Автор Тема: Да вярвам ли на очите си!  (Прочетена 30080 пъти)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Да вярвам ли на очите си!
« -: Февруари 13, 2013, 11:38:54 am »
Тази постановка е направо невероятна... Имам ги всичките джаджи и веднага ще ги сглобя да видим какво ще излезе от показаното на този линк: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=XDnMODCdhB0
Ако съдя по диалекта - симпатягата зад кадър има арабски, персийски или индийски произход...
Може и да е "роднина" на Кеше... а може и да е пълен мошеник...
Личният ми опит ще покаже.
« Последна редакция: Февруари 13, 2013, 11:47:10 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Да вярвам ли на очите си!
« Отговор #1 -: Февруари 13, 2013, 12:06:54 pm »
Майсторе,
Еднин съвет от мен: там където показват фрии енергия с мрежово напрежение въобще не им вярвай :)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Да вярвам ли на очите си!
« Отговор #2 -: Февруари 13, 2013, 02:00:31 pm »
Вади напрежение наистина 228v.  Крушката е като от шевна машина. Съмнявайки се, все пак се питам, как в две моторчета едновременно може да индуктира външно безпроводниково захранване, и то при еднопосочно въртене на роторите?! А не е механично - няма да седне да си играе на скрити дупчици отдолу, на скрити задвижващи електромоторчета.. не се виждат и никакви скрити други кабели. Ако беше такъв гений да скрие външното захранване, то без усилие щеше и СЕ да докара... има нещо тука...
Понеже вече сбирам всичко за сглобяването, ама не намирам кондензаторче 0,68мф - и питам - може ли с 0,5 мф и още едно от 0,2 мф паралелно?
И още - моторчетата са ми от грамофони... имам чифт еднакви руски с четири бобини и четири извода и не е видно кое е вход, кое изход на намотките - как да пробвам, за да ги свържа правилно?
Имам и чифт еднакви чешки - те са с по два извода и там е по-ясно...
« Последна редакция: Февруари 13, 2013, 02:53:23 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Да вярвам ли на очите си!
« Отговор #3 -: Февруари 13, 2013, 03:25:09 pm »
0.5uF+0.2uF= 0.7uF като се има в предвид, че обикновенно точността им е +-10..20% стават. Но провери напрежението да е >=275 V. И най-добре им сложи отгоре един леген - да не вземат да се пръснат от енергия :)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Да вярвам ли на очите си!
« Отговор #4 -: Февруари 13, 2013, 04:18:41 pm »
Ха-Ха! Понякога ми е кеф да съм шаран! - защото знам, че не съм! - но правя люти експерименти! - блатни!

Неактивен wendala

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 37
Re: Да вярвам ли на очите си!
« Отговор #5 -: Февруари 13, 2013, 04:38:39 pm »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Да вярвам ли на очите си!
« Отговор #6 -: Февруари 13, 2013, 04:48:53 pm »
Колко хубаво изглежда! Ама има много дупки по картона отдолу и поне веднъж да беше го вдигнал в движение :)

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Да вярвам ли на очите си!
« Отговор #7 -: Февруари 13, 2013, 07:07:06 pm »
Здравейте,
Моторчетата са асинхронни с накъсо вързана намотка (първа снимка меден проводник). Моторчетата са едно до друго и създават LDM вълни. Има шанс постановката да тръгне. Индуктивността е доста голяма (от личен опит) и резонас може да се постигне. Този трик е приложим за микромотори до 1кВт. Може да се ползват моторчета за воднипомпи на перални, "перлите" бяха с такива моторчена от ГДР, италянските не са такива.
Руските моторчета, имам такова, с четири намотки искат пусков кондензатор 1мкФ/400В или 630В. Впоследствие имат два извода на включване към 220В. Аз правих доста опити с 220В/50Хц, ползвах думите на Тесла за големи индуктивности, съответно ниски честоти, мижав ток на разместване и ред предимства. Ако някой има теория За свободната енергия, че е задължително висока честота да я докаже. Честотата 50/60Хц е изчислена и предложена от Тесла, възприета в целия свят. Имало е опити за 133Хц но не се е наложило. Тесла е гений това е очевидно.
П.П. Кондензаторът е 0,68мкФ/275В променливо ефективно напрежение. Кондензатор с капацитет 0,5мкФ/400В става, качественият фактор е от порядъка на 5-10 и резонаса ще се получи. Хубаво е кондензатора да е нискочестотен хартиен, стирофлексните от опит знам дефектират (прекъсват) след 10-15 мин. работа. Показаният кондензатор е специален за 50Хц (голям обем, хартиен), работи безпроблем продължително. Трябва да го е взел от някой компютър/монитор/, с къси крачета е, не е купуван специално.
Лампата е миньонка 220В/15Вт за хладилник (същият балон), може да е с по-малка мощност.
« Последна редакция: Февруари 13, 2013, 10:31:25 pm от mi68 »

The Phantom

  • Гост
Re: Да вярвам ли на очите си!
« Отговор #8 -: Февруари 14, 2013, 11:56:23 am »
Забелязах в клипчето няколко неща.
1 - Едното моторче с  намотката е 240 V 50 Hz (това е Генераторът) - с черната пластмаса
2 - Второто моторче с намотката е 220 V 50 Hz клас B (това е Двигателят) - с бялата пластмаса
3 - Вътрешните диаметри на ролките задвижвани от ластика са различни ! Тази на двигателчето е с ПО-МАЛЪК диаметър , от което следва, че ще прави повече обороти за минута от Генераторчето !
4 - при 1 пълен оборот на Генератора (черната пластмаса), Двигателя (бялата пластмаса) прави приблизително 1 и 1/4 оборота !
5 - Лампичката е закачена за Двигателчето !

едит : Това е сайта им - http://danyk.wz.cz/index_en.html
« Последна редакция: Февруари 14, 2013, 12:06:27 pm от The Phantom »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Да вярвам ли на очите си!
« Отговор #9 -: Февруари 14, 2013, 01:13:54 pm »
Това са много важни забележки Фантоме, Thanks!!! Ще ги взема предвид... обаче какво да правя, като всичките ми моторчета са на 220v... от грамофон са... А тези на клипа, ми приличат на такива като от електромери... Това едва ли ще има някакво сериозно значение... не знам! Казвайте!

The Phantom

  • Гост
Re: Да вярвам ли на очите си!
« Отговор #10 -: Февруари 14, 2013, 01:20:14 pm »
Пичът от клипчето казва, че ако са еднакви моторчетата, то те ще спират да се въртят от електричните и механичните загуби. За да компенсира загубите , той използва различни моторчета ! За това едното е 240 V, а другото е 220 v !

едит: "Двигателчето" е с номер GAL6309E-ZD 220V и е от малък вентилатор. ( http://eshop.bg/eshop3/index.php?url=/eshop3/phps/addord.php&get_vars=14057206&get_keys=myid )
        "Генераторчето" е с номер 6309-230 240V и е също от малък вентилатор. ( http://prodavalnik.com/ventilator-za-mikrovlnova-pechka-i17263617 )
Генератора и Двигателя са от микровълнови печки с цена около 15-20 лв бройката !
« Последна редакция: Февруари 14, 2013, 01:34:42 pm от The Phantom »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Да вярвам ли на очите си!
« Отговор #11 -: Февруари 14, 2013, 01:30:32 pm »
Ами ако се сещаш, дай някакъв акъл как да се видоизмени работата на еднаквите мои моторчета... То е ясно, че трябва да са 220 и 240, но може ли по някакъв начин това да се промени, я с кондензатор, нещо, я с резистор, или с някаква индуктивност... Или да седна да намотавам или отмотавам намотки?

Ctah

  • Гост
Re: Да вярвам ли на очите си!
« Отговор #12 -: Февруари 15, 2013, 01:06:39 am »
Едва ли има място да намотаваш допълнително, най удачно ще е да развиеш
около 50-100 н. от "двигателя", който ще стане на около 190-200V ;)
Ако нямаш ЛАТР, ползвай някой понижаващ траф от радиола за пробите...
Тъй кат гледам ги имаш в повече ;D
  Приятна занимавка!

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Да вярвам ли на очите си!
« Отговор #13 -: Февруари 15, 2013, 10:58:06 am »
Здравейте,
Тук имаме токов (паралелен) резонас то очевидно е, че двигателчетата трябва да имат лека асиметрия. Конкретно едното е за 220В, другото за 240В. При еднакви моторчета може се прояви творчество като са премине към сериен (напрежителен) резонас. Ако трябва Майсторе, пробвай на контраспин т.е. ремъка да е във вид на осморка.
П.П. Направи една навивка в магнитната верига свържи я на късо или през лампичка за фенерче 3,5В/0,2А или светодиод
« Последна редакция: Февруари 15, 2013, 01:24:16 pm от mi68 »

to6o-2101

  • Гост
Re: Да вярвам ли на очите си!
« Отговор #14 -: Март 02, 2013, 11:19:39 pm »
mi68 честно по някога много ме забавляваш с постовете си и винаги се чудя да ти вярвам ли или не, и сега по темата.  ;D
Преди време ми бяха попаднали такива двигателчета (като модел) и понеже това съм завършил, а както знаем тук малко излизаме извън пределите на познатата физика, та реших да си поиграя с тях, пусках ги с различни схемички, ток, напрежение, честота както и на различни видове синусоиди на различни честоти със същия ток и напрежение, и само успях да увелича оборотите, а за индуциране на напрежение в друго такова двигателче и дума не може да става, щото и това опитах, а това с този кондензатор си е направо смешно.
От друга страна обаче, като се замисля, този накъсо съединен (кафезен) ротор какъвто имат тези асинхронни двигателчета, ме навява на мисълта, че освен индуцирания ток, във всяка една намотка (която я превръща в магнит) при въртенето индуцира някакво напрежение в магнитопровода, който от своя страна ... ? в намотката, но пак казвам силно се съмнявам да успееш да постигнеш нещо.
Майсторе ако не те бърка, пробвай, нищо не губиш освен време, но можеш да спечелиш и още знания, всеки знае, че повечето от откритията стават случайно  :)
« Последна редакция: Март 03, 2013, 05:03:02 am от Maistora52 »