Автор Тема: Йога - Методи за овладяване на Висшите Енергийни Нива  (Прочетена 6600 пъти)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Отварям тази тема, в отговор на вече няколко запитвания към мен отнасящи се до най-древната система достигнала до наши дни за Физическо, Ментално и Духовно Самоусъвършенстване, включително и на съвременния човек... наричана ЙОГА.
Моля, преди някой да започне да "ръси" тук "странни мнения" или "неграмотни" по темата постове, да попрочете малко от малко същата по характер тема в сайта ми http://art-omnology-yoga.blogspot.com
Сайта се отваря директно и като натиснете върху "кълбенцето" със зелен цвят под аватара ми. Там има "бутонче" Йога Методи.

Въпросите, които ме провокираха да отворя темата е на наш колега, който ме запита за доста неща вкупом, и ми се струва, че трябва да отговоря и за/на всички останали, досегашни и бъдещи членове на Форума.
Няма да цитирам Въпросите на колегата, затова пък Вие се понапрегнете малко, за да ги прочетете в отговора ми, а именно:

Има отговор на въпросите ти... Той е в теб самия... Йога помага да го откриеш.
Цитирам великия Ошо: "Йога е едно обръщане НАВЪТРЕ. Едно абсолютно обръщане навътре." - към Себе-то, към Аз-а...
и като гледам, ти си почти готов за това Голямо Пътешествие.
Започвам с кратка отпратка - на всеки мой пост, под снимката ми, има едно зелено кълбенце - натисни върху него и ще отидеш на един от сайтовете ми. Там има бутонче: "Йога Методи" - отвори и чети.
Упътвам те тук малко повече, за да разбереш онова четиво, което е предназначено за по-напреднали в темата:

Нивата (степените) са осем - ще ги прочетеш и осмислиш.
Първите две се отнасят до взаимодействието и отношението ти към Себе-то и към Света - много е важно да го преговориш за да се балансираш.
Вторите две - Хатха и Пранаяма - са физикалното подготвяне - където всъщност мога да ти дам само един допълнителен съвет - другото си го знаеш от твоите "гимнастики" - Дишай Бавно и Дълбоко! И най-важното - ОСЪЗНАТО. Влез в самия процес на дишането си, следвай с мисълта си въздуха който вдишваш, задържаш, издишваш и пак задържаш - в примерен ритъм 1:2:2:1.

Оттук нататък започва Магията - следва Пратйахара - управление на Сетивата... а те са общо 12+1... Девет телесни, още Три енерго-информационни и последното "+1" - е Сетивото В ОБМЕН.... с по-висшата от висшите Реалност.
Като казвам "сетива" - казвам все едно "врати", "двери", "проходи" и то Навътре и Навън едновременно - Двупосочни са. И колкото са Сетивата (12+1) - толкова са и Нивата на Обмен с Реалността.
Подготвяйки се, чрез Йога, или Ци-гун, или Чи-гун, или "джи-гун-И" = осмислена "джи"-мнастика = гимнастика (в древния смисъл на думата) - ти постигаш ВЪЗМОЖНОСТ да ползваш Енергията от Нейните неизчерпаеми кладенци. Не самата ЕНЕРГИЯ, а възможността да я ползваш, да се включиш (когато е потребно) към Нея...
Това е цялата философия...
Следващите Нива са Медитативните - Дхарана, Дхияна и Самадхи, и са просто едно задълбочаване на процеса на САМОТО ВКЛЮЧВАНЕ... или "по-широкото отваряне на Вратите"!
Обикновено адептът достига до Самадхи, защото си му харесва да живее САМО КАТО ЧОВЕК...
Така Деветата НИВА - НИрВАна - най-често остава напълно непозната. А тя е Непрекъснатата ВКЛЮЧЕНОСТ към Океана от Енергия (нарича се ПРАНА)... В Нирвана ти ставаш БОГ. а не някакъв Бог или просто - бог...
БОГ е абревиатура, и означава Безсмъртно Осъществен Градеж... Безсмъртно СебеОсъществяване на "Троичността" ни (Физическа, Ментална и Духовна)
Там, или Така - ти си се домогнал до Висшите Енергийни Нива.
Междувременно упражнявайки се, ти придобиваш така наречените Сидхи (или Сили)... те са основно 84 форми, но има и смесени между тях и стават невъобразимо множество от варианти за Енерго-Информационен ОБМЕН с Реалността и впоследствие НИВА-та на Нирвана
Която и от тези Сили да придобиеш, а може и няколко, а може много рядко и всичките, ти ставаш т.нар. ЕКСТРА-СЕНС - СВРЪХ-СЕТИВЕН - в аспекта, който споменах по-горе... т.е. УПРАВЛЯВАЩ  ЕНЕРГИЯТА НАВЪТРЕ И НАВЪН...
Е, започвай...
Чакам въпроси, след като научиш "наизуст" (шегичка! :) :) :) :)), това което само съм намекнал в темата си "Йога Методи" в сайта.

Стегни се, точно като студент преди изпит! - и се приготви да четеш доста тежък текст !  - в смисъл, че иска много да мислиш, докато четеш...там всяка дума, фраза, изречение и/или абзац е цяла Енерго-Информационна Вселена.

Очаквам всякакви ВАШИ смислени въпроси, само по темата.
« Последна редакция: Февруари 22, 2013, 01:09:00 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Йога - Методи за овладяване на Висшите Енергийни Нива
« Отговор #1 -: Февруари 23, 2013, 10:02:37 am »
О-о-о! Това за философията ще стане за някой друг форум... или пък отделен сайт с подраздели... към какъвто ви отпращам, ама гледам, че може и да не ви се чете, защото май изобщо даже не сте "цъкнали" на линка, който ви пуснах...
Там е почти 90% от философията ми... в Слово и Образ... Музиката, която композирам, не мога да я кача, защото нямам необходимите програми - конвертиращи сигнала от MIDI (аналогов) към Цифров. А и ми трябват едни специални конектори - с кабела им - от жак MIDI (петица на синтезатора ми) към жак USB - на компа.... малко ми е сложно.

Кажи ми ти Giu, кога се срещна с Йога системата, на каква възраст беше тогава? Имаше ли книжка под ръка, или с някой приятел ходехте на съботни занимания с упражнения?
И съвсем не съм съгласен, че който държи на здравето си, не може да намери поне половин час сутрин за няколко полезни азани и малко специална хигиена.
Медитацията не, тя е в друга категория, за нея трябва много време и специална (специфична) нагласа... Но пък може да се превърне в постоянно ежедневно състояние... в начин на съществуване, на живот - наричам я обща медитация...
Просто си нямате на представа какви чудеса се постигат с медитация, и с обща и със специфична. Имам доста сериозен опит там...
...

giunal

  • Гост
Re: Йога - Методи за овладяване на Висшите Енергийни Нива
« Отговор #2 -: Февруари 23, 2013, 11:16:06 am »
Блога ти, го разгледах още вчера!!! Но да ти кажа честно, просто го прелистих отгоре отгоре!!! Не съм се задълбочавал!!! Днес имам повече свободно време и ще му хвърля едно око!!!
А относно това кога съм се занимавал, може би преди 25- 30 години, две или три години посещавах с един приятел такъв курс по йога където учихме основните неща!!! Правилното дишане, отпускане ,навлизане в медитативно състояние и др. Но повече се увлякох по Агни йогата!!! Особено ценя  трудовете на Рйорих, Блаватска и др. автори в тази насока!!! Но от 15-на години нещо  по занемарих нещата и сега сигурно не съм в час със новостите!!
Лек ден!!
« Последна редакция: Февруари 23, 2013, 11:31:02 am от giunal »

Неактивен ivobg

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 36
  • Пол: Мъж
    • http://newenergybg.com/
  • Скайп: ivo.bg2006
На верният път си Майсторе!
На мен ми отне 50 години докато го намеря сам този път!
Е, сигурно съм бил голямо дръвце!
Но благодарение на ШРИ ЧИНМОЙ спрях цигарите и открих пътят към медитацията!
Ами по-добре КЪСНО отколкото НИКОГА!
Сега трябва да се погрижим и за младежите,
защото ТЕ ЩЕ ПОДГОТВЯТ ПЪТЯТ на новата шеста раса на Земята!
Разбира се САМО ЗА ТЕЗИ КОИТО СА ГОТОВИ,
без насилие на принципът на свободната воля!
Всеки трябва обаче да приеме едно основно нещо,
че без достъп до ВИСШИЯТ АЗ, животът му  на Земята никога няма да е пълен и хармоничен!
Но полека и както ни учат мъдреците, с ЛИЧЕН ПРИМЕР и постоянство!
А сайтът ти наистина трябва да го разгледат, ВСИЧКИ БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЕ!
Без духовно извисяване, няма да има никакъв друг напредък в новата епоха!