все си остават най-тежкото съоръжение.
Усетих аз, че дизайнът е взаимстван от бензинов автомобил, но това си предполагал в началото.
На този етап, и с тази концепция купе, виждам разположението на акум-те само като една голяма "плоча" на дъното, по цялото протежение. Не можеш да си позволиш да ги струпваш отзад или отпред, защото моментално губиш "център" на тежестта, а това, особено за спортен модел е абсурдно. Усещането ми е, че само аку-групата ще ти тежи, почти колкото един цял състезателен с ДВГ от/на Формула 1. Оттук - лично мнение - ориентирай се към дизайна на купетата от "НАСКАР" -  те по-приличат и на обикновени автомобили и ще имаш място за всякакви компоновки от акумулатори. Или нещо от сорта на Бугати "Вейрон" на снимките.
Така ще разшириш и евентуалната група купувачи след време, ако се стигне до серия. Засега търси повече удобството за пътниците, отколкото състезателният вид. Просто още ги няма техническите решения за акумулатори за такъв автомобил. Ще дойде и времето за Световни и за Електромобили, но в момента всичко е само в сферата на мечтанията.
Иначе този "фасон" също ще се "употреби" - по-нататък, нека седи.
« Последна редакция: Март 03, 2013, 01:19:36 pm от Maistora52 »

Неактивен nikvandrum

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 21
  • Скайп: nikvandrum
Re: Общ проект за автомобил - от началото до края...
« Отговор #14 -: Март 03, 2013, 03:08:07 pm »
Здравейте отново,

Някой знае ли нещо повече за тези батерии? http://enviasystems.com/announcement/?
До 300 мили преход с едно зареждане и на 50% от цените досега...
Направо невероятно!
« Последна редакция: Март 03, 2013, 07:08:24 pm от nikvandrum »