Автор Тема: Йога, принципи и процедури за здравословен начин на живот  (Прочетена 14004 пъти)

Seeker

  • Гост
Чудих се къде изсипя тази статия, за да не отварям нова тема и реших тук.  Но ако модератора реши че не е подходяща за нишката - да я премести.

На вниманието на суровоядците   или  как сме станали еволюционно по-умни.

Готвенето е помогнало на човека да развие мозъка си и е допринесло за възникването на религиите и културата, установиха бразилски учени.Добиването на достатъчно енергия за захранването на голям мозък, какъвто е човешкият, като се яде само сурова храна, би отнело прекалено много време.Готвенето е осигурило на човечеството много по-ефективен начин за доставянето на калории към невроните, което е позволило на мозъка да се разрасне.
Според проучването на екипа на Сузана Еркулано от Федералния университет в Рио де Жанейро, три ранни човешки вида - Homo erectus, Australopithecus afarensis и Paranthropus boisei са прекарвали над седем часа на ден, докато сдъвчат суровата си храна, за да поддържат функциите на мозъка си.
 Готвенето било открито от Homo erectus, прекия предтеча на съвременния човек, който живял преди 1,8 милиона години
Термичната обработка на храната значително съкратила времето за консумация и освободила повече часове за социално общуване и креативна дейност. Това в значителна степен е допринесло за развитието на по-голям човешки мозък.
Бразилските учени сравнили метаболитните нужди на днешните големи маймуни с редица по-ранни човешки видове.
Големите маймуни като горилите, чиито тела се нуждаят от много енергия, са достигнали максимума на възможния размер на мозъка си, консумирайки сурова храна.   Те прекарват между 8 и 10 часа часа в хранене  (нещо като нашите мутри, останалото време прекарват в  усукване около женски или сън - така няма как да си креативен   ;D ) .
Ако техният мозък съответстваше на 2 процента от масата на тялото им, както е при човека, те би трябвало да посветят още 2 допълнителни часа на яденето.
Готварските способности са позволили на човешкия мозък да се развие, което е довело до възникването на сечивата, на културата и цивилизацията като цяло.
Термичната обработка е позволила по-голям прием на калории в дневното меню, вследствие на по-лесното сдъвкване на храната и преработката и от човешкото тяло, заключават бразилските учени

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Благодарим на Сийкър - поста си е много на място, и има още много какво да се допълни и разшири.

rpavlov

  • Гост
Без аскетизъм няма щастие.
                  древна мъдрост


Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
С риск да бъда обвинен в дразнене, ще кажа само, че не им вярвам особено на учените, особено на тия дето смятат, че прапрапра...дядо ми е бил маймуна! Не мога да си представя да поемам повече калории на ден от горилата, само заради това, че ям печен шам фъстък, вместо суров ;D Всички тревопасни дъвчат по цял ден зобец или тревица, но всички хищници ядат понякога и по веднъж в седмицата, а е всеизвестно, че са по-умни от тревопасната си плячка- било е нужно просто да сменим менюто- не да го готвим! Освен това не се вземат под внимание камари метаболитни процеси и прилики и разлики между физиологията на хората и физиологията на животните! Така са направили ескимосите- там се яде много сурово месо! Пиша не да се правя на умен, а защото теорията издиша отвсякъде! Даже Ангелмр има шанс да се съгласи с мен!

 п.п: Дължа да обясня, че не съм вегетарианец или суровояд! Просто смятам, че сме започнали да готвим, за да ни е вкусно!Няма никаква друга адекватна еволюционна причина за това!

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Буда го е казал, най-добре. "От всичко, по малко"

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Аз пък не мога да разбера, защо все някой си натрапва разбирането за сътворението на човека. Тук има или крайни атеисти, или религиозни екстремисти. Ей сега един бивш член на форума ми пише по Скайпа, че Хомеопатията била "Бесовска наука-магия", идвала от дявола, Ханеман бил алхимик, магьосник, илюминат, масон, комунист, хитлерист и баскетбудалист.......... и що ме занимава с дерзанията си, не мога да разбера.

Маймуната почнала да готви и си развила мозъка. Казал го там някой си "учен" и сега да му нищем простотиите. Ако този учен беше обяснил, как преди маймуната се е появило платото Наска, Египетските пирамиди или Хималайските пирамиди - можеше и да му се замисля над извода за маймуната с черпака и тенджерата.

Хайде тогава и аз да си кажа мнението за произхода на човека и как е започнал да готви.
Ми извънземни го клонирали тук на Земята, след като направили най-напред планетата годна за живот. После създали човека да им бъде роб - викали им "Божите раби". Обвинявали ги, че били греховни за де'т са се родили. Аз никога на детето си не съм викал роб!
После ги научили да готвят с тенджра и черпак, и на всичко останало.

Не мога да разбера, защо не четете съвременни изследователи за произхода на цивилизацията, като Мулдашев да речем, че е открил, ПОКАЗАЛ И ЗАСНЕЛ безброй доказателства-артефакти, ами се занимавате с натрапчиви теории.


Ама тъпотии........
« Последна редакция: Април 13, 2013, 12:01:41 am от EDM electronics »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
EDM electronics
Дори и сам не подозираш колко си прав  ;D