Автор Тема: Нискооборотни генератори  (Прочетена 76298 пъти)

Активен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Нискооборотни генератори
« -: Февруари 16, 2013, 11:47:06 am »
Пускам зип файл в който съм събрал информация за нискооборотни генератори. Има практически как се правя както и изчисления.

Активен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Нискооборотни генератори
« Отговор #1 -: Февруари 16, 2013, 04:59:13 pm »
пуснах го пак, че нещо стана (:
Разархивирате го някъде и си ги пускате. Има директни записи на .html файлове с поддиректориите им.
« Последна редакция: Февруари 16, 2013, 05:02:14 pm от valex »

@praktik

  • Гост
Re: Нискооборотни генератори
« Отговор #2 -: Февруари 16, 2013, 08:42:34 pm »
валех , мерси за отзива  ,  инсталирах  програмата  успешно ,  но  не  виждам  нищо  същественно  във  файловете  само  формули  и  някаква  скица  на  намотка  която  нищо  не  ми  говори.

Активен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Нискооборотни генератори
« Отговор #3 -: Февруари 16, 2013, 08:46:40 pm »
И формулите понякога помагат :)
Има и съвсем практични неща. Основното е в сайтовете. Не само конкретните записи ами и в самите сайтове.
Какво точно ти трябва?
ПП. Забравих да спомена, че не съм правил генератор. С един приятел проучвахме, за да се пробваме ама не ни остана време :)
« Последна редакция: Февруари 17, 2013, 07:04:41 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Нискооборотни генератори
« Отговор #4 -: Февруари 17, 2013, 07:13:00 am »
В RAR файла, който Valex дава става въпрос за по-специфични неща, които са необходими за да се направи електрогенератор, вързан към вятърен, воден, бензинов, дизелов или друг агрегат, който да го задвижва. На мен ми е необходим, за да го инсталирам в моя Магнитен двигател, като го допълвам и с магнитен отоплител.
Не става само да се гледат клиповете в Ю Туб, трябва да се изчисляват намотки, токове, напрежения и т.н.

Активен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Нискооборотни генератори
« Отговор #5 -: Февруари 17, 2013, 09:13:45 am »

@praktik

  • Гост
Re: Нискооборотни генератори
« Отговор #6 -: Февруари 17, 2013, 09:35:15 am »
В RAR файла, който Valex дава става въпрос за по-специфични неща, които са необходими за да се направи електрогенератор, вързан към вятърен, воден, бензинов, дизелов или друг агрегат, който да го задвижва. На мен ми е необходим, за да го инсталирам в моя Магнитен двигател, като го допълвам и с магнитен отоплител.
Не става само да се гледат клиповете в Ю Туб, трябва да се изчисляват намотки, токове, напрежения и т.н.

И на мен ми се иска , да си направя или закупя готов нискооборотен генератор . Ако купешкият не е много скъп , най добре е да се купи , пък и за да се направи не се изискват кой знае какви познания , например униполярният генератор на Фарадей е изключително  прост и подходящ за направа . Дава ниски напрежения с висок ампераж.

Активен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Нискооборотни генератори
« Отговор #7 -: Февруари 17, 2013, 02:43:40 pm »
@praktik
Според мен много зависи за какво ще използваш генератора. Не мисля че Фарадеевия генератор е подходящ за нормална употреба. Доколкото знам той се използва обикновенно кагато се изисват огромни токове - при генериране на мощни моментни магнитни полета.
Из нета има комплекти за сглобяване на генератори, но не знам цени. Иначе разглеждаш правеното от други. Избираш това, което ще ти свърши работа. Поръчваш си магнити и жица. Навиваш, лепиш и готово :)

@praktik

  • Гост
Re: Нискооборотни генератори
« Отговор #8 -: Февруари 17, 2013, 04:25:09 pm »
Цитат
Според мен много зависи за какво ще използваш генератора.
Например , за добив на ел енергия от вятър  и  слънце комбинирано с  фотоволтаик , а защо и не от водни потоци със малка скорост.
Въпросът  е  как  да  бъде  съхранена  получената  по  този  начин  ел  енергия , чрез  акумулатори , суперкондензатори или чрез  преобразуването  и  в  ННО  газ , а  може  и  в  по  безопасният  СО, Н2  газ .

Seeker

  • Гост
Re: Нискооборотни генератори
« Отговор #9 -: Февруари 17, 2013, 05:16:32 pm »
Наскоро ми направиха генератор с постоянни магнити, използвайки  стар двускоростен асинхронен двигател от пералня.
Номинални обороти - 4 об/сек, номинална мощност - 1кВт, изходното напрежение от 0 до 400В,  изправя се и през DC/DC се подържа 280В . Като цена излезе следното:
- 20лв за ас.двигател от вторични суровини.
- 60 лв за пренавиване
- 130 лв за доработка на ротора
- 130лв за магнити
Общо 340 лв.  DC/DC си го направих сам.

Seeker

  • Гост
Re: Нискооборотни генератори
« Отговор #10 -: Февруари 17, 2013, 06:15:15 pm »
Хе хе , принципно си прав, с трици маймуни не се ловят, трябва някакви пари да се инвестират.  Бедните, глупавите и мързеливите винаги са го духали.   Но ако си само беден, неглупав  и немързелив, можеш да си  направиш генератора като  поровиш в скраба.

N9301S

  • Гост
Re: Нискооборотни генератори
« Отговор #11 -: Февруари 17, 2013, 06:48:28 pm »
За 340 лв. към днешна дата може да се купи нов бензинов генератор 2кв :D

@praktik

  • Гост
Re: Нискооборотни генератори
« Отговор #12 -: Февруари 17, 2013, 06:51:34 pm »
въпроса е да си го направим от скраб , и да ползваме  енергията  на  заобликалящата ни среда . ;)

N9301S

  • Гост
Re: Нискооборотни генератори
« Отговор #13 -: Февруари 17, 2013, 07:32:56 pm »
Seeker,пак не ме разбра! За тия пари ще си имаш генератор и двигател....

Seeker

  • Гост
Re: Нискооборотни генератори
« Отговор #14 -: Февруари 17, 2013, 07:37:45 pm »
Да, ама генератора е високооборотен,  иска 50 об/сек. защото е куплиран директно към двигателя. За вятърна мелница работните обороти трябва да са около 3-8 об/мин.  Иначе трябва мултипликатор. Това е едно много утежняващо обстоятелство.  Не напразно темата е "Нискооборотни генератори".
« Последна редакция: Февруари 17, 2013, 07:48:48 pm от Seeker »